Wyświetleń: 2093

Hokejowa Liga Mistrzów: Koniec fazy grupowej. Bez kompletu punktów

2017-10-11 21:59:10

Żadnej drużynie nie udało się w tegorocznej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów zdobyć kompletu punktów w fazie grupowej. Dziś, jako ostatnia, szansę na to straciła Tappara Tampere. Znamy już wszystkich uczestników 1/8 finału.

Mistrzowie Finlandii byli ostatnim zespołem z kompletem punktów i już dawno mieli zapewniony awans do 1/8 finału. Dziś na wyjeździe zmierzyli się z mistrzem Słowacji HC '05 Bańska Bystrzyca, który z kolei nie miał już szans na wyjście z grupy. Goście rozpoczęli mecz udanie, bo już w 3. minucie wyszli na prowadzenie po strzale Niko Ojamäkiego, ale później inicjatywę przejęli gospodarze. W 15. minucie do remisu doprowadził wychowanek drużyny z Bańskiej Bystrzycy Mário Lunter. Po pierwszej tercji było 1:1, a w drugiej słowacki zespół zdobył dwie kolejne bramki.

Występujący w drugim ataku drużyny gospodarzy Marek Bartánus w 25. minucie dał swojemu zespołowi prowadzenie 2:1, a w końcówce drugiej odsłony asystował przy golu na 3:1, którego strzelił Tomáš Surový. W bramce Tappary szansę dostał dziś 20-letni Christian Heljanko, który jeszcze nie zadebiutował w fińskiej ekstraklasie, a w 50. minucie został pokonany po raz czwarty. Patrik Lamper podawał zza bramki do Branislava Kubki, a ten skierował "gumę" do siatki i zrobiło się już 4:1. Goście z Tampere mogli być już wówczas pewni, że nie zdołają zachować swojego perfekcyjnego bilansu.

W 55. minucie zmniejszyli straty do dwóch goli za sprawą Jarno Kärkiego, ale później wynik na 5:2 ustalił Matej Češík. W bramce gospodarzy bardzo dobry mecz rozegrał Jan Lukáš, który obronił 32 strzały. Drużyna z Bańskiej Bystrzycy jednak, mimo zwycięstwa, z 6 punktami zakończyła udział w Hokejowej Lidze Mistrzów na ostatnim miejscu w grupie A. Tappara wygrała ją z 15 punktami i jako rozstawiona weźmie w piątek w Helsinkach udział w losowaniu par 1/8 finału. Ten zespół w poprzednich edycjach regularnie był jednym z faworytów rozgrywek, ale zawodził w fazie pucharowej. Jeszcze nigdy drużynie z Tampere nie udało się awansować nawet do ćwierćfinału HLM.

HC '05 Bańska Bystrzyca - Tappara Tampere 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Inne mecze:

W swojej kameralnej, nieco archaicznej hali rezerwowej, w obecności 2 tysięcy widzów awans do 1/8 finału wywalczył zespół Zürich Lions, który w decydującym meczu pokonał dziś 3:0 austriacki Klagenfurt AC. Fredrik Pettersson i Pius Suter zaliczyli po bramce i asyście, trafił także Drew Shore, a stojący w bramce gospodarzy Lukas Flüeler zachował "czyste konto", broniąc 24 strzały. Drużyna z Zurychu awansuje do fazy pucharowej z 11 punktami z drugiego miejsca w grupie H. Podopieczni Hansa Wallsona w rundzie grupowej jako jedyni byli w stanie "urwać" punkt broniącej trofeum Frölundzie Göteborg, która zakończyła ten etap rozgrywek z najlepszym dorobkiem ze wszystkich uczestników (17 punktów).

Zürich Lions - Klagenfurt AC 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

1:0 Pettersson - Nilsson - Suter 10:04
2:0 Suter 16:01 (w przewadze)
3:0 Shore - Nilsson - Pettersson 28:40
Strzały: 42-24.
Minuty kar: 6-12.
Widzów: 2 100.

Zwycięstwo w grupie E przypieczętował najlepszy zespół ostatniego sezonu zasadniczego szwedzkiej SHL Växjö Lakers, który zrewanżował się Cardiff Devils za niespodziewaną porażkę przed tygodniem w stolicy Walii i wygrał dziś z tym rywalem 3:2. Zwycięskiego gola dla "Jeziorowców" strzelił debiutujący w ich barwach Kanadyjczyk Brendan Shinnimin, który podpisał kontrakt z tym klubem 1 października. Wcześniej trafiali także: Eric Martinsson i Daniel Rahimi. Gospodarze mieli w strzałach przewagę 43-18, a łącznie z zablokowanymi i niecelnymi oddali aż 68 uderzeń. Lakers, którzy w poprzednim sezonie dotarli do półfinału Hokejowej Ligi Mistrzów, zakończyli fazę grupową z dorobkiem 14 punktów.

Växjö Lakers - Cardiff Devils 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
1:0 Martinsson - Kiiskinen - Calof 00:54
2:0 Rahimi - Persson - Calof 03:50
2:1 Batch - Louis 05:37
3:1 Shinnimin - Pettersson - Persson 20:26 (w przewadze)
3:2 Pope - Haddad - Fournier 38:29
Strzały: 43-18.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 4 884.

Zwycięstwem zakończył swoją nieudaną tegoroczną przygodę w Hokejowej Lidze Mistrzów półfinalista sprzed dwóch sezonów HC Davos. Podopieczni Arno Del Curto przed własną publicznością pokonali pewne awansu do 1/8 finału Bílí Tygři Liberec 3:2, ale już wcześniej stracili szansę na wyjście z grupy. Dziś zwycięstwo dał im Broc Little, który strzelił dwa gole w przewadze, w tym zwycięskiego. Wcześniej trafił także Dino Wieser. 7 punktów dało szwajcarskiej ekipie 3. miejsce w grupie E. To jedyny zespół ze Szwajcarii, któremu nie udało się awansować do 1/8 finału. Bílí Tygři Liberec kończą rozgrywki grupowe z 11 punktami na drugim miejscu.

HC Davos - Bílí Tygři Liberec 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
1:0 Wieser - Walser 01:11
1:1 Husa - Psota - Jeník 03:49
2:1 Little 23:09 (w przewadze)
3:1 Little - Nygren - Egli 34:57 (w przewadze)
3:2 Teplý 55:51
Strzały: 22-23.
Widzów: 1 917.

W dramatycznych okolicznościach awans do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie A wywalczył Red Bull Salzburg. Austriacka drużyna w decydującym o awansie meczu pokonała dziś wicemistrza Niemiec Grizzlys Wolfsburg 4:3. Do 58. minuty goście z Wolfsburga prowadzili 3:2, ale bramki Thomasa Raffla i Ryana Duncana pozwoliły gospodarzom przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Raffl zaliczył również asystę przy zwycięskim golu Duncana, a z bramką i asystą spotkanie kończyli też: Brant Harris oraz Peter Mueller. Red Bull będzie jedynym przedstawicielem Austrii w fazie pucharowej Hokejowej Ligi Mistrzów. Grizzlys to z kolei jedyny z trzech niemieckich uczestników rozgrywek, który nie zdołał wyjść z grupy.

Red Bull Salzburg - Grizzlys Wolfsburg 4:3 (2:1, 0:0, 2:2)
1:0 Harris - Hochkofler 03:58
1:1 Hoehenleitner - Kreps 04:40
2:1 Mueller - Harris 15:51
2:2 Haskins - Dehner - Likens 41:33 (w przewadze)
2:3 Fauser - Dehner - Foucault 44:51 (w przewadze)
3:3 Raffl - Hughes - Hochkofler 57:08
4:3 Duncan - Hughes - Raffl 58:45
Strzały: 54-29.
Minuty kar: 8-6.
Widzów: 2 301.

W innym meczu Stavanger Oilers przegrali z KalPą Kuopio 4:6. Obie drużyny już wcześniej straciły szanse na wyjście z grupy.

W piątek w Helsinkach odbędzie się losowanie par 1/8 finału, a także całej drabinki aż do finału. W 1/8 nie mogą na siebie trafić drużyny, które były w jednej grupie. Mogą za to zespoły z tego samego kraju. Awans do ćwierćfinału wywalczy drużyna z lepszym bilansem bramek w każdym dwumeczu.