Wyświetleń: 2048

Extraliga Białorusi: Koronacja odłożona (WIDEO)

2018-04-04 20:16:34

Puchar Prezydenta był gotowy i czekał na podniesienie przez Grzegorza Pasiuta i jego kolegów. Drużyna Polaka nie wykorzystała jednak szansy i dziś po niego nie sięgnęła. Finał play-offów białoruskiej Extraligi trwa.

Nioman Grodno z Pasiutem na środku trzeciego ataku miał dziś szansę zdobycia po raz drugi z rzędu Pucharu Prezydenta przyznawanego na Białorusi mistrzowi kraju. Po czterech meczach finału play-offów prowadził z Junostią Mińsk 3-1 i mecz numer 5 rozgrywał przed własną publicznością. Na trybunach hali w Grodnie pojawił się więc komplet widzów, a był także sam puchar, w obstawie dwóch żołnierzy.

Gracze z Mińska odwołali jednak zaplanowane święto i wygrali w Grodnie 3:1, przedłużając serię finałową. Goście na prowadzenie wyszli w 15. minucie za sprawą gola strzelonego przez obrońcę Pawieła Kazakiewycza. W 31. minucie na 2:0 podwyższył urodzony w Związku Radzieckim na terenie dzisiejszej Rosji, ale reprezentujący na arenie międzynarodowej Białoruś Alaksiej Jefimienka. Później z każdą minutą stawało się coraz bardziej jasne, że dziś w Grodnie święta nie będzie. Zawodnicy Niomana nie mieli bowiem pomysłu na pokonanie stojącego w bramce przyjezdnych Źmiciera Miłczakaua.

Znaleźli go dopiero w 58. minucie. Na nieco ponad 2 minuty przed końcem spotkania gola kontaktowego strzelił partner Pasiuta z trzeciego ataku Michaił Stefanowicz, wybrany kiedyś w drafcie NHL przez Toronto Maple Leafs. Było jednak już trochę za późno, by doprowadzić do remisu, choć Nioman spróbował. Trener Siergiej Puszkow wziął czas i wycofał z bramki Witalija Trusa, ale drugiego gola dla gospodarzy nie było. Za to goście przypieczętowali swój sukces na 7 sekund przed końcem meczu. Krążek do pustej bramki drużyny Pasiuta skierował Rosjanin Jewgienij Skaczkow.

Pasiutowi oprócz Stefanowicza w trzecim ataku partnerował Alaksandr Żidkich. Już w trzecim kolejnym spotkaniu tak wyglądała trzecia formacja ofensywna obrońców mistrzowskiego tytułu. Polak oddał 2 strzały na bramkę. W końcówce pierwszej tercji był dość bliski wyrównania na 1:1, gdy przed bramką zmienił tor lotu krążka wystrzelonego spod linii niebieskiej, ale Miłczakau nie dał się zaskoczyć i odbił "gumę" parkanem. Pasiut był na lodzie, gdy rywale ustalali wynik na 3:1, więc skończył mecz z wynikiem -1 w statystyce +/-.

Reprezentant Polski, powołany do szerokiej kadry na Mistrzostwa Świata dywizji I grupy A w Budapeszcie, w finałowej rywalizacji zdobył w 5 meczach 1 punkt za gola otwierającego wynik pierwszego spotkania. W całych play-offach w 10 spotkaniach ma na koncie 4 bramki i 2 asysty. 5 gier opuścił z powodu kontuzji. W sezonie zasadniczym w Extralidze wystąpił 40 razy, strzelił 8 goli i zaliczył 18 asyst.

Tegoroczny finał białoruskich play-offów jest dość nietypowy, bowiem tylko pierwsze spotkanie wygrali gospodarze. Później triumfowali już tylko goście. Nioman szansę rozstrzygnięcia rywalizacji dał sobie dzięki dwóm zwycięstwom w Mińsku w ciągu dwóch dni, a dziś nie potrafił tego samego rywala pokonać u siebie. Przy stanie 3-2 w całej serii nadal to drużyna Pasiuta ma przewagę własnej tafli, wynikającą z wygrania sezonu zasadniczego, ale teraz rywalizacja wraca do stolicy. Mecz nr 6 odbędzie się tam w piątek.