Wyświetleń: 5663

Mistrzostwa Świata: Kanada rozbiła Szwajcarię (WIDEO)

2015-05-10 22:32:29

Nadal bez straty punktu kroczy przez hokejowe Mistrzostwa Świata reprezentacja Kanady. Tym razem Kanadyjczycy rozgromili Szwajcarów, którzy nadal jeszcze na 100 % nie mogą być pewni awansu do ćwierćfinału. W drugim wieczornym meczu Rosja po dogrywce pokonała Słowację.

Szwajcarom w dzisiejszym meczu z Kanadą był potrzebny 1 punkt, by nie musieli już martwić się o wyniki pozostałych spotkań i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Ich pech polegał jednak na tym, że Kanadyjczycy jak dotąd w Pradze nikomu nawet jednego punktu nie oddali.

Dziś już od samego początku Kanadyjczycy chcieli pokazać, że taryfy ulgowej dla Szwajcarów nie będzie i po 53 sekundach meczu Tyler Seguin pokonał stojącego w bramce "Helwetów" Reto Berrę dając swojej drużynie prowadzenie. Podopieczni Todda McLellana cieszyli się nim jednak tylko do 7. minuty, choć stracili je w dość pechowych okolicznościach. Rozpędzony Morris Trachsler w tercji ataku był akurat na przedłużeniu linii bramkowej, gdy z zerowego kąta zdecydował się na strzał, a krążek znalazł lukę między Mikiem Smithem a słupkiem i zrobiło się 1:1. Trachsler w ten sposób choć częściowo zrehabilitował się za fatalny błąd z dogrywki wczorajszego meczu ze Szwecją, gdy nieprzepisowo podał kij partnerowi i otrzymał karę po której "Trzy Korony" zdobyły zwycięskiego gola.

W końcówce pierwszej tercji dzisiejszego meczu niewiele brakowało z kolei, by to Szwajcaria zdobyła gola, który da jej prowadzenie. Andres Ambühl na linii niebieskiej rywali dostał znakomite podanie od Marka Streita i był sam przed Smithem, ale bramkarz Arizona Coyotes wygrał pojedynek z napastnikiem HC Davos. Ambühl zjechał na ławkę kręcąc głową z niedowierzaniem, a chwilę później to Kanada prowadziła. Na 18 sekund przed końcem pierwszej tercji Nathan MacKinnon oddał strzał w stronę szwajcarskiej bramki, a zasłonięty przez swoich obrońców Berra nie był w stanie odpowiednio zareagować i Kanada po pierwszej tercji prowadziła 2:1.

W drugiej tercji ekipa "Klonowego Liścia" jeszcze przyspieszyła i właściwie rozstrzygnęła mecz. Na 3:1 podwyższył w 28. minucie Aaron Ekblad, który już wcześniej został najmłodszym w historii kanadyjskim obrońcą, jaki strzelił gola na Mistrzostwach Świata. Napastnik Florida Panthers skorzystał z faktu, że Sean Couturier najpierw wyciągnął z bramki Berrę i strzelał nie mając już przed sobą żadnego rywala. Kanadyjczycy "dobili" Szwajcarów w końcówce drugiej tercji. Na minutę przed końcem tej części meczu Szwajcaria grała w osłabieniu po karze za nadmierną liczbę graczy na lodzie i Jordan Eberle "na raty" zdobył gola na 4:1. Napastnik Edmonton Oilers próbował dwukrotnie. Jego pierwszy strzał Berra zatrzymał parkanem, ale na drugi już nie miał sposobu.

To jednak jeszcze nie był koniec strzelania w drugiej tercji, bo Kanada stworzyła sobie jeszcze jedną okazję, którą na bramkę zamienił Cody Eakin. Napastnik Dallas Stars tuż przed syreną kończącą drugą tercję dopadł do krążka leżącego przed szwajcarską bramką szybciej od Berry, a rozpędzony wjechał nawet z impetem w bramkę tak, że ją przesunął. Sędziowie potrzebowali jeszcze potwierdzenia wideo, czy Eakin zdążył ze swoim golem przed końcem tercji. Zegar pokazał, że gdy krążek przekraczał linię bramkową do końca pozostawała jeszcze ponad sekunda.

Szwajcarscy kibice, którzy głośnym dopingiem wspierali swoją drużynę w poprzednich meczach tym razem byli bardzo cicho. Ożywili się nieco, gdy na początku trzeciej tercji Damien Brunner z bliska pokonał Smitha i zmniejszył straty Szwajcarów do trzech goli. Dla gracza HC Lugano był to pierwszy gol na turnieju. Później jednak strzelali już tylko Kanadyjczycy. W 53. minucie Couturier skutecznie dobił strzał Tylera Toffolego, a wynik meczu na 7:2 dla Kanady ustalił Claude Giroux, który już właściwie zza bramki dobijał uderzenie Brenta Burnsa.

Kanada wygrała już szósty mecz na Mistrzostwach Świata w Czechach, i to szósty za 3 punkty. Ekipa spod znaku klonowego liścia strzeliła już 39 goli i zapewniła sobie wyjście z grupy A do ćwierćfinałów na pierwszym miejscu. Rywalizację w fazie grupowej Kanadyjczycy zakończą we wtorek meczem z Austrią. Szwajcarzy z kolei wciąż nie mogą być na 100 % pewni awansu do najlepszej "ósemki" turnieju. Teoretycznie ciągle mogą ich wyprzedzić jeszcze zajmujący obecnie w grupie ostatnie miejsce Austriacy, ale w praktyce jest to niezwykle mało prawdopodobne. Ostatni mecz w grupie podopieczni Glena Hanlona rozegrają we wtorek z Czechami.

Szwajcaria - Kanada 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)
0:1 Seguin - Muzzin - Giroux 00:53
1:1 Trachsler - Schäppi - Streit 06:21
1:2 MacKinnon - Spezza - Wiercioch 19:42
1:3 Ekblad - Couturier - Eakin 27:59
1:4 Eberle - Crosby - Burns 39:00 (w przewadze)
1:5 Eakin - Couturier - Ekblad 39:59
2:5 Brunner 42:17
2:6 Couturier - Toffoli - Hamhuis 52:27
2:7 Giroux - Burns - O'Reilly 57:08 (w przewadze)
Strzały: 25-46.
Minuty kar: 16-12.
Widzów: 17 003.

W grupie B w wieczornym spotkaniu Rosja pokonała Słowację 3:2 po dogrywce. Zwycięstwo dał podopiecznym Oļegsa Znaroksa Artiemij Panarin, a wcześniej gole dla zwycięzców strzelali Siergiej Moziakin i Władimir Tarasienko. Rosjanie zajmują w tej chwili w swojej grupie drugie miejsce za reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Z kolei sytuacja Słowaków po tej porażce jest coraz trudniejsza. By awansować do ćwierćfinału muszą w ostatniej kolejce spotkań we wtorek pokonać prowadzącą w grupie reprezentację USA i liczyć na to, że wcześniej Białoruś przegra z Finlandią i Norwegią.

Słowacja - Rosja 2:3 (1:0, 0:1, 1:1, 0:1)
1:0 Kopecký - Pánik - Dravecký 05:58
1:1 Moziakin - Czudinow - Kulomin 27:07 (w przewadze)
1:2 Tarasienko - Antipin 41:10
2:2 Gáborík - Hudáček 47:05
2:3 Panarin 62:06
Strzały: 22-32.
Minuty kar: 4-2.