Wyświetleń: 9332

"Nigdy wcześniej tego nie widziałem". Fantastyczny gol genialnego 16-latka (WIDEO)

2017-03-25 20:59:27

Ma jedno z "najgorętszych" nazwisk wśród hokeistów młodego pokolenia. Wielu widzi w nim kandydata na najlepszego obrońcę świata. Dziś zapisał się w annałach swoim fantastycznym pierwszym golem strzelonym w play-offach, który "obiegnie cały świat".

16-letni obrońca Frölundy Göteborg Rasmus Dahlin przeszedł do historii jako najmłodszy strzelec gola w play-offach szwedzkiej ekstraklasy. Zrobił to dziś w meczu numer 5 ćwierćfinału SHL z Skellefteå AIK. Ale nie tylko dlatego był to gol niezwykły. Nastolatek przejął krążek w tercji neutralnej, wjechał do strefy ataku i jak tyczki minął trzech rywali, by posłać "gumę" do bramki strzeżonej przez Joniego Ortio. Fani na trybunach zgotowali mu owację na stojąco, a eksperci z zachwytem mówili o akcji młodego gracza.

- Ja już nie pamiętam niczego, co zdarzyło się w tej pierwszej tercji poza tym golem. 16 lat i coś takiego... O mój Boże! - ekscytował się były bramkarz reprezentacji Szwecji, a obecnie komentator telewizyjny Petter Rönnqvist w przerwie po pierwszej tercji.

Najchłodniejszą głowę wydawał się zachowywać główny bohater całego zamieszania. W rozmowie z dziennikarzem stacji C More Dahlin był wyraźnie speszony pochwałami, które na niego spadły. - Złapałem dobrą szybkość, minąłem ich i strzeliłem gola. Nic więcej. Zawsze dobrze mieć trochę szczęścia - mówił.

Inny telewizyjny ekspert Sanny Lindstr
öm skomentował, że ten gol "obiegnie cały hokejowy świat". Rzeczywiście można się tego spodziewać, bo Dahlin nie jest anonimowym graczem, który dopiero teraz zaprezentuje się publiczności poza swoją ojczyzną. Choć w drafcie NHL będzie mógł zostać wybrany dopiero w 2018 roku, to skauci NHL już świetnie znają jego nazwisko i obudzeni w środku nocy potrafią wyrecytować z pamięci całą listę jego zalet. Na tegorocznych Mistrzostwach Świata juniorów towarzyszyło mu zainteresowanie ze strony wyszukiwaczy talentów większe niż któremukolwiek z kandydatów do wyboru w tegorocznym drafcie.

W Szwecji są tacy, którzy od dawna mówią, że ten chłopiec z mocnym trądzikiem na twarzy to największy defensywny talent w historii tamtejszego hokeja. Inni nazywają go nowym Nicklasem Lidströmem. Nikt nie będzie zdziwiony, jeśli za rok do NHL zostanie wybrany z numerem 1.

Dziś jego gol był niezwykle ważny, bo dał drużynie prowadzenie 1:0 w meczu, który musiała wygrać. W innym razie broniąca tytułu mistrza Szwecji
Frölunda pożegnałaby się z play-offami już w pierwszej rundzie, bo po czterech meczach przegrywała 1-3. Nastolatek, który pełnił funkcję dodatkowego, siódmego obrońcy i spędził na lodzie tylko 4 minuty, natchnął jednak swoich kolegów i wygrali oni cały mecz 4:1, odrabiając część strat w całej serii.

A po meczu pean na cześć swojego młodszego o 18 lat kolegi wygłosił kapitan dwukrotnych zwycięzców Hokejowej Ligi Mistrzów Joel Lundqvist. - To jest niewiarygodne. To największy talent, z jakim grałem. Jego poruszanie się na lodzie i rzeczy, które już potrafi zrobić... Nigdy wcześniej tego nie widziałem - mówi Lundqvist.

Dziennikarz gazety "Göteborgs Posten" Johan Rylander napisał: "To jest gol, którego przeżywasz może raz w życiu, a strzela go 16-latek z kratą w play-offach SHL. Cieszę się, że mam pracę, która pozwoli mi z bliska śledzić rozwój Rasmusa Dahlina przez kilka lat. A później on będzie się bawił z rywalami w najlepszej lidze świata. Ktoś drukuje t-shirty z hasłem 'Byłem tam'?".