Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2013-04-30 16:52:25
Autor: Michmat

Izrael najlepszy w Mistrzostwa Świata Dywizji IIB

Izmit miasto w północno-zachodniej Turcji gościło w tym roku drużyny rywalizujące w Mistrzostwach Świata Dywizji II Grupy B. Spośród sześciu startujących w turnieju państw najlepsi okazali się hokeiści Izraela. Sukces zespołu, który przed rokiem zajął dopiero piąte miejsce w tej samej grupie w dużej mierze osiągnął dzięki pierwszej linii ataku, który zdobył w sumie 2/3 bramek całej drużyny. Do niższej grupy spadli z kolei Bułgarzy zdobywając w mistrzostwach zaledwie jeden punkt.

R E K L A M A

W zakończonym w minioną sobotę turnieju Izraelczycy, najniżej notowany zespół w rankingu IIHF z państw startujących w Turcji (40. miejsce),  zwycięstwo zapewnili sobie już w przedostatniej serii spotkań gromiąc Bułgarów 13-2. We wcześniejszych pojedynkach drużyna prowadzona przez doświadczonego kanadyjskiego szkoleniowca Jeana Perrona (jako trener zdobył z Montreal Canadiens Puchar Stanleya w sezonie 1985/86) pokonała kolejno Chiny, Turcję oraz Nową Zelandię. Porażka w ostatnim meczu z Meksykiem nie miała już wpływu na końcowy wynik zespołu. Izrael awans zawdzięcza przede wszystkim swojemu niezwykle silnemu jak na ten poziom rozgrywek pierwszemu atakowi grającemu w składzie Daniel Erlich, Oren Eizenman oraz Maksim Birbraer. Formacja ta zdobyła łącznie 20 z 30 bramek, które drużyna strzeliła w Izmicie oraz zgromadziła w sumie 54 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej. Dla urodzonego w Kanadzie 22-letniego Daniela Erlicha grającego na co dzień w lidze CIS dla University of Western Ontario był to debiut w pierwszej reprezentacji Izraela na Mistrzostwach Świata. Z kolei dwaj pozostali zaliczyli powrót do reprezentacji po kilku latach nieobecności. Pochodzący również z Kanady Oren Eizenman występujący w japońskim Nippon Paper Cranes po raz ostatni w izraelskiej kadrze zagrał w roku 2006 natomiast zawodnik walijskiego Cardiff Devils Maksim Birbraer w roku 2008. Co ciekawe bramki dla Izraela w Turcji zdobywało w sumie tylko pięciu zawodników. Obok wspomnianych wyżej hokeistów pierwszej formacji ataku na listę strzelców wpisywali się także Daniel Mazour oraz Siergiej Frenkel, a łącznie na turnieju punktowało zaledwie ośmiu reprezentantów. Ponadto zwycięzcy turnieju aż 19 z 30 bramek zdobyli w okresach gry w przewadze i byli najlepiej grającym zespołem w tym elemencie. Reprezentacja Izraela miała w swoim składzie najlepszego bramkarza mistrzostw, którym został wybrany 28-letni Avihu Sorotzky-Grinberg. Warto wspomnieć, że podopieczni Jeana Perrona nie zagrali w mistrzostwach w najsilniejszym zestawieniu. Zabrakło występującego w drugiej lidze francuskiej w Bisons de Neuilly-sur-Marne Eliezera Sherbatova, a także defensorów Daniela Spivaka grającego w zespole Fort Worth Brahmas (liga CHL), Artioma Korotina, Rona Soreanu czy Daniela Bochnera.

Na drugim miejscu uplasowali się hokeiści Nowej Zelandii, którzy odnieśli cztery zwycięstwa, w tym między innymi uporali się po zaciętym boju z drużyną Chin 6-5 zdobywając decydującą bramkę na 24. sekundy przed końcem trzeciej odsłony. Komplet punktów w tym spotkaniu Nowozelandczycy wywalczyli mimo, że przegrywali po dwóch tercjach 2-4. Minimalna porażka z Izraelem przekreśliła jednak szanse drużyny na powrót po roku przerwy do wyższej grupy Mistrzostw Świata. Do wyróżniających się graczy w mistrzostwach należeli napastnicy Joshua Hay (3 gole i 3 asysty), Gino Paris Heyd (bramka oraz 5 asyst), Andrew Cox (4 trafienia i asysta), Ian Wannamaker (3 gole i 2 asysty) oraz obrońca 32-letni kapitan drużyny Berton Haines (2 bramki oraz 3 aststy). Ponadto ten ostatni urodzony w Saskatoon w Kanadzie hokeista został uznany najlepszym defensorem turnieju. Zespół prowadzony przez Niemca Andreasa Kaissera zagrał w Turcji osłabiony brakiem czołowego napastnika Chrisa Eadena.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się reprezentacja Meksyku, która jako jedyna w Turcji zdołała pokonać Izrael mimo, że trzykrotnie w tym spotkaniu przegrywała, a dwie decydujące bramki zdobyła w odstępie 29 sekund między 54. a 55. minutą. Warto dodać, że była to już ich druga wygrana z tym rywalem w bieżącym sezonie. W rozegranym w Zagrzebiu w połowie września ubiegłego roku spotkaniu pierwszej rundy kwalifikacji olimpijskich Meksyk pokonał Izrael 7-2. Meksykanie ponieśli w Izmicie tylko jedną porażkę ulegając Nowej Zelandii. Ponadto punkt stracili wygrywając po szaleńczym spotkaniu z Bułgarią 8-7 po dogrywce. Świetny turniej zaliczył uznany najlepszym napastnikiem mistrzostw Brian Arroyo. 28-letni zawodnik w przeszłości grający w Europie (liga ukraińska oraz trzecia liga fińska) zakończył zmagania w Turcji z dorobkiem 12 punktów za dziewięć bramek oraz trzy asysty. Już trzeci rok z rzędu w sztabie trenerskim reprezentacji Meksyku znajduje się znany kanadyjski szkoleniowiec George Kingston.

Najmłodszą ekipą mistrzostw ze średnią wieku 21,55 była reprezentacja Chin. Czwarte miejsce, a w sumie 38. na świecie jest podobnie jak w roku 2010 najgorszym wynikiem tego kraju w historii startów na Mistrzostwach Świata. Chińczycy pod kierunkiem japońskiego trenera Keisuke Araki w turnieju odnieśli tylko dwa zwycięstwa pokonując najsłabsze w stawce drużyny Turcji oraz Bułgarii. Hokeiści z Państwa Środka mieli wyraźne problemy z dyscypliną bowiem złapali w pięciu meczach aż 202 minuty kar, najwięcej z państw startujących w turnieju. Najlepiej punktującym zawodnikiem był 20-letni Jiachang Bao autor 4 bramek oraz asysty. W tym roku w reprezentacji nie wystąpili już najlepsi chińscy zawodnicy ostatnich lat Weiyang Zhang oraz Dahai Wang, którzy zakończyli karierę. Ten drugi w Izmicie pełnił rolę asystenta trenera.

Gospodarzom mistrzostw udało się uniknąć spadku do niższej grupy reprezentacyjnych rozgrywek. W decydującym o utrzymaniu spotkaniu Turcy pokonali Bułgarów 6-3 mimo nie najlepszego początku meczu. Po pierwszej odsłonie było bowiem 1-3 dla rywali, a w 27. minucie Bułgar Martin Nikołow nie wykorzystał rzutu karnego. Miejscowi jeszcze w drugiej tercji zdołali wyrównać, a w ostatnich dwudziestu minutach trafili trzykrotnie w odstępie 153 sekund zapewniając sobie zwycięstwo. Podopieczni Eduarda Hartmanna (były reprezentacyjny bramkarz Czechosłowacji, a później Słowacji) także w pozostałych pojedynkach zaprezentowali się z niezłej strony ponosząc nikłe porażki. W spotkaniu z Izraelem Turcja prowadziła nawet po 40. minutach 3-2 i dopiero w ostatniej odsłonie faworyci trafiając trzykrotnie złamali opór gospodarzy. W punktacji kanadyjskiej turnieju najwyżej z Turków uplasowali się Serkan Gumus (3 gole i tyleż samo asyst) oraz Yusuf Halil (4 bramki i asysta). Spośród 22-osobowej kadry Turcji dwóch zawodników występuje poza granicami swojej ojczyzny. Serdar Semiz grał w ostatnim sezonie w czwartej lidze szwedzkiej w zespole Mälarhöjden/Bredäng HC, natomiast Eren Ergin występował w jednej z regionalnych lig w Austrii w drużynie EC KSV Flowers Wiedeń. Udany debiut w reprezentacji na Mistrzostwach Świata zanotował 30-letni golkiper Erol Kahraman.

Najsłabszym zespołem zakończonych w Turcji mistrzostw była Bułgaria. Trzecia drużyna ubiegłorocznych mistrzostw w Sofii, sklasyfikowana w rankingu IIHF najwyżej z ekip uczestniczących w turnieju (33. miejsce), poniosła pięć porażek. Ostatnie miejsce w Dywizji IIB, czyli w sumie 40. na świecie jest najgorszym wynikiem tego państwa w historii. Bułgarzy zdobyli w Izmicie sporo bramek, ale jeszcze więcej ich stracili. Tradycyjnie już czołowym zawodnikiem reprezentacji był 34-letni Aleksiej Jotow autor siedmiu bramek oraz ośmiu podań otwierających partnerom drogę do bramki. Jotow wspólnie z Stanisławem Muchaczowem oraz Georgi Iskrenowem (zawodnik grający w Iowa State University) stanowili największe zagrożenie dla rywali. Atak ten zdobył łącznie 15 z 23 bramek dla swojej drużyny oraz w punktacji kanadyjskiej uzbierał 32 oczka. Po raz 24. w karierze na seniorskich Mistrzostwach Świata wystąpił niespełna 49-letni bramkarz Konstantin Michajłow. Zawodnik ten po raz pierwszy zagrał na światowym czempionacie w roku 1985 na turnieju grupy C we francuskim Megeve. W Turcji zdecydowaną większość czasu w bramce Bułgarów spędził jednak młodszy o 29 lat Nikoła Nikołow. W mistrzostwach nie wziął udziału czołowy bułgarski obrońca Roman Morgunow.

Najlepsi zawodnicy zdaniem dyrektoriatu turnieju:
Bramkarz: Avihu Sorotzky-Grinberg (Izrael)
Obrońca: Berton Haines (Nowa Zelandia)
Napastnik: Brian Arroyo (Meksyk)
Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
uwazam ze za daleko aby Polsce w tej grupie ... kibicowac
w dzisiejszych czasach donikąd nie jest za daleko.... odległości straciły na znaczeniu
Izrael jak zagra w najmocniejszym składzie to ma szanse wygrać z Australią ostatni mecz o utrzymanie się w DYWIZJI 2A

SHOUTNEWS

2015-08-30 10:44 Zapraszamy na multimedialną relację live z meczu ligi KHL pomiędzy Metallurgiem Magnitogorsk i Awtomobilistem Jekaterynburg z udziałem Wojtka Wolskiego - KLIKNIJ.

Na lajfy.com także relacje live z wszystkich meczów CHL i KHL.

2015-08-30 03:20 Hokeiści Nesty Toruń pokonali Stoczniowca 2014 Gdańsk 12:2. Bramki: Żyliński, Kukuszkin 2 Dołęga 2, M. Kalinowski, Dzięgiel 2, Winiarski, Strużyk, Fraszko, Huzarski - Gołaszewski, Stasiewicz.

2015-08-29 21:50 Po 60.minucie Polska remisuje z Lausitzer Füchse 1:1. Trenerzy obu ekip ustalają, że nie będzie rozgrywana dogrywka ani rzuty karne. Tym samym wynik remisowy jest ostatecznym rozstrzygnięciem.

2015-08-29 21:25 Rzutu karnego nie wykorzystał Damian Kapica i w dalszym ciągu remisujemy z "Łużyckimi Lisami" z Weißwasser.

2015-08-29 21:00 Po dwóch tercjach Polska remisuje z Lausitzer Füchse 1:1. Bramkę dla Polski w 30. minucie zdobył Górny po asystach Kapicy i Domogały.

2015-08-29 20:12 Mecz reprezentacji Polski z Lausitzer Fuchse można obejrzeć wideo na żywo >>> TUTAJ - KLIKNIJ.

2015-08-29 18:25 W trzecim dniu Turnieju Nadziei Olimpijskich U-18 rozgrywanym w Dębicy Węgry pokonały Austrię 3-1 a Polska pokonała Słowację U16 4-2. Turniej wygrali Węgrzy a drugiej miejsce zajęli Polacy.

2015-08-28 23:47 W drugim dniu Turnieju Nadziei Olimpijskich U-18 rozgrywanym w Dębicy Węgry rozgromiły Słowaków 7-0 a Polska pokonała Austrię 3-1 (1:0, 2:0, 0:1). Bramki: Michałowski, Olszewski, Jeziorski - Bluml.

2015-08-28 21:38 Po czterdziestu minutach "Orły" prowadzą z Eispiraten Crimmitschau 3:1. Trzeciego gola zdobył Bartłomiej Pociecha.

2015-08-28 20:43 Kadra PZHL, złożona głównie z młodych i obiecujących zawodników, prowadzi z występującym na co dzień w DEL2 Eispiraten Crimmitschau 2:1. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Kamil Kalinowski i Mateusz Bepierszcz.

2015-08-28 20:14 Hokeiści Tatryski Podhale Nowy Targ pokonali HK Zagłębie Sosnowiec 6:4 (3:1, 3:0, 0:3). Bramki: Mrugała, Różański, Neupauer, Gruszka, Tapio, Wielkiewicz - Wąsiński, P. Bzdyl, Rutkowski, M. Kozłowski.

2015-08-28 19:04 Wczoraj w wieku 82 lat zmarł Al Albour, legendarny trener New York Islanders. Albour prowadził "Wyspiarzy" w latach 1973 - 1994. W sezonie 2007/08 honorowo poprowadził Islanders w jednym spotkaniu, dzięki czemu osiągnął rekordową liczbę 1500 spotkań na ławce trenerskiej drużyny z Nowego Jorku.

2015-08-28 12:33 W dzisiejszym meczu towarzyskim Polonia Bytom pokonała Orlika Opole 7:4.

2015-08-28 11:14 HC Ocelarzi Trzyniec z Aronem Chmielewskim w składzie zagra dzisiaj kolejne spotkanie ze Stavanger Oilers w ramach hokejowej Ligi Mistrzów. Relacja live, multimedia oraz statystyki z tego spotkania - KLIKNIJ.

2015-08-27 23:59 W pierwszym dniu Turnieju Nadziei Olimpijskich U-18 rozgrywanym w Dębicy Austria wygrała ze Słowacją 3-2 a Polska uległa Węgrom 4-5 (0:1, 1:2, 3:2).

2015-08-27 22:48 Jutrzejsze spotkanie sparingowe pomiędzy Polonią Bytom a Orlikiem Opole odbędzie się o godzinie 10:15.

2015-08-27 21:45 Unia Oświęcim pokonała na wyjeździe Naprzód Janów 5:0. Bramki dla biało-niebieskich zdobyli Peter Tabaček - dwie oraz Lubomir Vosatko, Wojciech Wojtarowicz i Patryk Malicki.

2015-08-27 20:27 Hokeiści JKH GKS Jastrzębie pokonali Orlika Opole 7:2 (1:0, 5:1, 1:1). Bramki: Semrad 3, Lukacik 2, Ł. Nalewajka, R. Nalewajka - Cichy 2. W drugim meczu Comarch Cracovia wygrała w wyjazdowym spotkaniu z AZ Hawierzowem 5:2 (1:0, 2:2, 2:0). Bramki dla Cracovii: Rompkowski, Pasiut, Svitana, Paczkowski, Sinagl.

2015-08-27 20:22 Po czterdziestu minutach Naprzód Janów przegrywa z Unią Oświęcim 0:2. Bramki dla biało-niebieskich zdobyli Lubomir Vosatko i Peter Tabaček. Przy obu z nich podawał Sebastian Kowalówka.

2015-08-27 20:00 Po drugiej tercji JKH GKS Jastrzębie wygrywa z Orlikiem Opole 6:1. Bramki: Semrad 3, Lukacik, Ł. Nalewajka, R. Nalewajka - Cichy. W drugim meczu Comarch Cracovia wygrywa w wyjazdowym spotkaniu z AZ Hawierzowem 3:2. Bramki dla Cracovii: Rompkowski, Pasiut, Svitana.