Jesteś tutaj: Start > Za granicą > Newsy
Informacja z dnia: 2013-04-30 16:52:25
Autor: Michmat

Izrael najlepszy w Mistrzostwa Świata Dywizji IIB

Izmit miasto w północno-zachodniej Turcji gościło w tym roku drużyny rywalizujące w Mistrzostwach Świata Dywizji II Grupy B. Spośród sześciu startujących w turnieju państw najlepsi okazali się hokeiści Izraela. Sukces zespołu, który przed rokiem zajął dopiero piąte miejsce w tej samej grupie w dużej mierze osiągnął dzięki pierwszej linii ataku, który zdobył w sumie 2/3 bramek całej drużyny. Do niższej grupy spadli z kolei Bułgarzy zdobywając w mistrzostwach zaledwie jeden punkt.

R E K L A M A

W zakończonym w minioną sobotę turnieju Izraelczycy, najniżej notowany zespół w rankingu IIHF z państw startujących w Turcji (40. miejsce),  zwycięstwo zapewnili sobie już w przedostatniej serii spotkań gromiąc Bułgarów 13-2. We wcześniejszych pojedynkach drużyna prowadzona przez doświadczonego kanadyjskiego szkoleniowca Jeana Perrona (jako trener zdobył z Montreal Canadiens Puchar Stanleya w sezonie 1985/86) pokonała kolejno Chiny, Turcję oraz Nową Zelandię. Porażka w ostatnim meczu z Meksykiem nie miała już wpływu na końcowy wynik zespołu. Izrael awans zawdzięcza przede wszystkim swojemu niezwykle silnemu jak na ten poziom rozgrywek pierwszemu atakowi grającemu w składzie Daniel Erlich, Oren Eizenman oraz Maksim Birbraer. Formacja ta zdobyła łącznie 20 z 30 bramek, które drużyna strzeliła w Izmicie oraz zgromadziła w sumie 54 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej. Dla urodzonego w Kanadzie 22-letniego Daniela Erlicha grającego na co dzień w lidze CIS dla University of Western Ontario był to debiut w pierwszej reprezentacji Izraela na Mistrzostwach Świata. Z kolei dwaj pozostali zaliczyli powrót do reprezentacji po kilku latach nieobecności. Pochodzący również z Kanady Oren Eizenman występujący w japońskim Nippon Paper Cranes po raz ostatni w izraelskiej kadrze zagrał w roku 2006 natomiast zawodnik walijskiego Cardiff Devils Maksim Birbraer w roku 2008. Co ciekawe bramki dla Izraela w Turcji zdobywało w sumie tylko pięciu zawodników. Obok wspomnianych wyżej hokeistów pierwszej formacji ataku na listę strzelców wpisywali się także Daniel Mazour oraz Siergiej Frenkel, a łącznie na turnieju punktowało zaledwie ośmiu reprezentantów. Ponadto zwycięzcy turnieju aż 19 z 30 bramek zdobyli w okresach gry w przewadze i byli najlepiej grającym zespołem w tym elemencie. Reprezentacja Izraela miała w swoim składzie najlepszego bramkarza mistrzostw, którym został wybrany 28-letni Avihu Sorotzky-Grinberg. Warto wspomnieć, że podopieczni Jeana Perrona nie zagrali w mistrzostwach w najsilniejszym zestawieniu. Zabrakło występującego w drugiej lidze francuskiej w Bisons de Neuilly-sur-Marne Eliezera Sherbatova, a także defensorów Daniela Spivaka grającego w zespole Fort Worth Brahmas (liga CHL), Artioma Korotina, Rona Soreanu czy Daniela Bochnera.

Na drugim miejscu uplasowali się hokeiści Nowej Zelandii, którzy odnieśli cztery zwycięstwa, w tym między innymi uporali się po zaciętym boju z drużyną Chin 6-5 zdobywając decydującą bramkę na 24. sekundy przed końcem trzeciej odsłony. Komplet punktów w tym spotkaniu Nowozelandczycy wywalczyli mimo, że przegrywali po dwóch tercjach 2-4. Minimalna porażka z Izraelem przekreśliła jednak szanse drużyny na powrót po roku przerwy do wyższej grupy Mistrzostw Świata. Do wyróżniających się graczy w mistrzostwach należeli napastnicy Joshua Hay (3 gole i 3 asysty), Gino Paris Heyd (bramka oraz 5 asyst), Andrew Cox (4 trafienia i asysta), Ian Wannamaker (3 gole i 2 asysty) oraz obrońca 32-letni kapitan drużyny Berton Haines (2 bramki oraz 3 aststy). Ponadto ten ostatni urodzony w Saskatoon w Kanadzie hokeista został uznany najlepszym defensorem turnieju. Zespół prowadzony przez Niemca Andreasa Kaissera zagrał w Turcji osłabiony brakiem czołowego napastnika Chrisa Eadena.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się reprezentacja Meksyku, która jako jedyna w Turcji zdołała pokonać Izrael mimo, że trzykrotnie w tym spotkaniu przegrywała, a dwie decydujące bramki zdobyła w odstępie 29 sekund między 54. a 55. minutą. Warto dodać, że była to już ich druga wygrana z tym rywalem w bieżącym sezonie. W rozegranym w Zagrzebiu w połowie września ubiegłego roku spotkaniu pierwszej rundy kwalifikacji olimpijskich Meksyk pokonał Izrael 7-2. Meksykanie ponieśli w Izmicie tylko jedną porażkę ulegając Nowej Zelandii. Ponadto punkt stracili wygrywając po szaleńczym spotkaniu z Bułgarią 8-7 po dogrywce. Świetny turniej zaliczył uznany najlepszym napastnikiem mistrzostw Brian Arroyo. 28-letni zawodnik w przeszłości grający w Europie (liga ukraińska oraz trzecia liga fińska) zakończył zmagania w Turcji z dorobkiem 12 punktów za dziewięć bramek oraz trzy asysty. Już trzeci rok z rzędu w sztabie trenerskim reprezentacji Meksyku znajduje się znany kanadyjski szkoleniowiec George Kingston.

Najmłodszą ekipą mistrzostw ze średnią wieku 21,55 była reprezentacja Chin. Czwarte miejsce, a w sumie 38. na świecie jest podobnie jak w roku 2010 najgorszym wynikiem tego kraju w historii startów na Mistrzostwach Świata. Chińczycy pod kierunkiem japońskiego trenera Keisuke Araki w turnieju odnieśli tylko dwa zwycięstwa pokonując najsłabsze w stawce drużyny Turcji oraz Bułgarii. Hokeiści z Państwa Środka mieli wyraźne problemy z dyscypliną bowiem złapali w pięciu meczach aż 202 minuty kar, najwięcej z państw startujących w turnieju. Najlepiej punktującym zawodnikiem był 20-letni Jiachang Bao autor 4 bramek oraz asysty. W tym roku w reprezentacji nie wystąpili już najlepsi chińscy zawodnicy ostatnich lat Weiyang Zhang oraz Dahai Wang, którzy zakończyli karierę. Ten drugi w Izmicie pełnił rolę asystenta trenera.

Gospodarzom mistrzostw udało się uniknąć spadku do niższej grupy reprezentacyjnych rozgrywek. W decydującym o utrzymaniu spotkaniu Turcy pokonali Bułgarów 6-3 mimo nie najlepszego początku meczu. Po pierwszej odsłonie było bowiem 1-3 dla rywali, a w 27. minucie Bułgar Martin Nikołow nie wykorzystał rzutu karnego. Miejscowi jeszcze w drugiej tercji zdołali wyrównać, a w ostatnich dwudziestu minutach trafili trzykrotnie w odstępie 153 sekund zapewniając sobie zwycięstwo. Podopieczni Eduarda Hartmanna (były reprezentacyjny bramkarz Czechosłowacji, a później Słowacji) także w pozostałych pojedynkach zaprezentowali się z niezłej strony ponosząc nikłe porażki. W spotkaniu z Izraelem Turcja prowadziła nawet po 40. minutach 3-2 i dopiero w ostatniej odsłonie faworyci trafiając trzykrotnie złamali opór gospodarzy. W punktacji kanadyjskiej turnieju najwyżej z Turków uplasowali się Serkan Gumus (3 gole i tyleż samo asyst) oraz Yusuf Halil (4 bramki i asysta). Spośród 22-osobowej kadry Turcji dwóch zawodników występuje poza granicami swojej ojczyzny. Serdar Semiz grał w ostatnim sezonie w czwartej lidze szwedzkiej w zespole Mälarhöjden/Bredäng HC, natomiast Eren Ergin występował w jednej z regionalnych lig w Austrii w drużynie EC KSV Flowers Wiedeń. Udany debiut w reprezentacji na Mistrzostwach Świata zanotował 30-letni golkiper Erol Kahraman.

Najsłabszym zespołem zakończonych w Turcji mistrzostw była Bułgaria. Trzecia drużyna ubiegłorocznych mistrzostw w Sofii, sklasyfikowana w rankingu IIHF najwyżej z ekip uczestniczących w turnieju (33. miejsce), poniosła pięć porażek. Ostatnie miejsce w Dywizji IIB, czyli w sumie 40. na świecie jest najgorszym wynikiem tego państwa w historii. Bułgarzy zdobyli w Izmicie sporo bramek, ale jeszcze więcej ich stracili. Tradycyjnie już czołowym zawodnikiem reprezentacji był 34-letni Aleksiej Jotow autor siedmiu bramek oraz ośmiu podań otwierających partnerom drogę do bramki. Jotow wspólnie z Stanisławem Muchaczowem oraz Georgi Iskrenowem (zawodnik grający w Iowa State University) stanowili największe zagrożenie dla rywali. Atak ten zdobył łącznie 15 z 23 bramek dla swojej drużyny oraz w punktacji kanadyjskiej uzbierał 32 oczka. Po raz 24. w karierze na seniorskich Mistrzostwach Świata wystąpił niespełna 49-letni bramkarz Konstantin Michajłow. Zawodnik ten po raz pierwszy zagrał na światowym czempionacie w roku 1985 na turnieju grupy C we francuskim Megeve. W Turcji zdecydowaną większość czasu w bramce Bułgarów spędził jednak młodszy o 29 lat Nikoła Nikołow. W mistrzostwach nie wziął udziału czołowy bułgarski obrońca Roman Morgunow.

Najlepsi zawodnicy zdaniem dyrektoriatu turnieju:
Bramkarz: Avihu Sorotzky-Grinberg (Izrael)
Obrońca: Berton Haines (Nowa Zelandia)
Napastnik: Brian Arroyo (Meksyk)
Dodaj do: wykop twitter sledzik grono
uwazam ze za daleko aby Polsce w tej grupie ... kibicowac
w dzisiejszych czasach donikąd nie jest za daleko.... odległości straciły na znaczeniu
Izrael jak zagra w najmocniejszym składzie to ma szanse wygrać z Australią ostatni mecz o utrzymanie się w DYWIZJI 2A

SHOUTNEWS

2014-08-30 07:58 Dzisiaj od godziny 16:00 zapraszamy na relację live z meczu pomiędzy Ciarko PBS Bank Sanok a Miszkolc JJSE - KLIKNIJ.

2014-08-29 21:58 Naprzód Janów przegrał z Polonią Bytom 3:6. Bramki dla janowian zdobyli Kogut (14. minuta - rzut karny, 36.) i Frączek(36.), a dla bytomian Salamon (6.), Słodczyk (35.), Przygodzki (36., 43., 60.) i Wieczorek (40.)

2014-08-29 20:15 Ciarko PBS Bank KH Sanok pokonał 3:1 HDD Olimpiję Lublana. Bramki dla ekipy mistrza Polski zdobyli Jordan Pietrus (19. minuta) i Petr Szinagl (21. i 60.).

2014-08-28 23:44 Urodzony w Łodzi Michal Zajkowski związał się próbnym kontraktem z ćwierćfinalistą play-off Ligue Magnus, Bruleurs de Loups de Grenoble. Jeśli w meczach sparingowych potwierdzi swoją wartość, podpisze umowę obowiązującą na całe rozgrywki.

2014-08-28 22:01 Reprezentacja Polski do lat 20 przegrała z czeskim VHK Vsetín 2:7 (0:3, 0:1, 2:3). Bramki dla Polski: Krzemień, Jaworski.

2014-08-28 19:49 Karel Richter, który ostatnio przechodził testy w ekipie Comarch Cracovii, spodobał się działaczom francuskiego Les Rapaces de Gap. Na razie dołączył do zespołu na mocy próbnego kontraktu. Jeśli się sprawdzi, umowa zostanie przedłużona na cały sezon.

2014-08-28 19:16 Hokeiści GKSu Tychy rozgromili Comarch Cracovię 8:1 (2:0, 2:0, 4:1). Bramki: Guzik 3, Vitek 2, Woźnica, Kartoszkin, Łopuski - Stoklasa.

2014-08-28 17:20 Dzisiaj o godzinie 18:00 reprezentacja Polski do lat 20 zagra z VSK Vsetin. Relacja live z tego spotkania na lajfy.com - KLIKNIJ.

2014-08-28 13:15 Scott Gomez, który ma na swoim koncie dwa Puchary Stanleya z New Jersey Devils, został zaproszony na obóz przygotowawczy "Diabłów" - poinformował generalny menedżer Lou Lamoriello. W poprzednim sezonie Gomez występował w barwach Florida Panthers. W 46 meczach zdobył 2 gole i zaliczył 10 asyst.

2014-08-28 12:52 Aronowi Chmielewskiemu ubył konkurent do miejsca w składzie HC Oceláři Trzyniec. Działacze "Stalowników" zdecydowali, że nie podpiszą kontraktu z Jakubem Gašparovičem. 24-letni Słowak wrócił do swojego macierzystego klubu - Dukli Trenczyn.

2014-08-27 21:52 Hokeiści MMKS Podhale Nowy Targ przegrali w pierwszym meczu turnieju o „Spišsky Pohar” z HK Spišska Nova Ves 3:5 (1:0, 0:2, 2:3): Bramki dla Podhala: Gruszka, Różański, Bryniczka.

2014-08-27 20:13 Unia Oświęcim przegrała z JKH GKS Jastrzębie 2:3. Bramki zdobyli Damian Piotrowicz (20.) i Kamil Kalinowski (34.) oraz Maciej Urbanowicz (2.), Jan Steber (14) i Mateusz Danieluk (58.).

W pomeczowej serii rzutów karnych również lepsi okazali się jastrzębianie. Jedynego gola zdobył Mateusz Bryk.

2014-08-27 19:32 Hokeiści Comarch Cracovii przegrali z Ciarko PBS Bank KH Sanok 5:6 (3:0, 2:4, 0:2). Bramki: Słaboń 2, Novak, Zvatora, Noworyta - Dutka, Danton, Sinagl 2, Radwański, Zatko.

2014-08-27 19:21 Po dwóch tercjach Unia Oświęcim remisuje z JKH GKS Jastrzębie 2:2. Bramki zdobyli Piotrowicz (20.) i Kalinowski (34.) oraz Urbanowicz (2.) i Steber (14).

2014-08-27 18:35 Po drugiej tercji hokeiści Comarch Cracovii wygrywają 5:4 z Ciarko PBS Bank KH Sanok. Gole w drugiej tercji: Zvatora, Noworyta - Dutka 2, Sinagl, Radwański.

2014-08-27 18:35 Po pierwszej tercji Unia Oświęcim przegrywa z JKH GKS Jastrzębie 1:2. Bramkę dla biało-niebieskich strzelił Piotrowicz (20.), dla jastrzębian trafiali Urbanowicz (2.) i Steber (14.).

2014-08-27 18:02 W składzie oświęcimskiej Unii na mecz z JKH GKS Jastrzębie znalazł się czeski obrońca Michal Pavlu.

27-letni wychowanek Bílí Tygři Liberec ostatni sezon spędził w ekipie Telford Tigers (EPIHL).

2014-08-27 17:47 Po pierwszej tercji hokeiści Comarch Cracovii wygrywają z Ciarko PBS Bank KH Sanok 3:0. Bramki: Słaboń 2, F. Novak.

2014-08-27 16:38 Marek Stebnicki, Mariusz Puzio i Roman Steblecki odwieszą na kilka godzin łyżwy z hokejowego kołka i wystąpią w pożegnalnym meczu Daniela Laszkiewicza.

2014-08-27 16:20 Gleb Łucznikow może stać się drugim zawodnikiem, który po występach w Polsce przeniesie się na zaplecze ligi KHL. Jego usługami zainteresowane jest Zauralje Kurgan.

deho: to jedziecie na piwko spoko
    deho: a ty gdzie juź tym rowerem jestes?
    uniaoswiecim1324: to gdzie sie spotykamy?
    hubal: deho-zdamy relację
    hubal: czekaj liczbo
    uniaoswiecim1324: pod piastem?
    hubal: ale Dżosi śpi !!!
    uniaoswiecim1324: czy pod dworcem w starym bieruniu po drugiej stronie basenu?
    hubal: jedż prosto i przy Browarze w lewo a potem na swiatłach w prawo i przy st benzynowej tej czerwonej w prawo
    uniaoswiecim1324: ??
    hubal: to masz juz za giełdą kwiatową
    uniaoswiecim1324: jedz na bieruń
    hubal: czekaj liczbo -ja muszę na rowerku do niego podjechac bo pizdeusz tnie komara
    uniaoswiecim1324: hubal jesteś jeszcze?
    Rafaello33: heja heja heja cracovia mistrzem hokeja
    hubal: liczbo-kumpel jest saby a ja po browcu a teraz jestem na wsi pod Rybnikiem autem nie pojade-jednak i tak jestesmy umówienii na zas-sorki
    Kariya: pitton broni
    Kariya: nie wiem... ale kuurwa trzeba nam trenera zebyy ojciec przestał swojego synka puszczac
    afonin: pisza ze skrabalak
    watych: przyzwyczajcie sie ze w meczach wyjazdowych Demkowicz bedzie dawal szanse synkowi
    deho: damy radę
    Royal213: afonin postaw sie na jego miejscu chłopak jest samoukiem mozna powiedziec sam sie uczyl bronic jak byl maly a np Pitton troche sie nauczyl w Ameryce
    afonin: to słabo się uczył
    fanatics: wypierd..... z tej bramki
    Royal213: wy chcielibyscie siedziec na lawce cale zycie , dajcie mu pobronic troche
    fanatics: a gdzie sa nasi napastnicy?
    fanatics: to niech broni a nie co strzal to bramka
    Royal213: wy ni jestescie kibicami wy jestescie hejterami ktorzy tylko siedza przed komputerem i sraja w gacie .. ludzie opanujcie sie bo nie da sie was czytac
    afonin: czekają na Polskaa - Serbia