Wyświetleń: 6922

Puchar Spenglera zostaje w Davos

2011-12-31 14:23:56

Po pięciu latach przerwy zespół H.C. Davos znów zdobył Puchar Spenglera. Swój piętnasty w historii.

Do rozegranego dziś w południe finałowego spotkania z Dinamem Ryga gospodarze imprezy przystępowali mając na koncie 14 zwycięstw w swoim domowym turnieju. Nikt nie wygrywał częściej, ale jednocześnie na kolejny sukces klub z Davos czekał już od 2006 roku.

Do pracy zespół Arno del Curto zabrał się więc bardzo szybko, bo już w 2. minucie Grégory Sciaroni celnym strzałem otworzył wynik meczu. Komplet 6,5 tys. widzów zgromadzonych w Vaillant Arenie świętował po raz drugi w 11. minucie. Dinamo grało wtedy w osłabieniu z powodu kary za nadmierną liczbę graczy na lodzie, co wykorzystał Petr Sýkora, który zaskoczył Mārisa Jučersa. Czech strzelił swojego piątego gola w turnieju i mógł być już pewny, że zostanie najlepszym snajperem imprezy. Gospodarze po pierwszej tercji prowadzili 2:0, ale mogło być jeszcze lepiej, bo Mathias Joggi w końcówce trafił w słupek.

Rywale z Łotwy się jednak nie poddali. Na początku drugiej odsłony straty o jednego gola zmniejszył Jamie Lundmark, ale w połowie tej tercji Robin Grossmann świetnym podaniem obsłużył wypożyczonego na Puchar Spenglera z Rapperswil-Jona Lakers Pavla Brendla, który znów zwiększył prowadzenie gospodarzy do dwóch goli. W drugiej tercji momentami Dinamo miało przygniatającą przewagę, ale stojący w bramce H.C. Davos Reto Berra spisywał się znakomicie.

24-letni bramkarz nie dawał się pokonać także w ostatniej odsłonie meczu finałowego. Aż do chwili, gdy strzałem z linii niebieskiej zaskoczył go Niclas Lucenius. Do końca trzeciej tercji pozostawało jednak wówczas tylko 26 sekund i choć Pekka Rautakallio poprosił o czas, to jego zespół nie zdążył doprowadzić do wyrównania. Reto Von Arx wygrał ostatnie wznowienie, a ekipa z Davos zwyciężając we wszystkich czterech spotkaniach, po raz 15. triumfowała w najstarszym europejskim turnieju hokejowym.

- Jak zawsze wspaniale jest wygrać Puchar Spenglera. Również dla naszych kibiców, bo hala była pełna - mówił chwilę po zakończeniu finałowego spotkania Von Arx. - To świetne zakończenie roku. Dziś i jutro będziemy się z niego cieszyć, a w poniedziałek mamy kolejny mecz ligowy.

Gospodarze przerwali w ten sposób trzyletnią dominację klubów z KHL. W 2008 roku turniej wygrało Dynamo Moskwa, rok później Dynamo Mińsk, tym razem nie udało się Dinamu Ryga. Przed rokiem triumfowała ekipa SKA Petersburg.

H.C. Davos - Dinamo Ryga 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
1:0 Sciaroni - Rizzi - Sejna 01:40
2:0 Sýkora - Forster - Von Arx 10:06 PP
2:1 Lundmark - Cipulis 21:42
3:1 Brendl - Grossmann 30:15
3:2 Lucenius 59:34
Strzały: 29-44.
Minuty kar: 16-8.