18
19
3

Magia liczb? GKS znów walczy z Cracovią

Za oknami wiosna. Słońce świeci coraz mocniej, a to znak, że w ligowym hokeju czas na ostatnie rozstrzygnięcia. We wtorek zmagania w finale play-off rozpoczną GKS Tychy i Comarch Cracovia. Na czyich szyjach zawisną złote medale?

Zacznijmy od tego, że w bezpośrednich meczach sezonu zasadniczego lepiej radzili sobie tyszanie, którzy wygrali trzy z czterech spotkań. Jednak nie od dziś wiadomo, że faza play-off rządzi się swoimi prawami. Tym bardziej, że krakowianie są też innym zespołem niż ten z fazy zasadniczej.

W styczniu szefostwo „Pasów” wzmocniło swój skład, kontraktując ośmiu nowych zawodników. W tym gronie znaleźli się bramkarz Miroslav Kopřiva, czterech obrońców Miloslav Jáchym, Aleš Ježek, Pawieł Czarnaok i Bartłomiej Bychawski oraz trzech napastników Kamil Kalinowski, Jaakko Turtiainen i Marek Tvrdoň.

Wzmocnienia przyniosły zamierzony efekt, bo drużyna dowodzona przez Rudolfa Roháčka już po czterech meczach rozprawiła się z JKH GKS-em Jastrzębie, a w półfinale po sześciu spotkaniach pokonała Tauron KH GKS Katowice, który okazał się najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pechowa trzynastka czy szczęśliwa siódemka?

Droga tyszan do finału była bardziej wyboista. Rozpoczęła się od siedmiomeczowego ćwierćfinału z MH Automatyką Gdańsk, a później przyszedł czas na siedem spotkań z TatrySki Podhalem Nowy Targ. Warto dodać, że w obu tych rywalizacjach obrońcy tytułu byli o krok od odpadnięcia, bo przegrywali już 2:3. W porę jednak pozbierali się i ostatecznie awansowali dalej.

To rywal jest faworytem, ale my zawsze będziemy walczyć o zwycięstwo. Przygotowaliśmy się do tego meczu najlepiej, jak tylko mogliśmy. GKS to bardzo mocny zespół, dysponuje szeroką kadrą, mają cztery wyrównane piątki oraz zawodników o świetnych umiejętnościach indywidualnych – powiedział Rudolf Roháček, opiekun krakowian.

Ekipa spod Wawelu stanie przed szansą wywalczenia trzynastego tytułu mistrzowskiego. Z kolei GKS Tychy po raz trzynasty zagra w finale, a po raz siódmy na tym etapie rozgrywek zmierzy się z Comarch Cracovią, z którą ma rachunki do wyrównania. Otóż w dotychczasowych sześciu finałach rozgrywanych między tymi zespołami, zawsze wygrywały „Pasy”.

Wydaje mi się, że koszmaru Cracovii pozbyliśmy się w poprzednim sezonie. Co prawda nie spotkaliśmy się z nią w play-offach, ale pokonaliśmy wszystkie inne drużyny i zdobyliśmy upragniony tytuł mistrzowski – zaznaczył Filip Komorski. Dodał też, że nie ma co spoglądać w przeszłość.

Zarówno my, jak i Cracovia jesteśmy trochę innymi drużynami. Nie wszyscy nasi zawodnicy pamiętają te chwile, w których przegrywaliśmy z krakowianami rok po roku. To dobrze, bo nie będzie tu mowy o jakichkolwiek kompleksach. To jest play-off i tutaj mistrzostwo zdobędzie drużyna, która najlepiej poradzi sobie z różnymi problemami: taktycznymi, zdrowotnymi i psychologicznymi – wskazał tyski środkowy, który obecnie jest najlepiej punktującym zawodnikiem GKS-u Tychy.

Najważniejszy pierwszy mecz

Na sam koniec pozostaje przyjrzeć się kwestii braków kadrowych. Sztab szkoleniowy mistrzów Polski nie będzie mógł skorzystać z usług doświadczonego napastnika Adama Bagińskiego, który zmaga się z zapaleniem płuc. Kontuzje leczy też trzech obrońców. Peter Novajovský i Alaksandr Jeronau mają złamane palce, a Remigiusz Gazda przechodzi rehabilitację po operacji kolana.

Z kolei w drużynie „Pasów” treningi wznowili już dwaj napastnicy Kamil Kalinowski i Jaakko Turtiainen, którzy nabawili się urazów w trzecim meczu półfinału. Do dyspozycji trenera jest też obrońca Bartłomiej Bychawski.

Jesteśmy przygotowani na ten finał i na ciężkie boje. Z optymizmem przystępujemy do tych spotkań, ale na razie skupiamy się na pierwszym starciu, które może być kluczowe dla dalszych losów serii – zaznaczył Adam Domogała, napastnik Cracovii.

Okiem eksperta...

• Grzegorz Piekarski, były reprezentant Polski, a obecnie komentator TVP Sport.

Jeżeli chodzi o tytuł mistrzowski, to szansę oceniam pół na pół. Jeśli miałbym wskazać faworyta, to ze względu na szerszą i bardziej wyrównaną ławkę, a konkretnie cztery mocne ataki, wskazałbym na GKS Tychy. Trójkolorowi są bardzo dobrze przygotowani do sezonu pod względem fizycznym, poza tym są w rytmie meczowym i zaczynają rywalizację u siebie.

Ile potrwa rywalizacja? Być może potrzebny będzie 7 mecz. Ale nie wykluczam, że ta rywalizacja skończy się już po czterech meczach.

• Przemysław Bomastek, były napastnik TKH Toruń i GKS-u Katowice

Tyszanie w fazie play-off już dwa razy uciekli spod topora i pokazali, że mają mocną psychikę. Jeśli weźmiemy pod uwagę potyczki w decydujących spotkaniach między tymi zespołami, to częściej górą byli krakowianie. Spodziewam się sześciu lub siedmiu meczów i uważam, że po złoto sięgnie Cracovia.

Najlepsi strzelcy:

Alexander Szczechura, Gleb Klimienko – po 6 bramek.

Filip Komorski – 5 bramek.

Michael Cichy, Tomáš Sýkora, Aleksiej Jefimienko – po 4 bramki

Najlepiej punktujący:

Filip Komorski – 13 (5 bramek + 8 asyst)

Gleb Klimienko – 11 (6 bramek + 5 asyst)

Alexander Szczechura – 10 (6 bramek + 4 asysty)

Tomáš Sýkora – 10 (4 bramki + 6 asyst)

Michael Cichy – 9 (4 bramki + 5 asyst)

Aleksiej Jefimienko – 9 (4 bramki + 5 asyst)

Mateusz Bepierszcz – 3 bramki.

Štěpán Csamangó, Patryk Noworyta, Marek Tvrdoň, Bartłomiej Bychawski, Adam Domogała, Paweł Zygmunt – po 2 bramki.

Marek Tvrdoň – 10 (2 bramki + 8 asyst)

Mateusz Bepierszcz – 9 (3 bramki + 6 asyst)

Michal Vachovec – 8 (4 bramki + 4 asysty)

Emil Švec – 5 (4 bramki + 1 asysta)

Kamil Kalinowski – 5 (4 bramki + 1 asysta)

Štěpán Csamangó – 5 (2 bramki + 3 asysty)

Adam Domogała – 5 (2 bramki + 3 asysty)

Maciej Kruczek – 16 minut.

Kamil Kalinowski, Damian Kapica, Mateusz Bepierszcz – po 12 minut.

Miloslav Jáchym, Pawieł Czarnaok, Štěpán Csamangó, Bartłomiej Bychawski – po 8 minut