Wyświetleń: 2264

Rosjanie mają złoto a Finlandia brąz (FOTO)

2009-02-20 21:53:03

Meczem Szwajcaria – Rosja kończy się turniej hokejowy rozgrywany w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży „Śląsk-Beskidy 2009”. Spotkanie kończy się wynikiem 3:5 dla drużyny „Sbornej”.

Na tym turnieju widzieliśmy wiele ciekawych spotkań, ale finał był chyba najbardziej emocjonujący. Obie drużyny stworzyły fantastyczne widowisko i praktycznie do końca spotkania nie byliśmy pewni końcowego rozstrzygnięcia.

W pierwszej tercji Rosjanie narzucili rywalom swoje tempo i w 16 minucie strzelili pierwszą bramkę. Szwajcarzy też mieli swoje okazje, ale byli nieskuteczni. Po 20 minutach tablica świetlna pokazywała wynik 0:1.

Drugą odsłonę znowu lepiej rozpoczęli Rosjanie i szybko strzelili dwie bramki. Trener Szwajcarii wziął czas i nakazał swoim zawodnikom grę z kontry. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 33 minucie po szybkiej kontrze Samuel Walser strzela pierwszą bramkę dla Helwetów. Tercja kończy się wynikiem 1:2.

Trzecia odsłona zaczyna się od bramki na 2:3, która zwiastuje emocje do końca spotkania. W 51 minucie Helweci wyrównują i mecz zaczyna się niejako od nowa. Kiedy wydawało się, że do rozstrzygnięcia potrzebny będzie dodatkowy czasy gry, Rosjanie kolejny raz pokazali wyższość nad rywalem i strzelili bramkę, a jej autorem był Vladislav Namestnikov. W 59 minucie Szwajcarzy wycofują bramkarza i ostatni gol w turnieju pada do pustej bramki.

Trener zwycięskich Rosjan Vladimir Kryuchkow powiedział po meczu: „Hokej był na bardzo dobrym poziomie. W turnieju dominowały cztery drużyny: Szwajcarii, Finlandii, Słowacji no i nasza. Pozostałe tj. Białorusi i Polski prezentowały gorszy poziom. Cieszymy się ze złotego medalu, moi chłopcy zasłużyli na niego.

Olimpiadę przez wszystkie dni tak naprawdę widziałem przez pryzmat Tychów. Uważam, że impreza jest dobrze przygotowana i cieszymy się, że możemy brać w niej udział.”
Po meczu trener szwajcarskiej reprezentacji  Manuele Celio powiedział: „Jestem bardzo zadowolony, że po przerwie kiedy przegrywaliśmy 2:1 zdołaliśmy wyrównać  na 3:3. Drużyna rosyjska ma bardzo dobrych zawodników, skutecznych w grze indywidualnej.Moja drużyna charakteryzuje się jednak lepszą grą zespołową. Nie jestem nigdy zadowolony z drugiego miejsca, jednak występ mojego zespołu na tym turnieju był bardzo udany.  Podczas tego festiwalu moi zawodnicy mieli okazję poznać polską gościnność i uczynność. Wszyscy tutaj byli chętni do pomocy. Cała atmosfera panująca w miasteczku olimpijskim i tutaj w Tychach była niesamowita. Dziękujemy bardzo.”

To był fantastyczny turniej. Kibice zobaczyli mnóstwo bramek i piękną grę wszystkich ekip. Rosjanie zwyciężyli, bo byli najlepsi, ale innym ekipom niewiele do nich brakowało. Po meczu zostały rozdane medale oraz indywidualne nagrody.

Sędziowali: M. Jebavy, J. Hribik - M. Smura, P. Pyrskała

SUI: Lukas Meili- Cavegn Andrea, Trutmann Dario, Nederreiter Nino, Neher Lars, Vermin Joel - Ronchetti Massimo, Sutter Dave, Schmutz Reto, Haas Geatan, Bartschi Sven - Baruchet Adrian, Marzan Nicolas, Arnold Eric, Leuenberger Kaj, Walser Samuel - Thaler Marco, Hofmann Gregory, Muller Devin

RUS : Pavel Suchkov - Suchkov Pavel, Marchenko Alexey, Ilminskiy Sergey, Kartaev Vladislav, Telegin Ivan, Kuznetsov Evgeny- Zotov Vitaly, Isangulov Ildar, Barbashev Sergey, Potekhin Bogdan, Namestnikov Vladislav- Gavrilenko Ivan, Postinov Viktor, Grigorenko Evgeny, Komisarchuk Alexander, Gogolev Alexander- Krasnovski Jan, Podzinsh Aynars, Lyulimov Roman

Finlandia zdobywa brązowy medal.

W meczu o brązowy medal Finowie pokonali Słowaków 5:2.

To było ciekawe widowisko, dużo szybkich akcji i twarda gra ciałem. Wydaje się, że Słowakom spadły morale po wczorajszej przegranej z Szwajcarami i dzisiaj byli bardzo rozkojarzeni. Finowie kontrolowali przebieg spotkania, grając solidnie w obronie, raz po raz kontrując przeciwnika. Słowacy też mieli swoje okazje, ale brakowało im szczęścia. Grali zbyt otwarty hokej i zapominali o obronie.

Finowie wyjeżdżają z Tychów z brązowym medalem, a Słowacy znaleźli się tuż za podium.
Juha Jyrkkio (trener reprezentacji Finlandii u-17): „Jestem bardzo zadowolony z całego występu reprezentacji w tym turnieju. Można spekulować, że gdybyśmy w półfinale nie trafili na Rosję, to teraz gralibyśmy o złoto, ale to tylko słowa i w obecnej sytuacji nie ma to znaczenia. W Polsce ostatni raz byłem, zdaje się, w 1977r.. Wiele się od tego czasu zmieniło, teraz to jakby nowy świat. Bardzo nam się tu podoba, wszyscy są tu dla nas mili i gościnni. Chciałbym szczególnie pochwalić wolontariuszy, którzy pomagali nam jak tylko mogli na świetnym i nowoczesnym lodowisku w Tychach.

Po meczu o brązowy medal trener reprezentacji Słowacji Andrej Vyboh  powiedział:„To był bardzo trudny turniej, w którym wystąpiły bardzo dobre drużyny. Dziś moi chłopcy byli zmęczeni poprzednimi meczami, chociaż bardzo się starali. Bramkarz przeciwnika był bardzo dobry, tylko dwa razy naszemu zawodnikowi udało się wbić krążek do bramki. Finowie byli dziś  po prostu lepsi. Cały występ drużyny na turnieju oceniam dość dobrze, chociaż nie udało się nam osiągnąć tego, co planowaliśmy.”

Słowacja - Finlandia 2:5 (0:1,1:3,1:1)

0:1 03:12 Eetu Koski (FIN)
0:2 26:00 Timo Hiltunen (FIN)
0:3 30:05 Teemu Rautiainen (FIN)
1:3 37:09 Viliam Daras (SVK)
1:4 38:06 Mika Partanen (FIN)
1:5 43:13 Joonas Donskoi (FIN)
2:5 59:28 Tomas Jurco (SVK)