Wyświetleń: 1827

MŚ U20: Zawieszenie za atak na głowę (WIDEO)

2018-01-02 10:04:28

Bez jednego z zawodników będzie musiała walczyć reprezentacja Danii o utrzymanie w elicie Mistrzostw Świata do lat 20. Duńczyk został zawieszony za atak w okolice głowy rywala.

Napastnik reprezentacji Danii Christian Wejse został przez komisję dyscyplinarną ukarany za faul z końcówki trzeciej tercji sylwestrowego meczu ze Słowacją. Na nieco ponad minutę przed końcem spotkania, które było już rozstrzygnięte na korzyść Słowaków (5:1), sfrustrowany gracz Esbjerg Energy za bramką zaatakował Erika Smolkę tak, że ten upadając wpadł na bandę. Sędziowie w ogóle nie ukarali Duńczyka na lodzie, ale teraz komisja dyscyplinarna uznała jego zachowanie za niebezpieczne i zawiesiła na jeden mecz.

- Po analizie nagrania i wyjaśnień zawodnika komisja uznała, że Christian Wejse w ostatniej chwili zmienił kierunek jazdy, by wykonać atak na Smolkę, obok którego nie było krążka. Zamiast pozwolić przeciwnikowi przejechać obok, wykonał ruch w kierunku głowy i uderzył rywala wysoko, co jest złamaniem przepisu o ataku na głowę lub szyję - pisze komisja w uzasadnieniu swojej decyzji. - Biorąc pod uwagę czas pozostający do zakończenia meczu i wynik 5:1 dla Słowacji, to zachowanie było niepotrzebne, niebezpieczne i lekkomyślnie spowodowało zagrożenie dla zdrowia przeciwnika. Smolka udał się do szatni i już do gry nie wrócił.

Faul Wejse był dodatkowo o tyle niepotrzebny, że jego atak na rywala w meczu ze Słowacją, który kończył udział Duńczyków w fazie grupowej, nie mógł już niczego zmienić. Zawodnika zabraknie z kolei w dzisiejszym spotkaniu z Białorusią, które będzie miało duże znaczenie. Obie ekipy zagrają bowiem pierwszy mecz rozgrywanej do dwóch zwycięstw serii o utrzymanie w elicie Mistrzostw Świata.

Wejse jest w swoim kraju znany z zamiłowania do ostrej gry. Kilka lat temu był najczęściej karanym graczem ligi do lat 17. W 16 meczach uzbierał wówczas aż 86 karnych minut. W obecnych rozgrywkach ligi duńskiej w 27 spotkaniach otrzymał 51 minut kar.