Wyświetleń: 3874

Widowisko we mgle

2009-08-27 23:45:41

Niezłe spotkanie na wysokim poziomie przyszło oglądać dziś kibicom, którzy wybrali się na sparing Podhala z Bańską Bystrzycą. Szkoda tylko, że ten wysoki poziom prezentowała tylko słowacka, drużyna.

Nowotarżanie jedynie momentami starali się dorównywać rywalom. Na in minus trzeba zaznaczyć stan nowotarskiej tafli, która nie dość, że przypominała bardziej jezioro niż lód to nad nią unosiła się gruba warstwa mgły, która w znaczący sposób wpłynęła na konstruowanie akcji, nie mówiąc już o kibicach, którzy wodzili wzrokiem szukając w tym „mleku” krążka. I mimo że ten kauczukowy przedmiot jest koloru czarnego to nic to nie dało.

Mimo tych anormalnych warunków mecz się jednak odbył. W I tercji dominacja gości nie podlegała dyskusji. Od pierwszej minuty uzyskali oni wyraźną przewagę. Ich akcje mogły się nielicznej publiczności podobać gdyż były prowadzone na pełnej szybkości a podania były też dokładne mimo fatalnej widoczności. Na efekty dobrej gry w postaci bramki dla Słowaków nie trzeba było długo czekać. Przy podwójnym osłabieniu Szarotek w 9 minucie HC Banska zdobywa pierwszą bramkę.

O grze Podhala nie można zbyt wiele napisać gdyż nie zbyt często przebywało w tercji słowackiego ekstra ligowca. Pierwszą dogodną okazję nowotarżanie stworzyli sobie dopiero w 15 minucie, gdy po mocnym strzale z niebieskiej Ivicica, lot krążka próbował zmienić przed samym bramkarzem Malasiński. I to w zasadzie była jedyna okazja Podhala. Jeszcze przed syreną kończącą I tercję Bierban sprawdził „Zborę”. Ten popisał się kapitalną interwencją, za co dostał rzęsiste brawa.

Słowacy mieli multum sytuacji i tylko dzięki skutecznym interwencjom Krzysztofa Zborowskiego zawdzięczają, że I tercja skończyła się tylko 1:0.

Na II tercję gospodarze wyszli odmienieni. W szatni zmienili sobie koszulki, w których grali w zeszłym sezonie. Nowe szaty od razu poskutkowały dobrą grą Podhala. Już dwie minuty po wznowieniu gry w tej odsłonie Szarotki stworzyły sobie dogodną sytuację. Milan Baranyk sprytnie wyszukał przed bramką, Voznika lecz ten minął się jednak z krążkiem. Co się odwlecze to nie uciecze. Minutę później piękna dwójkowa akcja Dariusza Gruszki i Marcina Kolusza kończy się golem tego ostatniego. Warto zaznaczyć, że Marcin był bardzo aktywny tym meczu a jego rajdy pod bramkę Słowaków siały popłoch wśród tamtejszej obrony.
W 26 minucie po zamieszaniu pada drugi gol dla Bańskiej Bystrzycy. W połowie tercji Bendik marnuje doskonałą okazje na podwyższenie wyniku. Od kilku minut gra ponownie toczy się w tercji Podhala, lecz trudno cokolwiek zobaczyć. Tuż przed końcem II tercji Bulik uderzył w poprzeczkę. Dobrze, że bramki są z elementami metalowymi gdyż widoki są bardzo mgliste.
Tak jak w II tercji tak i na początku III Szarotki strzelają bramkę wyrównującą. Autorem trafienia jest młody napastnik a zarazem wychowanek Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego w Nowym Targu, Dariusz Gruszka.

W 45 minucie Baranyk podaje do Suura – Szarotki grają w osłabieniu, – lecz jego uderzenie jest zbyt słabe by zaskoczyć Fedora. Słowacy nie chcą zostać dłużni i chwilę później przeprowadzają kontrę, która kończy się strzałem Izvolta. Zborowski na posterunku. Kolejną akcję przeprowadza Zapała. Wynik wciąż nie ulega zmianie.

Kiedy wydawało się, że Szarotki łapią wiatr w żagle w 52 minucie Buldin znajduje się sam przed Zborowskim i pewnie po długim rogu posyła krążek do siatki. Ostatnie 37 sekund nowotarżanie grają bez bramkarza, lecz nie przynosi im to 3 gola i mecz kończy się wynikiem 3:2 dla HC Banskiej Bystrzycy.

Po meczu zostały rozegrane rzuty karne. Wszystkie 5 okazji pewnie wykorzystali słowacy. Niektóre gole precyzyjne pod poprzeczkę. Podhale też miało 5 szans. Pierwszą Baranyk pewnie wykorzystał. Następne dwa rzuty karne wykonywał Martin Voznik i Frantiśek Barklik. Żaden z nich nie pokonał golkipera zza południowej granicy. W 4 serii oko w oko z Fedorem stanął Malasiński Tomasz. Rzut karny pewnie wykorzystany w samo okienko bramki. Serię Podhala kończył Gruszka, któremu również udało się posłać krążek między słupki.
Serię rzutów karnych wygrała, HC Bańska Bystrzyca w stosunku 5:3.

Do sezonu ligowego w ekstralidze już niespełna 2 tygodnie, (I liga rusza już w przyszły weekend) a nowotarska hala jest niezdolna do normalnego rozgrywania meczy. Na tafli stoi woda zamiast lodu. Czas by w końcu ktoś odpowiedzialny za ten stan rzeczy znalazł jakieś rozwiązanie gdyż stolica Polskiego hokeja będzie mogła się – jak tak dalej pójdzie – szczycić najgorszą taflą „lodową” w Polsce. Nic dziwnego, że nawet myszy tam nie mogą wytrzymać skoro zdechłe plątają się po hali.

Trener Podhala Milan Jancuska po meczu:

Zagraliśmy przeciwko bardzo dobrej drużynie. Ten mecz pokazał nam błędy, nad którymi musimy jeszcze popracować do I meczu ekstraklasy. Nie mniej było to o wiele lepsze spotkanie niż, wtorkowe w Bardejovie. Jestem zadowolony z postawy Zborowskiego, który w wielu momentach był podporą drużyny. Jeśli chodzi o warunki, w jakich przyszło nam grać to można to określić tylko jednym słowem: KATASTROFA. Bardzo ciężkie warunki dla zawodników i dla kibiców. Szkoda, że nie możemy grać w normalnych warunkach. Jutro w meczu z Popradem powinni zagrać zawodnicy, którzy dziś wrócili z kadry U-20 (Damian Kapica, Michał Marek, Kasper Bryniczka, Piotr Kmiecik, Bartłomiej Niesłuchowski) a także Bartłomiej Neupaeur. Każdy z tych zawodników ma jeszcze szanse gry w 4 formacji. Tyczy się to tez Przemysława Leśnickiego.

Wojas Podhale Nowy Targ - HC 05 Banska Bystrica 2:3 (0:1;1:1;1:1)

0:1 – 08:51 Marek Kolba – Drotar Martin 3/5
1:1 – 22:05 Marcin Kolusz (Dariusz Gruszka)
1:2 – 26:43 Matus Vizvary
2:2 – 41:57 Dariusz Gruszka (Milan Baranyk)
2:3 – 51:11 Tomas Bulik – Martin Drotar – Miroslav Vantroba

Kary: 14:10

Wojas Podhale Nowy Targ: Krzysztof Zborowski (Jarosław Furca – n/g) - Martin Ivicic, Sebastian Łabuz, Łukasz Batkiewicz, Krzysztof Zapała, Tomasz Malasiński - Dimitri Suur, Rafał Dutka, Frantisek Bakrlik, Martin Voznik, Milan Baranyk - Rafał Sroka, Daniel Galant, Dariusz Gruszka, Marcin Kolusz, Piotr Ziętara - Bartłomiej Gaj, Artur Kret, Przemysław Leśnicki, Krystian Dziubiński, Mateusz Iskrzycki.

HC 05 Banska Bystrica: Ivan Fedor (Matej Lipnicky n/g) – Miroslav Vantroba, Marek Kolba, Karol Biermann , Tomas Bulik, Branislav Bendik - Marek Biro, Branislav Kubka, Martin Drotar , Rastislav Palov, Lubomir Sabol – Matus Vizvary, Lukas Bambuch, Andrej Tonkovic, Matej Cesik, Miroslav Uvolt oraz Andrej Mrena i JIri Mocek