Wyświetleń: 6897

Czeski kościół docenił gest fair-play w hokeju (VIDEO)

2013-05-03 10:23:12

Metropolita Pragi i Prymas Czech, kardynał Dominik Duka docenił gest słowackiego obrońcy Tomáša Slováka z siódmego, finałowego meczu czeskiej extraligi.

W trakcie tegoż meczu przy stanie 3:2, dla Pilzna, w czasie 59:46, drużyna Zlina wstrzeliła krążek do tercji obronnej Pilzna, który wypadł do sieci ochronnej nad pleksiszkłem. Wtedy właśnie Tomáš Slovák zapytany przez sędziego przyznał się, że krążek uderzył go w kask, kiedy był jeszcze w tercji obronnej. To zadecydowało, że wznowienie nastąpiło w strefie obronnej Pilzna. 6 sekund później, po wygranym buliku, Filip Čech atomowym strzałem strzelił wyrównującego gola.

W drugiej dogrywce meczu w 97 minucie meczu szala zwycięstwa przelała się jednak na korzyść Pilzna. W ten sposób gest słowackiego obrońcy przyczynił się do zdobycia pierwszego tytułu Pilzna w duchu fair-play. 2 maja ten czyn fair-play został doceniony przez czeskiego kardynała Dukę, który w pałacu arcybiskupim na Hradczanach wręczył swój medal słowackiemu obrońcy.

Czeskie media od początku podkreślały, że słowacki obrońca Pilzna Tomáš Slovák jest wierzącym, co w Czeskiej Republice nie jest na porządku dziennym. Sam zainteresowany powiedział, po meczu, że jako człowiek wierzący nie mógł postąpić inaczej.