Wyświetleń: 5236

Szwajcaria lepsza od Czechów, rekord Szwecji i Łotwy

2014-02-15 20:16:20

Reprezentacja Szwajcarii pokonała Czechów w meczu o drugie miejsce w grupie C hokejowego turnieju Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Grupę już wcześniej wygrali Szwedzi, którzy w drugim wieczornym spotkaniu wspólnie z Łotyszami wyrównali jeden z olimpijskich rekordów wszech czasów.

Czesi co prawda historyczny bilans konfrontacji ze Szwajcarią w meczach o punkty mają korzystny, ale akurat na Igrzyskach Olimpijskich obie reprezentacje spotkały się tylko raz - przed ośmioma laty w Turynie, i to akurat Szwajcaria była wówczas górą.

Zespół Seana Simpsona i tym razem chciał pokonać Czechów, by zająć w grupie dające lepsze perspektywy przed barażami o ćwierćfinał, drugie miejsce. Szwajcarzy od początku zaatakowali bramkę Ondřeja Pavelca i w połowie pierwszej tercji mieli na koncie już 9 strzałów przy zaledwie dwóch uderzeniach Czechów. Na gola musieli jednak jeszcze chwilę poczekać. Dokładnie do 15. minuty, kiedy to Simon Bodenmann trafił do czeskiej bramki. Czesi mogli mówić o sporym pechu, bowiem zanim to się zdarzyło, obchodzący dziś 42. urodziny Jaromír Jágr trafił w poprzeczkę, a niedługo po golu Bodenmanna Milan Michálek groźnym strzałem ostemplował słupek szwajcarskiej bramki. Mimo tych okazji naszych południowych sąsiadów, to "Helweci" prowadzili po pierwszej tercji.

W drugiej tercji Czesi zaatakowali odważniej, dążąc do wyrównania. Pomogła im w tym kara, którą otrzymał Severin Blindenbacher. Niewiele jednak wyniknęło z faktu, że podopieczni Aloisa Hadamczika zamknęli Szwajcarów w ich tercji obronnej podczas gry 5 na 4, bo rozegranie tej przewagi pozostawiało sporo do życzenia. Później jeszcze groźnie, ale minimalnie nad bramką Jonasa Hillera strzelał Tomáš Plekanec, a szwajcarski bramkarz świetnie obronił strzał Jakuba Voráčka z 33. minuty. Hiller, który nie dał się pokonać w pierwszym występie ekipy "Nati" na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, przeciwko Łotwie, także tym razem pewnie bronił dostępu do swojej bramki. Po dwóch tercjach nadal było więc 1:0.

Czesi wciąż musieli szukać swojego wyrównującego gola, ale Hiller bronił zbyt dobrze, a do tego miał dziś ogromne szczęście. W 46. minucie po strzale Plekanca kolejny raz bramkarza Anaheim Ducks uratował słupek. Drużyna Hadamczika może jednak mieć pretensje głównie do siebie, bo nawet grając w przewadze nie potrafiła strzelać w stronę szwajcarskiej bramki częściej. W trzeciej tercji nie udało jej się zamienić na gola ani wykluczenia Marka Streita, ani kary dla Romana Wicka. Jak na razie w Soczi reprezentacja Czech wykorzystała tylko jedną z 12 gier w przewadze, a Szwajcaria jeszcze nie straciła bramki w osłabieniu.

Jonas Hiller z kolei jeszcze w ogóle gola w Soczi nie wpuścił, bo dziś dotrwał z "czystym kontem" do końca spotkania i broniąc 26 strzałów zanotował drugi "shutout" na turnieju. Szwajcarzy po raz trzeci zakończyli grupowy mecz wynikiem 1:0. Wcześniej w takim samym stosunku pokonali Łotwę i przegrali ze Szwecją. Wygrana z Czechami dała im drugie miejsce w grupie C. Ich szanse na automatyczny awans do ćwierćfinału są jednak bardzo małe.

10 253.

Do drugiego rozgrywanego dziś wieczorem meczu reprezentacja Szwecji przystąpiła pewna wygrania grupy C. Szwedzi zmierzyli się z Łotwą i stoczyli z nią prawdziwy pojedynek na gry w przewadze. Mecz zakończył się zwycięstwem "Trzech Koron" 5:3, a w jego drugiej tercji oba zespoły wyrównały olimpijski rekord wszech czasów pod względem goli zdobytych przez dwie drużyny w przewadze w jednej części gry. Szwedzi trafili wówczas trzykrotnie, a Łotysze raz, co pozwoliło wyrównać rekordowy wynik reprezentacji Czechosłowacji i Norwegii z 1988 roku z Calgary.

Ze wszystkich 8 goli w całym meczu 6 padło, gdy jeden z zespołów grał 5 na 4. Jednego trafienia zabrakło więc do wyrównania olimpijskiego rekordu bramek zdobytych przez dwa zespoły w przewadze w całym spotkaniu. Rekord ten od 1998 roku należy do reprezentacji Finlandii i Kazachstanu.

Po bramce i asyście dla Szwecji zaliczyli dziś Daniel Alfredsson, Alexander Edler i Erik Karlsson, a ponadto gole zdobywali Patrik Berglund i jedyny w kadrze Pära Mårtsa gracz występujący na co dzień w szwedzkiej ekstraklasie, Jimmie Ericsson z Skellefteå AIK. Szwedzi wreszcie otrzymali w Soczi pozytywną informację kadrową, bowiem po tym, jak osłabiła ich kontuzja Henrika Zetterberga, która wyklucza kapitana ekipy "Tre Kronor" z gry do końca turnieju, dziś do składu wszedł Alexander Edler. Obrońca Vancouver Canucks pauzował w pierwszych dwóch meczach z powodu zawieszenia za atak kolanem na Erica Staala w ćwierćfinale ubiegłorocznych Mistrzostw Świata przeciwko Kanadzie.

Szwecja - Łotwa 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
1:0 Berglund - Karlsson - Steen 15:50 5/4
1:1 Dārziņš - Sprukts - Sotnieks 18:48
1:2 Sprukts - Rēdlihs - Karsums 21:22 5/4
2:2 Karlsson - Bäckström - Alfredsson 22:45 5/4
3:2 Alfredsson - Sedin - Edler 36:14 5/4
4:2 Jimmie Ericsson - Ekman-Larsson - Silfverberg 38:47 5/4
4:3 Girgensons - Daugaviņš - Freibergs 41:28 5/4