Wyświetleń: 3256

Hokejowa Liga Mistrzów: Szwedzi już pewni finału

2014-12-09 22:59:36

Trzy drużyny szwedzkie i jedna fińska awansowały do półfinałów Hokejowej Ligi Mistrzów. W ćwierćfinałach, które były rywalizacją zespołów z tych dwóch krajów przedstawiciele Szwecji okazali się od swoich wschodnich sąsiadów lepsi i jest już pewne, że przynajmniej jeden z nich wystąpi w finale.

Najciekawiej ze wszystkich ćwierćfinałowych meczów rewanżowych zapowiadało się dziś starcie Frölundy Göteborg z IFK Helsinki. I rzeczywiście emocje w hali Frölundaborg były od pierwszej do ostatniej minuty. Druga w tabeli szwedzkiej ekstraklasy Frölunda przegrała pierwsze spotkanie w Helsinkach 1:2 i potrzebowała zwycięstwa dwoma golami, by wywalczyć awans do najlepszej "czwórki" rozgrywek. Miejscowy zespół od samego początku starał się stłamsić rywala i w pierwszej tercji niemal nie wychodził z jego tercji obronnej. Do tego goście byli wyraźnie spięci i sami prowokowali groźne sytuacje pod swoją bramką. Jak w 6. minucie, gdy Lauri Taipalus przewrócił się prowadząc krążek i sprezentował Andreasowi Johnsonowi sytuację "sam na sam" ze stojącym w bramce IFK Ville Husso. Szweda jednak znakomicie powstrzymał wracający Matti Kupparinen. Nic jednak nie mogło uratować Husso w 16. minucie. Podczas gry w przewadze gospodarzy krążek trafił do Norwega Matsa Rosseli Olsena, a ten dał "Indianom" prowadzenie.

Frölunda w pierwszej tercji zanotowała pod względem liczby strzałów przewagę aż 17-2, ale prowadziła tylko jednym golem, który jedynie wyrównał stan dwumeczu. Początek drugiej odsłony nie różnił się jednak od pierwszych 20 minut. Gospodarze znów zaatakowali z pasją i choć Husso robił co mógł, to przed utratą drugiego gola swojego zespołu nie uratował. W 23. minucie Johnson dostał świetne podanie od Olivera Bohma i strzelał właściwie już do opuszczonej bramki. Podopiecznym Rogera Rönnberga to nie wystarczyło i wciąż atakowali. Tyle tylko, że sytuacja odmieniła się bardzo szybko. Najskuteczniejszy gracz Hokejowej Ligi Mistrzów Mathis Olimb stracił krążek w tercji ataku, przejął go Nikołaj Gołdobin, który obsłużył podaniem Roberta Leino, a ten wyszedł z indywidualną akcją i perfekcyjnym strzałem pod poprzeczkę zaskoczył bramkarza miejscowych Larsa Johanssona, dając IFK gola kontaktowego w meczu, a wyrównującego w całym ćwierćfinale. Dopiero po tej bramce rywalizacja się wyrównała, a żaden z zespołów nie potrafił w drugiej tercji strzelić kolejnego gola.

Ku niezadowoleniu miejscowych fanów w trzeciej odsłonie strzelanie zaczęli goście. W 45. minucie Amerykanin Corey Elkins trafił do bramki Johanssona i zrobiło się 2:2, co dawało w tamtej chwili awans gościom. "Indianie" odpowiedzieli jednak już po dwóch minutach celnym strzałem Robina Figrena, a dokładnie 81 sekund później Olimb zmienił tor lotu krążka po zagraniu Johnsona i podwyższył na 4:2, dając wirtualny jeszcze wtedy awans gospodarzom. Nie był to jednak koniec rywalizacji. Drużyna z Finlandii podniosła się raz jeszcze i w 53. minucie Leino znów wykorzystał znakomite podanie Gołdobina, trafiając na 3:4. Przy stanie remisowym w dwumeczu zespół IFK musiał bronić się przez 83 sekundy w podwójnym osłabieniu po karach dla Jasse Ikonena i Toniego Söderholma. Udało mu się to i mogło się wydawać, że taka sytuacja dodatkowo zmobilizuje przyjezdnych.

Ostatnie słowo należało jednak do ekipy z Göteborga. Na 70 sekund przed końcem trzeciej tercji goście dostali karę za nadmierną liczbę graczy na lodzie, ale w tym samym momencie ukarany za grę wysoko uniesionym kijem został także obrońca gospodarzy Elias Fälth. W grze 4 na 4 w polu skuteczniejsza okazała się drużyna Rogera Rönnberga. Dokładnie na 50 sekund przed syreną kończącą trzecią odsłonę Robin Figren zaskoczył Husso i dał swojej drużynie zwycięstwo 5:3 w meczu oraz 6:5 w dwumeczu, co oznacza, że to wicelider szwedzkiej ekstraklasy zagra w styczniowym półfinale Ligi Mistrzów.

Goście nie mogli się pogodzić z porażką, za którą obwiniali szwedzkich sędziów liniowych pomagających niemieckim arbitrom głównym. Już po zakończeniu spotkania napastnicy IFK Teemu Ramstedt i Tomáš Záborský otrzymali kary meczu za obrażenie sędziów, a w pomeczowym wywiadzie trener Antti Törmänen wprost oskarżył arbitrów o wypaczenie wyniku karą za 6 graczy na lodzie w końcówce. - Wszyscy przecież wiedzą, że takiej decyzji by nie było, gdyby było odwrotnie, tzn. gdyby sędziowie liniowi byli z Finlandii. To była brutalna decyzja - skomentował szkoleniowiec gości.

Frölunda Göteborg - IFK Helsinki 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)
1:0 Rosseli Olsen - Olimb - Gustafsson 15:44 (w przewadze)
Widzów: 3 650.
W dwumeczu: 6-5. Awans: Frölunda Göteborg.

Jedynym przedstawicielem Finlandii, który w półfinałach spróbuje się postawić Szwedom będzie Kärpät Oulu. W fińskim ćwierćfinale ekipa z Oulu wyeliminowała Saipę Lappeenranta i o finał zagra z Frölundą. Mistrzowie Finlandii po wyjazdowym zwycięstwie 2:0 dziś w pierwszej tercji najedli się nieco strachu, gdy rywale objęli prowadzenie po strzale Mattiego Järvinena, ale później sytuacja została opanowana. Niemal równo z syreną kończącą drugą tercję Joonas Kemppainen doprowadził do remisu, a później asystował przy trafieniu bohatera pierwszego meczu obu zespołów Joonasa Donskoia. Gola dla Kärpät strzelił także Juho Keränen i najlepsza drużyna ubiegłego sezonu w fińskiej Liidze wygrała 3:2, a w dwumeczu 5:2, co dało jej awans do półfinału.

Kärpät Oulu - SaiPa Lappeenranta 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
0:1 Järvinen - Maalahti - Spina 15:30
1:1 Kemppainen - Kukkonen - Masuhr 39:59
2:1 Donskoi - Kemppainen - Aho 43:19
2:2 Löfquist - Spina - Maalahti 48:26 (w przewadze)
3:2 Keränen - Haataja - Spang 55:30
Strzały: 29-23.
Minuty kar: 8-14.
Widzów: 3 492.
W dwumeczu: 5-2. Awans: Kärpät Oulu.

Zaliczkę z pierwszego meczu obronił także zespół Luleå HF. Co więcej, szwedzka ekipa po ograniu Lukko Rauma 5:2 w meczu wyjazdowym dziś dołożyła drugie zwycięstwo, tym razem 2:1. Mało kto spodziewał się tak pewnej wygranej w ćwierćfinałowej rywalizacji zespołu LHF, który przystępował do niej po serii 6 porażek w lidze, a do tego w grupie zajął miejsce za Lukko. Dziś bramki dla podopiecznych Joakima Fagervalla strzelili Marcus Fagerudd i Chris Abbott, a przy obu trafieniach asystował brat bliźniak tego ostatniego Cam. 21 strzałów gości obronił stojący w bramce LHF Joel Lassinantti. W ciągu tygodnia po wspomnianej serii 6 porażek drużyna z północy Szwecji wygrała 4 kolejne spotkania.

Luleå HF - Lukko Rauma 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
1:0 Fagerudd - Fogström - Cam Abbott 34:01 (w przewadze)
2:0 Chris Abbott - Cam Abbott - Sylvegård 34:19
2:1 Virtanen - Kousa - Nurmi 59:14
Strzały: 22-22.
Minuty kar: 2-6.
Widzów: 3 252.
W dwumeczu: 7-3. Awans: Luleå HF.

W półfinale dojdzie do szwedzkich derbów północy, bowiem rywalem Luleå HF będzie mistrz Szwecji Skellefteå AIK, który w wewnątrzszwedzkim ćwierćfinale wyeliminował Linköpings HC. Mecz miał niesamowitą dramaturgię. Goście z Linköping najpierw dwukrotnie odrabiali stratę jednego gola z pierwszego meczu wychodząc na 1:0 i 2:1, później gospodarze objęli prowadzenie 3:2, ale w końcówce grę na siebie wzięły gwiazdy LHC zza Oceanu. Najpierw Jacob Micflikier wyrównał na 3:3, a w 59. minucie Broc Little podczas gry 6 na 4 w polu dał podopiecznym Rogera Melina zwycięstwo 4:3 w regulaminowym czasie gry, które oznaczało dogrywkę. To rzuty karne przesądziły jednak o awansie. W nich jako jedyny trafił znany z wykonywania efektownych karnych, które stawały się hitami internetu Rob Schremp i to jego gol przesądził o awansie mistrzów Szwecji. Oficjalnie dzisiejszy mecz zakończył się nietypowym dla hokeja remisem po rzutach karnych 4:4. Z gry dla gospodarzy bramkę i asystę zanotował Oskar Sundqvist, a gole zdobywali również Daniel Widing i Arvid Lundberg.

Skellefteå AIK - Linköpings HC 4:4 (1:1, 1:1, 1:2, 0:0, 1:0)
0:1 Almtorp - Sundh - Forsling 09:02
1:1 Widing - Sundqvist 13:24
1:2 Andersson - Forsling - McDonell 33:47
2:2 Sundqvist - Lindholm - Lindgren 38:08
3:2 Lundberg - Burström - Petterström 50:17
3:3 Micflikier 54:54 (w przewadze)
3:4 Little - Forsling - M. Johansson 58:58 (w przewadze, bez bramkarza)