Wyświetleń: 3213

Liga Mistrzów: Koniec fazy grupowej

2015-09-06 20:28:53

Nie udało się mistrzom Czech zakończyć fazy grupowej Hokejowej Ligi Mistrzów z kompletem punktów. HC Litvínov wygrał jednak wszystkie swoje mecze i w fazie pucharowej może mieć nadzieję na włączenie się do walki o końcowy triumf. Faza grupowa jest już za nami, a na polu walki pozostały 32 drużyny

Dziś w ostatniej, 6. kolejce rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów ekipa HC Litvínov podejmowała fiński zespół Espoo Blues. Gospodarze byli już pewni wygrania grupy, a goście awansu do 1/16 finału z drugiego miejsca w grupie F. Mecz nie miał więc wielkiego ciężaru gatunkowego, ale mistrzowie Czech walczyli jeszcze o prestiżowe wyjście z grupy z kompletem punktów. W 14. minucie prowadzenie dał im celny strzał Filipa Pavlíka, jednak wynik 1:0 po pierwszej odsłonie zawdzięczali głównie znakomitej postawie w bramce Jaroslava Janusa, na którego w tym sezonie spadnie odpowiedzialne zadanie zastąpienia między słupkami jednego z architektów ligowego sukcesu z poprzedniego sezonu Pavla Francouza, który odszedł do Traktora Czelabińsk. Janus w pierwszej tercji obronił aż 19 strzałów rywali.

W 24. minucie jednak i on nie dał rady. Goście grali w przewadze, a Eero Somervuori dostał krążek przed bramką Janusa i doprowadził do remisu. Tak naprawdę jednak remis mógł być już po pierwszej tercji, bo tuż przed jej zakończeniem Estończyk Robert Rooba strzelił tak, że krążek był za linią bramkową gospodarzy, ale sędziowie mimo analizy wideo bramki nie uznali. Zespół Blues wyszedł za to na prowadzenie w 49. minucie, gry składną zespołową akcję wykończył kapitan Kim Hirschovits. Nie wystarczyło to jednak do odniesienia zwycięstwa. W 53. minucie bowiem Jiří Gula dał drużynie z Litvínova remis 2:2. Taki wynik utrzymał się do końca trzeciej tercji, co oznaczało koniec nadziei miejscowych na zdobycie kompletu 12 punktów w fazie grupowej.

Nadal jednak do rozstrzygnięcia pozostawała kwestia zwycięstwa w dzisiejszym spotkaniu. Jej rozstrzygnięcie jednak nie zajęło Czechom zbyt dużo czasu. Już w pierwszej minucie dogrywki weteran Viktor Hübl dostał dobre podanie od Františka Lukeša, wjechał między obrońców fińskiej drużyny i strzałem z backhandu pokonał debiutującego w drużynie Espoo Blues 19-letniego bramkarza Kaapo Kähkönena. Młody bramkarz, którego Minnesota Wild wybrali przed rokiem z numerem 109 w drafcie NHL doczekał się jednak po meczu pochwał również ze strony trenera rywali Radima Rulíka. - W całym meczu mieliśmy przewagę i pewnie powinniśmy go rozstrzygnąć wcześniej, ale ich bramkarz spisywał się bardzo dobrze. To na pewno nie było łatwe zwycięstwo, bo graliśmy z naprawdę silnym przeciwnikiem - powiedział czeski szkoleniowiec.

Obie drużyny przystąpią do rywalizacji w 1/16 finału Hokejowej Ligi Mistrzów 22 września. Losowanie par odbędzie się we wtorek w Helsinkach.

HC Litvínov - Espoo Blues 3:2 (1:0, 0:1, 1:1, 1:0)
1:0 Pavlík - Martynek - Trávníček 13:34 (w przewadze)
1:1 Somervuori - Makkonen - Hirschovits 23:35 (w przewadze)

Inne niedzielne mecze:

Obrońca trofeum z ubiegłego sezonu Luleå HF wyszedł do 1/16 finału z pierwszego miejsca w grupie K. Szwedzki zespół zapewnił sobie pierwszą pozycję w grupie wygrywając dziś na wyjeździe 3:0 z fińskim Lukko Rauma. Bramki dla LHF strzelili: Toni Rajala, Peter Cehlárik i kapitan Johan Harju, a stojący w bramce Joel Lassinantti zachował "czyste konto" broniąc 19 strzałów. Zespół Luleå HF wygrał oba mecze z Lukko w fazie grupowej, ale te drużyny wspólnie awansowały do kolejnej rundy. Przed rokiem również zmierzyły się ze sobą w grupie, a później w ćwierćfinale, w którym lepsi byli Szwedzi.

Lukko Rauma - Luleå HF 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Rajala (37.), Cehlárik (37.), Harju (56.)

Z przytupem zakończył swój niezwykle udany udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów Red Bull Monachium. Bawarski zespół rozbił dziś austriacki Klagenfurt AC 6:1 i wygrał grupę H z kompletem 12 punktów. KAC żegna się z rozgrywkami mając na koncie tylko jedno "oczko". Swoje pierwsze gole w barwach "Czerwonego Byka", i to od razu dwa, strzelił doświadczony Amerykanin Keith Aucoin znany kibicom NHL z występów m.in. w Carolina Hurricanes czy New York Islanders. Bramkę i asystę zanotował z kolei 20-letni Niemiec Dominik Kahun, a swoje gole zdobyli także: Mads Christensen, Michael Wolf i 19-letni Andreas Eder. Red Bull wygrał co prawda bodaj najsłabszą grupę Ligi Mistrzów z KAC i HC Koszyce, co jednak nie zmienia faktu, że zdobycie kompletu punktów jest jego sporym wyczynem.

Red Bull Monachium - Klagenfurt AC 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Christensen (15.), Aucoin (17.), (51.), Eder (33.), Wolf (40.), Kahun (60.) - Setzinger (21.)

Tappara Tampere wygrała grupę B. Zwycięstwo w grupie drużyna z Finlandii zapewniła sobie dziś wygrywając w ostatniej kolejce 3:1 ze szwajcarskim EV Zug, który kończy swój fatalny występ w lidze mistrzów bez zdobycia jednego punktu. Bramki dla Tappary strzelili dziś: Henrik Haapala, Stephen Dixon i Jani Lajunen, a bramkarz Tomi Karhunen obronił 25 strzałów. Wicemistrzowie Finlandii zakończyli start w fazie grupowej z dorobkiem 10 punktów. Razem z nimi z grupy B do fazy pucharowej wychodzi szwedzki zespół Djurgården Sztokholm.

Tappara Tampere - EV Zug 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Haapala (24.), Dixon (38.), Lajunen (58.) - Bürgler (34.)

Z klasą pożegnał się z tegoroczną edycją Hokejowej Ligi Mistrzów austriacki zespół Black Wings Linz, który już nie mając szans na wyjście z grupy G pokonał zakwalifikowany wcześniej do 1/16 finału Düsseldorfer EG 5:3. Przesądziła o tym świetna trzecia tercja wygrana przez "Czarne Skrzydła" 5:3. Świetny mecz rozegrał w zwycięskim zespole Kanadyjczyk Brett McLean, który podawał przy trzech golach. Po bramce i asyście zanotowali Andrew Kozek i Jason Ulmer, a do siatki dla zwycięzców trafili również: Olivier Latendresse, Rob Hisey i Mario Altmann. Düsseldorfer EG wychodzi z grupy G z drugiego miejsca. Pierwsze przypadło fińskiemu TPS Turku.

Black Wings Linz - Düsseldorfer EG 5:3 (0:1, 2:2, 0:0)
Latendresse (22.), Hisey (38.), Ulmer (50.), Altmann (51.), Kozek (56.) - Dmitriew (5.), Daschner (26.), Lewandowski (29.)

Rapaces de Gap - Eisbären Berlin 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Carter (11.), (13.), Miettinen (55.) - Müller (32.)

TABELE GRUP HOKEJOWEJ LIGI MISTRZÓW

W 1/16 finału Ligi Mistrzów zagrają:

Szwecja (8): Djurgården Sztokholm, Färjestad Karlstad, Frölunda Göteborg, HV71 Jönköping, Linköpings HC, Luleå HF, Skellefteå AIK, Växjö Lakers.

Finlandia (7): Espoo Blues, IFK Helsinki, JYP Jyväskylä, Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, TPS Turku.

Czechy (5): Bílí Tygři Liberec, HC Litvínov, HC Vítkovice Ostrawa, Oceláři Trzyniec, Sparta Praga.

Niemcy (5): Adler Mannheim, Düsseldorfer EG, Eisbären Berlin, ERC Ingolstadt, Red Bull Monachium.

Austria (2): Red Bull Salzburg, Vienna Capitals.

Norwegia (2): Stavanger Oilers, Storhamar Dragons Hamar.

Szwajcaria (2): HC Davos, Zürich Lions.

Słowacja (1): HC Koszyce.

Losowanie 1/16 finału odbędzie się we wtorek. Pierwsze mecze tej fazy zostaną rozegrane 22 września, a rewanże 6 października.