Wyświetleń: 4554

Startują mistrzostwa świata juniorów (WIDEO)

2016-12-27 17:49:02

Mistrzostwa globu hokeistów do lat dwudziestu rozpoczęte. W pierwszym dniu turnieju komplet punktów zgarnęły reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Czech i Kanady.

W starciu, które otwierało tegoroczne mistrzostwa Szwedzi bez większych problemów poradzili sobie z Duńczykami. Ekipa „Trzech Koron” pokonała skandynawskich rywali aż 6:1.

Ze świetnej strony pokazali się dwaj młodzi zawodnicy, którzy posmakowali już gry w północnoamerykańskiej National Hockey League - Alexander Nylander oraz Joel Eriksson Ek. Zaledwie osiemnastoletni Nylander, który w tegorocznym drafcie został wyselekcjonowany z numerem ósmym przez Buffalo Sabres, ustrzelił dwa gole. Reprezentujący barwy Minnesoty Wild Eriksson Ek odnotował trafienie i dołożył asystę.

Na listę strzelców wpisali się również Rasmus Dahlin oraz Jonathan Dahlén. Honorową bramkę dla Duńczyków w trzeciej tercji zdobył Nikolaj Krag Christensen.

Z pewnością długo ten mecz wspominać będzie trener Szwedów, Tomas Montén. 39-letni szkoleniowiec po raz pierwszy stanął za plecami hokeistów „Trzech Koron” jako ich trener główny, w przeszłości pełnił funkcję asystenta.

- Jesteśmy tutaj, żeby wygrywać - powiedział Nylander. - To nasz cel, chcemy wrócić do domu ze złotymi medalami. Tylko dwukrotnie w historii tego turnieju reprezentanci Szwecji sięgnęli po mistrzostwo - w 1981 i 2012 roku.

Strzały na bramkę: 33-22

Takim samym rezultatem zakończyło się spotkanie inauguracyjne w Air Canada Centre. Łotysze musieli uznać wyższość Amerykanów.

Jako pierwsi na listę strzelców wpisali się reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Europejczycy nie byli w stanie przebić się przez defensywę rywali. W sumie hokeiści z Łotwy na bramkę Tylera Parsonsa oddali zaledwie dwanaście strzałów. To jednak wystarczyło by ustrzelić jednego gola i doprowadzić do remisu, który utrzymał się do pierwszej przerwy. W kolejnych tercjach podopieczni Boba Motzko stopniowo zwiększali prowadzenie, skończyli na sześciu trafieniach.

Dobry start turnieju zaliczył Clayton Keller. Reprezentant Uniwersytetu Bostońskiego, po którego Arizona Coyotes sięgnęli w pierwszej rundzie ostatniego draftu, zdobył dwie bramki.

Strzały na bramkę: 30-12

Po emocjonującym starciu pierwsze punkty do swojego konta dopisali nasi południowi sąsiedzi. Czesi wygrali z Finami 2:1, zadecydowało trafienie Michaela Špačka w końcówce.

Podopieczni Jakuba Petra już w piątej minucie otworzyli wynik tego spotkania. Krążek za plecami Veiniego Vehviläinena umieścił Daniel Krenželok. Na kolejną bramkę publiczność zgromadzona w Bell Centre nie musieli długo czekać. Nieco ponad cztery minuty później do wyrównania doprowadził wychowanek Tappary Joona Luoto.

Kiedy już wydawało się, że do rozstrzygnięcia wyniku tego starcia potrzebna będzie dogrywka, remis przełamał Špaček. Swoje pierwsze trafienie w tym turnieju zawodnik Red Deer Rebels odnotował na niecałe dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. - To było świetne uczucie, ten gol jest dla mnie specjalny - stwierdził po meczu bohater reprezentacji Czech.

Finlandia – Czechy 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
0:1 Krenželok – Necas 4:27
1:1 Luoto 8:46
1:2 Špaček – Musil, Zboril 58:42
Minuty kar: 4-2
Strzały na bramkę: 23-30

Na zakończenie tego dnia prawdziwy hokejowy klasyk - Kanadyjczycy stanęli naprzeciw Rosjan. Górą w tym pojedynku była ekipa „Klonowego Liścia”. Hokeiści z Ameryki Północnej triumfowali 5:3.

Podopieczni Dominique’a Ducharme przetestowali golkipera rywali - Ilję Samsonowa - aż 37-krotnie. Znacznie mniej pracy miał jego vis-a-vis Carter Hart, który zmierzył się tylko z siedemnastoma próbami hokeistów Sbornej. Pomimo tak wielkiej różnicy w oddanych strzałach nie można powiedzieć, że Kanadyjczycy zdominowali przeciwników. Europejczycy nie oddali punktów bez walki.

Bardzo dobry mecz rozegrała pierwsza formacja ofensywna zespołu „Klonowego Liścia”. Trio Dylan Strome, Matt Barzal i Pierre-Luc Dubois skompletowało w sumie sześć punktów.

Kanada – Rosja 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
1:0 Jost – Myers, Dube 3:11
1:1 Sergaczow – Gurjanow 9:47
2:1 Strome – Barzal, Chabot 33:15 (w przewadze)
3:1 Roy – Gauthier 37:08
4:1 Barzal – Dubois 43:03 (w przewadze)
4:2 Kaprizow – Worobjow, Rykow 45:12 (w przewadze)
5:2 Strome – Barzal 49:05 (w przewadze)