Wyświetleń: 2505

Puchar Pierwszego Kanału: Czesi znów wygrali (WIDEO)

2017-12-15 19:47:37

Reprezentacja Czech odniosła drugie prestiżowe zwycięstwo na turnieju o Puchar Pierwszego Kanału z cyklu Euro Hockey Tour. Nasi południowi sąsiedzi stoją przed szansą wygrania całej imprezy.

Czesi w środę jeszcze w Pradze pokonali po dogrywce reprezentację Finlandii 3:2. Dziś, już po przenosinach do Moskwy, gdzie odbywa się zasadnicza część turnieju, podopieczni Josefa Jandača zagrali z kolejnym wymagającym rywalem - Kanadą, która w składzie złożonym z hokeistów klubów europejskich przygotowuje się do obrony w Pjongczang złotych medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich wywalczonych 4 lata temu w Soczi przez gwiazdy NHL. Kanadyjczycy objęli prowadzenie w 32. minucie po golu Matta Ellisona w przewadze, ale później strzelali już tylko Czesi.

Tak jak w środę ich bohaterem był Martin Růžička, który popisał się hat trickiem, tak dziś pierwsze skrzypce grał zdobywca dwóch bramek Michal Řepík. Tuż przed końcem drugiej tercji gracz Slovana Bratysława doprowadził do wyrównania. Na swoje drugie trafienie musiał czekać do końcówki spotkania, a wcześniej, bo w 47. minucie prowadzenie dał Czechom podczas gry w przewadze Vojtěch Mozík. Czesi prowadzili 2:1 aż do ostatniej minuty, gdy z bramki Kanady zjechał już Barry Brust. Przed końcową syreną ekipa Jandača zdążyła jeszcze dwukrotnie trafić do siatki. Najpierw zrobił to Martin Erat, a na 4 sekundy przed końcem meczu Řepík ustalił wynik na 4:1.

W czeskiej bramce cały mecz rozegrał Pavel Francouz. Nie miał jednak zbyt wiele pracy, bo Kanadyjczycy oddali w jego stronę tylko 18 uderzeń.

Czesi po dwóch meczach z 5 punktami prowadzą w tabeli Pucharu Pierwszego Kanału, ale jutro wyprzedzić ich mogą Rosjanie, którzy zmierzą się z Kanadą. Nasi południowi sąsiedzi będą jednak w niedzielę mieli okazję, by wygrać całą imprezę. Zmierzą się wówczas ze Szwedami. Dla Kanadyjczyków jutrzejszy klasyk z Rosją będzie ostatnim występem na turnieju w Moskwie.

Czechy - Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
0:1 Ellison - Gragnani - Kozun 31:42 (w przewadze)
1:1 Řepík - Mozík 39:29
2:1 Mozík - Polášek - Kovář 46:53 (w przewadze)
3:1 Erat - Sekáč 59:28 (pusta bramka)
4:1 Řepík 59:56 (pusta bramka)
Strzały: 22-18.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 10 093.

W innym dzisiejszym meczu w Moskwie Finlandia pokonała Koreę Południową 4:1. Koreańczycy w środę przegrali z Kanadą 2:4, a dziś znów dzielnie walczyli z silniejszym rywalem. Głównie dzięki kolejnemu dobremu występowi bramkarza Matta Daltona, który zatrzymał 53 strzały. W obu spotkaniach urodzony w Kanadzie Koreańczyk skutecznie interweniował łącznie aż 106 razy. Bramkę i asystę dla Finlandii zaliczył Juuso Ikonen, a do siatki Korei Południowej trafiali także: Juuso Puustinen, Petri Kontiola i Jyrki Jokipakka. Finowie odnieśli tym samym pierwsze zwycięstwo na turnieju o Puchar Pierwszego Kanału, bo w środę jeszcze w Pradze ulegli Czechom 2:3 po dogrywce. W niedzielę "Lwy" zakończą udział w imprezie meczem z gospodarzami. Koreańczykom zostało do rozegrania jeszcze jutrzejsze spotkanie ze Szwecją.

Finlandia - Korea Południowa 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
0:1 K. S. Kim - S. W. Kim 10:10
1:1 Puustinen - Koivisto - Manninen 10:37
2:1 Kontiola - Anttila - Riikola 17:23
3:1 Jokipakka - Ruohomaa - Ikonen 18:31
4:1 Ikonen - Ruohomaa - Lehtonen 41:14
Strzały: 57-13.
Minuty kar: 18-8.