Wyświetleń: 6273

MŚ: Czesi w ćwierćfinale, Słowenia zagra z Polską (WIDEO)

2015-05-10 18:21:44

Reprezentacja Czech wygrywając w Pradze z Niemcami zapewniła sobie awans do ćwierćfinału hokejowych Mistrzostw Świata. Niemcy szanse na awans już stracili. W Ostrawie kolejny mecz przegrała reprezentacja Słowenii, która spada z elity i za rok zagra z Polską w I dywizji.

Czesi w dzisiejszym rozgrywanym w Pradze meczu z Niemcami walczyli o zapewnienie sobie awansu do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Dla Niemców z kolei był to w rywalizacji o najlepszą "ósemkę" turnieju mecz ostatniej szansy. To oni jednak lepiej go zaczęli. Pierwszą w całym spotkaniu naprawdę dobrą okazję do zdobycia gola miał Patrick Hager, któremu czescy obrońcy zostawili dużo miejsca w środkowej części swojej tercji obronnej. Jego strzał jeszcze stojący w czeskiej bramce Ondřej Pavelec obronił, ale w 8. minucie nie miał sposobu na wspaniałą akcję Daniela Pietty. 28-letni napastnik Krefeld Pinguine wykorzystał szybkość, z której słynie, minął jak tyczki Jakuba Krejčíka i Petra Čáslavę i wcisnął krążek za linię bramkową mimo rozpaczliwej interwencji kładącego się już na tafli czeskiego bramkarza.

Stracony gol pobudził do lepszej gry Czechów, którzy przejęli inicjatywę i znacznie częściej zagrażali bramce Timo Pielmeiera. Wreszcie w 14. minucie udało im się wyrównać za sprawą Michala Vondrki, choć największą zasługę w zdobyciu gola miał Jakub Nakládal. Ten ostatni wystrzelił mocno spod linii niebieskiej, Pielmeier odbił krążek, który trafił jeszcze w łyżwę Vondrki, a później także w łyżwę próbującego interweniować niemieckiego obrońcy Patricka Köppchena i wpadł do bramki dając Czechom wyrównanie. Sędzia główny pojechał jeszcze telefonicznie upewnić się u arbitra wideo, czy Vondrka nie zagrał celowo nogą, ale nic takiego nie miało miejsca i bramka została zaliczona. Po pierwszej tercji było 1:1, ale to Czesi sprawiali w niej lepsze wrażenie.

Druga tercja znów jednak zaczęła się lepiej dla Niemców, którzy w jej 4. minucie objęli ponownie prowadzenie po celnym strzale kapitana Michaela Wolfa, który skutecznie wykończył w kontrze podanie Tobiasa Riedera. Prowadzenie Niemców nie potrwało jednak długo, bo już po 2 minutach i 7 sekundach do remisu doprowadził Petr Koukal. A po kolejnych prawie 100 sekundach to już gospodarze prowadzili. Akcję zaczął Nakládal, który podał do Jaromíra Jágra, krążek trafił do Jakuba Voráčka, a gdy Pielmeier mógł się spodziewać jeszcze zagrania do Martina Erata, gracz Philadelphia Flyers oddał strzał i zaskoczył niemieckiego bramkarza. Błyskawicznie więc zrobiło się 3:2 dla Czechów, a na trybunach zaczęła się fiesta. Czescy kibice głośno skandowali rytmicznie podskakując, jakby ich zespół już zapewnił sobie awans do ćwierćfinału.

W trzeciej odsłonie Niemcy potrzebowali doprowadzenia do remisu, bo tylko uzyskanie przynajmniej remisowego wyniku w regulaminowym czasie spotkania z Czechami przedłużyłoby przynajmniej do wieczora ich nadzieje na ćwierćfinał. Podopieczni Pata Cortiny niewiele jednak byli w stanie zrobić, bo Czesi dobrze rozbijali ich akcje. To gospodarze byli na 5 minut przed końcem trzeciej tercji bliżej zdobycia kolejnego gola. W odstępie zaledwie kilku sekund dwukrotnie w słupek niemieckiej bramki trafił Voráček. Wreszcie w 56. minucie Jágr ostatecznie przypieczętował zwycięstwo Czechów zdobywając swojego czwartego gola na tegorocznych Mistrzostwach Świata po podaniu Romana Červenki.

Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:2, co oznacza, że zagrają oni w najlepszej "ósemce" Mistrzostw Świata. Niemcy muszą się zadowolić tylko pozostaniem w elicie, choć wciąż mają szansę na to, by awansować do najlepszej "12" światowego rankingu, co pozwoli im organizować turniej finałowej rundy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich 2018.

Czechy - Niemcy 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
0:1 Pietta - Müller - Krueger 07:13
1:1 Vondrka 13:39
1:2 Wolf - Rieder 23:50
2:2 Koukal - Kolář - Simon 25:58
3:2 Voráček - Jágr - Nakládal 27:36 (w przewadze)
4:2 Jágr - Červenka 55:58
Strzały: 38-14.
Minuty kar: 6-6.
Widzów: 17 383.

W Ostrawie Słowenia przegrała z USA 1:3 i jest już pewna spadku do I dywizji. Najlepszy w amerykańskim zespole był dziś Brock Nelson, który miał udział przy wszystkich bramkach swojej drużyny dwie strzelając i przy jednej asystując. Trzeciego gola strzelił kandydat do wyboru najprawdopodobniej z numerem 2 czerwcowego draftu NHL Jack Eichel, a trzykrotnie asystował Trevor Lewis. Amerykanie z 15 punktami prowadzą obecnie w tabeli grupy B. Słoweńcy nie zdobyli jak dotąd w turnieju ani jednego punktu i nawet zwycięstwo w ostatnim meczu z Danią nie pozwoli im uciec z ostatniego miejsca w tabeli, które oznacza spadek. Za rok "Rysie" będą więc rywalami reprezentacji Polski. Słoweńcy po raz piąty z rzędu kończą turniej MŚ elity pożegnaniem z nią. Po raz ostatni utrzymać w gronie 16 najlepszych reprezentacji świata udało się im w 2005 roku.

Słowenia - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
0:1 Nelson - Reilly - Lewis 04:17
0:2 Nelson - Lewis - Faulk 16:32 (w przewadze)
1:2 Mušič - Ograjenšek - Pretnar 26:54
1:3 Eichel - Nelson - Lewis 41:09
Strzały: 22-17.
Minuty kar: 4-6.
Widzów: 8 202.