Hokej.net Logo

35 lat temu na pierwszych Mistrzostwach Świata grupy A do lat 20 grali Polacy.

35 lat temu na pierwszych Mistrzostwach Świata grupy A do lat 20 grali Polacy.

Na przełomie roku 1976 i 77 w ówczesnej Czechosłowacji, a dokładnie w Bańskiej Bystrzycy i Zwoleniu rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata juniorów w hokeju. Polska była wtedy w czołówce światowego hokeja, również tego juniorskiego.
Obrońcy: Henryk Gruth, Witold Pułka, Franciszek Bryniarski, Andrzej Świątek, Sławomir Zawadzki, Adam Bernat, Ludwik Synowiec, Kazimierz Bednarski

Napastnicy: Mirosław Sikora, Andrzej Małysiak, Bolesław Remlein, Leszek Jachna, Dariusz Sikora, Jerzy Gotalski, Zbigniew Tomaszkiewicz, Tadeusz Ryłko, Bogdan Dziubiński, Leszek Minge. Trener: Sylwester Wilczek, Augustyn Skórski

Ówczesny występ dla polskiej prasy komentował największy specjalista w hokeju na lodzie redaktor Stefan Rzeszot:

NIECELNE STRZAŁY GRZECHEM GŁÓWNYM JUNIORÓW.
ZWOLEŃ 28.12 (tel. wł.). Jak konsekwentnie wykorzystać błędy przeciwnika, jak zdecydowanie i skutecznie zmierzać do strzelenia mu bramek, pokazali dziś naszym młodym reprezentantom hokeiści Finlandii. Kolejny mecz MŚ juniorów (do lat 20) Finlandia – Polska zakończył się zwycięstwem Skandynawów 3:2 (2:1, 3:0, 3:1), zwycięstwem zasłużonym, ale.., bo jest niejedno „ale” po tym spotkaniu w odniesieniu do naszej drużyny.
Znów powtórzyły się znane błędy w grze obronnej, znów kilka goli zdobyli Finowie po przejęciu niecelnych podań w naszej strefie, bądź zaskakujących obronę kontrataków. Przede wszystkim jednak należy wytknąć naszym hokeistom niepokojący brak celnych strzałów. Oto w 13 min. Małysiak, w 17 min. Tomaszkiewicz, w 32 min. Remlein wiodą solowe rajdy na bramkę Kampurriego i nic z tego! Co więcej w 34 min. Tomaszkiewicz nie wykorzystał rzutu karnego. Można więc powiedzieć, że zasłużone zwycięstwo odniosła drużyna szybsza, grająca twardo, często strzelająca, lecz wynik meczu mógł być o wiele korzystniejszy. Kto wie zresztą, jak potoczyłyby się losy spotkania, gdyby I tercję Polacy wygrali 3:1, a były ku temu realne możliwości. Natomiast prowadzenie 2:1. a wkrótce z początkiem II tercji 3:1 dla Finów tak „rozmontowało" nasz zespól, że grając w piątkę przeciwko czterem Finom dał sobie strzelić czwartą bramkę, co praktycznie przesądziło o losach meczu. W tym momencie na lodzie przebywała formacja Gruth, Bryniarski, M. Sikora – Matysiak - Dziubiński, a więc piątka z dwoma aktualnymi reprezentantami Polski seniorów.
Z lodowiska w Bańskiej Bystrzycy napływały w tym czasie ciekawe meldunki. Oto w połowie II tercji Szwedzi prowadzili z Kanadą 3:1. Dalsze informacje wskazywały jednak na mobilizację Kanadyjczyków. Do końca tej tercji wyrównali oni na 3:3, a w ostatniej strzelili jeszcze dwie bramki, wygrywając mecz 5:3. W niedzielę, 2 stycznia, zanosi się zatem na prawdziwy finał mistrzostw podczas spotkania ZSSR - Kanada.
W środę 29 bm. Polacy grają ze Szwecją, czwartek i piątek to dni wolne, w sobotę natomiast Mecz z Czechosłowacją. W niedzielę ostatnie spotkanie turniejowe naszej reprezentacji z RFN.
Finlandia — Polska 8:2 (2:1, 3:0, 3:1).
Bramki dla Polski: Małysiak i Minge; dla Finlandii: Huhtala, Jaevanainen po 2, Siltaten, Hirvonen i Forss.

Pozostałe mecze naszej reprezentacji:

Kanada - Polska 14:0, Polacy spóźnili się na ceremonię otwarcia, a na mecz z Kanadą wyszli prosto z autobusu.

Związek Sowiecki - Polska 10:1, przewaga zawodników dawnego ZSRS, jak taktyczna, tak i techniczna była widoczna na każdym kroku.

Polska - USA 2:2, Amerykanie byli w zasięgu Polaków – szkoda tego remisu.

Szwecja - Polska 6:5, bardzo wyrównany mecz, a na 2 minuty przed końcem Polacy prowadzili 5:4, gdy padło wyrównanie. Decydującego gola na 6:5 dla Szwedów strzelił Gustafsson.

Czechosłowacja - Polska 9:0, gładka porażka z gospodarzami.

RFN - Polska 8:2, mecz o utrzymanie miał bardzo nerwową atmosferę, Polacy dawali się prowokować, często dochodziło do kar z naszej strony i to spowodowało, że przegraliśmy.

Młodzi Amerykanie, wygrywając ze Szwedami 8:5 i remisując z naszymi młodymi orłami 2:2, zapewnili sobie przedostatnie miejsce, tym samym spychając nas do grupy „B”. W turnieju tym wzięli udział gracze, którzy w kolejnych latach zapisali się do historii hokeja:
Fetisow, Makarow, Kapustin (ZSRS), McCourt (CAN), Siltanen (FIN), Gustafsson (SWE), czy czechosłowaccy Jiří Lála i Jiří Hrdina. A gracze tacy jak Fetisow czy Hrdina zdobyli Stanley Cup, ten pierwszy dwa razy a drugi nawet trzy razy.

Z polskich zawodników biorących udział w tych mistrzostwach największymi zgłoskami zapisali się grający jako obrońca Henryk Gruth, który w I reprezentacji Polski rozegrał najwięcej, bo 248 meczów, a w roku 2006 został jako jedyny z Polaków przyjęty do Galerii Sław IIHF.

Drugim był mniej znany w Polsce napastnik Mirosław Sikora. Ten napastnik katowickiego GKS-u, nielegalnie jak na tamte czasy opuścił Polskę i rozpoczął karierę w zachodnioniemieckim Kölner EC. W 1987 r. reprezentacja Niemiec brała udział w MŚ w hokeju grupy A w Wiedniu. Po dwóch porażkach odniosła zwycięstwo nad Finlandią 3:1 i pokonała Kanadę 5:3. Wyrównujący gol z Finami i prowadzenie z Kanadą były zasługą właśnie Mirosława Sikory. I wtedy całym turniejem wtedy wstrząsnął skandal związany z naszym zawodnikiem w niemieckich barwach.

Finowie złożyli protest, że Sikora grał w ... Mistrzostwach Świata do lat 20 właśnie w Czechosłowacji w roku 1977 i na dodatek w trykocie reprezentacji Polski. Niemcom groziły walkowery w meczach z Finlandią i Kanadą, a IIHF wysokie kary za dopuszczenie Polaka do gry w kadrze RFN. Koniec końców punktów Niemcom nie odebrano, a jedynym poszkodowanym był Mirosław Sikora, którego zdyskwalifikowano.

Polska reprezentacja do lat 20 jeszcze 5 razy zagrała w elicie od tego czasu – było to w latach 1985, 1987, 1988, 1990, 1997. Nasi zawodnicy zawsze zajmowali ostatnie miejsce, oprócz pamiętnego turnieju w 1987roku w słowackich Pieszczanach. W turnieju tym nasi młodzi hokeiści zajęli przedostatnią pozycję, a turniej ten zasłynął wielką bójką pomiędzy zawodnikami Kanady a Związku Sowieckiego. Obie drużyny zaangażowane w tą megabójkę zostały zdyskwalifikowane, a tym samym Polska zajęła najlepsze miejsce w grupie „A” czyli piąte.


Tabela końcowa:


Drużyna

Mecze

Bramki zdobyte

Bramki stracone

Punkty

1.

Związek Sowiecki

7

51

19

14

2.

Kanada

7

50

20

11

3.

Czechosłowacja

7

32

17

9

4.

Finlandia

7

35

29

8

5.

Szwecja

7

28

30

6

6.

Niemiecka Rep. Fed.

7

18

33

4

7.

USA

7

25

45

3

8.

Polska

7

12

58

1

Nagrody indywidualne dyrektoriatu IIHF:
Drużyna All-Stars (według prasy): Alexander Tyżnych, Lubomír Oslizlo, Risto Siltanen, Dale McCourt, Igor Romaszyn, Bengt-Ake Gustafsson

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • lou: Ja też ps4 (nhl22) - napiszcie swoje nicki ! :) mój: Louhc
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=wHLWGOG0SpA
 • emeryt: kto to organizuje mój Boże...
 • emeryt: bez mikrofonu , z ksero na plecach...bardzo mnie to boli bo to jest tez mój klub z mojego miasta
 • hanysTHU: Klucze od świetlicy trzyma mosir...
 • hanysTHU: I mówi,że za darmo nie da ...
 • emeryt: gdzie ścianka ze sponsorami?
 • MarioG76: Te wywiady pomeczowe w Oświęcimiu totalna amatorka. Powiedziałbym że totalnie spartolone , jakość obrazu fatalna a dzwięku to nawet nie komentuję. Jak mają tak wyglądać to tego nie róbcie .
 • PEL52: Ten wywiad po meczu mozna porownac do sedziowania tego meczu,amatorka
 • uniaosw: Fakt żenujące to jest
 • Unikatowy99: Bardzo dobry materiał
 • hanysTHU: A na balkonie miejsca w [****]...
 • DallasStars: Srokejowy zawsze i wszędzię na ciebie i hasioka srał będę, znafco dywanów, okazjonalny kibicu...
 • DallasStars: Srajbu -pudło!
 • rawa: Dallasik mega autorytet. D.upsko wyzej niz moher. Uwazej zebys na siebie niezakleksil.
 • szajbu: DallasStars [****] z ciebie i tyle w temacie
 • rawa: Jak sie nie ma za wiele do powiedzenia to sie z dywanami wyjezdza.
 • hubal: a co Wy tacy narwani, chcecie komuś doj3bać to może podpowiem komu , pytajcie
 • DallasStars: Ore, ore szabadaba da amore...dawać cygany dywany.
 • DallasStars: Odsuń lustro srajbu!
 • DallasStars: Rawa nie będę cie naśladował...musiało ci śmierdzieć. Powiedz rzadkie ci pociekło po moherze?
 • Hokejowy1964: rawa szajbu nie ma sensu marnować na DalejSrasz czasu. Dyskusja z takim jak on przypomina zapasy w błocie ze świnią. Po jakimś czasie zauważasz że już Cię to nudzi a świni sprawia to coraz większą przyjemność.
 • szajbu: DallasStars widzę że jak popijesz to wylewny się stajesz tylko nie ma to wcale związku z hokejem
 • statys: Widać, że SB obniża poziom. Do elegancji emeryta, do drażniącego racjonalizmu hubala, do postępowych myśli luqa, tęskno mi Panie.
 • botanick: Stary gazda zawsze godoł,jaki mistrz Polski,taki poziom sb..
 • Hokejowy1964: botanick mądrego to i dobrze posłuchać..... ;))) tyscy zwyzywali u siebie bramkarza, który miał niewątpliwy udział przy dwóch Majstrach śpiewając " Ole, ole ole, Murray c.w.e.l " . Tak że nie pisz już nic więcej boroku bo przebiliście dno żenady.... pięknie okazaliście Johnemu szacunek za lata gry w tyskim klubie, no pięknie....
 • wojtiF1: jeśli coś takiego miało miejsce to było raczej o niejakim Pasiucie śpiewane gdy chciał wymusić decyzje na sędziach a nie o Jaśku więc nie kreuj alternatywnej rzeczywistości. No ale poziom niestety przenoszony jest z piłki na wszystkich lodowiskach więc jest jak jest...nie pochwalam.
 • Hokejowy1964: Na Grzesia to zawsze troglodyci śpiewają, na Jaśka pierwszy raz śpiewali pod koniec meczu. Na transmisji było slychać, kilku kolegów z Tychów potwierdziło co byli na mecze więc Ty nie kreuje alternatywnej rzeczywistości i nie wypieraj tagi co miało miejsce. Zgodzę się że na wszystkich lodowiskach niestety jest podobnie, chociaż we wtorek w Oświęcimiu poza kilkoma bluzgami pod naszym adresem o dziwo nie było bluzgów pod adresem zawodników i to jest na plus dla kibiców Unii.
 • Oświęcimianin_23: Przekleństwa na trybunach były, są i będą, a robinie z siebie świętoszków nie ma najmniejszego sensu :) Podczas spotkania emocje, ale po meczu nie miałbym problemu pogadać z normalnym kibicem Tychów, Kato czy Craxy.
 • Hokejowy1964: Kolos kiedyś w wywiadzie powiedział że " na lodzie jest ostro ale poza lodem jest szacunek bo się wszyscy ze sobą znają od lat" - taki czy podobne słowa. Znam wielu normalnych kibiców z innych klubów, ciekawi mnie ich punkt widzenia i przemyślenia i co ważne odbywa się to w cywilizowanej formie no może czasem z lekką szyderą w obie strony ale zawsze z szacunkiem i o to chodzi, tak powinno być.
 • Szefu1982: lou zaprosiłem Cię do znajomych na PS4
 • uniaosw: A może by tak dać Dziubka do Majkela i Alexa a DC z finami ustawić
 • hanysTHU: AeejaAaooOo!
 • hanysTHU: #zupamakeuniagreatagain
 • J_Ruutu: Póki co Zupa pierwszy oficjalny mecz na ławce Unii przegrał ;)
 • Simonn23: Nie ma Lundina
 • LukaszOsw: Ciężki mecz będzie dzisiaj, mam nadzieję, że zwycięzki
 • Szefu1982: Ktoś wie czemu bez Lundina dziś?
 • LukaszOsw: Oj Kowal...
 • Oświęcimianin_23: Nie można tracić takich bramek w takim meczu...
 • born-for-unia: Takich w żadnym meczu nie wolno tracić
 • Oświęcimianin_23: Można tracić, ale nie takich ;)
 • primosz: Magia cara jeb....ła totalnie.
 • RafałKawecki: A co to się panie w Tychach wyprawia ?
 • WyrwiSzmat: Brawo Salama ! Patrik wróć :( spesny nie blaznowal rzucając się na brzuchu w stronę kibiców... Ale przynajmniej bronił......
 • WyrwiSzmat: 2 lata temu Pan Rudy Radwański mówił o grze wychowankami. Rok później połowa z nich skończyła karierę. Płacicie dalej 600zl wychowankom......
 • wiemswoje: Nie czaisz że u nas w PHL liczy się sezon który jest teraz i wynik. Wychowankowie nie są potrzebni. Za rok przyjdą następni obco dograć do emerytury. Przykre
 • Miletor: W Sanoku ewidentnie ludzią zarządzającym klubem brakuje cierpliwości…. Ilość obco do nie do przyjęcia
 • Miletor: Czas na pierwsze zwolnienia w Tychach… ile się można ośmieszać
 • C!chy: Co do Salamy się zgadzam pochopnie podjęli decyzję o jedynce w bramce tylko dlatego bo miał okres konia w PO ale między nogami puszcza wszystko czy to w meczu czy na treningu
 • wiemswoje: W Tychach pewnie ktoś poleci dla przykładu
 • Arczi: Tak się zastanawiam kiedy strzelimy gola w przewadze, gramy 50 min. w pp, i nic. Toruń pierwsza przewaga i brama i zamiast prowadzić 2-0 to jest 1-1.
 • C!chy: a jeśli chodzi o wychowanków to się nie zgodzę bo kto lepszy to zaraz odchodzi do lepszego klubu np.J.B czy też R.S a dołu tabeli nie chce mi się oglądać a tak dzięki obco są jakieś emocje
 • wiemswoje: Arczi ewidentnie u nas szkoda 5 na 3
 • WyrwiSzmat: Sanok dzisiaj w Oświęcimiu to chyba może trzy razy wygrał wznowienie. Masakra. Źle się to oglada a pamiętam czasy torsanu gdzie klub potrafił 9pkt w sezonie zdobyć
 • WyrwiSzmat: Trzymam kciuki aby jakoś to wyglądało lepiej :D
 • wiemswoje: Nasz zawodnik Mikyska przyznał się że nie był faulowany podoba się takie fair play
 • Arczi: To co my gramy w przewagach to dramat. Toruń gra w przewadze i czuję że padnie bramka z naszą gra w obronie
 • Borek: Bacy po tej nominacji do prowadzenia kolejnego meczu CHL, chyba odbiło... Czekam na powtórki tych kar :) bo z perspektywy TV wygląda to komicznie.
 • Arczi: Jak widzę grę w obronie na radar to śmierdzi brama
 • wiemswoje: U nas w Jastrzębiu gwizdają wszystko jak leci
 • wiemswoje: C[****] z wami pasiakami krowy doić się nadają banda matołów nic więcej
 • Arma: 350 widzów. Tragedia
 • gieksa76: BRAWO DLA MISTRZÓW POLSKI
 • Unikatowy99: Co się dzieje za mostem?
 • botanick: Jeszcze się sezon na dobre nie rozkręcił,a ja już podziękuję.
 • botanick: Pewnie kanapa w szatni za twarda..
 • Unikatowy99: Kolejny turniej PP bez Tych?
 • hanysTHU: HEJ, HEJ NASZ KS!!!
 • Unikatowy99: Hubal pisz co tam się u Was dzieje? Maji nie oddamy. Macie zawsze Bagiśa
 • hubal: 99 nie wiem , mam na głowie inne sprawy
 • Unikatowy99: Ciężkie czasy w biznesie
 • emeryt: w Tychach ogon myrda psem...ci sami ślizgacze co Husaua wyprowadzili,wsparci swoimi czeskimi kolegami...nie chce sie skrobać nie po swoich jajach ale...Panie Wojciechu nie ulegaj im Pan
 • KuzynKSU: Tadek się na razie nie umie wstrzelić. Ale będzie dobrze
 • KuzynKSU: EME Tychy wrócą do gry. Może nie na PP ale na PO napewno. Moje zdanie
 • botanick: Ale z drugiej strony gdzie gra 12 Polaków...sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
 • botanick: Przegrać zawsze można,ale styl.
 • rawa: Netflix nie pękaj. Tychy sie ogarną na PO.
 • PanFan1: Ogląda ktoś Jersey - Rangers ❓
 • Prawdziwy Kibic Unii: Kibice Unii wracając do zapowiedzi jednego z Nas …gdzie ten As ?
 • uniaosw: Wiza
 • Prawdziwy Kibic Unii: Wiza z jakiego kraju …?
 • uniaosw: Z Kambodży
 • Prawdziwy Kibic Unii: Tak myślałem…dla Denyskina jak znalazł partner do ataku 👍🏻
 • Luque: W Tychach bez zmian, dalej grają przeciwko trenerowi i chyba bardzo chcą Nas kibiców do siebie zrazić...
 • uniaosw: A po drugie czy jest sens doprawiać tą zupę jeśli na razie dobrze smakuje? 😁
 • Luque: Ciekawe czy ta plotka z Valtonenem, którą tutaj jeden napisał w komencie jest prawdą...
 • Frasier: Dobrze smakuje,ale przyprawiona dużą ilością Magee była już niejadalna
 • Frasier: Dzisiaj nie było treningu rano...
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Y1IapiSxfOo
 • Luque: Frasier mówisz o naszych Tyskich ślizgaczach? (z tym treningiem)
 • Frasier: Tak
 • Luque: Czyli wychodzi na to, że Sidor zostanie kozłem ofiarnym tej szopki co odstawiali...
 • Arma: Bagiś naprawi sytuację
 • emeryt: wie ktos czy za 100 zł idzie kupic jakis dobry mikrofon?
 • Luque: Bagiś nie weźmie się za trenowanie na stałe, bo doskonale wie, że to go wysadzi z tego klubu prędzej czy później, także będzie asystentem przez kilka lat
 • Frasier: Dlaczego król strzelców poprzedniego sezonu i najlepszy zawodnik ze sparingów nie zmieścił się w składzie? Mamy aż tylu lepszych snajperów? Ale przecież 120 minut bez gola... Ktoś to może rozsądnie wytłumaczyć
 • Luque: Frasier trzeba zwolnić trenera bo: a) nie wywodzi się z tzw. Zachodu i jest Białorusinem, b) treningi są za ciężkie, a do PHL się przyjeżdża po łatwą kasę
 • uniaosw: Ale że Valtonen..
 • jastrzebie: a)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe