18
19
3

Awans biało-czerwonych!

Reprezentacja Polski pokonała dzisiaj Chorwację 4:1 i przypieczętowała awans do dywizji IA. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Sebastian Kowalówka - dwie oraz Marcin Kolusz i Leszek Laszkiewicz po jednej.

Polscy hokeiści wracają na zaplecze elity po tym, jak znaleźli się w trzeciej lidze światowej w wyniku przegranych mistrzostw w Kijowie w 2011 roku i reformy rozgrywek. W Dywizji IA zajmą miejsce Korei, która przegrywając dzisiaj z Japonią 2:4 na mistrzostwach w Goyang, straciła szansę na utrzymanie.

Chorwaci zaczęli z animuszem i zepchnęli biało-czerwonych do defensywy, ale nie zdołali zdobyć bramki.

A biało-czerwoni? Wyszli na prowadzenie w 10. minucie po koronkowej akcji drugiego ataku. Chmielewski wycofał gumę do Pasiuta, a ten dograł do pozostawionego bez opieki Sebastiana Kowalówki, któremu pozostało tylko umieścić gumę w siatce.

Początek drugiej odsłony ponownie należał do graczy z Bałkanów. Nie minęło 100 sekund, a Odrobny obronił trzy groźne strzały. Po próbie Mislava Blagusa sparował krążek na słupek.

Napór podopiecznych Donalda MacLeana zastopował Luka Marković, który w 24. minucie sfaulował Marka Strzyżowskiego i powędrował na ławkę kar. "Orły" znakomicie rozegrały zamek i podwyższyły prowadzenie. Po podaniu Pawła Droni, Marcin Kolusz zdjął pajęczynę z okienka chorwackiej bramki.

Jeszcze w drugiej tercji Chorwaci strzelili kontaktowego gola, wykorzystując okres gry w przewadze. Trzeba jednak przyznać, że mieli w tej sytuacji sporo szczęścia. Najpierw Zapała złamał kij blokując strzał i nie mógł zjechać na zmianę. Na dodatek krążek, po przypadkowym odbiciu, trafił przed bramkę do Dominika Kanaeta, a ten wykorzystał prezent od losu.

Robiło się coraz bardziej nerwowo. Podopieczni Igora Zacharkina potrzebowali gola, który uspokoiłby grę. Pokorne prośby biało-czerwonych zostały wysłuchane. Chmielewski dograł do Sebastiana Kowalówki, a ten sprytnie oszukał Matę Tomljenovicia i strzałem "od zakrystii" podwyższył na 3:1.

Chorwaci dwukrotnie wycofywali bramkarza, ale nie udało im się doprowadzić do wyrównania. Na dodatek resztek nadziei pozbawił ich Leszek Laszkiewicz, który strzałem do pustej bramki wykończył kontrę zainicjowaną przez Grzegorza Pasiuta i postawił pieczęć na zwycięstwie.

Polska – Chorwacja 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
1:0 - Sebastian Kowalówka - Grzegorz Pasiut, Aron Chmielewski (9:46),
2:0 - Marcin Kolusz - Paweł Dronia, Krzysztof Zapała (25:25, 5/4),
2:1 - Dominik Kanaet - AlanLetang, GeoffWaugh(32:31, 5/4),
3:1 - Sebastian Kowalówka - Aron Chmielewski, Bartłomiej Pociecha (55:21),
4:1 - Leszek Laszkiewicz - Grzegorz Pasiut (59:49)

Sędziowali: Pascal St. Jacques (Kanada) – Raicis Jucers (Łotwa), Aleksandr Otmachow (Rosja).

Kary: Polska – 6 minut, Chorwacja – 6 minut.

Strzały:38-17.
Widzów: 808.

Polska: Odrobny – Dutka, Dronia; Kolusz, Zapała (2), Malasiński – Pociecha, Dąbkowski; Chmielewski, Pasiut, Kowalówka – Kotlorz, Wajda (2); Laszkiewicz, Witecki, Łopuski – Wanacki, Rompkowski; Strzyżowski (2), Dziubiński, Bagiński.

Trener: Igor Zacharkin.

Chorwacja: Tomljenović – Waugh, Letang; Blagus, Kanaet (4), Rendulić – Jacmenjak, MacAulay; Kostović, Michael Novak, Mario Novak – Tadić, Marković (2); Brencun, Sakić, Vukoja oraz Senzel, Janković, Ljubić, Mirić.

Trener: Donald MacLean.

MINUTA PO MINUCIE...

YES, YES, YES - powiedziałby były premier Kazimierz Marcinkiewicz!

60 min. - GOOOOL! 4:1! Leszek Laszkiewicz stawia pieczęć na zwycięstwie. Awans jest NASZ!
60 min. - Weryfikacja czasu gry. 22 sekundy do końca.
60 min. - Laszkiewicz nie trafia do pustej bramki.
60 min. - Odliczanie trwa.
59 min. - Bulik dla Chorwatów! Łopuski wybija krążek z naszej tercji,
59 min. - Emocje sięgają zenitu.
58 min - 142 sekundy do zakończenia regulaminowego czasu gry. Trener Donald MacLean stawia wszystko na jedną kartę. Bierze czas i wycofuje bramkarza.
57 min. - Czas pracuje na naszą korzyść.
56 min. - GOOOL! 3:1! Sebastian Kowalówka zachował się jak profesor. Oszukał chorwackiego bramkarza i strzałem "od zakrystii" pokonał Tomljenovicia! ZNAKOMICIE!
56 min. - Kanaet już na lodzie.
55 min. - Chorwaci wybijają krążek.
54 min. - Zakotłowało się pod chorwacką bramką. Szczęścia zabrakło Sebastianowi Kowalówce.
54 min. - Będzie kara dla Chorwatów. Szansa dla biało-czerwonych na zadanie trzeciego i być może decydującego ciosu.
53 min. - Senzel z grymasem bólu na twarzy opuszcza taflę.
52 min. - Problemy chorwackiego golkipera ze sprzętem. Przerwa a grze.
51 min. - Coraz groźniejsi są Chorwaci...
50 min. - Dziesięć minut do końca regulaminowego czasu gry. Biało-czerwoni nie mogą pozwolić sobie na chwilę dekoncentracji.
49 min. - Bagiński bardzo dobrze walczy pod bandami. Świetnie wywiązuje się ze swoich zadań taktycznych.
48 min. - Zaostrzył się ten mecz.
47 min. - Sędzia nie zauważył teraz ewidentnego faulu Alana Letanga na Aronie Chmielewskim.
46 min. - Sporo błędów popełnili biało-czerwonych. Nie radzimy sobie z forecheckingiem Chorwatów.
45 min. - Ależ akcja Chorwatów! Luka Vukoja do pozostawionego bez opieki Tadiji Miricia... Broni Odrobny!
43 min. - Zapała ucierpiał po zagraniu chorwackiego zawodnika. Nie będzie wykluczenia.
42 min. - Kotlorz próbował zaskoczyćTomljenovicia strzałem "od zakrystii". Chorwacki golkiper wyczuł jego zamiary.
42 min. - Kontra biało-czerwonych. Laszkiewicz do Kotlorza, strzał polskiego defensora daleki od ideału.
41 min. - Groźna akcja Chorwatów. Wszystko wyjaśnia Przemysław Odrobny.
41 min. - Zaczynamy dwadzieścia minut prawdy.

40 min. - Jeszcze jedna próba biało-czerwonych. BroniTomljenović.
39 min. - Malasiński! Próbuje oddawać strzały z każdej pozycji, wziął sobie do serca słowa Igora Zacharkina.
38 min. - Biało-czerwoni szukają trzeciego gola. Nie da się ukryć, że bramka na dwie minuty przed zakończeniem drugiej odsłony uspokoiłaby grę naszej reprezentacji.
37 min. - Chmielewski! Ależ miał doskonałą okazję. Układał krążek na łopatce kija zbyt długo.Tomljenović broni jego uderzenie.
36 min. - Malasiński wjechał do tercji, uderzył z pełnego zamachu. Broni chorwacki golkiper.
35 min. - To dobra okazja na wyjście z szybkim kontratakiem.
34 min. - Chorwaci uskrzydleni zdobyciem bramki. Coraz śmielej atakują.
33 min. - GOOOL! 2:1! Kontaktowy gol dla Chorwatów. Kanaet najszybciej odnalazł się w zamieszaniu podbramkowym.
32 min. - Chorwaci założyli zamek. Przy próbie zablokowania strzału kij złamał się Krzysztofowi Zapale.
32 min. - Będzie kara dla Patryka Wajdy.
30 min. - Łopuski! Odzyskał krążek, ale nie zdołał umieścić go w siatce.
30 min. - Dobrze forecheckigiem grają Polacy.
29 min. - Dronia! Potężne uderzenie z niebieskiej. Krążek nad poprzeczką.
28 min. - Ależ ładna akcja Polaków. Strzyżowski znakomicie do Dziubińskiego, a ten wzdłuż bramki do Bagińskiego. Strzał "Bagisia" minimalnie niecelny.
27 min. -Jak na razie wszystko dobrze się układa, oby tak do końcowej syreny.
26 min. - GOOOL! 2:0! Ale terazTomljenović nie miał już żadnych szans. Paweł Dronia znakomicie dograł do Marcina Kolusza, a ten zdjął pajęczynkę z okienka chorwackiej bramki.
26 min. - Dutka potężnie z lewego bulika. Broni chorwacki bramkarz.
26 min. - Dronia ustawiony na linii niebieskiej próbuje zaskoczyćTomljenovicia, na którym cały czas pracuje Kolusz.
25 min. - Będzie wykluczenie dla Chorwatów. Marka Strzyżowskiego faulował Luka Marković.
24 min. - Marek Strzyżowski znakomicie dograł do Krzysztofa Zapały, ten próbował umieścić gumę w okienku bramki Tomljenovicia. Chorwacki golkiper świetnie interweniuje rakiem.
23 min. - Kolejna groźna akcja Chorwatów. Blagus objechał Wanackiego i zdołał oddać strzał. Odrobny naprawił błąd swoich kolegów.
21 min. - Mario Novak strzałem od zakrystii próbował zaskoczyć Przemysława Odrobnego.
21 min. - Na razie przy krążku Chorwaci.
21 min. - Druga tercja rozpoczęta.

20 min. - Polacy mają w tym spotkaniu sporą przewagę. Dość powiedzieć, że oddali już 17 strzałów. Rywale raptem 4.
19 min. - Chorwaci w pełnym zestawieniu.
18 min. - Laszkiewicz ustawiony na pozycji lewego obrońcy. Znakomicie rozdziela krążki i nie boi się uderzyć.
17 min. - Biało-czerwoni najlepiej rozgrywają przewagi spośród wszystkich drużyn obecnych na turnieju.
17 min. -Pascal St. Jacques trzyma rękę w górze, a to oznacza, że będzie wykluczenie. Na ławkę kar udaje się Dominik Kanaet.

16 min. - Kolusz! Sytuacja sam na sam i nie ma bramki. Próbował zwodu na bekhend.
15 min. - Pasiut wycofał na linię niebieską do Pociechy, ten pociągnął z nadgarstka, ale nie zdołał zaskoczyć chorwackiego golkipera.
14 min. - Dziubiński wrzucił krążek spod bandy. Będzie bulik po prawej ręceTomljenovicia.
14 min. - Strzyżowski jest już na lodzie. Biało-czerwoni przetrzymali drugie osłabienie.
13 min. - Chorwaci mają problemy z założeniem zamka.
12 min. - Strzyżowski zarobił dwie minuty karne. Polacy będą się bronić po raz drugi.
11 min. - Leszek Laszkiewicz zjechał z lewego skrzydła do środka, zdecydował się na strzał, ale nie zdołał pokonaćTomljenovicia
10 min. - GOOOL! 1:0! Chmielewski odzyskał krążek, dograł do Pasiuta, a ten do lepiej ustawionego Kowalówki, który musiał tylko dopełnić formalności.
10 min. - Zakotłowało się pod chorwacką bramką. Strzelał Chmielewski.
9 min. - Gramy w pełnym zestawieniu.
8 min. - Polacy na razie skutecznie się bronią.
7 min. - Do tej pory gracze z Bałkanów nie wykorzystali żadnego z dziesięciu okresów gry w przewadze.
7 min. - Będzie kara dla Krzysztofa Zapały i Chorwaci zagrają w przewadze.
7 min. - Poprawka Letanga. Ponownie czujnie interweniuje "Wiedźmin".
7 min. - Waugh huknął z niebieskiej. Gumę odbił Odrobny.
6 min. - Ładna akcja Polaków. Bagiński do Strzyżowskiego, ten do Zapały, ale wychowanek nowotarskich "Szarotek" nieczysto trafił w krążek.
5 min. - Pociecha! Dobre uderzenie z wysokości bulika.
3 min. - Płynna gra obu ekip. Mało przerw w grze.
2 min. - Pierwsze minuty pod dyktando biało-czerwonych. Oddali dwa celne strzały, ale na razie nie znaleźli sposobu naTomljenovicia.
1 min. - Zaczynamy. To może być historyczny dzień dla polskiego hokeja.