Hokej.net Logo

Burmistrz Krynicy-Zdroju wzywa do zajęcia wspólnego stanowiska (część I)

Burmistrz Krynicy-Zdroju wzywa do zajęcia wspólnego stanowiska (część I)

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Krynicy-Zdroju odbyło się spotkanie środowiska hokejowego z władzami gminy celem wypracowania strategii działania na rzecz hokeja. Burmistrz Piotr Ryba wezwał członków poszczególnych klubów do przedłożenia na piśmie wspólnego stanowiska w sprawie utworzenia podmiotu, którego zadaniem będzie szkolenie dzieci i młodzieży.

Zapowiadany od dłuższego czasu krynicki hokejowy „okrągły stół” zgromadził przedstawicieli następujących klubów: KTH Klub Młodzieżowy, Infinitas KH KTH, Academy 1928 KTH oraz Klubu Łyżwiarstwa Figurowego Biellmann. Oprócz osób związanych strukturalnie z tymi podmiotami obecna była również radna Katarzyna Zygmunt, a także spore grono rodziców dzieci pozostających pod opieką KTH Klubu Młodzieżowego. Gminę reprezentował burmistrz Piotr Ryba, jego zastępca Paweł Maślanka, a także jej skarbnik Bartłomiej Wrona oraz dyrektor MOSiR-u Jerzy Szyszka.

Każdy z klubów na początku spotkania miał możliwość przedstawienia swojego spojrzenia na sytuację krynickiego hokeja, jak również zapoznania zgromadzonych ze swoją działalnością. Wiceprezes KTH KM Wojciech Różana zaznaczył, że problemem jest rozdrobnienie odpowiedzialności za hokej w Krynicy-Zdroju. Nazwy KTH używa kilka podmiotów i każdy z nich uważa się za jej prawowitego spadkobiercę, stawiając siebie wyżej od innych, co stwarza niezdrową sytuację. W jego ocenie na prowadzenie szkolenia dzieci i młodzieży oraz drużyny pierwszoligowej potrzebny jest roczny budżet w wysokości 1 386 000 złotych. KTH KM nie jest przekonany do tego, czy dziś miasto potrzebuje hokeja w wydaniu seniorskim. Klub nie czuje się gotowy na prowadzenie drużyny kobiecej.

Mateusz Hraj zabierał głos w imieniu Infinitas KH KTH podkreślając na wstępie, że odbudowa krynickiego hokeja musi być oparta na dwóch „nogach”, czyli szkoleniu dzieci i młodzieży oraz drużynie seniorskiej. Reprezentowany przez niego klub działa w oparciu o środki pozyskane od sponsorów. W poprzednim sezonie była to kwota 125 tysięcy złotych, przy czym koszty prowadzenia działalności wyniosły 87 tysięcy. Drużyna Infinitas KH KTH uczestniczy w rozgrywkach drugiej ligi. Jedną z ważnych inicjatyw klubu jest prowadzony przez nich program Hokejowe Nadzieje Olimpijskie, którego celem jest wspieranie młodych, utalentowanych zawodników. Budżet, którym winna dysponować drużyna pierwszoligowa to zdaniem Hraja kwota 1 634 000 zł, zakładając, że wraz z osobami funkcyjnymi liczy 30 osób, a wynagrodzenie każdej z nich wynosi trzy tysiące złotych brutto. Na grupy młodzieżowe (mini hokej, żak młodszy, żak starszy, młodzik) potrzebna jest kwota 200 tysięcy rocznie, w tym wliczone zostały wynagrodzenia trenerów. Jeśli miałaby powstać drużyna kobieca to jej koszty należy szacować na poziomie pierwszoligowców mężczyzn. Zdaniem Hraja przy takim budżecie powrót ekstraklasy w Krynicy-Zdroju za dwa lata jest całkiem realny.

Z ramienia tego klubu głos zabrał również były olimpijczyk Paweł Zygmunt, który podkreślał, że szkolenie dzieci i młodzieży musi zostać powierzone jednemu podmiotowi, który będzie mocno wspierany przez gminę. Wyjaśnił również, że pokłosiem obecnych konfliktów środowiskowych jest odwrót sponsorów od wspierania hokeja. Przedsiębiorcy obawiają się inwestować swoje środki, dlatego też istotną rolę do odegrania ma gmina, której udział w przedsięwzięciu może być dla wielu gwarantem przejrzystości i prawidłowości działań.

Prezes Academy 1928 KTH Daniel Kaszowski nie zgodził się wyliczeniami budżetów przedstawianymi przez poprzedników, zarzucając im, że zostały stworzone szacunkowo, z pominięciem doświadczenia w prowadzeniu drużyny pierwszoligowej. Zespół „Akademików” brał udział w bieżącej edycji 1. ligi, ale ze względu na problemy natury finansowej zmuszony był się wycofać. Kaszowski naświetlił jak wyglądała współpraca z poprzednim burmistrzem Dariuszem Reśko, z którym rozmawiał przed rozpoczęciem projektu pierwszoligowego. Gmina zadeklarowała wsparcie klubu stałą coroczną kwotą 600 tysięcy złotych, przy czym zdaniem Kaszowskiego tylko raz z tych deklaracji wywiązała się. W drugim roku już nie była to pełna kwota, a w kolejnym środki nie pojawiły się w ogóle. Prezes Academy 1928 KTH zaproponował, aby burmistrz określił się o jakim wsparciu mówi, a wtedy możliwe będzie rozpatrzenie, czy są to środki pozwalające budować drużynę pierwszo, czy drugoligową. Jeżeli chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży to powinno być ono nadzorowane przez MOSiR, a fizycznie powierzone w ręce Doroty Pieńkoś, czyli de facto Klubu Łyżwiarstwa Figurowego Biellmann, który ma największe doświadczenie na tym polu. Kaszowski mocno optuje za dalszym funkcjonowaniem drużyny akademickiej obok zespołu pozostającego w polskich strukturach ligowych. Zespól ten winien być z czasem oparty na wychowankach klubu. Kaszowski apelował do burmistrza o poważne potraktowanie tematu, gdyż w przeszłości pomimo pojawiania się podobnych inicjatyw nie dochodziło do ich finalizacji. –Jeżeli chce pan ratować hokej, to proszę do tego podejść poważnie – powiedział prezes Academy 1928 KTH.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie siedzą

Fot. z profilu facebookowego ZawszeKTH

Forsowany przez siebie pomysł utrzymywania drużyny akademickiej tłumaczył względami komercyjnymi, jak również promocją dla samego miasta. Rozgrywki ligi EUHL mają bowiem wymiar międzynarodowy, a zatem zapewniają szerszy zasięg odbioru niż ten płynący z pierwszej lub drugiej ligi polskiej. Odpowiadając na pytanie Katarzyny Zygmunt wyjaśnił , że EUHL to twór prywatny założony na Słowacji, który nie działa pod auspicjami IIHF. Broniąc pomysłu wskazał na to, iż takie potęgi hokejowe jak USA, Kanada i Rosja opierają swoje szkolenie na ligach uczelnianych / akademickich, które stanowią przedsionek profesjonalnego hokeja. Udział w EUHL pozwolił Academy 1928 KTH dokończyć poprzedni sezon, bowiem z gminy klub otrzymał wtedy zaledwie 240 tysięcy złotych.

Kaszowski przedstawił długofalowy plan budżetowy działalności klubu deklarując, że połowę wymienionych kwot sfinansuje własnymi kanałami, o ile gmina wesprze drużynę w pozostałej części. Na przyszły sezon potrzeba dla rozgrywek pierwszej ligi kwoty 1 190 000 zł, a dla działającej równocześnie drużyny akademickiej 600 tysięcy. W każdym z następnych lat dla tego zespołu trzeba zapewnić 900 tysięcy, aż do roku 2025, przy czym plusem będzie ogrywanie krynickich wychowanków. W sezonie 2020/21 w przypadku wywalczenia awansu do ekstraklasy potrzeba będzie zgromadzić budżet w wysokości trzech milionów złotych.

Pieńkoś to była łyżwiarka figurowa, dwukrotna złota medalistka mistrzostw Polski. Z nieukrywanym żalem w głosie zauważyła, że takie spotkanie odbyło się już w 2011 roku i należy jasno powiedzieć, że okres ośmiu lat został zmarnowany. Przedstawicielka Klubu Łyżwiarstwa Figurowego Biellmann poinformowała, że z jej usług korzysta nowotarskie Podhale, w którym w zeszłym roku przez jej ręce przeszli wszyscy hokeiści tego klubu, w którym prowadzi zajęcia z techniki jazdy na łyżwach. Ubolewa nad tym, że gdzie indziej można wykorzystać jej niebagatelne doświadczenie, a w Krynicy nikt nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem.

Ja jestem chętna do pracy. Chcę, żeby moje doświadczenie zostało wykorzystane. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wszystkie dzieci uczące się hokeja w Krynicy mają zbyt mało zajęć na lodzie. To skutkuje później słabym poziomem umiejętności – mówiła Pieńkoś.

W Lublinie, z którego pochodzi zatrudniona jest w klubie łyżwiarskim trenerka ukraińska, która zarabia miesięcznie cztery tysiące złotych netto i jest to normalna stawka osób zajmujących się na pełen etat nauką jazdy figurowej. Pieńkoś w Krynicy otrzymuje na działalność klubu w ujęciu rocznym pięć tysięcy złotych, a od stycznia została zwolniona z MOSiR-u, który był jej pracodawcą.

- Nie czuję się tutaj potrzebna – zauważyła trenerka. – Nie za bardzo wiem jak mam dokończyć sezon. Klub utrzymuje się praktycznie wyłącznie ze składek rodziców.

Już jutro druga część relacji ze spotkania, w której przedstawimy stanowisko rodziców, jak również samego burmistrza. Pojawią się również poważne rozbieżności w kwestii tego, czy Krynicę stać na udzielenie milionowego wsparcia na hokej. Burmistrz mówi nie, radna przekonuje, że pieniądze są.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: W Nowym Targu początek dobry, jeden dla Podhala i widzę że górale mają straszną ochotę dziś zrobić niespodziankę, no nic zobaczymy
 • maślanka: mówię wam, będzie tak: na PP przyjedzie masa kibiców z tychów i katowic garstka z krakowa. finał to będzie mecz przyjaźni GKS-pasy, obie drużyny mają wysoką formę, kibiców z krakowa wtedy może nawet więcej przyjedzie jak zarzucą słowem w mieście... Tak to widzę
 • PanFan1: maślanka oglądasz pasy ❓
 • botanick: W Jastrzębiu sędzia głowny rozmawia w boksie JKH z zawodnikami,a za sekundę słyszymy goool dla Jastrzębia,brawo liniowy..rzucił na krążek bo tak chciał
 • botanick: No w końcu! Dipłi
 • wiemswoje: W Jastrzębiu druga tercja to kabaret przecież oni sami nie wiedzą co gwizdają
 • botanick: Kabaret to doping fanatyków JKH..
 • botanick: Dwaaaaaa
 • botanick: Marcowa bramka
 • wiemswoje: Botanick proszę cię Vini dostał karę za atak kijem trzymanym więc skoro ty również to tak widzisz to siedz przy tym laptopie bo jesteś kilka lat za murzynami
 • Aquasky: GKS Tychy na zawsze dobra marka
 • wiemswoje: W każdej kolejce pisze się tu o pasiakach którzy niszczą nam te kilka chwil emocji
 • botanick: Zobaczysz powtórke to nawet nie musisz przepraszać.
 • botanick: Ewidentny bezmyślny i bezsensowny atak kijem trzymanym oburącz.
 • wiemswoje: Niech ci będzie co nie zmienia faktu że wadi w tercji lepsi
 • fruwaj: 30 min - Uderza broni Balizs dobitka Dupuj i ponownie golkiper jastrzębian - wspaniałej relacji tekstowej ciąg dalszy ;)
 • PanFan1: A u nas, o dziwo, Jonasz zmienił retorykę i pierwszy raz słyszę, że nie jedzie po Podhalu, ktoś "strugnął" Buraka czy co ❓
 • botanick: Komora 3!!!
 • redgar: W Oświęcimiu, Słoniu staje na wysokości zadania z komentowaniem. A gaśnica będzie nowym logo w Unii :D
 • wiemswoje: Ci Kanadyjczycy co chcieli rozwiązać w Tychach dostali podwyzki czy jako bo jak małe motorówki zapierdzielają
 • botanick: wiemswoje mam nadzieję że te nasze Kanadziory nie pokazały jeszcze wszystkiego.
 • botanick: Ale to fakt super się ich ogląda
 • PanFan1: Jak tylko skończy się mecz Podhala, trza przeskoczyć na Wild/Maple Leafs
 • botanick: Anglia-USA
 • wiemswoje: Botanick szkoda żeby tacy odchodzili od nas z ligi mimo wszystko
 • botanick: Zgadzam się z tym.
 • Arma: Trzy bramki w osłabieniu. Fiu fiu, mają polot
 • botanick: Dipłi nie musi strzelać bramek..styl gry,poruszania się po lodzie..
 • botanick: śtyry
 • wiemswoje: Graty Tyszanie dziś wasi lepsi do następnego
 • Arma: Rudolf, odbiór
 • botanick: Dobry szpil naszych.
 • rober03: Akcja na 7 do 2 stadiony świata 👍👍👍
 • redgar: ja pierdziele, Unia troche za bardzo pewna siebie i się to mści, więcej bramek nie można stracić
 • jastrzebie: Mecz wypaczony przez pasiaki.
 • hubal: nie marudź jastrzebie
 • hubal: ogracie Unię/GieKSę/Cracovie i humor Ci wróci
 • hubal: albo nie :)
 • hanysTHU: HEJ.HEJ.NASZ KS!!!
 • swojak: A te gamonie co wybrały kopaną i nie przyszły na Chemików niech żałują. Takiej tercji w wykonaniu Unii daaaawno nie widziałem. A swoją drogą to Rudolf jakichś takich dziurawych bramkarzy ma :)
 • hanysTHU: swojak 10/10
 • hanysTHU: przez duże Gy
 • hanysTHU: Ewentualnie Gie
 • hanysTHU: Też duże...
 • Luque: Szkoda, że dzisiaj nie mogłem zobaczyć GKSu Tyskiego, ale z tego co widzę to gramy swoje :) Gratulacje chłopaki, GKS!!! GKS!!!
 • hubal: wstajemy powoli z kolan , ślamazarnie jak widać ale wstajemy
 • uniaosw: Brawo Prusak brak Szczechury nie odczuwalny
 • emeryt: #PrusakNaLód
 • emeryt: dynamika,szybkośc,ambicja
 • botanick: Do boju Biało-Czerwoni.
 • emeryt: Arabi cisno a nasi stojo i sie patrzo
 • botanick: I faulujo bez sensu.
 • botanick: Cash to chyba nie wie sam co robi w reprezentacji Polski.
 • botanick: W końcu doczekaliśmy się gola,ale skuteczność i gra Lewandowskiego to porażka .
 • Arma: Szybko poszło
 • rober03: botanic ogólnie głęboko mam kopaną ale co ty chcesz od Lewego zwłaszcza przy tej bramce?
 • emeryt: ido na 1:1
 • botanick: Co chce? Ano to że już Lewy powinien to strzelić. Zobacz powtórke 1 połowy tego meczu i znajdź mi jedno dobre przyjęcie piłki naszego wielkiego gwiazdora.A zdeptanie araba i udawanie że nic nie było to juz dno.
 • botanick: Glik następny,3 razy dostał na piłe i 3 razy aut!
 • botanick: Wiecie ile oni zarabiają za te kalectwo..? Musimy wymagać.
 • emeryt: Michniewicz a wpuść żesz tego Prusaka
 • PanFan1: Rawa - już w drodze ❓
 • botanick: Nooo w końcu
 • botanick: Brawo Polacy za wygraną,Szczęsny i L
  askowski najlepszy.
 • Luque: Szczęsny póki co pokazuje klasę na tych mistrzostwach, jak nigdy ;)
 • Luque: W końcu pokazali jakąś mądrość w grze, a nie autobusy i wybijanie "na pałę", taki mecz to można oglądać
 • botanick: Tak jest Luqu,sam cały czas krytykowałem Wojtka,ale na tych mistrzostwach pokazuję czemu On jest nr 1,ta sama sytuacja z Krychowiakiem.
 • botanick: Lewemu ta krytyka i bramka może w końcu pomoże.
 • rober03: botanick zapewne lewy już siedzi z telefonem i z wypiekami na twarzy czyta twoje słowa krytyki po tym jak go zjechaleś mimimum 4 bramki Argentynie włoży 😁👍
 • Luque: Dla mnie Pan Bereszyński, Pan Kiwior, Pan Bielik to potrafią grać w piłkę, brakuje Pana Modera
 • botanick: rober03 zobacz reakcje Lewego po bramce i zrozum.
 • botanick: Chłop który zarabia miliony popłakał się po strzelonej bramce...rozumiesz ten stres to emocje?
 • Luque: Co by nie było, możesz mieć gwiazdę ale reszta musi zrobić swoją robotę, wtedy są takie okazje jak ta po której Lewandowski zdobył bramkę, coś jak w hokeju na lodzie ;)
 • botanick: Nawet nie wiecie jak się cieszę z tej wygranej! Jak dziecko z nowej zabawki.
 • Luque: Grałem w nogę ale dla mnie to takie... w końcu zagrali na jakimś poziomie i tyle, szczerze to Polska z Kazachstanem i Białorusią to były super mecze, tym się bardziej jarałem ;)
 • rober03: Polakowi nie wygodzi nie strzelił źle strzelił jeszcze gorzej. Popłakał się wstyd gdyby skakał z radości burak . Jak zareagował tak zareagował jego sprawa. I najważniejsze zajrzymy mu w portfel i skomentujemy zarobki. Jak ktoś mu chce płacić miliony jego sprawa co mnie do tego
 • botanick: rober03 jak wytrzeźwirjesz,przeczytaj,zrozum i nie musisz przepraszać,pozdro
 • botanick: Wytrzeźwiejesz
 • botanick: Ja naprawdę kibicuję Naszym
 • emeryt: na chłodno...nie przegralismy jeszcze meczu,nie stracilismy bramki,nadal jestesmy w grze...ludzie kochani czego chciec wiecej
 • Luque: Ale jedno mi się nie podobało, jak oni przy karnym czy wolnym wręcz modllili się do Allaha żeby to wpadło... a mówią że Polacy to jacyś przesiąknięci przesadnie wiarą...
 • botanick: Polska! Tututu..Polska! Tutu Polska....
 • botanick: Łoooo łoooo łooo
 • PanFan1: RAWA - zaparkowałem na rogu Greenland Rd i Tinsley Park Rd, dwa kroki od hali, miejsca jest tu w diabły jeszcze, a łatwiej będzie stąd wyskoczyć na M1
 • botanick: Mmmmbape
 • rawa: PF1 jestem w srodku. 07596495445
 • rawa: Jestem przy 102
 • PanFan1: dobra to wchodzę
 • PanFan1: Pozdro hokejowej Braci z Sheffield, dzieje się, 2 minuty meczu i już jeden zjeżdża z lodu, na kółkach, niestety nasz 😉
 • boogerd: Prezent na 90 urodziny. Tauron Polska Energia zwiększa w znaczny sposób finansowanie Podhala
 • boogerd: to cytat z gali w NT z okazji 90 lecia podhala
 • boogerd: i dalej cytat:
  Były wystąpienia zaproszonych gości, a wśród nich prezesa Tauronu Pawła Szczeczka. Ten zapewnił zebranych, że firma zwiększy sponsoring. Nie podał kwoty, ale powiedział, że pomoc będzie znacząca. Dzisiaj wyczynowy sport bez pieniędzy nic nie znaczy. Żeby „bić” się o 20 tytuł mistrza kraju potrzebne są pieniądze. Mamy nadzieję, że obietnica prezesa pozwoli odbudować sportową markę Podhala.
 • boogerd: oby oby
 • boogerd: w takim razie moje pytanie abyt ściągnac z powrotem wartościowych wychowanków podhala ile tauraon musi przebic comarch filipiaka
 • boogerd: jak comarch powie wronce 40 tys za miesiac to ile tauron powie
  hhhmmm ciekawe
 • PanFan1: wybory za pasem, a preferencje górali są dobrze znane, łaska wyborcy na pstrym koniu jeździ, zatem lepiej dmuchać na zimne 😉
 • PanFan1: ... ale wieści obiecujące, oby przełożyły się na fakty
 • boogerd: jest kilkunastu wychowankow podhala do sciągnięcia
 • boogerd: zobaczymy jak to sie potoczy
 • PanFan1: niech im tauron i po 100.000 płaci, co komu do tego, jak się gra w domu, to prócz pieniędzy, jeszcze serce bije mocniej, tak było, jest i będzie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe