Hokej.net Logo

Bytom wraca do gry! Zakończyła się budowa Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów

Bytom wraca do gry! Zakończyła się budowa Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów

Zaplecze, jakie nie śniło się bytomskim hokeistom – 11 szatni z węzłami sanitarnymi gotowych pomieścić 358 zawodników, sala gimnastyczna, siłownia, sauna. W samym sercu obiektu tafla otoczona elastycznymi bandami. Do tego widownia, która pomieści 1400 widzów, wypożyczalnia łyżew wraz ze szlifiernią oraz szafki dla uczestników ślizgawek. To wszystko pod pierwszym w kraju dachem opartym na zespole dźwigarów z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów. W Bytomiu w miejscu dawnej „Stodoły” stanęło Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. Nowoczesne lodowisko zostanie oddane do dyspozycji mieszkańców cztery miesiące przed planowanym terminem – 1 czerwca.


– Lodowisko, z którego nie można korzystać zimą? Tak jeszcze w 2018 r. było w Bytomiu. W grudniu 2018 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu zakazał korzystania z lodowiska w czasie opadów śniegu. Powodem był fatalny stan techniczny dachu. Wtedy podjęliśmy decyzję o budowie nowoczesnego lodowiska, które będzie spełniało najwyższe standardy – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Przekonaliśmy do naszego pomysłu radnych Rady Miejskiej, którzy poparli budowę obiektu, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którego pozyskaliśmy 15 mln zł oraz Polski Związek Hokeja na Lodzie. Dzisiaj po prawie dwóch latach z dumą możemy zaprezentować nową halę lodowiska, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy Bytomia – podkreśla prezydenta Mariusz Wołosz.


Nowatorskie rozwiązania zastosowane przy budowie

Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów jest również jedynym w Polsce, który posiada aż 11 szatni, w których znajduje się 358 szafek, co umożliwia obsługę każdej krajowej, ale także i międzynarodowej imprezy. – To największa i najważniejsza inwestycja sportowa w Bytomiu w XXI wieku. Obiekt dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań jest w pełni przystosowany do rozgrywek krajowych i międzynarodowych, nawet o randze mistrzostw świata – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. Z pewnością lodowisko będzie służyło nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim drużynom hokejowym Polonii Bytom, które będą tutaj rozgrywać swoje mecze w zbliżającym się sezonie – podkreśla Adam Fras.

Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu trwała niespełna dwa lata.

– To było dla nas ogromne wyzwanie, bowiem wykonawca musiał nie tylko dokonać rozbiórki starej hali, dawnej „Stodoły”, ale wykorzystać również część jej infrastruktury i wkomponować ją w nową halę – mówi Zbigniew Bryjak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu. – Inwestycja miała być gotowa do 30 września 2021 roku, jednak dzięki bardzo dobrej współpracy i zaangażowaniu wykonawcy, oddajemy halę mieszkańcom cztery miesiące przed terminem jej ukończenia – dodaje dyrektor Zbigniew Bryjak.W jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce zastosowano po raz pierwszy w kraju nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu, zaś do budowy hali zużyto m.in. 1.5 tys. mszesc. mieszanki betonowej, 4,2 tys. mkw. pustaków, prawie 200 ton stali, 270 mszesc. drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw. płyt warstwowych, które pokryły elewację hali.

– Budowa tak dużych obiektów, jak hale lodowiska wymaga zastosowania solidnych konstrukcji. W Bytomiu zastosowaliśmy nowatorską metodę budowy dachu opartą na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów – mówi przedstawiciel wykonawcy, Zbigniew Boczkowski, prezes PPiU Concret z Tychów. – Jest to pierwszy obiekt w Polsce, w którym zastosowano dźwigary o tak dużej rozpiętości, co wyróżnia bytomskie lodowisko spośród innych nowoczesnych obiektów – dodaje prezes Zbigniew Boczkowski.Obiekt w liczbach

Przy budowie hali zużyto 1560 mszesc. mieszanki betonowej, prawie 200 ton stali, 270 mszesc. drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw płyt warstwowych na elewację hali. Ponadto wykorzystano 4,2 tys. mkw. pustaków, wywieziono 3,6 tys. ton gruzu oraz około 12 tys. gruntu z wykopów i rozbiórek.

Nowoczesna hala ma długość prawie 92 m, jest szeroka na 70 m, a jej wysokość to około 12 m. Kubatura obiektu wynosi prawie 55 tys. mszesc., powierzchnia użytkowa ma prawie 7,5 mkw, zaś powierzchnia dróg wewnętrznych z placem manewrowym, chodnikami oraz parkingami wynosi łącznie ponad 5,4 tys. mkw.

W obiekcie wykonano posadzki i ściany z płytek ceramicznych, posadzki sportowe, z puzzli gumowych, płyt dywanowych, betonowe oraz z żywicy epoksydowej o łącznej powierzchni 6,3 tys. mkw, zaś instalacja wentylacji ma 12 niezależnych obiegów, które posiadają wydajność 62 tys. mszesc. powietrza na godzinę do wymiany jednocześnie.

Najważniejsza inwestycja sportowa w Bytomiu w XXI wieku

Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 to najważniejsza w XXI wieku inwestycja sportowa zrealizowana w Bytomiu, na której skorzystają wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Nowoczesny obiekt kosztował około 42 mln zł, z czego aż 15 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jakie pozyskało nasze miasto.


Nowa hala lodowiska pomieści około 1400 widzów. Ma 11 szatni z węzłami sanitarnymi, z których korzystać będą drużyny młodzieżowe, pierwsza drużyna męska i żeńska oraz drużyna gości. Są też szatnie trenerów i sędziów. Ponadto w obiekcie znajduje się również: strefa VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, sala konferencyjna oraz sauna, pomieszczenie odnowy biologicznej, siłownia i sala gimnastyczna. Obiekt spełnia wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie związane z transmisją meczów hokejowych dzięki usytuowaniu stanowisk kamer i komentatorów telewizyjnych oraz pomieszczeń dla spikerów i dziennikarzy prasowych.

Hala przy Pułaskiego 71 spełnia także wymogi bezpieczeństwa. Oprócz monitoringu i pomieszczeń dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w hali, w obiekcie znajdują się lokale dla policji i straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie koordynatora ds. bezpieczeństwa. Przed budynkiem lodowiska powstało około 120 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych /w tym dla osób niepełnosprawnych/ oraz autokarów, nowe dojazdy, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.

Jak przebiegały prace przy budowie nowej hali lodowiska?

Historia nowego obiektu rozpoczęła się w marcu 2019 roku, kiedy na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza radni Rady Miejskiej zagwarantowali w budżecie miasta niezbędne pieniądze na budowę nowego obiektu. Już trzy miesiące później, w czerwcu 2019 roku Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu podpisał umowę na budowę hali lodowiska z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą – Konsorcjum Firm: Meritum Grupa Budowlana z Krakowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno i Usługowe „Concret” z Tychów, zaś w lipcu miasto pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 15 mln zł.

Pierwszym etapem prac była rozbiórka starej hali lodowiska, popularnej „Stodoły”. Następnie wykonawca – po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczął na przełomie września i października 2019 roku prace ziemne pod fundamenty nowego lodowiska. W kolejnym etapie postawiono 24 filary, rozpoczęto montaż dźwigarów z drewna klejonego, które wspierają dach nowej hali lodowiska oraz wykonano pierwszą warstwę dachu z blachy trapezowej nad taflą lodowiska. Po tym jak zakończyły się prace związane z montażem pierwszej warstwy pokrycia dachowego, rozpoczęły się roboty związane ze stawianiem słupów żelbetowych prefabrykowanych głównej konstrukcji budynku oraz belek i płyt stropowych. Jednocześnie wykonawca prowadził roboty budowlane wewnątrz budynku administracyjnego. Tam nie tylko wzmocniono jego konstrukcję, ale obiekt przebudowano, a następnie wbudowano w nową halę lodowiska.

Po wykonaniu konstrukcji hali lodowiska wykonawca rozpoczął intensywne prace wewnątrz obiektu. Powstawały wewnętrzne konstrukcje ścian, prowadzono prace wodno-kanalizacyjne, sanitarne, wentylacyjne oraz elektryczne, dostosowywano poszczególne pomieszczenia do nowych funkcji, zbudowano od nowa konstrukcję trybun, na których zamontowano na trybunie wschodniej i zachodniej łącznie 1156 krzesełek w tym 5 miejsc dla niepełnosprawnych, zaś na trybunie VIP – 96 krzesełek. W kolejnych etapach wykańczano łazienki, sanitariaty, szatnie dla zawodników, sędziów oraz osób korzystających ze ślizgawek, a także pomieszczenia biurowe, administracyjne, gastronomiczne oraz siłownię, saunę i salę gimnastyczną, jak również wykonano nowe bandy i zamontowano tablicę wyników oraz inteligentny system oświetlenia, który umożliwia sterowanie światłami podczas imprez hokejowych w hali. Równocześnie z pracami wewnątrz obiektu, wykonawca realizował roboty związane z układem drogowym. Powstały m.in. parking, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik;Galeria zdjęć

Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu

Zobacz galerię

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Hokejowy1964: Luque taki sam trening na ludziki ten sparing , jak te karne. To był mecz o coś czy sparing ? Bo się niepotrzebnie podniecasz i o meczu piszesz :)
 • Luque: Ale żeś się naprodukował...
 • Hokejowy1964: Ty wcześniej....
 • Luque: No wątpię, bo ja napisałem jednym zdaniem, a Ty pisaninę...
 • Hokejowy1964: Nie wątpię wiem- Ty 2 linijki z kawałkiem, ja 3 z kawałkiem odpowiedzi - no rzeczywiście rozpisalem się niesamowicie....
 • emeryt: Oskar Skarabeüs witamy
 • Slavomirio: Luque przestań z nim polemizować to jest człowiek inaczej patrzący na życie człowiek o wszystkich rozumach Dziwie się że administrator tego portalu jeszcze go tu nie zablokował Bo on tu każdemu ubliża
 • Hokejowy1964: Ha ha odezwał się nie dość że szeryf to jeszcze kapusta :))). Jeżeli napisanie komuś konkretnie tak jak powyżej napisałem z porównaniem linijek wpisu nazywasz ubliżaniem to nie masz pojęcia o czym piszesz....ubliżasz sam sobie pisząc te brednie...
 • botanick: Czyste szaleństwo,szczęka opada,w sieci wrze..Katowice mają 2 nowych zawodników.
 • emeryt: Stanisław MAŁKOW sto lat, Panie Trenerze zdrówka i pomyślności
 • hubal: powiadam Wam , miłujcie się !!!
 • Hokejowy1964: botanick cyniku nie chodzi o to że jest 2 nowych zawodników ale o to że się podśmiewałeś że wspominałem o nowych transferach a ich nie było. Mam Ci przypomnić co pisałeś ?
 • Luque: Unia gra za 15 min, a tu taka cisza jak na stypie ;P
 • Simonn23: fajnie ze pepiki robią transmisję, mimo iz dwie polskie druzyny graja
 • Simonn23: szkoda ze nie udalo sie chociaz jednego meczu z Czechami wygrać... niech już będzie ten lód u nas w końcu.
 • hanysTHU: Do władz wszelakich: taką halę ,w jakiej odbywa się dzisiejszy sparing Unii ,proszę wybudować pomiędzy istniejącą halą lodową a Orlenem.
 • hanysTHU: W bramce Kieler czy Bence?
 • wpv: Bálizs
 • Simonn23: Silent killer po raz pierwszy
 • rober03: Fajne sobie chłopaki pograły 👍
 • hanysTHU: Dobra tercja.
 • Beta: nawet szybki mecz
 • hanysTHU: Ale to wcis
 • hanysTHU: Indiwidualni blendi
 • Unikatowy99: Co się dzieje z Unitami?
 • uniaosw: Cinko w obronie cinko
 • Luque: Coś siadły te Wasze gwiazdy w tej drugiej tercji
 • Szefu1982: To tylko sparing
 • Szefu1982: Nie ma co się podniecać
 • Simonn23: Przeraża łatwość z jaką Jastrzębie zdobywa bramki
 • Luque: 4-1
 • hanysTHU: Taktyka się posypała pod koniec pierwszej tercji.
 • rober03: Dużo pracy przed nami.
 • Simonn23: Oj dużo dużo zdecydowanie.... Ale atak Cichy Szczechura Padakin robi najwięcej zagrożenia zdecydowanie
 • Simonn23: Ja pier... 5:1...
 • rober03: Nr 23 trochę chyba zdziwiony że tak szybko jedzą.
 • Luque: 5-1... jeszcze jeden, jeszcze jeden...
 • Simonn23: 23 to Jerofejevs nie?
 • rober03: Co prawda to sparing ale gratulacje Jastrzębiu się należą brawo
 • rober03: Simonn tak
 • Simonn23: 6....
 • Luque: 6-1 jednak dobrze przewidziałem ;P
 • Simonn23: Opadli z sił całkowicie
 • rober03: Ogólnie obrona leży i kwiczy ale od tego są sparingi żeby wyciągać z niech wnioski i reagować
 • unista55: Niech montują te bandy, inaczej klapa na całego :D
 • Simonn23: Transfer obrońcy na pewno się przyda
 • jastrzebie: To tylko sparing. Ale po pierwszych meczach można powiedzieć że mamy wyrównany skład.
 • uniaosw: Simonn obroncy? Chyba trzech i to na już..
 • rober03: Bandy już chyba stoją skoro w przyszłym tygodniu mamy grać sparingi u siebie
 • Luque: Przygotowanie fizyczne raczej leży chyba, bo to był chyba Wasz 4ty mecz...
 • Simonn23: Ten Svars zostanie?
 • Simonn23: No ten koniec 3 tercji to klapa totalna
 • rober03: Nie wiadomo.
 • Luque: Ale spokojnie będą nadrabiać i na PO się wyrobią ;P
 • rober03: Chyba Zupa będzie miał ostatnie slowo w tej kwestii
 • uniaosw: Wątpie słabe ma warunki, jedyne co to dobrze gra krążkiem
 • DallasStars: Tego bramkarza to nam baba z targu zafundowała?
 • Unikatowy99: Luque Byłeś na meczu z Katowicami?
 • Luque: Unikat oglądałem na yt ;)
 • swojak: Dwóch obrońców i stary grzech Unii - SKUTECZNOŚĆ. Trzy setki w drugiej tercji a wynik mógł być inny. W III tercji czyżby kondycja dawała znać o sobie?
 • Unikatowy99: Luque: Rzeczywiście te Katowice takie słabe?
 • Luque: Wy dzisiaj gorzej wyglądaliście niż Katowice...
 • rober03: Wracać do Oświęcimiu i zacząć wreszcie treningi na swoich śmiecia .
 • Luque: A Kato aż tacy słabi nie byli, Nasi dobrze grali forecheckingiem i dobrze wyglądali fizycznie
 • Unikatowy99: Tak dzisiaj słabo znowu przygotowanie kondycyjne ale to początek sezonu.
 • Luque: Ale wiadomo to są sparingi i nie wiemy kto ma jakiś obciążenia na treningach
 • Luque: Kto ma jakie*
 • Luque: Może Zupa nadrabia "zaległości treningowe" I temu tak wyglądacie...
 • Arma: To jest drużyna spokojnie na ligę i PK. Jedyny problem to w treningach
 • rober03: Może.Bral lodu trochę odbija nam się czkawką Jest o czym myśleć nad czym pracować . Na oceny przyjdzie czas. Jedno co pewne to zamiany o uzupełnienia w obronie bo nr 23 i 13 na dzień dzisiejszy jakoś nie wyraźnie
 • Luque: 23 i 13 to Ci Łotysze?
 • jastrzebie: W 5 na 3 w 1 tercji rozegranie mistrzowskie Unii :)
 • rober03: Tak Łotysze
 • jastrzebie: 23 nie umie podać krążka
 • Simonn23: Obawiałem się transferu 23, 38 lat, coś jak Stasienko. Ale to dopiero sierpień, zobaczymy w czwartek na żywo co to będzie
 • rober03: Oceniam to co widzę może tp kwestia aktualnego przygotowania ale ma terez delikatnie mówiąc przeciętnie
 • rober03: Czasu że 40 latkowie robili w naszej lidze różnice chyba minęły
 • uniaosw: Ale u nas na dzień dzisiejszy żaden obrońca nie robi różnicy
 • Unikatowy99: uniaosw była różnica tylko w tą drugą stronę. Gdzie jest Karat?
 • Luque: Z Zupą to chyba trenują już, a nie pół godziny na lodzie przy czym wcześniej godzina wykładu i kartkówka? taki żarcik ;P
 • omgKsu: Ale wpierd - ol ... gratulacje jastrząbki , narazie za Zupy 1 remis 3 porażki , średnio :/
 • LukaszOsw: omg spokojnie. To spraingi i biorąc okoliczności jakie są obecnie u nas i pamiętając jak było w pierwszym sezonie Zupy to jestem całkowicie spokojny :)
 • emeryt: turniej na plus,chłopaki dostali mocno w kość,kończyli na ołowianych nogach,to zaprocentuje na przyszłośc,teraz czekac na "swój" lód i spokojnie trenować
 • emeryt: teraz chciałoby sie wywiad na unia tv,ocena turnieju,zawodników,plany...marzenia
 • emeryt: a przy okazji zacheta do kupna karnetów
 • J_Ruutu: Pod artykułami pustka, na SB dyskusja. Nigdy tego chyba nie zrozumiem.
 • Luque: No bo tutaj jest szybka wymiana zdań... pisanie komentarzy po 1-2 zdania mija się z sensem...
 • Luque: Shoutbox – element serwisów internetowych umożliwiający użytkownikom bardzo szybką wymianę zdań bez potrzeby wysyłania trwałych wiadomości na standardowym forum dyskusyjnym. Najczęściej stanowi dodatkowy element bardziej rozbudowanych systemów dyskusyjnych, np. pozwala na poruszanie luźniejszych tematów na forach dyskusyjnych co znacznie zmniejsza ilość spamu czy tematów w działach typu off-topic, czyniąc go dobrym sposobem na odciążenie witryny.
 • hubal: dodam - a komenty mają być shortowe lecz dosadne
 • J_Ruutu: Na hn dyskusja jest tylko w SB, co ma ten minus że wszystko szybko znika bez śladu.
 • Frasier: W zdecydowanej większości komentarzy, bardzo dobrze, że się tak dzieje :)
 • emeryt: dzięki sb spożycie bobu w Polsce wzrosło o 50%
 • hubal: eme Wisła padła z dziadami z E7 to pewnie zasługa bobu
 • Luque: A Lewy się starał, ale nic nie wpadło... tzn. nie licząc spalonego ;P
 • hubal: Lewy wie kiedy skasować , to był jego majstersztyk na kopaczowy koniec , vide transfer vel Barcelona
 • hubal: mózgiem konta państwa Lewandowskich jest pazerna żonka
 • Luque: Nie przesadzaj Hubi, tam są wysokie podatki, a on chyba nie zarabia najwięcej w zespole (jeśli chodzi o kontrakt)
 • hubal: swoją dzialność więc może wystawiać faktury firmie "Barcelona" i płacić podatki gdzie chce
 • hubal: ma*
 • Luque: Sport opiera się na innych zasadach, więc to co piszesz to jest bajka... dlatego z powodu "optymalizacji" dwóch asów C.R. i L.M. już tam nie gra ;P
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe