Hokej.net Logo

Czerkawski: Nie zgłaszam swojej kandydatury na prezesa PZHL

Czerkawski: Nie zgłaszam swojej kandydatury na prezesa PZHL

Za nami już siódma edycja kwalifikacji do Czerkawski Cup organizowanej przez najlepszego polskiego hokeistę Mariusza Czerkawskiego. Porozmawialiśmy z byłym zawodnikiem klubów NHL o organizacji turniejów dla najmłodszych, kandydaturze na prezesa PZHL oraz liczbie obcokrajowców w PHL.


HOKEJ.NET: – To już siódma edycja Czerkawski Cup. Jak oceniasz rozwój tego projektu na przestrzeni lat? Czy wzrosło zainteresowanie tym turniejem? Co możesz powiedzieć o poziomie sportowym młodych uczestników?
Mariusz Czerkawski: – O sprawach szkoleniowych można porozmawiać z Dariuszem Garboczem, Andrzejem czy Wojciechem Tkaczami. Zawsze znajdą się wielkie talenty, wybitni zawodnicy czy zawodniczki, gracze wyróżniający się. Często jest tak, że widzimy różnicę w rocznikach. Rozmawiamy z trenerami, którzy wiedzą, że dany rocznik był słabszy. Działa to też w drugą stronę: może okazać się, że aktualna drużyna była dobra, a przez następne lata trafią się chłopacy na niższym poziomie. To się przerzuca na różne zespoły, bo przecież to nie jest tak, że ekipa z jednego ośrodka cały czas dominuje. Trzeba jednak zaznaczyć, że silne okręgi zawsze będą mocne, bo ciężko, by zaangażowane kluby i trenerzy nagle natrafili na zupełną pustkę. Niedawno miałem trening z chłopakami z młodzika, którzy sami brali udział w pierwszej edycji, a więc to też cieszy, że po 7 latach zostali przy hokeju i wciąż trenują, by zostać dobrymi zawodnikami.

Jakie byłoby Twoje odczucie, gdybyś widział, że uczestnicy Czerkawski Cup za kilka lat zadebiutowaliby w seniorach?
– Z jednej strony na to czekam, ale z drugiej strony będę starszy o te 7 czy 8 lat. Na pewno będzie to jednak pewna satysfakcja, kiedy spotkam się z zawodnikiem, który niegdyś sięgał mi do brzucha czy do klatki piersiowej i powie mi, że 15 lat temu brał udział w moim turnieju, a dziś gra w reprezentacji czy reprezentuje seniorski klub. Na pewno będzie to miłe, sprawi nam przyjemność. Dla nas to ciekawa misja i cieszy nas nieustanne zainteresowanie zespołów. Oczywiście, mamy czas, jaki mamy i trybuny nie mogą być pełne. Nie ma rodziców, którzy walą w bębny, machają szalikami i śpiewają. Wszystko się pozmieniało, dlatego najważniejsze, że dalej możemy trenować. Kilka drużyn się, niestety, wykruszyło. Już nie jest jak dawniej, kiedy było po 9-10 ekip w danych kwalifikacjach. Niektórzy rodzice być może z wiadomych względów zrezygnowali, gdyż obawiali się z wiadomych względów treningów czy wspólnych podróży. Jesteśmy jednak znów w Sanoku. Cieszy fakt, że Sanok lubi hokej i tak zapewne będzie jeszcze przez wiele, wiele lat. Mam nadzieję, że dzieci, które teraz tu grają i trenują, zachowają swą pasję i determinację do samego końca, a także spełnią marzenia o zostaniu hokeistą. Wiadomo, im ta piramida będzie szersza u podstaw, tym większy wybór będziemy mieli na samym szczycie. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy przetrwa do wieku seniora, a z czasem pewne miłości i uczucia do danej dyscypliny słabną. W życiu pojawiają się różne atrakcje i możliwości, które później wybiorą zamiast hokeja. Najważniejsze jest jednak to, że lubią z nami być i uprawiać sport, ruszać się, bo ta przygoda z nimi na pewno zostanie. Dzięki temu, że umieją jeździć na łyżwach i grać w hokej mają przewagę nad swoimi rówieśnikami, którzy nigdy nie zaznali tej przyjemności.

Twój turniej z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowy, bowiem czym dłużej trwa, tym zyskuje większą renomę. W Szwecji jest popularny turniej TV-pucken, w Kanadzie Pee-Wee. Czy też marzy Ci się wyrobienie sobie takiej marki?
– Tak, być może ktoś kiedyś trafi do Szwecji, Niemiec czy innej mocnej ligi i powie, że zaczynał w moim turnieju, bo często zawodnikom „wyciąga” się udział w juniorskich turniejach, na przykład, że w TV-pucken ktoś sięgnął po tytuł króla strzelców, że Mats Sundin grał wtedy i wtedy, że Forsberg grał w danych latach. Na pewno jest to jeden z ważniejszych turniejów dla tych dzieciaków i trenerów, ale pamiętajmy też, że na całe szczęście są inne przedsięwzięcia, takie jak Laszka Hawks czy Hokejowa Szkoła Ziętary. Okręgi też działają, starają się organizować w różnych miastach wszelakie przedsięwzięcia, więc to na pewno cieszy. Jestem zadowolony, że ten turniej wciąż trwa i mam nadzieję, że kiedy uczestnicy będą już dorośli, to na Waszym portalu będziecie wspominali w statystykach, że dany zawodnik brał w nim udział.Jak się odnajdujecie w czasach pandemii? Jak wyglądają sprawy organizacyjne? Co z turniejem finałowym, gdyż jak wiemy, Stadion Narodowy w Warszawie jest obecnie zajęty?
– Stadion Narodowy odpada z wiadomych względów. Mieliśmy też cichą nadzieję, że uda się to zorganizować w Spodku, ale tam odwołano mistrzostwa, więc ta opcja także nie wchodzi w grę. Zobaczymy, czy nasz trzeci wariant wypali. Sądzę, że organizacja turnieju na otwarcie nowego lodowiska w Bytomiu byłaby przyjemnym akcentem. Zobaczymy jednak, w jakim terminie zakończą się prace.

W Sanoku hokeju wrócił na właściwe tory. Seniorzy przyciągają przecież dzieci, co przekłada się na liczbę trenujących, a i samo miasto tym żyje. To pewnie jest widoczne?
– Widać to i czuć. Cieszy, że w Sanoku znowu hokej funkcjonuje na najwyższym poziomie i liczę, że nawiąże do bogatszych lat, wielkich emocji i walki o mistrzostwo.

Jaka jest Twoja opinia na temat ligi open?
– Trzymam się teorii Henryka Grutha, który twierdzi, że powinno być dwóch, trzech, czterech, maksymalnie pięciu obcokrajowców. On to przez lata przerabiał i wie, jak to działa. Na pewno brakuje pomysłu i konsekwencji. Dzisiaj mamy ligę open, za 2 lata może pojawić się ograniczenie do ośmiu cudzoziemców, a za 4 lata będziemy może mieli tylko pięciu. Kluby muszą wiedzieć, na czym stoją i w jakim kierunku mają iść. Muszą mieć jednak też świadomość, że szkolenie jest bardzo ważne. Każdy o tym mówi, ale skoro można wziąć 15 – 20 zagranicznych zawodników, to zarząd obiera swoją własną strategię. Planowanie powinno być przejrzyste i kluby powinny wiedzieć już, co będzie się działo w przyszłym sezonie, ale i następnych 5 latach. Skoro jednak sami nie wiemy, jakie kluby wystartują za 3 – 4 lata, to podejrzewam, że są inne problemy niż tylko szkolenie. Są jednak zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania. Mówi się, że jeżeli jesteś dobry, to Cię wezmą, ale należy zachować jednak pewne proporcje. Jestem za tym, by redukować, zmniejszać liczbę obcokrajowców.

Polskie środowisko hokejowe mówi, że mimo organizacji turnieju, to nie chcesz wejść głębiej w struktury naszego rodzimego hokeja. Czym to jest spowodowane?
– Każdy jest stworzony do czegoś innego. Na razie w wieku 48 lat jestem tu, gdzie jestem. Zawsze było kilka bardziej chętnych osób do objęcia stanowiska niż ja. Kiedy już jednak byłem gotowy, to pojawiała się opozycja polityczna czy też układowa. Teraz jest jednak taka sytuacja, że potrzeba chęci i pracy po 12 godzin dziennie, do wszystkiego trzeba mieć pasję i powołanie. To nie jest tak jak ze Zbigniewem Bońkiem, bo często do niego bywam porównywany. W tym tkwi duża różnica: Boniek ma kolejkę sponsorów i swoich ludzi do wprowadzenia, prawników, wymienienia sztabu, ściągnięcia PR-owców za kilka milionów i 150 – 200 milionów złotych na koncie do operowania. To zupełnie inna bajka i walka, by przejąć taki związek. Siatkarz Paweł Zagumny powiedział, że wszędzie są układy. Ja nie chcę wchodzić w żadne układy ani z nikim się bratać. Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie taki czas, że normalnie, zdrowo będzie można zarządzać tym związkiem. Czy jestem odpowiednią osobą do takiego zarządzania? Nie wiem. Gdybym się czuł, że jestem najlepszy, to na pewno bym o to walczył. Następne wybory także będą ciekawe. Każde w pewnym stopniu są, ale wiadomo, co się będzie teraz działo. Ja nie zgłaszam jednak swojej kandydatury.

Niektórym kibicom i działaczom się wydaje, że skoro jesteś byłym zawodnikiem NHL, masz znaną twarz, to sponsorzy zapewne pchaliby się drzwiami i oknami z walizkami pieniędzy. Masz przecież swoje kontakty, obracasz się w odpowiednim środowisku. A jak jest naprawdę?
– To nie jest łatwe i nie przekłada się na nasze realia. Sama znana osoba nie zapewni, że nagle w dyscyplinie pojawią się pieniądze, ale jest to problem, który leży mi na sercu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeżeli chce się działać, to trzeba mieć z kim działać. Nie wszyscy jednak w danym momencie życia mogą pracować wspólnie ze mną, więc na to na pewno przyjdzie jeszcze czas.

Nie boisz się środowiska, atmosfery panującej wokół polskiego hokeja i długów, by nie zszargać sobie nazwiska?
– To co się wydarzyło, to jest coś niepojętego. Niektórzy ludzie, którzy wsadzili nas w ogromne kłopoty, nie ponieśli żadnych konsekwencji. Pytanie, czy działa to tak tylko w naszym środowisku czy to po prostu system naszego kraju? Pewne zachowania nie są karane, a powinno się za nie odpowiadać. To naprawdę przykre, a zarazem dziwne.


Rozmawiał: Sebastian Królicki


Galeria zdjęć

kw. do Czerkawski Cup w Sanoku (29.11)

Zobacz galerię
Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
 • rober03: Ciekawe ile jeszcze meczy będzie nam dane zobaczyć na żywo i czy dograja w tym sezonie do końca Play off
 • Unikatowy99: Uważam jeżeli mają wprowadzić zakazy to tylko dla nie zaszczepionych
 • hokej_fan: Dzisiaj rozmawiałem z moim znajomym taksówkarzem. Opowiadał, że wiózł dzisiaj dwa knedle z dworca na Chemików. Może w piątek zadebiutują.
 • uniaosw: To zmień taksówkarza :)
 • Jamer: uniaosw, będzie dobrze ze wzmocnieniami? :)
 • PEL52: Kto zamawia 2 knedle,przeciez tym nikt nie poje
 • Paskal79: Myślę że będą dwa wzmocnienia do końca stycznia jeszcze jest trochę czasu 👍😁
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Taka mała odpowiedź na JTKJ upośledzonego Haska 64
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Relacja z wyjazdu giełdy do Jastrzębia
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: https://youtu.be/pU8DYKSfrZo
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: 😂😂😂
 • uniaosw: Paskal pozdro
 • uniaosw: Jak mawiał klasyk nie uprzedzajmy faktów
 • uniaosw: I dajmy czasowi czas
 • Yzerman #19: Ejjjj...ale to moje :D
 • emeryt: jako dyżurny cieć tego gremium potwierdzam,powiedzenie "dajmy czasowi czas" to dziecko mana19
 • Hasek64: Tyski dzbanie słabe kopiowanie żałosnych filmików od rywala z gorolowa. Jeszcze jakbyście to wymyślili, ale wy tam u siebie macie problem z myśleniem więc nie dziwne, że nawet takiego czegoś nikt nie zmontował i was :D jedyne co z zmontować to potraficie ustawić się z psami w parku A potem udawać prawilną ekipę hahaha:d
 • Paskal79: Pozdro uniaosw👍
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe