Hokej.net Logo

Czeska o2 extraliga – klasyk Brno – Praga.

Czeska o2 extraliga – klasyk Brno – Praga.

Przez wiele stuleci liczące dziś 370 tys. mieszkańców, drugie co do wielkości miasto w Czeskiej Republice Brno walczyło o miano stolicy Moraw z Ołomuńcem. Oba miasta również starały się o odkupienie extraligowej licencji ze Znojma. W obu bataliach zwycięsko wyszła stolica Województwa Południowomorawskiego czyli Brno. Historia hokeja w Brnie sięga do czasów międzywojennych.

W mieście było wiele klubów, z których najbardziej znane toAFK SNB, GZ Kralovo Pole, Zbrojovka. Te dwa ostatnie dały zawodników dozałożonej w 1953 r. Rudej Hvezdy i dlatego wielu fanów K.Pola i Zbrojovki przezdługie lata nie mogło tego wybaczyć nowemu zespołowi – w praktyce oznaczało tow dość krótkim czasie likwidację sekcji hokejowych u wyżej wym. TymczasemR.Hvezda już w pierwszym sezonie zdobyła wicemistrzostwo ligi. W następnychlatach było już tylko lepiej, w 1955-58 i 1960-66 zespół zdobywał mistrzostwoówczesnej Czechosłowacji wyrównując tym samym wyczyn LTC Praga w ilościzdobytych tytułów (do dnia dzisiejszego tylko Dukla Jihlava ma więcejmistrzostw niż dwa wymienione wyżej). Najbardziej spektakularny był sezon1963/64 – drużyna pod zmienioną już nazwą ZKL w 32 meczach straciła sześćpunktów i strzeliła 232 gole. W rozgrywkach europejskich ZKL trzykrotnie pod rządwygrał Puchar Mistrzów Europejskich Krajów (1966-68). W latachsiedemdziesiątych blask supernowej z Brna zaczął słabnąć i w 1980 r. już jakoZetor zespół znalazł się w niższej klasie. Od tej chwili drużyna na przemianwystępowała raz w jednej raz w drugiej lidze by w 1996 r. na stałe zagościć wpierwszej lidze, (choć w sezonie 2001/02 zespół spadł nawet do jeszcze niższejklasy). Zmieniały się też nazwy klubu – 1993 HC Kralovopolska, a rok późniejKometa. I właśnie do dziś pod takim szyldem występuje zespół z Brna – cociekawe kibice prawie od początku używali tej nazwy i to właśnie im drużyna jązawdzięcza. W obecnym sezonie Kometa występuje w extralidze po odkupieniulicencji ze, Znojma, o czym niejednokrotnie pisaliśmy. Jest rzeczą oczywistą,że szczególnie w latach 50-tych i 60-tych przez zespół przewinęło się wieluwybitnych zawodników i pewnie zabrakłoby tu miejsca, aby wszystkich wymienić.Jeśli ograniczymy się do pięciu to muszą się tu znaleźć: Vlastimil Bubník, SlavomírBartoň, Bronislav Danda, Václav Pantůček, Jaroslav Jiřík (pierwszy Czech wNHL). Kometa swoje mecze rozgrywa w hali Rondo mieszczącej 7200 ludzi. I tumała uwaga – zdobycie biletu na mecz w Brnie graniczy z cudem. Przeznaczone dosprzedaży karnety w ilości 6000 rozeszły się błyskawicznie – pozostała część miejscprzeznaczona jest dla rodzin działaczy i zawodników, kibiców gości, reszta zaśmomentalnie rozchodzi się w przedsprzedaży (niestety, nie ma możliwości nadzień dzisiejszy zakupu przez internet). Nie trzeba też pisać, że miejscowikibice są najbardziej fanatyczni w Czeskiej Republice – nie od dziś zresztą, wlatach sześćdziesiątych w Brnie zanotowaną najwyższą frekwencje na meczuligowym – 18.500 widzów na meczu ze Spartą.

W dniu 13.09. w trzeciej kolejce, po ponad 13 latach doszłodo jednego z największych klasyków czeskiej extraligi, w którym Kometa Brno podejmowałaSpartę Praga. Wystarczy napisać, że oba te zespoły mają więcej mistrzowskichtytułów niż reszta extraligowców razem wzięta. Beniaminek dysponuje składem, wktórym trzon stanowią byli gracze Znojna (m.in. R.Bičánek, J.Trvaj, J.Dopita). Jestto jednak zespół silniejszy niż w zeszłym roku Orły, gdyż z pierwszoligowejdrużyny pozostali m.in. doskonały obrońca Robert Kantor, znany z występów wTrzyńcu Lubomír Korhoň, czy największa ikona znojemskiego hokeja Peter Pucher (choćwydaje się, że ten ostatni najlepsze lata chyba już ma za sobą). Zespół stołeczny
niewiele zmienił kadrę w porównaniu z zeszłym sezonem – największegwiazdy to z pewnością D.Výborný, M. Ručinský, P.Ton (choć ostatni sezon w jegowykonaniu nie należał do najlepszych) i doświadczony obrońca J.Vykoukal. Jeślipopatrzeć na nazwiska to robią one wrażenie, ale trzeba pamiętać, że tylko D.Výborný ma poniżej 35 lat. Mimo wszystko Sparta bez wątpienia należy dofaworytów ligi zwłaszcza, jeśli M. Ručinský będzie w pełni sił (w poprzednimsezonie zagrał tylko 19 meczy). Warto jeszcze dodać, że Kometa ostatni meczwygrała ze Spartą w sezonie 1989/90. Spotkanie, rozgrywane przy pękającej wszwach hali Rondo, (którą kibice wypełnili już godzinę przed meczem) zaczęłosię dość szybkim tempem, choć obu zespołom brakowało wykończenia. Wszystko totrwało do szóstej minuty, kiedy to goście wykorzystali swoją pierwszą przewagę.Ondřej Kratěna kapitalnie podał do Gulašiego i w 5.14 zrobiło się 0:1. Niecałetrzy minuty później Sparta znowu grała przewagę i sekundę przed jej końcem J.Netíkpróbował podać do P.Tona, krążek nieszczęśliwie odbił się od P. Mojžíša i w8.45 min J.Trvaj skapitulował po raz drugi. Obie te bramki podcięły skrzydłagospodarzom i tylko dzięki dobrej postawie bramkarza mogli zawdzięczać, żedalsze gole nie padły. W drugiej odsłonie mecz w dalszym ciągu toczył się wszybkim tempie. Gospodarzom w tej części gry nie udało się wykorzystać ponadminutowej przewagi 5:3 i wynik po czterdziestu minutach nie uległ zmianie. Trzeciatercja toczyła się w dalszym ciągu w dobrym tempie, ale goście byliskuteczniejsi. W 12.25 min. P.Ton wykorzystał fatalny błąd obrońców Komety – jadącsam na sam pokonał J.Trvaja. Pięć minut później O.Kratěna przestrzelił bramkarza gospodarzy i mecz był już rozstrzygnięty. Komeciepiętnaście sekund przed końcem meczu udało się zdobyć honorową bramkę – jeden zobrońców Sparty podał we własnej tercji prosto na kij P.Selingra, a ten piękniepodał do J.Dopity, który nie miał problemów z pokonaniem J.Chabery. Spartawygrała zasłużenie, była zespołem lepszym i przede wszystkim dokładniejszym. Gospodarzeustępowali szczególnie w rozegraniu krążka i
w słabszej grze w obronie. Pomimo, że mecz byłrozstrzygnięty kibice do końca nie opuścili hali i dopingowali swój zespół.

HC KOMETA BRNO - HC SPARTA PRAHA 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)
Bramki i asysty: 60 min. Dopita (Selingr) – 6 min. Gulaši(Kratěna), 9 min. Netík (Gulaši), 53 min. Ton, 58 min. Kratěna (Vykoukal).
Kary: 10:12 min.
Wykorzystanie przewag: 0:2.
Widzowie: 7026.
Składy:
HC Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Mojžíš, Křetínský,Houdek, Kántor, Ovčačík, Kempný - Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, R.Dlouhý - Brabenec, Šindel, Klimt - Korhoň, Meidl, Vorel. Trenerzy: Kýhos iBaďouček.
HC Sparta Praha: Chábera - Vykoukal, Jan Hanzlík, Macholda,Gulaši, Černošek, S. Hudec, Mrázek - D. Výborný, J. Hlinka, Ručinský - Kratěna,Broš, Látal - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Podlešák, Hrdel - od 21 min.Koreis. Trenerzy: Hynek a F. Výborný.

W pozostałych meczach padły następujące wyniki:

HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE - HC GEUS OKNA KLADNO 4:5 po karnych(0:2, 4:0, 0:2 - 0:0)
HC VÍTKOVICE STEEL - HC PLZEŇ 1929 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
HC SLAVIA PRAHA - HC BENZINA LITVÍNOV 4:2 (0:1, 0:0, 4:1)
HC EATON PARDUBICE - HC ENERGIE KARLOVY VARY 3:4 po karnych(0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
PSG ZLÍN - BÍLÍ TYGŘI LIBEREC 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
BK MLADÁ BOLESLAV - HC OCELÁŘI TŘINEC 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
HC KOMETA BRNO - HC SPARTA PRAHA 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)

W najbliższy wtorek zapraszamy do Trzyńca na 18.00 – czekająnas kolejne „stalowe derby”

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel

Jacek Radzieńciak, Waldemar Buszta

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • dzidzio: Podobny scenariusz do tego co się dzieje w finale NBA
 • dzidzio: Celtics wysoka porażka w Dallas
 • PanFan1: Będzie impreza w Miami
 • dzidzio: Choć w tych rozgrywkach Rawa masz drużyną z Teksasu
 • rawa: Szkoda tylko że to nie mój sport.
 • dzidzio: Dobrej niedzieli i do następnego meczu.
 • dzidzio: Trzymajcie się rebiata.
 • rawa: Dzięki Dzidzio. Do zaś. Miłej niedzieli.
 • rawa: Niezły wpierd... 7:1
 • rawa: W Sunrise to będzie zupełnie inny mecz.
 • rawa: 8:1
 • rawa: Piękny strzał w okienko.
 • rawa: Jeszcze 3 minuty. Może dwucyfrówka?
 • rawa: Mecz do zapomnienia dla Kocurów.
  W środę kolejna szansa.
 • emeryt: byście lepiej coś o Unii napisali,nie tylko kocury i kocury...
 • rawa: Eme Kim z Korei był na CH4 podłapać Unijny system opłacania pracowniką garścią bobu
  U niego w Korei nikt już nie chce zapie.rdalać za miska ryżu.
 • hubal: eme robi się - Nafciarze prawie jak wielka Unia !!!
  jednak daleko im do polskiego hegemona :)
 • Luque: Dokładnie Hubi ;p
 • rawa: Hubi prawie. Unia klepła nos PO 8:0 a Nafciarze Kocury 8:1. Daleko im do hegemona:)
 • hubal: zaraz mnie Zamostowi zjadą
  a nie wróć , tak się dzieje gdy prawdę skrobię :D
 • emeryt: Oświęcimski Facyfikator
 • Beta: napastnik Samuel Petráš. w JKH
 • mario.kornik1971: a dejcie już spokój z tymi kocurami
 • mario.kornik1971: wstydu narobili
 • rawa: Mario uwarz sobie zupa bo na głodnego się trzrpiosz😉
 • mario.kornik1971: a żem se wczoraj prażonych pojod
 • botanick: Dziś Orły łykają oranżadę,dejcie se spokój z hokejem...:)
 • Luque: Bot obstawiam remis 1-1, bo machający łapami gwiazdor na ławie
 • Szefu: Wy naprawdę jeszcze wierzycie w tych kopiących kawałek skóry? Holandia nas łyknie bez problemów. Ja już przestałem w nich wierzyć. Jak to mówią wiara jest opium dla mas😂. Dlatego mam nadzieję że się mylę z tym osądem, ale w to nie wierzę.
 • botanick: 2-2
 • hubal: 3-1 Niziołki
 • mario.kornik1971: 0-0 do przerwy obstawionej
 • mario.kornik1971: e*
 • Paskal79: Mamę nadzieję że nasi zagrają odważnie,wysoko,i stworzą jakieś sytuację, że nie będzie tylko obrony Częstochowy i laga do przodu,i ogromny plus dla Probierza że wystawił młodego Urbańskiego, pierwszy polski selekcjoner które się nie obsr...... Z tak mocnym przeciwnikiem wystawić młodego ! Będzie ciężko, ale kto wie niech walczą jak hokeiści na Elicie,to będę zadowolony....
 • hubal: jest mój ulubieniec pie3doliński
  brakuje do kompletu fszawiaka srakowskiego
 • Unior: Nie pierwszy, bo Górski na MŚ 1972 w debiucie wystawił 19-to latka Żmudę w pierwszym meczu z Argentyną. Piszę tu o bardzo ważnym meczu, bo Kownacki też był młokosem w debiucie.
 • Paskal79: Najsłabsze ogniwo Bednarek,no tak w72 nie było MS jak mi się zdaję może w74
 • Paskal79: Za bardzo się bronimy na własnej
 • Paskal79: Mało gry stoimy...
 • botanick: Salamon dwa mecze dwa samobóje..
 • botanick: To jest najsłabszy gracz
 • Paskal79: Buksa gra chyba lepiej tyłem do bramy jak lewy,a napewno nie gorzej....no Salomon pechowo....
 • Paskal79: Bednarek nie wygrał pojedynki 1 na 1 chyba od kiedy gra w kadrze,albo na alibi lub przegrywa....
 • hubal: Dzieciaki , a Lubański ile miał lat jak młócił bramki w kadrze ?
 • botanick: Po 1 połowie,dawno nie widziałem tak grających Polaków i to z czarnymi Holendrami. Nasuwa się pytanie czemu gramy tak bojaźliwie?
 • hubal: 19 lat to już ułożony kopacz tylko nie w tej Polsce
 • botanick: Lewy,ława co pasuje,mi też.
 • hubal: machający gałęziami niech na tej ławie zostanie
 • botanick: Lepiej wyglądamy w ataku niż w obronie.
 • Luque: Nie przesadzaj z tym 19 latkiem ułożonym piłkarzem... nie jeden już odpalił a potem zniknął
 • botanick: Na TVP reklamy, na ct sport analiza,skróty,rozmowa...Polska gra!
 • Arma: To oglądaj w czeskiej, w czym masz znowu problem ?
 • botanick: Nie oglądam,sprawdzam,porównuje,synku.
 • Paskal79: Nie ma źle, Ale można zagrać więcej piła, mięli kilka takich momentów....
 • Arma: Na razie płaczesz na SB
 • Arma: zresztą przy Elicie na Polsacie też miałeś wiecznie problem
 • Paskal79: Buksa bardzo dobrze gra.... Lubański maił 16 lat jak debiutował, a ile jak strzelał to niee wiem....
 • Paskal79: Może 16 i trochę miesięcy...nie pamiętam dokładnie....
 • botanick: Uświadamiam takich jak ty .
 • Luque: 16 lat miał ale nie na turnieju...
 • Paskal79: Grać piła pokazali nasi że potrafią.... monetami i nie cofać się bo masę w końcu rozklepia,czy karny będzie,jak dla mnie nie ma źle....
 • Paskal79: No to pisałem że depiutowal....
 • botanick: Frajerów którzy nie potrafią zrozumieć że mecze reprezentacji Polski muszą być w otwartym kanale.
 • botanick: Ale widocznie ty lubisz być ruchany z tyłu.
 • Luque: A bocie teraz masz kodowany?
 • Paskal79: Są w otwartym
 • hubal: Luqu nie o Polakach mówię
 • Paskal79: Początek słaby, obrona tylko....
 • botanick: Elita nie była w otwartym. Mądrala wspomina mi Elite hokej
 • botanick: Dobra kibicujmy
 • hubal: Kuman dziwnie wygląda w tym towarzystwie czarnych Niziołków
 • botanick: Flaga "foto - higiena" powinna spłonąć..
 • botanick: Mimo wszystko BRAWA
 • szop: pieknie zagrali troche szkoda
 • szop: jestem pelen uznania ogladalo sie to swietnie
 • Luque: Za co te brawa? Za głupią pierwszą bramkę i złe zmiany trenera?
 • Luque: Tutaj remis był do ugrania, tym bardziej że mecz się ułożył pod Naszych i trzeba było grać brzydko byle skutecznie
 • hubal: na tyle naszych stać , Niziołki wiele nie ugrają na tym turnieju
 • Paskal79: No szkoda,jest trochę niedosytu...., choć nikt na to nie liczył,no może prawię nikt...
 • hubal: Niziołki to jeszcze nie ten poziom by się bić o pudło
 • narut: dajcie już temu spokój, ciekawe co nowego i dobrego w MHL-u ? :)
 • Luque: Już wolę 3-0 w plecy niż to co widziałem...
 • szop: zagralismy piekny mecz fakt 1 bramka to Nasz blad ale nie na wstydu
 • Luque: Teraz będą "ochy" i "achy", a wynik jest słaby i tyle
 • Luque: W piłce nożnej liczy się wynik, szczególnie jeśli chodzi o mistrzostwa
 • botanick: Luqu właśnie nie,dość mam obrony Częstochowy, jesteśmy 40 milionowym krajem. Lepiej wygladaliśmy w ataku niż w obronie.
 • Luque: To tak jakbyśmy w hokeju mówili że to 3-1 z Kazachami to Nas satysfakcjonuje....
 • botanick: No to porównałeś..Kazachstan hokejowy do piłkarskiej Holandii.
 • Luque: Remis to jest punkt, jak ktoś tego nie kuma to nie moja wina...
 • botanick: Akcja Piotrowskiego! Szkoda
 • Luque: A obecna Holandia to jakiś nie wiadomo jaki poziom? Weź pod uwagę, że to piłka a nie hokej, tutaj wiele można zniwelować
 • botanick: Tak szczerze Kolego bałem się o jakieś 0-5
 • jastrzebie: Macie takie wrażenie jak oglądacie nożną że jak piłka wyjdzie z pola karnego to atakujący powinni z niego wybiegnąć.
 • Luque: Jastrzębiu wszystko zależy od tego co robią zawodnicy w drugiej linii, Twoja obrona wybiegnie a zawodnik Ci wbiegnie na sam na sam ;)
 • botanick: Reasumując,na mój gust nie było tak źle.
 • Luque: Bot to zagranie Zalewskiego to tak się gra, jak nie masz gdzie zagrać? Śmiech;)
 • Luque: Na CT Sport też takie głupoty gadają? ;))
 • botanick: Nie,na ct sport w tym czasie co u "nas" były reklamy dowiedziałem się że posiadanie piłki było 36 procent Polacy do 74 procent Holendrzy..
 • szop: Zalewski zagral to slabo na srodek boiska ale ogolnie gral super brawo Nasi
 • Luque: Jak się zdejmuje Zielińskiego, wprowadza kontuzjowanego Świderskiego zamiast Piątka to co Ty chcesz wygrać ;)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe