Hokej.net Logo

Czterdzieści lat od mistrzostwa Polski Polonii Bytom

Mistrz Polski 1983/84 - Polonia Bytom (archiwum prywatne Michała Popy)
Mistrz Polski 1983/84 - Polonia Bytom (archiwum prywatne Michała Popy)

24.04.1984 - Czterdzieści lat minęło od tego czasu, jednak do dziś ten dzień (obok urodzin dzieci) to najszczęśliwszy mecz w moim życiu - napisał do nas kibic bytomskiej Polonii wspominając pierwszy tytuł dla śląskiego klubu.

 

Droga do finału

Polonia do ekstraklasy awansowała w 1981 roku zajmując pierwsze miejsce w II lidze przed GKS-em Katowice i Cracovią Kraków (Unia Oświęcim była 10).

W pierwszym sezonie w ekstraklasie Polonia zajęła bardzo wysokie jak na beniaminka 4 miejsce.

W kolejnym sezonie Polonia wzmocniona zawodnikami z zlikwidowanego Baildonu Katowice zajęła 2 miejsce zdobywając srebrne medale.

Sezon 1983/84 przyniósł zmianę systemu rozgrywek. Po sezonie zasadniczym miały zostać rozegrane tzw. play-off-y.

W sezonie zasadniczym Polonia zajęła pierwsze miejsce zdobywając 47 punktów w 28 spotkaniach i wyprzedziła drugie Zagłębie o 8 punktów.

W pierwszej rundzie play-off Polonia pokonała Unię 11:0 i 6:1 a w półfinale GKS Tychy 9:2 i 7:1.

W finale miały zmierzyć się: Polonia i Zagłębie w systemie do dwóch zwycięstw.

Przed decydującym meczem

Faworytem finałowego starcia mimo pierwszego miejsca Polonii po sezonie zasadniczym było Zagłębie. Przemawiało za nim zarówno doświadczenie (4 razy z rzędu Mistrzostwo Polski), jak i to, że  w ostatnim bezpośrednim meczu rozbiła Polonie 8:1

Mecze finałowe miały być rozegrane w Wielkim Tygodniu w ewentualny trzeci mecz tuż po Wielkanocy. W Niedzielę Palmową (15.04.84) w Kościele Świętego Jacka w Bytomiu odbyła się uroczysta msza za hokeistów Polonii. Być może dzisiaj brzmi to banalnie ale to był 1984 rok, rok twardej komuny, rok w którym zamordowano Księdza Popiełuszkę. W tamtych czasach Takich Rzeczy nie spotykano. W pierwszych trzech ławkach siedzieli hokeiści wraz z trenerami, braćmi Nikodemowiczami, z tyłu całe mnóstwo kibiców w czerwono- niebieskich szalikach. Wtedy po raz pierwszy uwierzyłem w mistrzostwo, bo skoro Bóg jest z nami, to kto jest przeciw nam….

Pierwszy mecz w Bytomiu Polonia wygrała 2:1 jednak radość  nie była pełna. Ulubieniec bytomskiej publiczności Jerzy „Jorg” Christ złamał rękę. 
W drugim meczu osłabiona brakiem Jerzego Christa i trzeciego najlepszego strzelca 22 bramek Andrzeja Swobody Polonia mimo ambitnej gry, w obecności kilkuset kibiców z Bytomia uległa 2:3
O wszystkim miał zadecydować trzeci mecz w Bytomu, którego datę wyznaczono na 24 kwietnia na godzinę 17:00.


Jerzy Christ

Finał

Bilety na finałowe spotkania błyskawicznie rozeszły się w przedsprzedaży, mimo to, kiedy dwie godziny przed meczem zjawiliśmy się na Pułaskiego,  przed kasami ustawiły się kilometrowe kolejki. Krążyły plotki, że maja jeszcze „rzucić” bilety. O godzinie 15:00 na dwie godziny przed meczem otwarto bramy lodowiska a już o 15:15 na hali był absolutny komplet: 3,5 tysiąca widzów. Przed halą zostało kilka tysięcy osób, które próbowały sposobem lub siłą sforsować bramy. Redaktor Polskiego Radia Jerzy Góra w „Kronice sportowej” mówił nawet o 10 tysiącach osób, którym nie udało się dostać do środka. Nie wiem, czy to prawda, my byliśmy od 15:00 na hali.

Drugi raz w mistrzostwo uwierzyłem na 45 minut przed meczem. Kiedy wśród wychodzących na rozgrzewkę hokeistów Polonii zobaczyliśmy z 9 na plecach ulubieńca, „Jorga” Christa  całą halę ogarnęło istne szaleństwo. Hokeiści Zagłębia byli „ugotowani” i to przed rozpoczęciem meczu.

Pierwsza tercja to wyrównana walka na całym lodzie i… geniusz Krystiana Sikorskiego, który w 8 i 20 minucie wyprowadził Polonie na dwubramkowe prowadzenie.

Druga tercja to ogromny napór Zagłębia. Jobczyk, Zabawa, Klocek, Pytel dwoili się i troili. Franek Kukla w bramce dokonywał cudów, wynik jednak wciąż nie ulegał zmianie. Aż nadeszła 37 minuta… Jorg ściągnął na siebie dwóch obrońców i wyłożył tzw. „patelnię” Jasiowi Piecko. 3:0 a ja trzeci raz nabrałem pewności, że to dziś…

Trzecia tercja to istny pogrom. Trzy bramki Piecki, jedna Mietka Łasia (jest dziś rolbowym na lodowisku) i od 52 minuty, kiedy na tablicy wyników pojawił się stan 7:0 na hali odbywało się nieustanne świętowanie, zresztą atmosfera na trybunach w tym dniu była niepowtarzalna. Z pewnością i my przyczyniliśmy się do tego mistrzostwa.

Po finale

Tuż po końcowej syrenia kibice wbiegli na taflę podziękować hokeistom. Świętowaniu nie było końca. Ludzi sprzed hali (cały czas nasłuchiwali wyniku) wpuszczono na lodowisko. Hokeiści wraz z kibicami świętowali na lodzie jeszcze ponad godzinę. Nawet nie zauważyliśmy, by został wręczony jakiś puchar za mistrzostwo.

Po zdobyciu mistrzostwa Polonia reprezentowała Polskę w rozgrywkach o Puchar Mistrzów Krajowych. Po wyeliminowaniu Steau-y Bukareszt i Dynama Berlin (3 zespół poprzednich rozgrywek) Polonia awansowała do turnieju finałowego zajmując najwyższe w historii polskiego hokeja piąte miejsce (w latach 90-tych wynik wyrównała Unia zajmując jednak 5-6 miejsce).

Kolejne mistrzostwa Polonia zdobyła w 1986, 88, 89, 90 i 91roku jednak tej radości sprzed czterdziestu lat nic nie jest w stanie dorównać.

Kibice

Od samego awansu do ekstraklasy hokej cieszył się w Bytomiu ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja na meczach nigdy nie spadała poniżej 2 tysięcy a nierzadko hala była wysprzedana (3 tys).

Od samego początku kibice jeździli za Polonią po całej Polsce, wprowadzając nowy zwyczaj na polskich lodowiskach. Często na meczach wyjazdowych bywało kilkaset „czerwono- niebieskich” („niebiesko- czerwonymi” zostaliśmy nazwani później). Na meczach w Katowicach zawsze zajmowaliśmy połowę lodowiska, a warto dodać, że do satelity wpuszczano wtedy 2,5 tysiąca widzów. Ja jeździłem zawsze z 3 kumplami: Markusem, Paką i szwagrem Marka- początkowo komunikacja miejską i PKS-ami, później zdezelowanym trabantem, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych pomarańczowym maluchem.. Na bytomskim lodowisku byliśmy znani z okrzyku: „Jorg Ty Lyńu” przed rozpoczęciem każdej tercji (okrzyk nie miał cienia złośliwości). W sezonie 1987/88 byliśmy nawet na wszystkich „wyjazdach”.

Dzień dzisiejszy

Od 5 lat Polonia tuła się po taflach Młodzieżowej Hokej Ligi. Kiedy 3 lata temu w miejsce starej „Stodoły” wybudowano nowoczesne, niestety dużo mniejsze lodowisko, na bandach pojawiło się hasło: „Bytom wraca do gry” Myślałem, że chodzi o Ekstraklasę, do której nie sposób awansować, a miejsce w ekstraklasie jedynie można wykupić. W tym roku zwycięskie w Bytomiu partie szły do wyborów z tym samym hasłem: „Bytom wraca do gry”. Czy to oznacza, że możemy wierzyć w ekstraklasę w Bytomiu??

Mistrzostwo Polski 1983/84 zdobyli:
Bramkarze: Franciszek Kukla, Krzysztof Pawelec, Piotr Juraszek, Marek Leszcz
Obrońcy: Krystian Michna,  Andrzej Kądziołka, Krzysztof Ogiński, Bogdan Krawczyk, Mieczysław Łaś, Czesław Drozd, Marek Rubik, Jerzy Jamróz, Zbigniew Bryjak,
Napastnicy: Krystian Sikorski, Roman Stanek, Zbigniew Siurkiewicz, Andrzej Swoboda, Eugeniusz Kiełbicki, Mirosław Saganowski, Janusz Baraniec, Andrzej Zajac, Leon Kaleja, Ryszard Mróz, Marek Stebnicki i Mariusz Puzio.

 

Liczba komentarzy: 7

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • jastrzebie
  2024-04-24 21:19:37

  Po wyborach punkt widzenia się zmienia.

 • hubal
  2024-04-24 21:45:02

  Tomek zapomniałeś wymienic Jorga

 • Krynio1971
  2024-04-24 21:46:58

  Takie wspomnienia są rewelacujne, pozdrawiam kibiców Polonii z Oświęcimia, 31.03.1992 😀

 • Karol1964
  2024-04-24 22:54:11

  Nikt nie napisał iż to wyjście z 2 ligi oraz 4 miejsce w pierwszym sezonie 1 ligi zawdzięczają likwidacji klubu Baildon Katowice który w 1 lidze zwany był też wiecznym wicemistrzem polski i jako jedyny na Śląsku był klubem hutniczy. Przejęcie tych zawodników bardzo poważnie wzmocniło Polonię.

 • tomek-gks
  2024-04-24 23:01:54

  Oby Polonia wróciła....

 • JajcoW
  2024-04-25 14:15:07

  No właśnie....co by było gdyby nie zlikwidowano KS BAILDON Katowice.......

 • Kerad
  2024-04-25 18:33:23

  Super artykul i wspomnienie dla sympatykow Polonii Bytom. To byla Druzyna. POLONIA!!
  ps.Celne uwagi a propos dnia dzisiejszego, hali i MHL-u.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: cieszy hanysie
 • Giovanni: Hanys w latach 90 po warszawskiej B klasie pałętało się PZG Warszawa gdzie większość ekipy to niesłyszacy byli
 • BOBEK: i tak Jasiek zajebał można iść spać
 • fruwaj: emerycie - pani lekkich obyczajów sprzedająca się za fajkę ;)
 • emeryt: możesz już jechac po Kalaberze
 • Frasier: Ale bramka nam się należy jak Galantowi pedicure
 • Giovanni: O i wychodzą kompleksy wobec Legii a Górnik Zabrze to PRLowski twór
 • Stoleczny1982: Jasiu, idz siedziec, gosc sie przeterminowal
 • Luque: Emerycie chyba kurtyzana pasuje do hasła ;)
 • hubal: eme - Legia to Pani z "bałaganu"
 • Paskal79: Kurw..... Wielkie chłopy z Amerykanów a zwinni jak.wronka:-)
 • BOBEK: Doping Elegancki
 • Giovanni: Kilka lat temu Ruch skroił Legię ale nie z szalików tylko z jedzonka i z picia :)
 • Arma: Ale kogo to obchodzi ?
 • Giovanni: dobra dajcie wynik
 • fruwaj: chciałem przypomnieć że SB dotyczy hokeja a nie żelków, kopanej i psychopatów z patologii kibicowskiej
 • Stoleczny1982: Glupia strategia. Stawac sie w meczach przesadzonych kiedy jest potrzebna swiezosc z Francja i Kazachstanem
 • fruwaj: no w końcu :)
 • emeryt: taaaa profesor
 • 1946KSUnia: Jesttt. Historyczna bramka!
 • emeryt: dedykacja dla znawców z sb
 • fruwaj: teraz wszyscy będą chwalić Pasiuta krtóry tak naprawdę guzik gra przez całe MŚ
 • emeryt: Pasiut do Minesoty
 • kłapek: Nie wszyscy
 • Luque: Pasiutek no wkońcu coś zagrałeś
 • Paskal79: Ale brama super, szkoda babola Jaśka bo były by nerwy!
 • Paskal79: Jak góral pozdro kłapek...👍
 • Oświęcimianin_23: Jazda z hamburgerami!
 • emeryt: Wronuś to jest Twój czas ...taraz albo utoniesz w thl
 • Frasier: Jak Kalaber wycofa bramkarza przy takim wyniku,to czapki z głów
 • Oświęcimianin_23: Emeryci THL nie ustępują gwiazdom NHL
 • Giovanni: Oświęcimianin piłeś nie pisz !!
 • Paskal79: Panowie to doświadczenie dla nas z tych mistrzostwach bezcenne,no może częściej teraz ktoś będzie chciał zagrać z nami sparing.....
 • Oświęcimianin_23: Lol, nie piłem
 • Paskal79: Na pewno wycofa jak będzie 1:3 to pewne
 • hanysTHU: Zowistny gorol z ciebie emeryt.
 • Arma: Ale że z kadry USA do Tychów, urok lovelasa działa piorunująco..
 • fruwaj: Kolusz i Wanacki stali jak wrośnięci w lód...
 • Paskal79: Wanacki błąd,to jest to trochę spóźnieni i bec,ale szacunek dla naszych....
 • Frasier: Na razie scenariusz jak ze Szwecją
 • botanick: Radek da wam namiary na super paznokcie..
 • hubal: 23 pos3any Tkaczuk po I tercji wspaniały widok
 • Simonn23: Ciekawe jakby tak dziś w kadrze grali załóżmy... Valtola, Ahopelto, Koponen, Trkulja itd.
 • Simonn23: Czysto hipotetycznie oczywiście
 • Oświęcimianin_23: Naturalizować skład Mistrza Polski i za rok gramy w o medale:)
 • Paskal79: No jak tak jak Nasi poziom podobny....
 • hanysTHU: Wysterylizować chyba;)
 • hanysTHU: Boję się powtórki z pierwszych trzech spotkań
 • Simonn23: No ale taki Valtola by mega się przydał na przewagi...
 • Paskal79: Przy bandach nie fauli na mistrzostwach.... prędzej zachaczanie
 • Frasier: Wszystko fajnie,ale za 17h będzie następny mecz. Polski cukier musi krzepić
 • hanysTHU: Doodbytniczo.
 • Luque: Mamy 500 zawodników w seniorach, Amerykańce 140 tyś., chyba jest pewna różnica...
 • Stoleczny1982: Brawo dzis kibice, na brak wsparcia dzis nikt nie moze narzekac
 • Stoleczny1982: No Luque - jestem jeden z nich z USA :) Tu by grac nawet amatorzy musza sie zaresjtrowac
 • fruwaj: nasi zagrali swój najlepszy mecz na tych MŚ ale w ofensywie dalej mizeria... żeby tak z Kazachstanem zagrali...
 • hanysTHU: Wstydu nie było ale ...
 • BOBEK: ale Pasiut z cały szacunkiem brak Słów
 • fruwaj: Bobek - dokładnie... jak już to Murray mimo tego błędu
 • kłapek: No kogoś poniosło
 • Paskal79: Dzięki panowie szacunek
 • BOBEK: zgadzam sie ftuwaj ja bym PasiUTA I wronke juz do Domu odesłał :)
 • Paskal79: Ligue 500!? To pojechałeś może 200 :-)
 • Paskal79: No malo odpoczynku , jutro Germania najważniejszy mwcz w poniedziałek chyba cza jechać....:-)
 • BOBEK: CHmielewski chyba był by lepszy od nich szkoda nie znam sie nie umie Kalaber sie rozliczy gra ogólnie Super
 • Luque: Nie wiem czy Aron by pomógł... pewnie jakby był w formie to tak
 • Luque: Pasiut myślę tak wyróżnienie na koniec kariery reprezentacyjnej, myślę że pora wprowadzać młodszych graczy
 • Luque: Szkoda, że nie ma Tyczyńskiego i że drugi Maciaś dostał dzisiaj wolne... kto ma łapać to doświadczenie z takim rywalem jak nie tacy gracze
 • fruwaj: Luq - obecnie w reprezentacji za dużo emerytów gra... Pasiut, Dronia, Wajda, Kolusz, Kruczek, Wanacki czy inni... w ich miejsce powinni występować młodsi którzy jeszcze by skorzystali na dośwadczeniu wyniesionym z takich spotkań...
 • BOBEK: japppierd.......a oni w studio ze Pasiut dobry mecz OMG
 • Luque: Fruwaju, ja już nawet bym nie wymagał żeby dużo było tych młodych ale wyciągnąć to co mamy na przyszłość po prostu...
 • BOBEK: ok juz spadam Dobranoc
 • Luque: Ale jak mam być szczery to Kruczek kawał chłopa i takich obrońców potrzeba, mają do niego respekt rywale pod bandami
 • Arma: Piękna porażka ze Szwecją, słaby mecz z Francją, piękna porażka z USA, słaby mecz z...?
 • Stoleczny1982: Pasuit prawnukom bedzie opowiadal swoj gol
 • Kudlaczenko: Co poniektórym tutaj zaraz dupska popękają z tego malkontenctwa.
 • Hokejowy1964: Wadzi wam Grzesiu ...Dziubek dziś mniej widoczny, Komora na trybunach. A wy pitolicie Pasiut to Pasiut tamto.... Czy to się komuś podoba czy nie na nasze warunki to super zawodnik a na tle Elity widać gdzie my jesteśmy.... Skupcie się na grze Polski a nie na Grzesiu..... będziecie zdrowsi i mniej goryczy.....
 • Hokejowy1964: bobek to zadupcaj ty do studia bo oni się przecież nie znają, ty się znasz lepiej ...
 • emeryt: popieram 64
 • emeryt: każdy mecz w elicie to hokejowe święto,nie czas na wytykanie błędów chłopako
 • Paskal79: Panowie to jest elita nie thl,gramy tak super jak na nasze możliwości, każdy z nich daję maxa, Ale to nie wystarcza na Elite... choć to doświadczenie , zaprocentuje szacunek dla chłopaków...
 • Paskal79: Takich zawodników z którymi nasi grają to widzieli jedynie w telewizji,a oni z nimi walczą nikt z naszych nie grał na takim poziomie
 • Paskal79: Ogólnie saczun dla każdego zawodnika
 • emeryt: oby ten sen trwał chociaż jeszcze przez rok
 • Hokejowy1964: Dokładnie tak,cieszmy się z tego jak chłopak grają i z wiarą do końca w naszych.
 • KubaKSU: Walczymy ,brakuje umiejętności niestety
 • emeryt: mało komu brakuje umiejetności w starciu z Usa czy Szwecjo
 • emeryt: moim zdaniem gramy dużo ponad stan posiadania,ponad lata swietlne hokeja w Polsce a średniej światowej
 • Luque: Panowie tutaj punkt to była by mega sensacja... umówmy się komisyjnie że brakuje Nam doświadczenia i takiego tempa gry
 • Stoleczny1982: Podobno skauci NHL zapisali nazwiska Pas, Macias, Zygmunt. Zobaczymy, morze na jakis camp ich zaprosza
 • hubal: Luqu doświadczenia tak
  tempa ?
  dają rady jak na ekipę z potencjałem około 200 seniorów
 • narut: Stoleczny1982
  - tak, nad Morze Bałtyckie.. może?
 • botanick: Piękna reakcja polskich kibiców po meczu, dziękujemy dziękujemy, ctsport..
 • uniaosw: Baba z targu powiada że to nie koniec zaskoczeń
 • rawa: Zacha otwiera wynik na 53 sekundy przed końcem pierwszej tercji. 1:0 dla Bostonu
 • rawa: Lundell wyrównuje w drugiej tercji1:1
 • rawa: Gustav Forsling na 1:33 przed końcem trzeciej strzela na 2:1 dla Panthers.
 • rawa: Ale to wcisnął Gustav
 • rawa: 10.8 sekund do końca
 • rawa: Jeeeest. Pantery w finale East Conference🐀
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe