Hokej.net Logo
KWI
13
KWI
18
KWI
19

Hokej w pustynnym anturażu (WIDEO)

Hokej w pustynnym anturażu (WIDEO)

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który przeciętnemu kibicowi hokejowemu z pewnością nie kojarzy się z jego ulubioną dyscypliną, a tymczasem okazuje się, że gra krążkiem przy pomocy kija i łyżew ma się tam całkiem dobrze.

Reprezentacja tego bliskowschodniego państwa od 5 lat regularnie bierze udział w rozgrywkach światowego czempionatu.W tym roku przez ostatnie cztery dni lutego była uczestnikiem najniższego poziomu zawodów rangi mistrzostw świata, którym jest Turniej Kwalifikacyjny Dywizji III. Występujące w nim drużyny biją się ze sobą o przepustkę do kolejnej edycji (w następnym roku) Mistrzostw Świata Dywizji III. Na starcie lutowej imprezy w Sarajewie, pojawiły się reprezentacje Bośni i Hercegowiny (gospodarze), Turkmenistanu, Kuwejtu i ZEA.


Arabowie nie zaliczyli udanego początku, ulegając gładko 0:4 Turkmenistanowi. W swoim drugim meczu musieli uznać wyższość gospodarzy, przegrywając 1:6, ale na koniec w meczu, który okazał się być pojedynkiem o trzecie miejsce pokonali pochodzącego z ich strefy geograficznej rywala, którym był Kuwejt 4:2. Dzięki tej wygranej uniknęli miana najsłabszej ekipy tegorocznych zmagań pod egidą IIHF (Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie).


Po ostatnim meczu reprezentanci Emiratów szybko spakowali swój sprzęt i udali się od razu w podróż powrotną do swojej ojczyzny. W ich składzie pojawili się gracze bardzo młodzi, jak i zawodnicy mocno zaawansowani wiekowo. Z jednej strony 16-letni Obaid Almehairbi, a na przeciwległym biegunie 44-latek Omar Al Shamsi. Różnica wiekowa dzieląca tych panów to bagatela 28 lat. Choć tyle ich dzieli, to wspólnym mianownikiem jest pasja do hokeja i chęć rozwoju tego sportu w ich ojczyźnie.


Obaid Almehairbi (z lewej) iOmar Al Shamsi

Jedyna wygrana, jaką odnieśli reprezentanci Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Sarajewie z ich lokalnym rywalem. Kuwejtem, z jednej strony była dla nich marnym pocieszeniem, ale z drugiej strony spinała klamrą kariery tych dwóch hokeistów, tak skrajnie odległych wiekowo. 44-letni Al Shamsi zdobył w tym meczu gola i asystę, a nastoletni Almehairbi odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w imprezie rangi mistrzostw świata, co wydarzyło się podczas trwania jego szkolnych wakacji.


- Nie grałem zbyt dużo, ale jestem szczęśliwy, że mogę być tu z drużyną. Mecze na tym poziomie są dużo bardziej zacięte niż te, w których uczestniczymy u nas w kraju, dlatego odczuwam tak dużą różnicę w graniu – powiedział Almehairbi, który trenuje od piątego roku życia, a w mistrzostwach świata zadebiutował w ubiegłym roku w Sofii na poziomie dywizji III, mając 15 lat.


Na turnieju w Sarajewie Almehairbi był najmłodszym zawodnikiem swojej drużyny, ale w kadrze znaleźli się równie młodzi: jego rówieśnik, bramkarz Abdulrahman Alhosani oraz rok starszy, obrońca Abdullah Yahya. Wszyscy troje pilnie uczyli się i zdobywali doświadczenie, podpatrując swoich starszych kolegów, którzy wprowadzili arabski kraj na hokejową mapę świata.


- Starsi gracze mówią mi jakie błędy popełniam ale też co zrobić, żeby je wyeliminować. Oni są dużo lepsi ode mnie, jestem świadomy jak dużo muszę poprawić w swojej grze, na przykład technikę jazdy na łyżwach, drybling i pracę kijem – powiedział nastoletni zawodnik ISC Abu Zabi.


Znalezione obrazy dla zapytania uae ice hockey

Fragment meczu ZEA (w białych koszulkach) z Tajlandią

Hokej na lodzie bardzo rozwinął się od czasu kiedy pojawił się w Emiratach jako dyscyplina sportowa w początkach lat 90-tych ubiegłego wieku. Będący dziś „po czterdziestce” Al Shamsi grał i mieszkał wtedy w Al-Ajn, drugim co do wielkości mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich (największym miastem jest stolica, Abu Zabi). Jak większość nastolatków grał w piłkę nożną, ale niebawem zrobił nieoczekiwany zwrot, a wszystko to działo się mieście położonym 160 kilometrów na wschód od Abu Zabi.


- Postanowiliśmy chodzić na lodowisko na taką miejską ślizgawkę. Po jakimś czasie, Kanadyjczycy i inni obcokrajowcy zaprosili nas do gry w hokeja. Zakochałem się od razu w tym sporcie i zmieniłem piłkę nożną na hokej właśnie – powiedział nestor arabskich hokeistów, Al Shamsi, który doczekał się ostatecznie na międzynarodowej scenie, nagrody za swój upór i ciężką pracę. W 2009 roku zdobył z reprezentacją narodową w Abu Zabi złoty medal Pucharu Azji rozgrywanego pod auspicjami IIHF, który poprowadził go do debiutu na szczeblu Mistrzostw Świata Dywizji III w 2010 roku w Luksemburgu.


- Ze starej gwardii zostali teraz już tylko kapitan Juma Al Dhaheri i ja. Później pojawiła się druga generacja, z której zostało dwóch lub trzech graczy, a następnie cała rzesza młodych. Dla pięciu lub sześciu z nich turniej w Sarajewie był pierwszą międzynarodową imprezą – powiedział Al Shamsi.


Znalezione obrazy dla zapytania uae ice hockey

Juma Al Dhaheri w meczu reprezentacji w Pucharze Zatoki.

Będący u schyłku swojej kariery 44-latek spełnia ważną funkcję integracyjną, pomagając kolejnemu pokoleniu graczy zaistnieć w świecie hokeja. Powrócił do swojego rodzinnego Al-Ajn, miasta zamieszkiwanego przez 767 000 ludzi, gdzie łączy karierę czynnego hokeisty z funkcją menadżera lokalnego klubu.

- Wielu z naszych rodzimych graczy pochodzi z Al-Ajn. W Abu Zabi jest więcej zagranicznych zawodników, dlatego naszym celem jest zbudować w Al-Ajn nowe pokolenie hokeistów. Na chwilę obecną mamy na przykład około 30-35 zawodników poniżej dziewiątego roku życia, a w następnej kategorii U12 coś pomiędzy 40 a 45 zawodników – powiedział Al Shamsi, który koordynuje rozwój poszczególnych grup wiekowych – Najgorzej jest z zawodnikami w wieku pomiędzy 16 a 20 lat. Wielu z nich wyjeżdża studiować za granicę, inni oddają się służbie wojskowej. W Sarajewie brakowało nam wielu graczy, ale mam nadzieję, że będą z nami w następnym roku – dodał.

W związku z tym, że kwalifikacje do mistrzostw świata są jedynym turniejem IIHF w tym roku, w jakim bierze udział reprezentacja ZEA, trwają poszukiwania innych imprez międzynarodowych, w których Arabowie mogliby wystąpić w celu podniesienia swojego poziomu. Jedną z nich, która wzbudziła zainteresowanie Al Shamsiego był rozgrywany w styczniu w Mińsku turniej amatorskich reprezentacji o Puchar Prezydenta.


- Już czwarty raz uczestniczyłem w tej imprezie, to bardzo dobry turniej na wysokim poziomie i dobra okazja dla nas, żeby uczyć się od innych. Występuje tam dużo byłych profesjonalnych zawodników, a to pomaga nam podnosić poziom gry – powiedział Al Shamsi.


Kolejną okazją do międzynarodowego współzawodnictwa będzie zaplanowany na bieżący miesiąc regionalny turniej w Abu Zabi. Oprócz gospodarzy w imprezie wezmą udział kadry Algierii, Egiptu, Kuwejtu, Omanu i najprawdopodobniej Kataru. Turniej jest świetną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i rozwinięcia ich przez młodych zawodników z regionu północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jednym z uczestników tych zawodów będzie 16-letni Almehairbi, co do którego Al Shamsi ma duże nadzieje wybiegające daleko w przyszłość.


- Jest dobry i naprawdę ma pasję, także moim zdaniem będzie jednym z najlepszych w naszej drużynie narodowej – powiedział o swoim następcy 44-letni weteran arabskiego hokeja.


Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: dobrej nocy
 • rawa: Rober03 pisałem o bramce dla Unii Dziubka, którą nie uznali. Była prawidłowo zdobyta.
 • Luque: Czy ktoś wie co powie wydział sędziowski?
 • Zaba: Jedno jest pewne... będziemy mieli najmocniejszego wicemistrza od wielu, wielu lat...
 • Zaba: Ktokolwiek nim zostanie
 • Luque: GKS PZHL Katowice wygra sezon?
 • Zaba: Na tych finałach szef wydziału sędziowskiego w.jednym boksie kar, w drugim najlepszy polski sędzia:) Chlopaki raczej nie łapią takich funkcji w sezonie zasadniczym 😉
 • hokej_fan: Bez względu na niedzielny wynik wszyscy o północy na lodowisku Chemików 4 w Oświęcimiu
 • Luque: Gdzie są Ci wszyscy kibice Katowic? Podoba się to Wam?
 • hokej_fan: Informujcie wszystkich!!!
 • borysuka: Gieksa dziś kompletnie bez pomysłu , bez szybkości . Unia dużo dużo lepsza. I kondycyjnie Ślązaki nie wyglądają najlepiej .
  Mecz za 2 dni nie ma czasu na nadrabianie kondycyjnych zaległości. Mecz zaczynamy od 0-0 i niech wygra lepszy , wygra w sprawiedliwy sposób. A jeszcze jedno bardzo duże osłabienie Gieksy - OLSSON #95 nie zagra, choć jak widać na przykładzie UNII wcale nie musi to być decydujące.
 • KuzynKSU: Piękne meczycho. Graty chlopaki.
  Niezależnie jak to sie skonczy chciałbym podziękować obu ekipom za świetne mecze finałowe. Od lat takich nie było
 • ZiggyStardust: Ustępujący mistrz coraz słabszy fizycznie, a brakuje też innych argumentów
 • ZiggyStardust: W niedzielę 60:40 na challengera
 • hanysTHU: Dwa duże telebimy na niedzielę wynajmę! Ktoś coś?
 • hokej_fan: Wszyscy na Chemików 4 w niedzielę po meczu
 • ZiggyStardust: i jeszcze kartka z kalendarza. Rok 2002. Po 5 meczach GKS prowadzi w finale z Unią 3:2. 6 mecz w Osw gładko dla Unii 4:0. 7 w Kato 2:1 dla Unii. Kolejny tytuł
 • Foxxy: Włóżcie głowy pod zimną wodę
 • KOS46: Wydaje mi się, że Katowice nie wytrzymują już fizycznie tej serii.
 • Foxxy: A może to godzina meczów z wami tak skutkuje
 • Foxxy: Bo w 1 meczu jak graliśmy to też wyglądaliście lepiej. A w Katowicach to już inaczej wyglądało
 • Foxxy: Czy liga sędziom odjechała bym się kłócił. Oprócz GieKSy i Unii
 • Zaba: Tak jak Unia nie była totalnie przygotowana fizycznie do finału 2 lata temu. Mieliśmy dobrych zawodników ale kompletnie nie przygotowanych fizycznie do finałów. Marzę o tym mistrzostwie, ale mam świadomość, że drugi raz tak slabo Katowice juz nie zagrają. W niedziele będzie zupełnie inny mecz. 2-1 jak w 2002 biorę w ciemno 😀
 • Foxxy: Tyskie Jastrzębie grają w kratkę. Cracovia od paru sezonów nic. Moim zdaniem poziom zbliżony
 • Foxxy: Plus teraz my poniesiemy dopingiem naszych. To też może mimo zmęczenia może wyzwolić dodatkowe sily
 • gandalf77: bez obrazy dla kibiców UNII i GKS Unia narzuciła sowoje warunki gry i to nie tak ze KATOWICE były słabe to UNIA pokazała moc ,ogólnie tak jak ktos pisał Unia lepiej fizycznie jest przygotowana
 • Foxxy: Dziś z tego co widzę to tak było
 • Zaba: Naprawdę Cracovia od paru sezonów nic? A kto wygrał w zeszłym roku zasadniczy sezon?
 • ZiggyStardust: Wbrew temu co piszą rozpasani kibice z Tychów, ich GKS nie był wcale taki słaby. Półfinały z Unią to były dobre mecze. GKS wcale źle nie wyglądał. Choć Unia była lepsza.
 • Foxxy: Ale w poszczególnych meczach tego wyraźnego nie było
 • Foxxy: Żaba mnie Cracovia przyzwyczaiła do czegoś więcej niż wygranie sezonu ogórkowego w Polsce
 • Zaba: W tym sezonie Cracovia przypominam przegrała z Unia w 7 meczu 1-0
 • Foxxy: Bo prawdziwa walka się u nas zaczyna od Play offów
 • gieksa76: Pasiaki dali dzisiaj popis
 • Zaba: Równie dobrze to ona mogla grać dzis w finale
 • Foxxy: W sumie może to tak wygląda bo urośli inni i ciężej jest niż było to jeszcze parę lat temu
 • Zaba: Uwielbiam te dzieciaki z Katowic :)
 • ZiggyStardust: Szczerze? To bardziej bałem się 7 meczu z Cracovią, niż niedzielnego z GKS
 • gieksa76: BRAWO GIEKSA W NIEDZIELĘ ŚWIETUJEMY
 • ZiggyStardust: Nasi grali padakę w ćwierćfinale
 • Zaba: Bo Cracovia się rozpędzała z każdym.meczem a szczegolnie Robson
 • ZiggyStardust: @Żaba - To bądź mentorem
 • Foxxy: Wybacz że kiedyś tylko zerkałem na Hokej. Jak grali Tyscy ( ojciec ich kibicem) bo w sumie mnie to wtedy nie ciekawiło, ale z tamtych czasów pamiętam mega mocną Cracovię i Tychy
 • Zaba: Gielsa, ale Ty już tak świętujesz od czwartego meczu :)
 • ZiggyStardust: Szkoda, że Załamaj już zajęty na przyszły sezon
 • Arma: Takich perełek jak Załamaj jest pełno na rynku tylko trzeba kogoś kto ma dobre oko
 • Zaba: Miało być gladkie 4-0, potem po wpadce w pierwszym meczu załatwianie urlopów bo mio byc 4-1... kolejny wypadek, ale 4-2 i świętowanie w Oświęcimiu, bo miało bardziej boleć.... :)
  Zobaczymy co będzie w niedziele.
 • Foxxy: Ziggi bo jesteście po wysokiej wygranej.
  A to może być złudne co już ta seria nie raz pokazała
 • Foxxy: I tak jak pisał KuzynKSU ta seria jest wspaniała
 • Zaba: U nas bez względu na wynik niedzielnego meczu zatrzymać Ahopelto, Sadłoche, Diukowa Jakobsonsa.
  Cześć zawodników w zasadniczym niewyraźna, ale na PO odpalili z formą.
 • Foxxy: Żaba ale u was było to samo. Też pisanie że nas zniszczycie sromotnie.
 • Zaba: Blagam Cie... przez kogo? Jednorazowe dzieciaki jakieś lub prowokacje z innych druzyn. Nikt tu z kibiców Unii nie pisal, że Was rozjedziemy...
 • ZiggyStardust: ja też już mam swoja listę, ale podzielę się po sezonie ;)
 • Foxxy: Każdy z nas żył finałami z przed 2 lat. Ale chyba nikt nie postawiłby złamanego centa na 4-0
 • Simonn23: Co to się podziało na sektorze D że taka bitka? Dywaniarz zdemaskowany?
 • KOS46: Gieksa76 już dwa razy przesuwał urlop
 • Foxxy: Unia jak dobrze liczę w tym sezonie 2 razy w SATELICIE?
 • Foxxy: Wygrała
 • Foxxy: 5-1 i ten 1 mecz playoff?
 • Foxxy: Plus jak też Unia nam ładowała 3 bramki w 4 meczu to też wyglądaliśmy fatalnie brakiem szybkości itp. ale w parę minut się zrobiło 3-4
 • Foxxy: Mecz w Katowicach to będzie zupełnie inny mecz. Inny ciężar gatunkowy ( bo może już nie dla Unii) bo oni już wczoraj mieli taki ciężar
 • Zaba: Foxxy... wielu kibiców z Katowic przed finałem pisało tu o gładkim 4-0 i niemam tu na mysli tylko sprawnego inaczej gieksy76...
  Co do wygranych w satelicie to chyba wygraliśmy ich więcej bo wygraliśmy z Wami 3 ostatnie mecze zasadniczego... generalnie w tym sezonie w całej serii jest jednak 6-5 dla Unii :)
 • Foxxy: Ja akurat uważam że 7 mecze w Serii powinny być grane na neutralnym terenie z kibicami obu ekip
 • Foxxy: Ale wiem rozstawienie po zasadniczym
 • Foxxy: Flashscore mi pokazują dwie wasze wygrane
 • Zaba: Masz rację. Mecz w 5 rundzie graliśmy jako gospodarz.
 • krych: Simon na sektorze D okazało się że nawet ten sikacz lany na lodo może zawrócić w głowie ;)
  W sumie nic szczególnego się nie wydarzyło.
 • Zaba: Jakoś założyłem, że mecz pierwszego z drugim zespołem powinno się grać u lidera, ale my chyba po 4 rundzie na chwilę spadlismy na 3 miejsce
 • Foxxy: Unia chyba też rzadko przegrywała na swoim terenie.

  Obie ekipy są specjalistami od swoich Tafli.
 • m1chas: Ciekawe czy zawiesza Hampusa 🙂
 • Zaba: Nie wydaje mi się aby go Zawadzka zawiesiła. Nie odwazy sie
 • Foxxy: Boli teraz ta dogrywka w tym szalonym meczu co do pustej fraszko nie trafił
 • Unior: Fin z Finem, Szwed ze Szwedem się pobili, świat się kończy.
 • hanysTHU: Wyklaskane,wyśpiewane...
 • hanysTHU: A w sektorze D to sama radość aż się ze szczęścia przewracamy😛
 • hanysTHU: Dobrej nocy.
 • mario.kornik1971: a żem se po meczu frytek nasmażył
 • m1chas: Foxxy popatrz lepiej w jakim stylu Unia przegrała dogrywki i co kogo bardziej boli
 • Simonn23: O 13 Trzyniec zaczyna bój o finał
 • Foxxy: Ktoś mówił że piękne dziewczyny są w Oświęcimiu na trybunach. Ja bym powiedział że trybunach są wszędzie ładne dziewczyny.
 • Foxxy: Ale jak patrzę na te dziewczyny co trzymają Flagi przed meczem w Oświęcimiu są najpiękniejsze. Takie pytanie to wynajęte hostessy czy dziewczyny związane z Unią ( trenujące w jakiejś sekcji)?
 • Foxxy: m1chas boli bo jakby teraz patrzeć to byłby już koniec
 • emeryt: Pan Zupa,Golden Majk,Pani Anna stworzyli Potwora x 3.20
 • Renata BN: Te oświęcimskie laski z flagami to łyżwiarki figurowe.
 • whiteandblue: emeryt świetnie, że wspominasz o tych trzech osobach niewątpliwie wspólnie z zawodnikami autorami tej wspaniałej drużyny. Jest fajny wywiad na yt z Panią Anią. Wielki szacun dla tego co ona robi w klubie. .....a niedziela jest nasza jest nasza.... :-)
 • whiteandblue: Łyżwiarki figurowe . Tak nam "obrodziło" ostatnio w Oświęcimiu. Wszyscy zachwyceni urodą i umiejętnościami oczywiście :-)
 • Polaczek1: Za uderzanie w jajko z automatu zawieszenie czy Martusia decyduje ?
 • emeryt: w jajko owszem zawieszenie ale to była moszna...a to już nie podlega karze,poczekajmy na oficjalne info pzhl
 • emeryt: wie ktoś czy związek posiada urologa na stanie?
 • Renata BN: Myślę że wczorajsze zdecydowane zwycięstwo oświęcimian doda im pewności i w niedziele nie wyjdą na taflę w Katowicach bojaźliwie. Miałam tego nie pisać ale mówią to nawet kibice innych drużyn że szkoda że Unia jest okradana przez arbitrów z jednego prawidłowo zdobytego gola w prawie każdym finałowym spotkaniu. Ciężko rozpoczynać mecz z dorobkiem -1. Ale Scandinavian Unia Oświęcim radzi sobie z wiatrem w oczy ;-)
 • narut: dziś oprócz meczu naszych o 19 30 mecz Francja - Włochy, warto sobie popatrzeć co prezentują na ten moment Francuzi, oni ostatnio b. dobrze się prezentują
 • szop: wczorajszej decyzji o nie uznaniu gola nie rozumiem.... Unia zamknela mi morde wczoraj gratulacje
 • emeryt: nie wierzyłem ze przejdziemy Tychy nie wierzyłem ze sie postawimy Kato...ale jest wiara ze jutro bedzie pięknie
 • emeryt: już teraz slowa wielkiego uznania dla dobrodziei,dla sztabu szkoleniowego i dla Panów hokeistów,dokonaliście wielkich rzeczy kochani
 • uniaosw: Znowu nam gola ukradli to jest niemożliwe
 • emeryt: zwykle jestem daleki od oceny pracy/decyzji sendzi ale to co sie wyprawia w tym finale to himalaje błędów
 • uniaosw: Finale? Od ćwierćfinału z pasami do wczoraj co mecz jest jakaś sytuacja...
 • uniaosw: Ileż można
 • uniaosw: A tymczasem... Ale że brat do brata..
 • unista55: Byle nie Johan, Olli jak najbardziej ;)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe