Hokej.net Logo

List kibica. "Za drużyną Pomorskiego Klubu Hokejowego stoją mieszkańcy Gdańska"

List kibica. "Za drużyną Pomorskiego Klubu Hokejowego stoją mieszkańcy Gdańska"

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty kierowany do Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Maciej Kołek, kibic biało-niebieskich, apeluje w nim do magistratu o przekazanie 300 tysięcy złotych. Ta kwota pozwoli uratować drużynę Lotosu PKH Gdańsk, która w piątek wycofała się z rozgrywek.
Gdańsk, 28 czerwca 2020 r.


Szanowna Pani Prezydent,

ze złamanym hokejowym sercem piszę do Pani w kluczowych dniach dla jednego z gdańskich klubów.

W piątek, niczym grom, rozeszła się w mediach społecznościowych informacja o wycofaniu z powodów budżetowych drużyny Lotos PKH Gdańsk z rozgrywek Polskiej Hokej Ligi.


Z dnia na dzień serca kibiców oraz osób zatroskanych o dobro tej drużyny pękły na pół, tak jakby odszedł ktoś im bliski.


Oprócz kibiców, liczne kluby obecne w polskiej lidze, udzieliły Naszej drużynie wielu słów wsparcia. Do tych słów dołączyli się również dziennikarze oraz osoby związane w przeszłości z projektem odbudowy seniorskiego hokeja w Gdańsku. Z tego miejsca warto wszystkim tym osobom podziękować. To pokazuje jak bardzo gdański hokej, poprzez klub PKH, na stałe wpisał się w krajobraz sportowej mapy Polski.


Jako kibice i osoby zaangażowane w projekt klubu PKH, jesteśmy dumni, że Gdańsk jest naszym sponsorem - bez wsparcia miasta, hokej nie miałby w tym mieście prawa bytu.


Ludźmi stojącymi za PKH nie kierują pobudki finansowe. Wszyscy wolontariusze - do których sam się zaliczam - wspierają ten projekt nieodpłatnie, niejednokrotnie inwestując własne środki i czas by realizować misję popularyzacji hokeja na lodzie - sportu wiecznie przeklętego na niedofinansowanie.


W ubiegłym sezonie jako grupa wolontariuszy, działających wokół drużyny, zostaliśmy poproszeni o wsparcie klubu w kwestiach promocji w mediach społecznościowych - a w szczególności o pomoc w tworzeniu pomeczowych wywiadów wideo. W czasie sezonu powstało prawie 50 materiałów związanych z klubem - w tym materiały z meczów wyjazdowych do Oświęcimia podczas play-off, realizowanych własnymi, niezwiązanymi z klubem środkami.


Dodatkowo każdy z meczów domowych miał profesjonalną obsługę fotograficzną, a na stronie internetowej klubu pojawiały się dłuższe wywiady z zawodnikami klubu. Prężnie działają też wszystkie profile społecznościowe klubu - na liczącym ponad 2 tysiące obserwujących Instagramie w trakcie meczów co chwilę kibice oznaczają jednocześnie klub i miasto.


Każdy z tych materiałów jest - w naszej ocenie - godną wizytówką Miasta Gdańska. I tą godną wizytówkę miasta chcielibyśmy tworzyć dalej. W nadchodzącym sezonie to gdański hokej, poprzez Pomorski Klub Hokejowy, miał dosłownie “wychodzić z lodówki” - w naszych założeniach chcieliśmy by Miasto Gdańsk było areną naszych działań promocyjnych, a dodatkowe mecze wyjazdowe były okazją do promocji Gdańska na południu kraju.


Klubem, tak jak i całą resztą naszego kraju i świata, w tym roku wstrząsnął kryzys spowodowany przez pandemię koronawirusa. Jako mieszkaniec Gdańska mogę z całą pewnością stwierdzić, że miasto Gdańsk wywiązało się z tego egzaminu jak najlepiej mogło.


Niestety, koronawirus, w postaci problemów z planami budżetowymi sponsorów, dotarł również do naszego klubu. Te dodatkowe 300 tysięcy złotych, potrzebnych do realizacji zadania wznowienia procesu licencyjnego PKH w PZHL to niecałe 2% budżetu rocznego Miasta Gdańska przewidzianego na sport. Wszyscy kibice gdańskiego klubu łakną powrotu do normalności po upiornym dla Nas wszystkich okresie koronawirusa. Liczymy, że miasto pomoże nam w powrocie do niej - jako gest solidarności wobec klubów sportowych.


Jednocześnie, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną, z niezrozumiałych powodów w naszym mieście powstaje druga drużyna ekstraligowa, w której udział ma klub GKS Stoczniowiec, zarządzający Halą Olivia. Chyba żaden z kibiców, kto regularnie chodził w ubiegłych sezonach na mecze PKH nie może powiedzieć, że hala jest dobrze zarządzana przez obecnych włodarzy. Zarówno niesprzątane od miesięcy trybuny, zapomniane przez czas toalety oraz ogólny stan techniczny hali - w tym również od strony mrożenia samej tafli i stanu technicznego szatni, o czym mówił chociażby trener drużyny JKH GKS Jastrzębie w ubiegłym sezonie, budzi uzasadnione wątpliwości kibiców czy twór który właśnie powstaje, będzie w stanie efektywnie poprowadzić drużynę ekstraligi.


Od mojego dzieciństwa na hali zmieniło się niewiele, a sam byłem świadkiem upadku poprzedniego projektu seniorskiego hokeja w który zaangażowany był właśnie GKS Stoczniowiec. Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, by wątpić w pozytywny obraz gdańskiego hokeja bez PKH w nadchodzącym sezonie. Ja nie wierzę w sukces tego projektu.


Żaden z wolontariuszy, którzy do tej pory byli zaangażowani w projekt drużyny PKH, nie jest zainteresowany współpracą z nowym klubem, co jednocześnie oznacza, że dotychczasowy poziom promocji miasta Gdańska w obszarze hokeja na lodzie stanie pod znakiem zapytania. Swoje zaniepokojenie wyrażają też kibice - tak chętnie udzielający się we wszystkich akcjach społecznych, takich jak wsparcie medyków w trakcie epidemii koronawirusa, akcja Teddy Bear Toss czy poprzez zbiórkę pieniędzy na niesłuszną karę finansową nałożoną na jednego z zawodników.


Pomorski Klub Hokejowy to również po prostu jedna wielka gdańska hokejowa rodzina. Jako jeden z przykładów tych “nieznanych” codziennych postaci, można podać Krzysztofa Mielińskiego - kierownika technicznego drużyny. Krzysztof, który związany jest z gdańskim hokejem tak długo, że znają go wszyscy. Był na trybunach jako kibic - i takim ja go zapamiętam, bo był tam kiedy ja zaczynałem swoją przygodę z kibicowaniem - a teraz związany z drużyną jest jak nigdy. To człowiek o biało-niebieskim sercu, które w piątek pękło. Pękło, bo to nad czym pracował od wielu lat, pomagając zupełnie bezinteresownie wszystkim, niezależnie od wieku, rozpadło się jednego dnia przez braki budżetowe.


Zawodnicy grający w naszym klubie, niejednokrotnie pytani, chętnie mówią o Gdańsku jako o mieście pięknym, solidarnym, skorym do wielkich gestów. Niektórzy z zawodników stają się tak nierozłączni z Naszym miastem, że w ich domu powiewają trzy flagi - polska, czeska i flaga Miasta Gdańska.


To właśnie ci zawodnicy, poprzez akcje organizowane przez klub i kibiców, stali się niejednokrotnie idolami dzieci i młodzieży, rysując i malując ich podobizny oraz tłumnie przychodzili na spotkania z Nimi. Sami zawodnicy, wcześniej chętnie pokazujący hokej najmłodszemu pokoleniu - zaczynają w tej chwili szukać innych klubów lub “normalnej” pracy, bo ze względu na panującą sytuację - czują się jakby ktoś pozbawił ich domu.


Tak niewiele potrzeba, by zawodnicy oraz ich rodziny, mieszkający w Gdańsku, po raz kolejny miały miejsce pracy oraz by godnie mogli reprezentować Nasze Miasto na arenie krajowej. Tak niewiele potrzeba, by faktem stała się realizacja celów jakie grupa znajomych, do której należę, zrealizowała swoje plany wsparcia drużyny - w tym planowane przez Nas, wolontariuszy, dofinansowanie do profesjonalnej odzieży treningowej czy kamer video wysokiej jakości pozwalającej na rozwój drużyny poprzez analizę gry przeciwnika.


Tak niewiele, bo 2% budżetu sportowego miasta brakuje, by radosna atmosfera, widoczna w filmach przygotowywanych przez klub, była normalnością przez kolejny sezon.


Dziś dzień wyborów - najważniejsze święto demokracji. Na płocie mojej komisji wyborczej, a zarazem Szkoły Podstawowej nr 35 w Oliwie, której jestem dumnym absolwentem, wisi przepiękny plakat - “Gdańsku, będzie dobrze”. Na tym plakacie, obok tych słów, namalowany jest hokeista. I ja, może trochę naiwnie jak ten hokeista, którym nigdy nie było mi dane zostać, wierzę, że jeszcze będzie dobrze, a Gdańsk nadal będzie miastem Hokejowej Fabryki Emocji.


To tutaj za drużyną Pomorskiego Klubu Hokejowego stoją mieszkańcy Gdańska, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez wspólnego spędzania czasu na trybunach, kibicując projektowi, który ma tak szerokie społeczne poparcie.


Apeluję do Szanownej Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz pracowników gdańskiego magistratu, w tym do Pana Adama Korola o spotkanie z zarządem klubu oraz pilne wsparcie finansowe drużyny hokejowej Pomorskiego Klubu Hokejowego.


Z wyrazami szacunku,


Maciej Kołek

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Hasek-1964: Gooool!! Nacis prosciejow Nacis
 • Hasek-1964: Emeryt mordo koniobijco
 • omgKsu: Sedziowanie tego meczu jak w PHL :) dramat
 • Zaba: Niepotrzebna akcja Dziubka, mimo, że miał rację...
 • omgKsu: Nasz nowy Fin #25 nieźle jeździ
 • Arma: Już nie pamiętam ile miesięcy temu obrońca strzelał z niebieskiej, ostatni był chyba brodacz ze Słowenii
 • Hasek-1964: Gooool prosciejow!! Brawo
 • hubal: ten Kowalówka jest naćpany ?
 • Arma: Bardzo dobry meczyk jak na sparingi
 • Zaba: dobry mecz jak na ten etap przygotowań.
 • omgKsu: Była walka , momentami jazda na prostych nogach ze zmęczenia ale to normalne w tym okresie , przydałoby sie ze 2 obroncow ;)

  Gudnajt ewrybady.
 • swojak: Meczyk im dalej tym lepszy. Niestety Kowal w bramce dzisiaj kompletnie nieprzekonujący. Dwie bramy minimum jego. Kogo mamy na trzeciego? A mamy w ogóle?
 • emeryt: dobry mecz Unii na tym etapie
 • Paskal79: Dziś to lepiej wyglądało zaciąg z Tych na plus Cichy chyba nie przegrał żadnego wznowienie! Walczyli chłopaki , choć dwóch obrońców potrzebnych! Moim zdaniem testowany Łotysz słabo w obronie go przepychali jak chcieli a w ataku nerwowo choć mniej strat niż wczoraj
 • Paskal79: Ciekawie zapowiada się sparing z Jkh,za dzisiejszy mecz mały plusik dla Uni
 • emeryt: Łotysz dobrze przy przewagach a macie racje że przy bandach słabiej
 • emeryt: jakby nie patrzec gra coraz lepsza bo i minut na lodzie wiecej
 • Hasek-1964: Było tak blisko. Emeryt nie tasuk się za mocno, bo nadgarstków szkoda. Dobranoc Oświęcimiu 🏕️🏕️
 • Hasek-1964: Tasuj
 • emeryt: widać lubisz te klimaty ciepły kasztanie
 • Arma: Pierwszy sparing nie oglądało się za dobrze ale ten to była przyjemność, szkoda że nie udało się remisu ale wciąż
 • Paskal79: Dwóch obrońców dojedzie ,jeszcze przynajmniej jeden napadzior plus w końcu trening na własnym lodzie i powinno być w miarę dobrze, choć jest sporo do poprawy, Ale piątka cichy i spółka wygląda już dobrze a o nich baliśmy się najbardziej....
 • Paskal79: Chłopaki będą mieć coś do udowodnienia że Tychy ich skreślili a to działa na zawodników na duży wpływ
 • Paskal79: Plus
 • hokejowy100: #PoKarnetyNaChemików4
 • emeryt: 1 piątka i Fini z Tadeuszem optymalnie,potrzeba dobrego grajka do Dziubińskiego
 • DwaTrzy: @wpv zajmiesz sie tym sb i zbanujesz go za bezsensowne zaczepki i wyzywanie innych piszących?
 • Paskal79: Dokładnie eme choć myślę że pierwsza piątka już na stałe a resztę Trener szuka i dziubek będzie miał z kim pograć i tak jak mówię dojedzie przynajmniej jeden napadalec więc spokojnie większe braki w obronie i tu potrzeba dwóch obrońców!
 • wpv: Spokojnie @DwaTrzy, kolega dostał bana na 3 dni ;)
 • emeryt: tylko Linus jakis przygaszony...wczoraj tak mu sie przyglądałem to nawet wzrokiem nie szuka kontaktu z drużyno,aklimatyzacja panie
 • emeryt: nie chodzi tu o gre a bardziej o mowe ciała
 • rober03: Trzeba go godnie w Oświęcimiu przywitać będzie dobrze
 • Arma: Że polski specjał go nie przekonuje, chyba faktycznie potrzeba znajomego
 • emeryt: babsko z targu ma mu wysłac bukiet produktów Lisieckich
 • Paskal79: Dobrze by było by obrońca był Szwedem zawszę miałoby z kim swobodnie pogadać
 • Paskal79: A i dobrze robert piszę od razu cza mu pokazać że kibice są za nim i mu mocno kibicują i wspierają
 • emeryt: trzeba chłopoka podbudowac na Cracovii
 • Arma: Ja już się uczę "sędzie kalosz" i "ślepy krecie" po szwedzku a na dniach zacznę się uczyć "do okulisty a nie sędziujesz mecz"
 • unita87: jakos w dornbirnerze tez Szweda nie miał . Możemy mu z byłej druzyny wziąść dwóch znajomych obroncow Teemu Suhonena i Ari Grondahla
 • Paskal79: Eme może tak się koncentruję Linus i nie szuka wzrokiem innych,mam taka nadzieję
 • emeryt: unita,Ari juz podpisał w innym klubie
 • Paskal79: Choć Skandynawowie raczej ludzi nie okazujący emocji może taki typ i tyle
 • unita87: emeryt to szkoda,ale to juz bylby prawdziwy hit, super gracz
  w takim razie Skinnarsa mu dajmy :P
 • emeryt: Armo ciekawe jak po Szwedzku brzmi eeeeeeee jako presja na sendzi
 • Arma: To będzie ciekawy sezon, nie tyle dla kibiców co dla zawodników jak zobaczą poziom sędziowania po 2 rundach
 • Oświęcimianin_23: Hasek, za te Twoje durne komentarze życzę Wam z całego serca porażki w CHL, wiesz? Obyście przegrali każdy mecz. To już robi się nudne i żałosne.
 • hubal: a tym czasem blamaż polskich kopaczy kwitnie w najlepsze (Lech)
 • Paskal79: Kur....a Lech prowadził 2;0 i ma w końcówce 4-5 setek a dostaję bramkę w 95 min katastrofa a zarabiają Dziady po 70-100 tys miesięcznie!!!
 • DwaTrzy: Oświęcimianin, nie zniżaj się do jego poziomu ;)
 • DwaTrzy: No Lech jak JKH w pierwszym meczu półfinału
 • Paskal79: W Lechu jak znajdą trenera to katastrofa, przykład Górnika trener z 3 czy 4 ligi niemieckiej i chłopaki biegają aż miło a trener mówi że to jest ok80 %tego co powinno być!!! Chyba raków ma taką intensywność a potem się dziwić że nasi za granicą potrzebują, rok by dojść do siebie i to pokazuje jak się trenuję w Polsce!!!
 • Oświęcimianin_23: DwaTrzy, nie idzie wytrzymać tego pie*dolenia, faktycznie mnie poniosło i ostatni raz takie coś.
 • DallasStars: Hasiok , użyj tej maści na ból doopy, choć nie wiem czy na głowę ci zadziała... cracovia - gks $-2. Musi boleć cieniasie...
 • hanysTHU: Komu bana,komu? Ostatnio dramat życia przeżył to musi sobie ulżyć.
 • Luque: Nie takie tu były spiny i banów nie było...
 • uniaosw: Ja bym Dziubka dał do Michaela i Alexa a Tadka do finów, zakładając że dojdzie jeszcze jeden napadzior (Denyskin?) wtedy 3 atak Padakin Krzemień Nowy ale Zupa wie lepiej na pewno :)
 • hanysTHU: Luk, liczba to przy tym ...( tu wprowadź dowolne słowa) gites ziom.
 • hanysTHU: Tak czy inaczej: In Zupa we trust!
 • Paskal79: Jeżeli Deniskin nie dojedzie to będzie dwóch napadziorow i wiadomo dwóch obrońców, myślę że ma czas max do ok 20 sierpnia jak nie mniej (Deniskin) i jak go nie będzie to rozwiążą z nim kontrakt i będą szukać jedynego napadziora bo drugi już jest na celownikua 🤔,co do Dziubka to grajek takiej klasy że gdzie go zupa nie da to sobie poradzi a z nowym czy nowymi napadziorami będziemy mieli 3b. mocne piątki i czarta dobra, obronę trzeba wzmocnić przynajmniej dwoma solidnymi obrońcami .
 • hokej_fan: Chcecie dobry skład, to kupujcie karnety. Wszyscy na Chemików 4 po karnety na nowy sezon
 • emeryt: 2 lata temu za wczesnego Zupy poszło 800 szt...tylko że wtedy była unia tv,były wywiady,było spotkanie z kibicami,poprostu klub fajnie wyszedł do kibica
 • rycho1973: Tak jak pisze emeryt 2 lata temu kupiłem 2 potem ze względu na pracę na dwie zmiany 1 a teraz czekam bo w d..piec mieli kibiców ba "znawców internetowych" pewnie kupię ale sobie poczekają tak jak my do października
 • Luque: 1-0 w Tychach, Nasi ładnie chodzą
 • Paskal79: Lugue 2-0 jak coś
 • Paskal79: Dobry mecz w Tychach Katowice i Tychy dobrze wyglądają
 • Paskal79: Kurde szkoda że u nas nikt nie pomyśli i takich transmisjach jak w Tychach czy wogole o TV , było kiedyś Unia TV teraz to chyba nie ma kto to robić?
 • Luque: Widać dobrą rękę trenera Sidorienki, ciekawe jak wypadniemy w memoriale na Słowacji
 • fruwaj: Gieksioki porażkę będą tłumaczyć brakiem konusa ;) a tak w ogóle to cześć wszystkim
 • Hokejowy1964: W meczu tyscy wygrali , w karnych my- w sumie remis ;). Mamy drużynę z potencjałem, pozgrywamy się i będzie ok.
 • PEL52: Jak zwykle Hokejowy porażka boli trzeba to jakoś wytłumaczyć,tak żeby Twoje było na wierzchu
 • Luque: Hokejowy jak się przegra w lidze mecz 2-0 to się karnych już nie rozgrywa... te karne to taki trening na luziku
 • PEL52: Luq, oglądałem tylko 3 tercje ale wasi pięknie chodzą, widać rękę Cara
 • Simonn23: Popradowi wyjątkowo nie leży Cracovia
 • botanick: Katowice z taką skutecznością w CHL..to tylko pompony i na schody:)
 • botanick: ale to nie mój problem
 • Luque: PELu mi też się podobało ;)
 • Hokejowy1964: Musiałbym być kibicem pewnej drużyny żeby porażkę w sparingu przeżywać. Nie mierz swoją miarą Pel. Jesteśmy od tygodnia w tym składzie, nie wymagam zgrania, muszą się najpierw poznać co kto gra na lodzie. Misiu kolorowy a co ma tu moje na wierzchu ? Nie ma moje na wierzchu to jest bez znaczenia ;). To był sparing, dobry ale tylko nic nie znaczący sparing :(
 • Hokejowy1964: Sparing :)
 • Hokejowy1964: botanika o jesteś ! Zauważyłeś 2 transfery u nas bo się podsmiewales że mnie że się jaram czymś czego nie ma ;) . Pamiętasz ?
 • Hokejowy1964: Luque taki sam trening na ludziki ten sparing , jak te karne. To był mecz o coś czy sparing ? Bo się niepotrzebnie podniecasz i o meczu piszesz :)
 • Luque: Ale żeś się naprodukował...
 • Hokejowy1964: Ty wcześniej....
 • Luque: No wątpię, bo ja napisałem jednym zdaniem, a Ty pisaninę...
 • Hokejowy1964: Nie wątpię wiem- Ty 2 linijki z kawałkiem, ja 3 z kawałkiem odpowiedzi - no rzeczywiście rozpisalem się niesamowicie....
 • emeryt: Oskar Skarabeüs witamy
 • Slavomirio: Luque przestań z nim polemizować to jest człowiek inaczej patrzący na życie człowiek o wszystkich rozumach Dziwie się że administrator tego portalu jeszcze go tu nie zablokował Bo on tu każdemu ubliża
 • Hokejowy1964: Ha ha odezwał się nie dość że szeryf to jeszcze kapusta :))). Jeżeli napisanie komuś konkretnie tak jak powyżej napisałem z porównaniem linijek wpisu nazywasz ubliżaniem to nie masz pojęcia o czym piszesz....ubliżasz sam sobie pisząc te brednie...
 • botanick: Czyste szaleństwo,szczęka opada,w sieci wrze..Katowice mają 2 nowych zawodników.
 • emeryt: Stanisław MAŁKOW sto lat, Panie Trenerze zdrówka i pomyślności
 • hubal: powiadam Wam , miłujcie się !!!
 • Hokejowy1964: botanick cyniku nie chodzi o to że jest 2 nowych zawodników ale o to że się podśmiewałeś że wspominałem o nowych transferach a ich nie było. Mam Ci przypomnić co pisałeś ?
 • Luque: Unia gra za 15 min, a tu taka cisza jak na stypie ;P
 • Simonn23: fajnie ze pepiki robią transmisję, mimo iz dwie polskie druzyny graja
 • Simonn23: szkoda ze nie udalo sie chociaz jednego meczu z Czechami wygrać... niech już będzie ten lód u nas w końcu.
 • hanysTHU: Do władz wszelakich: taką halę ,w jakiej odbywa się dzisiejszy sparing Unii ,proszę wybudować pomiędzy istniejącą halą lodową a Orlenem.
 • hanysTHU: W bramce Kieler czy Bence?
 • wpv: Bálizs
 • Simonn23: Silent killer po raz pierwszy
 • rober03: Fajne sobie chłopaki pograły 👍
 • hanysTHU: Dobra tercja.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe