Hokej.net Logo

List otwarty Watahy Północy

List otwarty Watahy Północy

Wataha Północy, klub kibica PKH Gdańsk, wystosowała dzisiaj list otwarty skierowany do członków zarządu, zawodników oraz działaczy miasta Gdańsk.

Gdańsk, 20 lipca 2020


List otwarty Watahy Północy, Pomorskiego Bastionu Hokeja - klubu kibica Pomorskiego Klubu Hokejowego


Drodzy Członkowie Zarządu Pomorskiego Klubu Hokejowego,

Kochani Zawodnicy,

Szanowna Pani Prezydent, Szanowni Radni Miejscy,


Dzień 26 czerwca 2020 roku zostanie na zawsze zapamiętany przez gdańską społeczność hokejową jako dzień, w którym pękły nam serca, w którym nasza wiara w Gdańsk została zachwiana, w którym poczuliśmy się wszyscy osieroceni. Do historii przeszedł nasz ukochany Klub. Na hokejową Społeczność wokół niego składali się nie tylko Zarząd PKH, nie tylko nasi znakomici Hokeiści, ale tysiące innych osób: właściciele mniejszych i większych firm wspierających gdański hokej, kibice i cała rzesza sympatyków Drużyny. Wszyscy przychodziliśmy na mecze oglądać najlepszej jakości, porywające sportowe widowiska z udziałem naszych Zawodników.


Bartku, Arku, Przemku, Michale, Maćku Ś., Krisie, Adamie, Maćku G. - dziękujemy Wam za wszystko, co zrobiliście dla hokeja w Gdańsku! Dziękujemy za Wasze poświęcenie, zaangażowanie, za pasję, za cały trud włożony w powstanie i rozwój PKH. Dzięki Waszej pracy przeżyliśmy całe mnóstwo przepięknych chwil, które będą z nami na zawsze. Wspieranie Was było czymś, co nas wszystkich zjednoczyło, pomogło stworzyć naszą Społeczność, co sprawiło, że narodziły się przyjaźnie, że pojawiło się mnóstwo dobra, kreatywności i zapału. Obserwowanie Waszego zaangażowania i wiary w to, co robicie było czymś, co nas wszystkich uskrzydlało.


Kochani Zawodnicy! Przez wszystkie te lata każdy z Was był dla nas zawsze źródłem inspiracji, podziwu i dumy. Dostarczyliście nam ogromu emocji, Waszą postawą regularnie porywaliście tłumy. Razem z Wami walczyliśmy, cieszyliśmy się i płakaliśmy, a dopingowanie Was rozgrzewało nasze serca do czerwoności. Z Wami wiążą się nasze najpiękniejsze wspomnienia i będziemy Wam nadal kibicować mając ogromną nadzieję na to, że jeszcze wszyscy się w Gdańsku spotkamy, że jeszcze dane nam będzie widzieć Was w naszych biało-niebieskich barwach, że dzięki Wami przeżyjemy jeszcze wiele pięknych momentów. Staliście się bohaterami naszej wyobraźni, idolami naszych dzieci oraz uosobieniem determinacji, nieustępliwości i tego, że walczy się zawsze do końca. Zrobimy co w naszej mocy, aby tę lekcję daną nam przez Was przekuć w odrodzenie się naszej ukochanej Drużyny. Dziękujemy Wam, dziękujemy Sztabowi Szkoleniowemu i Trenerom. Na zawsze pozostaniecie wielcy w naszych sercach.


Osierocenie klubu przez nasze miasto jest czymś, z czym nie możemy się pogodzić, bo Gdańsk to zawsze był nasz dom, nasze „wolne miasto, gdzie korona w herbie jest”, jak dumnie w czasie hokejowych spotkań śpiewaliśmy. Nigdy byśmy się nie spodziewali, że miasto nie tylko nie wyciągnie do PKH pomocnej dłoni w czasie największego kryzysu w historii Klubu, ale nie podejmie skutecznej próby rozwiązania problemu, który narastał w Hali Olivii od lat, a który bezpośrednio przyczynił się do dramatycznej sytuacji, której wszyscy teraz jesteśmy świadkami.


Moglibyśmy napisać o rzeczach, naszym zdaniem, oczywistych, czyli na przykład o negatywnej postawie zarządzających Halą Olivia względem PKH, o najwyższych w kraju stawkach za lód i to lód beznadziejnej jakości, o czym mówili nie tylko Zawodnicy i Trenerzy naszej Drużyny, ale na co również zwracali uwagę trenerzy przeciwników. Ukoronowaniem fatalnego stanu lodu było przerwanie meczu Reprezentacji Polski podczas międzynarodowego turnieju EIHC odbywającego się na Hali Olivii w 2018 roku właśnie z powodu katastrofalnej kondycji nawierzchni. Ten turniej firmuje Miasto Gdańsk. Wstyd. Poruta. Opinia, która poszła w świat.


Moglibyśmy również napisać o długotrwałym działaniu mającym, w naszym odczuciu, znamiona mobbingu, objawiającym się, na przykład, przekazaniem Hokeistom PKH najgorszej, najohydniejszej szatni do użytkowania oraz zakazem jej sprzątania przez personel zatrudniony na Hali (o czym w swoich listach otwartych do mediów i Władz Miasta piszą zarówno kapitan PKH Jan Steber, jak i reprezentant Polski, Aron Chmielewski), a Trenerom i Kierownikowi drużyny pomieszczenia wielkości schowka na szczotki. O tym, że nawet grając w Gdańsku nasza Drużyna tak naprawdę nigdy nie grała „u siebie”, tylko zawsze była traktowana przez zarządzających Halą jak ciało obce, jak coś, co przeszkadza, chociaż to właśnie na mecze PKH przychodziły tysiące kibiców (drugie miejsce w kraju pod względem frekwencji na spotkaniach Polskiej Hokej Ligi w sezonie 2019/20) i to przede wszystkim dzięki tym spotkaniom w zatęchłych murach obiektu tętniło jakiekolwiek życie. O fatalnych warunkach panujących w Hali Olivii, urągających nie tylko miastu mającemu europejskie i światowe ambicje, ale przede wszystkim Zawodnikom i sympatykom hokeja. Nasze oględziny pozwoliły na stwierdzenie koszmarnego stanu zaplecza sanitarnego, brudu, kurzu, zagrzybienia, pleśni, biegających po budynku szczurów, wspomnianego kiepskiej jakości lodu – w takich warunkach Hala Olivia przyjmuje zagraniczne hokejowe reprezentacje podczas wspomnianych turniejów EIHC. Nam, kibicom, jest zwyczajnie wstyd, że drużyny z innych krajów przyjeżdżają do naszego miasta i stykają się z takimi wołającymi o pomstę do nieba warunkami. Rozumiemy jednakże, że skoro tak to wszystko wygląda od lat, to ani zarządzającym Halą, ani miastu wstyd najwidoczniej nie jest, że Miasto Gdańsk nie ma problemu z faktem, iż firmuje swoim herbem i flagami budynek będący w tak opłakanym stanie, zapuszczony i popadający w ruinę. Przykre to bardzo i zupełnie niezrozumiałe zwłaszcza, gdy spojrzy się na nowoczesne i lśniące otoczenie wokół Hali. A może Pani Prezydent i Radni po prostu nie wiedzą, w jakim stanie jest budynek mieszczący się w części miasta aspirującej do bycia trójmiejskim City? Może za rzadko do niego zaglądają? Może widzieli w nim tylko to, co zarządzający Halą chcieli im pokazać?


Szanowna Pani Prezydent, szanowni Radni. PKH to nie tylko klub hokejowy, PKH to cała Społeczność, która wokół niego powstała. To ludzie oddani hokejowi, wolontariusze, którzy z radością poświęcają swój prywatny czas działając na rzecz popularyzacji tego sportu tak w Gdańsku, jak i w Trójmieście i okolicach – bo wśród nas nie są tylko gdańszczanie, hokej w przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych ma w naszym rejonie moc konsolidacyjną, zbliża ludzi, a nie nastawia ich przeciwko sobie. To Społeczność jeżdżąca za swoją ukochaną Drużyną po całej Polsce, zawsze dumnie podkreślająca fakt, że kibicuje Zespołowi z Gdańska. Społeczność, wspierająca regularnymi zbiórkami rozwój najmłodszych adeptów hokeja, Społeczność, której udało się zainicjować w Gdańsku legendarną na lodowiskach NHL akcję Teddy Bear Toss - zabawę, która przyniosła setki miśków i pluszaków - a wraz z nimi uśmiech na buziach - przebywającym w szpitalach dzieciom, w końcu Społeczność, która w czasie pandemii zorganizowała zbiórkę środków dla 7 Szpitala Marynarki Wojennej.


Jako kibice jesteśmy załamani tym, że Pomorski Klub Hokejowy przestał istnieć, a odczuwany ból pogłębia fakt, że nasze miasto, miasto mające od dekad na sztandarach hasła o solidarności i wspólnocie, nam nie pomogło. Zawodnicy zawsze wypowiadali się o Gdańsku i grze dla Gdańska w samych superlatywach. Boli też to, że nasze miasto przyczyniło się do zniszczenia pięknej, oddolnej inicjatywy, projektu, który powstał z pasji, z miłości do hokeja, który przyciągał tysiące osób i pokazał jak bardzo ludzie chcą mieć drużynę grającą na najwyższym krajowym poziomie, za którą będą mogli trzymać kciuki. Solą w naszych ranach jest rażąca niesprawiedliwość, jaka towarzyszyła agonii PKH, na którą pozwoliło miasto, a która sprawiła, że przez chwilę, przez moment poczuliśmy się bezsilni. To już jednak przeszłość – stoimy za naszym Klubem, za naszymi Zawodnikami murem i apelujemy do Pani Prezydent i do Radnych – proszę ratować gdański hokej, proszę przywrócić nam wiarę w nasze miasto i proszę nie pozwolić na to, aby dziwne miejskie niuanse i zależności, na które środowisko hokejowe nie ma żadnego wpływu, przyczyniły się do zabicia tej pięknej dyscypliny w Gdańsku.


Na koniec chcielibyśmy przytoczyć słowa Marcina Mońki, fana hokeja i kulturoznawcy, który napisał niedawno „Czy hokej może wyjaśniać świat? Z pewnością nie wytłumaczy wszystkich tajemnic, może jednak uczynić codzienne życie bardziej znośnym”. Nasze życia, życia kibiców PKH będą – niestety - od nowego hokejowego sezonu dużo mniej znośne. Już teraz, gdy czytamy informacje o skompletowanych składach drużyn z innych miast, o treningach, jakie podejmują, o planach i ambicjach jakie mają na nowy sezon, przepełnia nas gorycz i dojmujące poczucie frustracji. Gdański hokej miał wszystko – miał kibiców, miał pasjonatów, miał sponsorów, miał świetną, obiecującą drużynę. Miał również wielkiego pecha, bo został drugi raz w ciągu dekady rozbity i poległ w nierównej walce. Ś.P. Prezydent Paweł Adamowicz niejednokrotnie wyciągał ku naszemu Klubowi pomocną dłoń, ale nie da się ukryć, że problemy wokół Hali Olivii mają charakter systemowy i nikt z władz Gdańska nie wykazuje woli, aby je rozwiązać. A przecież budynek należy do miasta, wszyscy się na niego składamy z naszych podatków, a jednak nie jest to dla nikogo z przedstawicieli władzy żadnym argumentem.


Pani Prezydent, Radni - serce gdańskiego hokeja bije w Pomorskim Klubie Hokejowym, klubie mającym kibiców, sponsorów i całą rzeszę sympatyków. Bardzo nam przykro, że zostało nam ono złamane.


Z poważaniem,

Piotr Nowak, w imieniu Watahy Północy- Pomorskiego Bastionu Hokeja - klubu kibica Pomorskiego Klubu Hokejowego

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • emeryt: bez mikrofonu , z ksero na plecach...bardzo mnie to boli bo to jest tez mój klub z mojego miasta
 • hanysTHU: Klucze od świetlicy trzyma mosir...
 • hanysTHU: I mówi,że za darmo nie da ...
 • emeryt: gdzie ścianka ze sponsorami?
 • MarioG76: Te wywiady pomeczowe w Oświęcimiu totalna amatorka. Powiedziałbym że totalnie spartolone , jakość obrazu fatalna a dzwięku to nawet nie komentuję. Jak mają tak wyglądać to tego nie róbcie .
 • PEL52: Ten wywiad po meczu mozna porownac do sedziowania tego meczu,amatorka
 • uniaosw: Fakt żenujące to jest
 • Unikatowy99: Bardzo dobry materiał
 • hanysTHU: A na balkonie miejsca w [****]...
 • DallasStars: Srokejowy zawsze i wszędzię na ciebie i hasioka srał będę, znafco dywanów, okazjonalny kibicu...
 • DallasStars: Srajbu -pudło!
 • rawa: Dallasik mega autorytet. D.upsko wyzej niz moher. Uwazej zebys na siebie niezakleksil.
 • szajbu: DallasStars [****] z ciebie i tyle w temacie
 • rawa: Jak sie nie ma za wiele do powiedzenia to sie z dywanami wyjezdza.
 • hubal: a co Wy tacy narwani, chcecie komuś doj3bać to może podpowiem komu , pytajcie
 • DallasStars: Ore, ore szabadaba da amore...dawać cygany dywany.
 • DallasStars: Odsuń lustro srajbu!
 • DallasStars: Rawa nie będę cie naśladował...musiało ci śmierdzieć. Powiedz rzadkie ci pociekło po moherze?
 • Hokejowy1964: rawa szajbu nie ma sensu marnować na DalejSrasz czasu. Dyskusja z takim jak on przypomina zapasy w błocie ze świnią. Po jakimś czasie zauważasz że już Cię to nudzi a świni sprawia to coraz większą przyjemność.
 • szajbu: DallasStars widzę że jak popijesz to wylewny się stajesz tylko nie ma to wcale związku z hokejem
 • statys: Widać, że SB obniża poziom. Do elegancji emeryta, do drażniącego racjonalizmu hubala, do postępowych myśli luqa, tęskno mi Panie.
 • botanick: Stary gazda zawsze godoł,jaki mistrz Polski,taki poziom sb..
 • Hokejowy1964: botanick mądrego to i dobrze posłuchać..... ;))) tyscy zwyzywali u siebie bramkarza, który miał niewątpliwy udział przy dwóch Majstrach śpiewając " Ole, ole ole, Murray c.w.e.l " . Tak że nie pisz już nic więcej boroku bo przebiliście dno żenady.... pięknie okazaliście Johnemu szacunek za lata gry w tyskim klubie, no pięknie....
 • wojtiF1: jeśli coś takiego miało miejsce to było raczej o niejakim Pasiucie śpiewane gdy chciał wymusić decyzje na sędziach a nie o Jaśku więc nie kreuj alternatywnej rzeczywistości. No ale poziom niestety przenoszony jest z piłki na wszystkich lodowiskach więc jest jak jest...nie pochwalam.
 • Hokejowy1964: Na Grzesia to zawsze troglodyci śpiewają, na Jaśka pierwszy raz śpiewali pod koniec meczu. Na transmisji było slychać, kilku kolegów z Tychów potwierdziło co byli na mecze więc Ty nie kreuje alternatywnej rzeczywistości i nie wypieraj tagi co miało miejsce. Zgodzę się że na wszystkich lodowiskach niestety jest podobnie, chociaż we wtorek w Oświęcimiu poza kilkoma bluzgami pod naszym adresem o dziwo nie było bluzgów pod adresem zawodników i to jest na plus dla kibiców Unii.
 • Oświęcimianin_23: Przekleństwa na trybunach były, są i będą, a robinie z siebie świętoszków nie ma najmniejszego sensu :) Podczas spotkania emocje, ale po meczu nie miałbym problemu pogadać z normalnym kibicem Tychów, Kato czy Craxy.
 • Hokejowy1964: Kolos kiedyś w wywiadzie powiedział że " na lodzie jest ostro ale poza lodem jest szacunek bo się wszyscy ze sobą znają od lat" - taki czy podobne słowa. Znam wielu normalnych kibiców z innych klubów, ciekawi mnie ich punkt widzenia i przemyślenia i co ważne odbywa się to w cywilizowanej formie no może czasem z lekką szyderą w obie strony ale zawsze z szacunkiem i o to chodzi, tak powinno być.
 • Szefu1982: lou zaprosiłem Cię do znajomych na PS4
 • uniaosw: A może by tak dać Dziubka do Majkela i Alexa a DC z finami ustawić
 • hanysTHU: AeejaAaooOo!
 • hanysTHU: #zupamakeuniagreatagain
 • J_Ruutu: Póki co Zupa pierwszy oficjalny mecz na ławce Unii przegrał ;)
 • Simonn23: Nie ma Lundina
 • LukaszOsw: Ciężki mecz będzie dzisiaj, mam nadzieję, że zwycięzki
 • Szefu1982: Ktoś wie czemu bez Lundina dziś?
 • LukaszOsw: Oj Kowal...
 • Oświęcimianin_23: Nie można tracić takich bramek w takim meczu...
 • born-for-unia: Takich w żadnym meczu nie wolno tracić
 • Oświęcimianin_23: Można tracić, ale nie takich ;)
 • primosz: Magia cara jeb....ła totalnie.
 • RafałKawecki: A co to się panie w Tychach wyprawia ?
 • WyrwiSzmat: Brawo Salama ! Patrik wróć :( spesny nie blaznowal rzucając się na brzuchu w stronę kibiców... Ale przynajmniej bronił......
 • WyrwiSzmat: 2 lata temu Pan Rudy Radwański mówił o grze wychowankami. Rok później połowa z nich skończyła karierę. Płacicie dalej 600zl wychowankom......
 • wiemswoje: Nie czaisz że u nas w PHL liczy się sezon który jest teraz i wynik. Wychowankowie nie są potrzebni. Za rok przyjdą następni obco dograć do emerytury. Przykre
 • Miletor: W Sanoku ewidentnie ludzią zarządzającym klubem brakuje cierpliwości…. Ilość obco do nie do przyjęcia
 • Miletor: Czas na pierwsze zwolnienia w Tychach… ile się można ośmieszać
 • C!chy: Co do Salamy się zgadzam pochopnie podjęli decyzję o jedynce w bramce tylko dlatego bo miał okres konia w PO ale między nogami puszcza wszystko czy to w meczu czy na treningu
 • wiemswoje: W Tychach pewnie ktoś poleci dla przykładu
 • Arczi: Tak się zastanawiam kiedy strzelimy gola w przewadze, gramy 50 min. w pp, i nic. Toruń pierwsza przewaga i brama i zamiast prowadzić 2-0 to jest 1-1.
 • C!chy: a jeśli chodzi o wychowanków to się nie zgodzę bo kto lepszy to zaraz odchodzi do lepszego klubu np.J.B czy też R.S a dołu tabeli nie chce mi się oglądać a tak dzięki obco są jakieś emocje
 • wiemswoje: Arczi ewidentnie u nas szkoda 5 na 3
 • WyrwiSzmat: Sanok dzisiaj w Oświęcimiu to chyba może trzy razy wygrał wznowienie. Masakra. Źle się to oglada a pamiętam czasy torsanu gdzie klub potrafił 9pkt w sezonie zdobyć
 • WyrwiSzmat: Trzymam kciuki aby jakoś to wyglądało lepiej :D
 • wiemswoje: Nasz zawodnik Mikyska przyznał się że nie był faulowany podoba się takie fair play
 • Arczi: To co my gramy w przewagach to dramat. Toruń gra w przewadze i czuję że padnie bramka z naszą gra w obronie
 • Borek: Bacy po tej nominacji do prowadzenia kolejnego meczu CHL, chyba odbiło... Czekam na powtórki tych kar :) bo z perspektywy TV wygląda to komicznie.
 • Arczi: Jak widzę grę w obronie na radar to śmierdzi brama
 • wiemswoje: U nas w Jastrzębiu gwizdają wszystko jak leci
 • wiemswoje: C[****] z wami pasiakami krowy doić się nadają banda matołów nic więcej
 • Arma: 350 widzów. Tragedia
 • gieksa76: BRAWO DLA MISTRZÓW POLSKI
 • Unikatowy99: Co się dzieje za mostem?
 • botanick: Jeszcze się sezon na dobre nie rozkręcił,a ja już podziękuję.
 • botanick: Pewnie kanapa w szatni za twarda..
 • Unikatowy99: Kolejny turniej PP bez Tych?
 • hanysTHU: HEJ, HEJ NASZ KS!!!
 • Unikatowy99: Hubal pisz co tam się u Was dzieje? Maji nie oddamy. Macie zawsze Bagiśa
 • hubal: 99 nie wiem , mam na głowie inne sprawy
 • Unikatowy99: Ciężkie czasy w biznesie
 • emeryt: w Tychach ogon myrda psem...ci sami ślizgacze co Husaua wyprowadzili,wsparci swoimi czeskimi kolegami...nie chce sie skrobać nie po swoich jajach ale...Panie Wojciechu nie ulegaj im Pan
 • KuzynKSU: Tadek się na razie nie umie wstrzelić. Ale będzie dobrze
 • KuzynKSU: EME Tychy wrócą do gry. Może nie na PP ale na PO napewno. Moje zdanie
 • botanick: Ale z drugiej strony gdzie gra 12 Polaków...sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
 • botanick: Przegrać zawsze można,ale styl.
 • rawa: Netflix nie pękaj. Tychy sie ogarną na PO.
 • PanFan1: Ogląda ktoś Jersey - Rangers ❓
 • Prawdziwy Kibic Unii: Kibice Unii wracając do zapowiedzi jednego z Nas …gdzie ten As ?
 • uniaosw: Wiza
 • Prawdziwy Kibic Unii: Wiza z jakiego kraju …?
 • uniaosw: Z Kambodży
 • Prawdziwy Kibic Unii: Tak myślałem…dla Denyskina jak znalazł partner do ataku 👍🏻
 • Luque: W Tychach bez zmian, dalej grają przeciwko trenerowi i chyba bardzo chcą Nas kibiców do siebie zrazić...
 • uniaosw: A po drugie czy jest sens doprawiać tą zupę jeśli na razie dobrze smakuje? 😁
 • Luque: Ciekawe czy ta plotka z Valtonenem, którą tutaj jeden napisał w komencie jest prawdą...
 • Frasier: Dobrze smakuje,ale przyprawiona dużą ilością Magee była już niejadalna
 • Frasier: Dzisiaj nie było treningu rano...
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Y1IapiSxfOo
 • Luque: Frasier mówisz o naszych Tyskich ślizgaczach? (z tym treningiem)
 • Frasier: Tak
 • Luque: Czyli wychodzi na to, że Sidor zostanie kozłem ofiarnym tej szopki co odstawiali...
 • Arma: Bagiś naprawi sytuację
 • emeryt: wie ktos czy za 100 zł idzie kupic jakis dobry mikrofon?
 • Luque: Bagiś nie weźmie się za trenowanie na stałe, bo doskonale wie, że to go wysadzi z tego klubu prędzej czy później, także będzie asystentem przez kilka lat
 • Frasier: Dlaczego król strzelców poprzedniego sezonu i najlepszy zawodnik ze sparingów nie zmieścił się w składzie? Mamy aż tylu lepszych snajperów? Ale przecież 120 minut bez gola... Ktoś to może rozsądnie wytłumaczyć
 • Luque: Frasier trzeba zwolnić trenera bo: a) nie wywodzi się z tzw. Zachodu i jest Białorusinem, b) treningi są za ciężkie, a do PHL się przyjeżdża po łatwą kasę
 • uniaosw: Ale że Valtonen..
 • jastrzebie: a)
 • botanick: Frasier,może dlatego że Valtonen był Go oglądać?:)
 • botanick: Życzę Bukowskiemu żeby jak najszybciej spieprzał z tej ligi.
 • botanick: A Tyskim sporcie bez zmian,dziś kopacze pokazali charakter..
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe