Hokej.net Logo
Mecze na żywo
Ekstraliga
Podhale
I tercja 0:1
Unia
Ekstraliga
STS Sanok
I tercja 0:1
GKS Tychy
Ekstraliga
Zagłębie
godz. 19:00
JKH GKS

Loża prasowa (2): Sąd nad Minkiną

Loża prasowa (2): Sąd nad Minkiną

Jutro odbędzie się Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy, na którym delegaci wybiorą prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz członków zarządu. Postanowiliśmy zapytać doświadczonych dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych o to, jak oceniają poprzednią kadencję Mirosława Minkiny. Poprosiliśmy o wskazanie jego sukcesów, jak i porażek.


Jak w skali szkolnej oceniasz kadencję Mirosława Minkiny i dlaczego?

Patryk Rokicki (TVP Sport):

- W polskim hokeju niestety wciąż nie jest dobrze. Funkcjonowanie potwornie zadłużonego Związku w czasach pandemii było dodatkowo utrudnione, ale na wyżej niż "3" (dostatecznie) nie mogę ocenić tej kadencji.

Stefan Leśniowski (sportowepodhale.pl):

- Zasłużył na dwóję. Polski hokej pod jego rządami nie zrobił nawet kroczku do przodu. Z klubowymi prezesami przekształcił ligę w ligę open, z której polskich hokeistów wyparli nie zawsze dobrzy obcokrajowcy. Nadal jako jedna z nielicznych dyscyplin zespołowych nie ma strategicznego sponsora. Zawierzył telewizji publicznej a ta wystawiła go do wiatru. Szefów TVP polska liga nie interesuje. Wizerunkowa porażka, gdy 15 reprezentantów kraju zbojkotowało powołania, bo nie respektował ustaleń poprzedników, którzy obiecali „dniówki” dla kadrowiczów po 300 złotych. Szedł w zaparte i przegrał w sądzie.

Grzegorz Wojtowicz (Polska Agencja Prasowa):

- Trzy plus – jego prezesura to efekt największego organizacyjnie kryzysu PZHL w historii związanego z działaniami poprzedniego prezesa Dawida Chwałki, ale Minikna jako członek zarządu też odpowiada za powstałe wówczas nieprawidłowości i długi.

Piotr Chłystek (Przegląd Sportowy):

- Mogę dać 3+. Na zachętę, bo w ostatnim czasie widzę, że prezes Minkina stara się, by było lepiej i ma różne ciekawe pomysły, choć ze względu na gigantyczne zadłużenie i brak nowych środków często ma związane ręce. Nie pomogło mu też koronawirusowe zamieszanie. Czasem jednak prezesowi trochę brakuje konsekwencji w działaniu. Nie podobało mi się też, że odcinał się od związków z Dawidem Chwałką. Przed komisją sejmową i osobami mniej zorientowanymi w temacie kreował się na człowieka, która nagle przychodzi z zewnątrz i spróbuje wszystko uporządkować. Inna sprawa, że więcej chętnych do pracy na tym stanowisku nie było. Tylko Minkina się nie przestraszył, podjął próbę i wydaje się, że radzi sobie coraz lepiej.

Tadeusz Musioł (Radio Katowice):

- Sądzę, że spokojnie mogę wystawić czwórkę. Wiem, że są długi, wiem, że w dalszym ciągu jest sporo do zrobienia, ale to są sprawy, którą dotyczą polskiego hokeja od lat i trudno zwalać wszystko na obecnego prezesa. Mam wrażenie, że jednak coś drgnęło. nie wszystko jest zasługą Mirosława Minkiny, ale liga jest coraz ciekawsza (nie mówię, że mocniejsza), reprezentacja dała nam trochę emocji, mamy okazję gościć turnieje. Czwórka jest chyba ok.

Jaki był największy sukces podczas jego rządów?

Patryk Rokicki (TVP Sport):

- Awans do finałowych kwalifikacji ZIO 2022, nieco wymuszona, ale dobra zmiana Tomka Valtonena na Roberta Kalabera i zwycięstwo nad Białorusią w Bratysławie. To był promyk nadziei, że nad naszym hokejem może zaświecić słońce na dłużej. Cieszy także coraz lepsza gra żeńskiej reprezentacji, która w 2019 roku osiągnęła swój najlepszy wynik w MŚ.

Stefan Leśniowski (sportowepodhale.pl):

- Projekt polskihokej.tv

Grzegorz Wojtowicz (Polska Agencja Prasowa):

- To, że nie doszło do kompletnego załamania finansowego i reprezentacje narodowe mogły jakoś przygotowywać się i brać udział w turniejach. Sukcesem był start w kwalifikacjach olimpijskich, choć awansu nie udało się wykorzystać. Dokonał też dobrych wyborów selekcjonera. Mam tu na myśli zarówno Tomasza Valtonena, jak i Roberta Kalabera.

Piotr Chłystek (Przegląd Sportowy):

- Podoba mi się, że prezes ciągle szuka współpracy z przedstawicielami innych państw i zależy mu na wymianie doświadczeń. Dołączenie polskich klubów do Pucharu Wyszehradzkiego czy organizacja Pucharu Trójmorza to inicjatywy, za które Minkinę z pewnością można pochwalić. Przez dłuższy czas polski hokej był też praktycznie nieobecny w mediach, kibice nie mogą liczyć na regularne transmisje PHL w telewizji. Cieszy, że PZHL w tej sytuacji podjął współpracę z różnymi redakcjami i przygotował kanał polskihokej.tv, gdzie ligowe spotkania można oglądać (cennik transmisji to już inna sprawa…). Na razie to działania na niewielką skalę, ale dobrze, że są.

Tadeusz Musioł (Radio Katowice):

- Mając na uwadze ostatnie miesiące, to myślę, że porozumienie się z Robertem Kalaberem by przejął naszą reprezentację. W okresie długoterminowym, tutaj się powtórzę, regularne otrzymywanie mistrzowskich turniejów. Duża pewnie w tym zasługa naszej przedstawicielki we władzach IIHF - Marty Zawadzkiej, ale idzie to na konto prezesa. Wydaje mi się, ze trochę poprawiła się też atmosfera wokół całej dyscypliny, czego dowodem m. in. pozyskiwanie sponsorów i nawiązana współpraca m. in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Sukcesem jest także uruchomienie platformy, za pośrednictwem której można oglądać mecze PHL. Płatnej, raczkującej, ale ważnej, bo jednak wpływającej na promocję hokeja.

Co było największą porażką?

Patryk Rokicki (TVP Sport):

Wymieniłbym tutaj trzy obszary:
- zgoda na Ligę Open, czyli powolne zarzynanie polskiego hokeja.
- brak ogólnopolskiego programu szkolenia dzieci i młodzieży. Czekaliśmy latami na powrót ze Szwajcarii Henryka Grutha i teraz trzeba działać. Uciekają nam kolejne miesiące, a na miejscu mamy człowieka-legendę, który jest idealnym kandydatem do przygotowania i wprowadzenia takiego systemu.
- brak regularnych transmisji meczów PHL w ogólnopolskiej telewizji. Bez tego wzrost popularności dyscypliny i przyciągnięcie dużych sponsorów jest praktycznie niemożliwe. Związek i kluby jak najszybciej muszą znaleźć na to środki.

Stefan Leśniowski (sportowepodhale.pl):

- Wizerunkowa, wspominana w pierwszym punkcie. Podobnie jak brak sponsora strategicznego i PHL w telewizji.

Grzegorz Wojtowicz (Polska Agencja Prasowa):

- Brak zjazdu wyborczego w 2018 roku, który sprawiłby, że jego ewentualna prezesura byłaby poparta realnym mandatem środowiska hokejowego. A tak był przez wielu odbierany jako uzurpator.

Piotr Chłystek (Przegląd Sportowy):

- Moja pierwsza myśl, to porażki wizerunkowe i sposób w jaki rozwiązano zamieszania związane ze strajkiem reprezentantów przy okazji turnieju EIHC w Gdańsku w 2018 roku oraz pechowym zgrupowaniem w Warszawie w 2020 roku. Padło wtedy wiele niepotrzebnych słów. Oficjalnie i nieoficjalnie.

Tadeusz Musioł (Radio Katowice):

- Trudno to jednoznacznie wskazać. Brak sponsora tytularnego dla rozgrywek to największa porażka każdego prezesa hokejowej centrali, ale wiadomo, ze nie jest łatwo rozmawiać z inwestorami mając na papierze miliony zadłużenia. Może nie porażką, bo było to w porozumieniu z klubami, ale wydaje się, że inaczej można było rozwiązać zakończenie " sezonu pandemicznego", nie przyznając medali, ale jedynie wskazać zwycięzcę.

Co powinien zmienić, jeśli ponownie zostanie prezesem?

Patryk Rokicki (TVP Sport):

- Niezależnie kto zostanie prezesem, to musi porządnie wziąć się do pracy w kwestiach poruszonych w poprzednim pytaniu.

Stefan Leśniowski (sportowepodhale.pl):

- Zmniejszyć liczbę obcokrajowców. Zadbać o młodzież, a więc o przyszłość reprezentacji, która powinna być wizytówką związku. Postarać się wreszcie o sponsora strategicznego dla PHL.

Grzegorz Wojtowicz (Polska Agencja Prasowa):

- Przede wszystkim zająć się wdrożeniem nowego systemu szkolenia. Zająć się edukacją trenerów i sędziów. Wprowadzić przejrzystość finansową i odbudować strukturę PZHL. Otworzyć się na inne środowiska. Wyzbyć się partykularnego myślenia i przekonania, że polski hokej to tylko Górny Śląsk.

Piotr Chłystek (Przegląd Sportowy):

- Myślałem, że redakcja hokej.net zaprosiła mnie do udziału w krótkiej sondzie, a nie poprosiła o pisanie rozprawki? A mówiąc poważnie, to posłużę się odpowiedzią, którą zwykle dziennikarze słyszą od sportowców, gdy pytają, w jakich obszarach chcą się poprawić: Tak naprawdę w każdym aspekcie jest pole do poprawy. Naszemu hokejowi przydałby się „Okrągły Stół”. Różne grupy (zawodnicy, trenerzy, działacze, dziennikarze, itp.) mogłyby przedyskutować, jakie środowisko ma potrzeby i jakie możliwości. Wtedy można myśleć, co dalej. Może w przypadku wyborczego sukcesu nową kadencję prezes Minkina powinien rozpocząć właśnie od serii spotkań z przedstawicielami poszczególnych środowisk?

Tadeusz Musioł (Radio Katowice):

- Trudno powiedzieć. Wciąż brakuje mi większego " wykorzystania" naszych hokejowych gwiazd. Oczywiście jeżeli wyrażą taką wolę, ale w tym rola m.in. prezesa by ich przekonać. Mam tutaj na myśli oczywiście Mariusza Czerkawskiego, ale przede wszystkim Henryka Grutha, który miał spory wkład w budowę szwajcarskiego hokeja i ma bezcenną wiedzę, której nie można zmarnować. Nie wiem, czy jest to wykonalne, ale warto zrobić także wszystko, by zjednoczyć środowisko. Może coś na miarę okrągłego stołu z udziałem działaczy, trenerów, zawodników, sędziów, a nawet dziennikarzy i kibiców. Warto słuchać wszystkich, przecież każdy ma jakiś pomysł. Może jakiś uzdrowi polski hokej?

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • hanysTHU: Żujo i żujo i przeżuć nie mogo...
 • wiemswoje: 15 min grania drugiej tercji Cracovia bez celnego strzału..
 • hokej_fan: Ale ze gumożujca zjechał żelka
 • statys: Czarna rozpacz... jest tyle dobrych klubów w Europie, polskie nie muszą grać w CHL, nie ten budżet, nie ci zawodnicy, niestety.
 • gieksa76: Brawo GIEKSA za walkę za rok będzie lepiej
 • Unikatowy99: Skoro przeciętni Węgrzy ograli Katowice my również to zrobimy w niedzielę
 • gieksa76: Tak jak w ostatnich pięciu meczach
 • gieksa76: sorry 7 meczach
 • Unikatowy99: Jeżeli chodzi o liczbę naszych porażek z Katowicami to chyba 8 albo 7 pod rząd
 • hanysTHU: Nie ma to jak grać u siebie...
 • Hokejowy1964: Pel52 następnym razem napisz przed tym jak będziesz robił jakieś zakłady to może postawisz inaczej....
 • szajbu: GieKSa wygra teraz na wyjeździe
 • Luque: Kato przegrać z Magikiem to normalnie wstyd ;P
 • uniaosw: 111 czekamy
 • Prawdziwy Kibic Unii: Uniaosw prosze Cie zakoncz te plotki bo to juz jest nudne nikogo na tym etapie nie bedzie
 • rober03: Niektórzy napiszą wszystko żeby tylko tu w jakiś sposób zaistnieć. Z początku było to nawet śmieszne ale teraz to pie..przenie delikatnie mówiąc trochę irytuje.Coz demokracja nic nie poradzimy nie bluzga nie obraża a za głupie pisanie niestety nie banują
 • uniaosw: Liczba 111 oznacza plotkę?
 • Andrzejek111: O co chodzi?
 • uniaosw: Spokojnie Andrzejku nie o Ciebie 😁
 • hanysTHU: #inzupawetrust
 • hanysTHU: Co tam piszecie, że co?
 • emeryt: uniaosw dopisz jeszcze że def i czeka na wize,chłopy tak trudno poszukać na ellite o kim uniaosw pisze...?
 • emeryt: Zetik solenizant...zatem mały quiz kochani...w trakcie krórego meczu Zetik pokazał doope zgromadzonej widowni?
 • emeryt: a tymczasem Michalovce pożegnały 2 stranieri zza oceanu,ciekawe czy byli to ludzie Coolena
 • uniaosw: Eme odpuść
 • uniaosw: Podpisze to im gul dopiero skoczy 😁
 • emeryt: taaa,jeszcze meczu w tym sezonie nie zagrał
 • rober03: Od jutra zaczynamy pisać że nowy stranieri tuż tuż. Poczekam parę miesięcy może ktoś przyjdzie to będę się chwalił jaki to zorientowany jestem 😁
 • uniaosw: Jak tak dalej pójdzie z wizą to może temat upadnie i Zupa nie będzie przesolona
 • uniaosw: Eme no nie zagrał ale słuchy chodzą o kontrakcie miesięcznym może to wzmocnienie na puchar kontynentalny
 • unista55: Miesięczny kontrakt haha? A może jednomeczowy? Nic z takich grajków nie ma, co przychodzą w trakcie sezonu, nic nie grali wcześniej, nie znają drużyny i nie wiadomo, czy w formie fizycznej. Jeżeli to będzie def, to kto ma mie grać, któryś Noworyta? Cały sezon zapieprzają, a na Kontynentalny usiądą na ławie, bo jakaś gwiazdka wskoczy?
 • emeryt: nie zagrał ale wzmocnienie hmmm a to ciekawe
 • emeryt: znowu magia cv...
 • walcowy: gks ma 1 formację. ktokolwiek z niej złapie kontuzje to wiecie
 • walcowy: Myślę ze Toruń ICH WTEDY OGRA
 • uniaosw: Miesięczny kontrakt testowy dla poprawki ale ja nic nie wiem
 • emeryt: fajnie gra Jakobsons,ambitny twardy nieustepliwy,hybryda Bezuski
 • emeryt: chodzi az miło patrzeć,widac że przyjechał tutaj do pracy a nie odcinac kupony
 • uniaosw: A Ahopleto? Bardzo inteligentny napadzior plus szybka jazda
 • emeryt: klasowy grajek,dużo widzi
 • Arma: tyle że to nie jest grajek na 4 piątke
 • emeryt: jego asysta w Toruniu stadiony świata
 • Arma: Aż się przypomina Trandin w 4 piątce.
 • Prawdziwy Kibic Unii: Kto ma 4 piatke ….ale Ahopelto juz gra w drugiej
 • Prawdziwy Kibic Unii: Wg mnie to Teddy nie ma dobranych partnerow
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bo Denys rozrabiaka do Kowala i Krzemyka pasowal jakos tak robil miejsce dla technicznych ..
 • Prawdziwy Kibic Unii: Ale wtedy kto w 4 piatce…?
 • Prawdziwy Kibic Unii: Moze Soltys Teddy i ktos jak VRC …
 • emeryt: Snikers nadal bez kontraktu,kontuzja?
 • emeryt: w Danii uznana marka,troche dziwi że nikt z nim nie podpisał
 • omgKsu: ŁYSZCZARCZYK dzis szaleje na zapleczu czeskiej , na chwile obecną 4bramki po 2t w meczu ze Slavia Praga
 • emeryt: VRC 8 meczów 7pkt w piratach
 • uniaosw: Ahopelto-VRC-Skinnars ajajaj ale by to żarło
 • emeryt: ooo Panie
 • uniaosw: Padakin z bliźniakami też, podobna jazda na łyżwach i mocno na kiju
 • Prawdziwy Kibic Unii: No to mamy podpowiedzi …
 • Prawdziwy Kibic Unii: A ja bym zostawil finow z Dziubkiem i Teddy ze szwedami Alex z Cichym i Soltysem Padakin z Deniskiem i Kowalem np a Krzemien i juz za duzo …napastnikow nie wymyslimy tego bo kogos bysmy skrzywdzili …ale ktos z tego grona mile widziany skoro Rudolf narzeka na waska kadre :)))
 • hanysTHU: I Juha.
 • hubal: a medale już rozdane ?
 • rober03: Fajne plany i marzenia. Czy realne obym się mylił ale chyba nie. Ktoś by musiał chyba głęboko sięgnąć do portfela żeby to ogarnąć a żadnego profesora chętnego żeby czek wypisać niestety w Oświęcimiu nie widzę
 • Prawdziwy Kibic Unii: Rober03 nam wystarczyłoby mrugnięcie finansowym okiem Pana Sołowowa …tak blisko a tak daleko…oczywiście z zachowaniem Naszych Prezesów aktualnych
 • rober03: Cóż on niestety nie czuje hokeja woli zapach benzyny a faktycznie mógłby pozamiatać w lidze o nawet tego nie poczuć 😁👍
 • Zaba: Nie tylko benzyna... Mało kto pamięta (wie?), że Syntos przez lata był sponsorem Austrii Wiedeń. Nawet był na koszulkach.
  https://www.cksport.pl/pokazWiadomosc/22214_klub_sponsorowany_przez_lata_przez_kieleckiego_miliardera_stanal_na_skraju_bankructwa.html
 • Zaba: *Synthos
 • J_Ruutu: Marzy się wam dobry pan który kupi Unii mistrzostwo? Bo przecież co to dia niego :D
 • Prawdziwy Kibic Unii: Marzy sie nam zeby możni tego Kraju spojrzeli w dół i wyciagnęli palec lokalnie do każdego klubu w Polsce
 • hokej_fan: Prawdziwy Kibic Unii. Jeśli pan Sołowow byłby rodowitym oświęcimianinem to pewnie by kasę dał. Czy Ty będąc oświęcimianinem ale firmę miałbyś w Suwałkach to sponsorowałbyś miejscowy klub czy Unię? Odpowiedz sobie sam
 • hokej_fan: Jakiego możnego masz z Oświęcimia?
 • hokej_fan: Warszawa, Łódź, Gdańsk i wiele innych nie ma klubu hokejowego na przyzwoitym poziomie a chcesz by małe miasteczka miały bogatych sponsorów , niby skąd?
 • hokej_fan: To co obecnie robi pan Sibik dla naszego klubu, po prostu czapki z głów!
 • Prawdziwy Kibic Unii: Hokej_fan Pan Sibik to nie ma słów czapka z głowy, Pan Sołowow nie sponsoruje nic poważnego a ja miałem na myśli firmy zarabiające w danym mieście czy regionie i właśnie dlatego wspomniałem właśnie w taki sposób Firma Chemiczna jest z Oświęcimia, Fiat Tyski jest Włoski, a Tyskie piwo jest w niepolskiej Grupie itd.
 • AdaM1234: Orientuje się ktoś czy niezbędniki kibica na obecny sezon zostały już wysłane?
 • hokej_fan: Pan Sołowow nie sponsoruje bo nie czuje się Oświęcimianinem, pytałem się ciebie czy ty byś sponsorował klub z innego regionu Polski?
 • hokej_fan: Jak była Firma Chemiczna i prezesem był człowiek z Oświęcimia to kasa była!
 • emeryt: za Ingielewicza też była a chłop z Warszawy
 • Luque: Póki co w PZHLu jest kupa kasy... ale do spłacenia...
 • Unikatowy99: Jutro wskakujemy na fotel lidera tam gdzie nasze miejsce
 • hanysTHU: #inzupawe.trust
 • hokej_fan: emeryt to były inne czasy i to nie była Ingielewicza firma tylko państwowa, więc fajnie rozdaje się nie swoje pieniądze
 • hokej_fan: Pan Sołowow przejmując zakłady zrobił referendum w firmie czy pracownicy chcą dalej wspierać Unię, jaka była odpowiedz załogi? Chyba każdy wie...
 • emeryt: fanie ale za Firmy Chemicznej też były państwowe pieniądze,usystematyzuj bo przeczysz sam sobie,pozdro,bez napinki
 • MarioG76: hokej_fan jakie referendum. O czym ty piszesz, Ty na pewno w tej firmie nie pracowałeś jeśli takie głupoty piszesz. Odnośnie firmy to nikt z pracownikami tam się nie liczył a jak teraz jest to nie wiem bo 15 lat tam nie pracuję.
  Tak tam było dobrze po przejęciu firmy przez tego pana .
 • MarioG76: Że wielu ludzi się wolało zwolnić.
 • hokej_fan: MarioG76 pracuje bardzo długo w Firmie Chemicznej u wiem co mówię,pracownicy podpisywali listy czy są dalej za finansowaniem Uni czy nie! Niestety ludzie myśleli że firma nie będzie finansować klubu to kasa pójdzie na pensje od takie laickie myślenie pracownikow
 • hokej_fan: Emeryt wyraźnie napisałem że za Firma Chemiczna była państwowa więc prezes sponsorował klub za państwowe pieniądze czyli nasze, czego nie rozumiesz? Teraz to firma prywatna właściciel nie jest niestety mieszkańcem Oswiecimia
 • Padaka77: Panowie ktoś dzisiaj stawia cos na buku? jakieś typy ?:D
 • hanysTHU: https://dziennikzachodni.pl/atak-kibica-na-prezesow-gks-katowice-aktualizacja-klub-zglosil-sprawe-na-policje-wideo/ar/c2-16936275.
 • hanysTHU: Informacyjnie.
 • PEL52: Padaka,Bremerhaven 1 ,Unia handikap -3,B. Bystrica 1,Sanok-Tychu powyzej 5
 • PEL52: MAC Ujbuda 2,Davos 1
 • emeryt: ma ktos suchy chleb? dla konia
 • omgKsu: Dzis w NT z Lundinem czy dalej Kowalenko na 1?
 • statys: Dałbym grzanki, ale mi do żuru zabraknie.
 • MarioG76: Dlaczego nie mam naliczonych punktów za mecz CHL 4.10 EC Villach SV – Straubing Tigers
 • MarioG76: też tak macie ? Cały czas pisze obliczanie typer
 • uniaosw: Linus najwcześniej w niedzielę
 • wpv: @MarioG76 już powinno być okej
 • hanysTHU: . Aaaaeeeejaaooo!
 • hanysTHU: Piknie.
 • emeryt: było info 10 dni temu że Linus drobna kontuzja,ciekawe...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe