Hokej.net Logo
KWI
19
MAJ
3

Michał Radwański: Musimy piąć się do góry

Michał Radwański: Musimy piąć się do góry

O sukcesach w grupach młodzieżowych i trzech złotych medalach sanockiego hokeja, celach na nowy sezon w Polskiej Hokej Lidze i realizowaniu trzyletniego planu rozmawiamy z Michałem Radwańskim, prezesem młodzieżowego UKS Niedźwiadki Sanok i seniorskiego Ciarko STS Sanok.


HOKEJ.NET: - W poprzednim sezonie łącznie wszystkie grupy sanockiego hokeja zdobyły trzy złote medale. Czy Sanok to czołówka utalentowanej młodzieży w Polsce?

Michał Radwański, prezes UKS Niedźwiadki Sanok oraz Ciarko STS Sanok: - Na pewno. Potwierdziliśmy to wynikami. Stoimy już tą młodzieżą bardzo długo. Ten sezon był dla nas szczególny, bo nigdy nie zdobyliśmy jeszcze trzech złotych medali w jednym sezonie. W młodziku wygraliśmy ze wszystkimi. Triumfowaliśmy w Ogólnopolskiej Olimpiadę Młodzieży, gdzie chłopaki naprawdę wywalczyli to, bo dotarli do finału pokonując najpierw w fazie grupowej Toruń a następnie w finale ich ograli. Również w CLJ dotarliśmy do finału, w którym zostały przyznane dwa złote medale, gdyż decydujące mecze przerwała pandemia. Cieszy fakt, że ta młodzież rozwija się i zdobywa wysokie laury. Zawsze stawialiśmy na swoich wychowanków. Nigdy nie robiliśmy żadnych fuzji z innymi klubami, co z resztą byłoby dla nas ciężkie z powodu naszego położenia geograficznego na hokejowej mapie Polski. Mimo to graliśmy w lidze karpackiej, gdzie może w grupach młodzieżowych dostawaliśmy "baty", ale to procentowało na przyszłość. Natomiast w innych grupach wiekowych przodowaliśmy tam i niejednokrotnie wygrywaliśmy ligę. Pandemia trochę nam to utrudniła między innymi wyjazdy na Ukrainę, Czechy czy Słowację. Staramy się szukać dodatkowych spotkań, ponieważ w MHL nie ma tych meczów za wiele.

Jak prezes ocenia pod względem organizacyjnym młodzieżowe ligi? Powinno być więcej tych spotkań albo połączyć ligi regionalne w jedną centralną, czy jednak finanse na to nie pozwalają?

- Większość lig odbywa się turniejowo. W żaku młodszym, starszym i unihokeju są rozgrywki organizowane przez związki okręgowe. Tutaj ubolewamy nad ilością tych spotkań. Niektóre kluby nie są w stanie rozgrywać tych spotkań więcej z powodu małej ilości zawodników. Zwłaszcza, że młodzież nie garnie się już tak chętnie do tej dyscypliny sportu, ale też i do każdego innego sportu. Musimy tutaj nadrabiać, wychodzić z czymś do rodzica, dlatego powstał pomysł na udział w lidze karpackiej. Łatwiej ma śląski związek, bo organizują mecze, chociażby z Czechami. Toruń czy Gdańsk ma tutaj o wiele trudniej. Chcielibyśmy znaleźć jakiś złoty środek, dlatego razem ze związkiem zorganizowaliśmy MHL dla starszych roczników, ale nie ukrywam, że koszty robią tutaj swoje i jest to bardzo uciążliwe. Niektóre kluby upadają, ale też i tworzą się nowe. U nas udaje się organizować te dodatkowe mecze i każda z drużyn rozgrywa około 50 spotkań w sezonie. Były też sezony, w których niektóre nasze zespoły rozgrywały nawet po 70 spotkań w sezonie.

Jak wygląda obecnie sytuacja na najbliższe lata? Uda się zebrać zawodników do każdej grupy wiekowej?


- Mimo iż sanocka młodzież zdobyła w minionym sezonie bardzo dużo, to wciąż szuka nowych wyzwań. Trochę młodzieży obecnie odchodzi, ale jest to też spowodowane pandemią, tworzą się różne SMSy, które też wabią do siebie zawodników. Często podbieram młodszych zawodników i przenoszę ich do starszych zespołów. W tym sezonie może nie będziemy błyszczeć w lidze MHL, ale na pewno ta młodzież, która została, będzie się ogrywać i to będzie procentować na przyszłość. Taka jest u nas zasada. W tym sezonie przystąpimy do rozgrywek w każdej grupie wiekowej, ale zostanie to okupione dużą dozą finansową i wysiłkiem wszystkich dookoła.

Czy po sukcesach w grupach młodzieżowych seniorzy zbierają już jakieś żniwa?

- Cały czas mamy utalentowaną młodzież, ale nie da się co sezon wprowadzać po 20 nowych wychowanków do drużyny seniorskiej. Podczas naszej gry na Słowacji nasi 17-18 latkowie ogrywali się tam i szybko przystąpiliśmy do ekstraligi, wprowadzając największą ilość młodzieży do Polskiej Hokej Ligi i nikt nie może temu zaprzeczyć. Niektórzy zawodnicy wybierają inne kierunki życiowe, jak chociażby studia, ale na to już nie mamy wpływu. Obecnie nasi zawodnicy występują w kadrze U16, U18, U20 i stopniowo co roku po jednej czy dwie osoby będą wchodzić do kadry seniorskiej i oto nam chodzi. Migracja cały czas jest i będzie, bo jest to nieuniknione, ale mamy nadzieję, że ci zawodnicy do nas wrócą za dwa czy trzy lata.

Jaki cel Ciarko STSu Sanok na najbliższy sezon PHL?

- Zawsze trener ustawia sobie wysokie cele. Zakładamy sobie trzyletni plan i mamy swoją wizję na to. Ściągnęliśmy 2-3 zawodników więcej, żeby też podnosić poziom naszej drużyny i aby wychowankowie mieli się od kogo uczyć. Gdybyśmy mieli grać tylko i wyłącznie wychowankami to ciężko by było podnosić poziom. Musimy piąć się do góry i minimalnie podnosić sobie poprzeczkę. Co do celów na ten sezon powinniśmy walczyć o play-off, ale to udało nam się już w tamtym sezonie. Cały czas mamy ten sam cel, ale chcemy trochę więcej w nim zdziałać.

Pierwsze sparingi już za drużyną. Co może prezes powiedzieć o obecnym stanie drużyny?

- Wciąż ciężko coś więcej powiedzieć. Bardzo długo sprawdzaliśmy nasze wzmocnienia zza granicy, prześwietlaliśmy ich kariery i naprawdę zajęło nam to dużo czasu. Na ten moment możemy być zadowoleni, ale wszystko zweryfikuje liga. Mamy jeszcze trochę czasu do startu ligi. Przede wszystkim chcemy mocno grać u siebie, na swoim lodowisku i przed własną publicznością. Tanio skóry nie oddamy.

Publiczności chyba najbardziej brakowało w minionym sezonie. Dopingu, atmosfery ale również finansowo klub stracił.


- Straty są i to też finansowe. Kibiców u nas zawsze było bardzo dużo i nie ma co ukrywać, że jest to duża strata, że przez większość sezonu trybuny był zamknięte. Druga strona medalu to ta, że przy własnej publiczności gra się dużo lepiej i łatwiej. Fińscy zawodnicy mówili, że bardzo dobrze im się grało przy naszych kibicach, ich dopingu i dużo lepiej niż przy jej braku. Mamy dużą nadzieję, że pod tym względem w tym sezonie będzie dużo lepiej i pandemia nie pokrzyżuje nam planów.

Rozmawiał: Sebastian Królicki


Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Paskal79: Sawicki ciekawa opcja .... zależy jak się ceni....?
 • Simonn23: Ja napisałem
 • Simonn23: Wywiad z Markiem Zietarą, stąd info
 • szarotekNT: Sawicki juz w gorach jest..Kapica wyladuje u Ziętary w Krakowie...tam ma dom,zona tam mieszka caly czas a syn chodzi do szkoly..za kase Kapicy mozna naprawde sprowadzic nietyzinkowego grajka...ale ja bym sie niezdziwil jakby soe ukázal artykol že zostaje w NT
 • Simonn23: Myślę że dla niego to będzie najlepsza opcja czyli powrót do Krakowa. Choć to raczej będzie wiązać się z brakiem walki o medale (chyba)
 • emeryt: a chłopaki z Sanoka czekajo...
 • emeryt: Biłas,Filipek,Florczak
 • szarotekNT: Eme mysle ze sa juz tez po slowie z Craxa przynajmniek Florczak i Bilas
 • emeryt: też tak myśle,łakome kąski,jeszcze młodzi a już doświadczeni,kadrowicze
 • emeryt: to okienko transferowe wybitnie na dobry piniondz dla ślizgaczy,towaru mało a popyt duży
 • Arma: Bo ostatecznie tylko paru grajków ma wiele ofert do wyboru, reszta dostaje jedną propozycję albo wcale i muszą brać co jest
 • Simonn23: W Mestis do wyboru do koloru
 • Simonn23: https://www.eliteprospects.com/player/395076/joni-airo
 • szarotekNT: Ja bym sie tez bardziej skupil na Ameryce Północnej...przyklady Sadlochy i Szčzerby pokazuje ze mozna tam za stosunkowo mala kase wylowic fajne perelki
 • Simonn23: https://youtu.be/AKDj6Ad2p7o?si=ggEPWL0CwJo5zTUt
 • AdaM1234: Podeśle ktoś link do strony gdzie zakupię bilety na sparing Słowacji z Polską, który odbędzie się w Zylinie?
 • Zaba: Pamiętajcie, zw w obronie musimy zachować jeszcze miejsce dla Kacpra Prokopiaka... Nawet jak będzie na początku popełniał błędy powinien się ogrywać i łapać jsk najwięcej minut. Widziałbym go w 3 obronie z jakimś doświadczonym obrońcą. Tak swego czasu ogrywaliśmy Piatka cz
 • omgKsu: https://www.ticketportal.sk/event/Pripravny-zapas-Slovensko-vs-Polsko
 • omgKsu: Tutaj masz , o ile cos zostało ;)
 • Simonn23: Zaba myślę, że sezon zasadniczy a szczególnie po drugiej rundzie(kwalifikacja do PP) to można, jak najbardziej
 • Zaba: Czy innych młodych naszych obrońców ustawiając ich w parze z Aleksiejewem czy Markiem Cholewą. Sławek Czerwik, który był jednym z najbardziej wysmiewanych (niestety) przez kibiców obrońców juz jako doświadczony obrońca przeszedł taka metamorfozę, że ocierał się o kadrę na koniec kariery
 • emeryt: ze starymi wygami grali też Kozak,śp. Szymon Urbańczyk i chyba Gabryś ,to dobra droga,występy tylko w 4 piątce przytłacza i zatrzymuje w rozwoju
 • Zaba: Nur jestem zwolennikiem ustawiania w 4 obronie dwóch najsłabszych obrońców. Choć ciągle liczę, że Milosz będzie grał na poziomie Patryka.
 • Luque: Ja tam bym się przyglądnął tym z u18 co grają w Polsce i dawał im szansę w PHL
 • Zaba: *nie jestem
 • emeryt: Luq ale oni chyba jeszcze fizycznie nie so gotowi
 • AgniechaNT: w przypadku Damiana decydujące będzie ile zaoferuje mu cracovia @szarotek
 • AgniechaNT: z krakowa do nas nie jedzie się już tak długo godzina z małym chaczykiem i jesteś
 • emeryt: problem z młodymi tez jest taki ze sponsor płaci chce wyników tu i teraz,raczej nie patrzy na ogrywanie młodych bo woli doswiadczonego który gwarantuje wynik...paradoksalnie im słabszy zespół czyt malo kasy tym wieksze szanse na ogrywanie młodych bo "ktoś musi grać a piniondza brak"
 • Luque: Eme jakoś w Czechach tak robią i taki np. Krzysiek Maciaś wystąpił w kilku spotkaniach w wieku 17 lat
 • Luque: A poziom dużo wyższy
 • AgniechaNT: a w zeszłym roku o tej porze zaoferowali mu tyle że nawet po tylu wspólnych pięknych chwilach skończyły się sentymenty
 • Andrzejek111: A tymczasem w Pardubicach 3-0
 • emeryt: Maciaś rodzynek,Czesi potrafo łowić talenty
 • Paskal79: Bo u nas to się wszystkiego boją,chodzi mi o Polskę zawszę się boją młodych dać do składu,chyba że muszą.....
 • AgniechaNT: także w przypadku Damiana zwyczajnie przemówią pieniądze @szarotek
 • Luque: Młody Majak niech się tam szkoli w Czechach, widać że to może być dobry obrońca
 • Simonn23: Pamiętam jak w grudniu byłem na Trzyniec - Sparta i w karnych strzelał chłopak z rocznika 2006
 • emeryt: Vzechoslowacja to chyba na ten moment jedynie słuszna droga
 • Paskal79: U nas był Janek i nie zawszę grał a ograny i dobry chłopak, może teraz nie będzie taniej presji bo zdobyli majatra,to może kilku młodych dostanie więcej szans,a tych co wymieniłeś eme to tylko Gabryś to etatowy elsrraligiwiec,ale on miał serducho i poświęcał się Kozak grał gdy Unia miała pakę i miał ciężko zaistnieć..... choć warunki super i prawy kij
 • Arma: Unii nic nie zmieni jeden czy dwóch młodych w składzie, to nie jest tak że jeden czy drugi sam przegra mecz a niech łapią doświadczenie. Przy dobrym trenerze będą się błyskawicznie rozwijać, o ile tylko głowa nadązy i będą chęci by się uczyć
 • Luque: Popatrzcie na Kacpra Maciasia... grał a nie otwierał boks i dzisiaj jest już w innym miejscu
 • Paskal79: Powini wprowadzić takie coś że w 4 atakach grają sami młodzi typu 18-20lat i z góry powinni mieć określoną wypłatę by nie było przebijania i sztucznego zawyżania kontraktów, jakąś średnia może 3-4 tys, może Max 5
 • Arma: Jak w czwartej piątce śmigają 32 latkowie kosztem młodych to jest spory problem
 • Luque: Paskalu pytanie czy trenerzy będą wypuszczać taki 4 atak...
 • Paskal79: Dam wam przykład Może nie którzy pamiętają jak młody Tomek Piątek wchodził do drużyny Sidora, chłopak chciał walczył i sam mocno trenował,a i Sidor nie był jego zwolennikiem, ale ciężka praca został potem jednym z podstawowych obrońców w Uni i reprezentacji
 • Paskal79: Lugue przymus z centrali i wszyscy by mięli takie piątki więc sprawiedliwie,tak jak teraz z młodzieżą że muszą być dwóch,a jak nie grają to kary pieniężne czy inne ,lub jakieś bonusy....
 • Paskal79: Takie Jake w ekstraklasie jak nie grają młodzieżowcy określoną ilość minut to kluby płacą duże kary a kto ma ich na więcej dostaje za to kasę na koniec sezonu, powiecie że PZPN to nie PZHL i kasy u nas nie ma,ale coś podobnego zrobić....
 • Luque: Paskalu tu związek powinien znaleźć sponsora/sponsorów którzy by sfinansowali takie nagrody dla klubów i np. byłyby takie które mogłyby być tym zainteresowane
 • Paskal79: No ja wiem , dało by się to ogarnąć ,ale u nas w hokeju to bieda niestety.....
 • Paskal79: W takim przypadku taki Sanok mógłby dostać duża kasę....bo ogrywają młodych....
 • Paskal79: Jak kogoś stać tak jak Raków w piłkę bo mają zapłacić chyba ok 400 tys , choć mogę się mylić a taki górnik dostanie no nie pamiętam pewnie ok 300-400 tys za młodych, a Ci co wygrają to pewnie oke500-700 tyś może mniej bo nie pamiętam ile dokładnie ,ale można to sprawdzić....
 • Paskal79: Wiadomo piłka to nie hokej,ale trzeba coś z tym zrobić bo za5-10 lat nie będzie kim grać w reprezentacji,chyba że podciągami z za Oceanu i
 • Paskal79: Chyba w Norwegii w ekstraklasie w hokeju są limity płacowe dla młodych grajków co grają w seniorach,by nie było przeginania płacy, można by to jakoś przenieść do nas...
 • KubaKSU: Brawo Heiki ! :) ciekawe kto jutro ;P ?
 • unista55: Brawo Heineken :)
 • Luque: Jaromersky i Jaśkiewicz oficjalnie odchodzą z GKSu Tychy
 • Paskal79: Przecież to było już kilka dni temu że podpiszę.....
 • Paskal79: Lugue u wase strasznie czystki,chyba będzie Tychy Suomi w nazwie....
 • KubaKSU: Dziś jest oficjalnie i tego się trzymajmy;)
 • Paskal79: Trener to podstawa.....
 • Luque: Paskal sam jestem ciekaw kto będzie grał w GKSie w przyszłym sezonie
 • Polaczek1: Kase macie to pewnie jedna mocna polska piątka w ataku Komora Łyżka i Aron ? W kolejnej Vitanen Turkin i Olaf. A resztę ściągnie pewnie Kołcz od siebie i w 4 upcha limit Polaków
 • PanFan1: Kto jeszcze nie widział tej widowiskowej interwencji Bobrovskiego, ten niech nacieszy oczy ;)

  https://youtu.be/vGHEqwyFrRU?si=moVL3On753_Qi-Jy
 • omgKsu: Super że zatrzymaliśmy TOPowych 🇫🇮 , wszak sąsiedzi zza miedzy robili podchody :)
 • Polaczek1: Na papierze juz Ci to mowie Luq będziecie mocni. Tylko pytanie czy będzie chemia i zalotnik to poukłada.
 • Luque: Polaczek jaki Olaf?
 • BOBEK: omgKsu:

  ty jesteś z zarządu Unii ? ze wiesz o podchodach Tyskich ????
 • narut: I Włosi mają problem z Korea Południową w towarzyskim meczu, póty co 3-2 dla Koreii, natomiast Francja prowadzi po I tercji ze Słowenią choć z gry lepiej się prezentują Słoweńcy..Francuzi natomiast szybko wykorzystali przewagę, bez zabawy zbytniej w rozgrywania krążka..
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bobek ta informacja byla o Radka ze tak bylo wobec naszych Fin i Katowickich wiec omg nie jest podejrzany :)
 • 6908TB: Nitra 1:1. Kibicuje z kubkiem klubowym Nitry z zeszłego roku, niech tworzą historię.
 • narut: obrona Bobrovskiego - coś niesamowitego, on jeszcze tyłem ten krążek obronił.. niesamowite..
 • BOBEK: on nie pytał o zawodników tylko jak sie kobitom mieszka w Polsce to też sprawdzona info chce zone sprowadzić
 • narut: surrealizm.. na pełnej...
 • Prawdziwy Kibic Unii: Bobek …masz racje 🤥
 • BOBEK: na tą chwile Tychy w przyszłym sezonie na poziomie Sanoka bez urazy
 • omgKsu: Panie Bobku przepraszam że uraziłem .
  Jestem sponsorem Unii lecz nie jestem w jej zarządzie.

  Pozdrawiam
 • Prawdziwy Kibic Unii: Podchody pod Ahopelto rozpoczely sie w lutym Bobku i moja informacja jest 100% rozmawialismy wiec utnijmy ta dyskusje
 • Prawdziwy Kibic Unii: Tak samo bylo z Valtolą
 • PanFan1: Fajna czterdziestka siódemka Jets-òw za dosłownie parę jurkòw
 • PanFan1: https://www.muziker.pl/winnipeg-jets-nhl-47-sure-shot-snapback-navy
 • 6908TB: Nitra mistrzem z 8. miejsca po sezonie zasadniczym
 • omgKsu: Czyli jednak nieprzepraszam :)
  Sezon ogórkowy w pełni 😁

  Fanie fajna czapa , wolałbym coś w barwach Toronto :)
 • omgKsu: Magnitogorsk wygrał KHL .
 • Paskal79: Potwierdzam to co piszę OMGksu były podchody trenera Tychy pod naszych Finów....
 • PanFan1: Capsi za 7 dyszek
 • PanFan1: https://www.muziker.pl/washington-capitals-nhl-47-mvp-branson-navy-blue
 • PanFan1: Maple Leafs trochę droższe
 • PanFan1: Muziker. pl fajna stronka
 • PanFan1: Bluzy hokejowe POLSKA na eBay
 • PanFan1: https://www.ebay.co.uk/itm/185821043788?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=DJq1sl0WSA6&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • PanFan1: https://www.ebay.co.uk/itm/184198679833?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=DJq1sl0WSA6&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • PanFan1: ... i jeszcze taka
 • PanFan1: 👇
  https://www.ebay.co.uk/itm/266772264778?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=MvYB1mP6Tri&sssrc=4429486&ssuid=MvYB1mP6Tri&var=&widget_ver=artemis&media=COPY
 • omgKsu: Fajna strona Fanie , niewidziałem jej jeszcze.
  Póki co mamy przyjemnośc w Osw chodzic w czapkach z napisem Mistrz Polski :)
 • BOBEK: ok mój błąd
 • omgKsu: Pytanie co teraz ? 🙃
 • Prawdziwy Kibic Unii: Omg jak to co po slowiansku wysle kolega karton ulubionej substancji na adres klubu Mistrza Polski z dopiskiem dla Omg przepraszam i po temacie 🤓
 • omgKsu: Uważam pomysł kolegi za znakomity :)
  A tak na serio to zróbmy tak jak pisze pewien szanowny użytkownik tego portalu :
  "Miłujmy sie" 😁

  Dobrej nocy.
  Pozdrawiam
 • BOBEK: Dobranoc
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe