Hokej.net Logo

Mirosław Minkina: Plany są ambitne i konkretne

Mirosław Minkina: Plany są ambitne i konkretne

We wtorek, 28 września odbędzie się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Obecny prezes PZHL Mirosław Minkina kandyduje na kolejną kadencję. – To nie przypadek, że z PZHL zaczęli współpracować rzetelni partnerzy. Sporo zrobiliśmy, wiele jeszcze przed nami. Plany są konkretne i ambitne – mówi Minkina.


HOKEJ.NET: Kieruje Pan Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie od listopada 2018 roku. Co podczas tej kadencji była dla pana największym wyzwaniem?


– Kiedy zostałem prezesem Związku, kluczową sprawą było ustabilizowanie sytuacji PZHL mimo długów. Udało się i dlatego dla Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Związek jest stabilnym partnerem. Odzyskaliśmy wiarygodność. To nie przypadek, że z PZHL współpracują rzetelne podmioty, takie jak m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, LOTTO, Miasto Katowice, Miasto Bytom. Świetnie dogadujemy się również z Międzynarodową Federacją Hokeja na Lodzie. Wystarczy zwrócić uwagę na to, ile razy przyznano nam ostatnio organizację mistrzostw świata. W sumie aż sześciokrotnie, bo w IIHF wiedzą, że potrafimy dobrze zorganizować hokejowe turnieje. W światowej centrali liczą się z naszym głosem. Dlatego w sobotę wiceprezes PZHL Marta Zawadzka została wybrana na kolejną kadencję do zarządu IIHF. To pierwsza Polka w historii, która będzie pełnić tę funkcję w drugiej kadencji.


Kibice woleliby jednak, aby polskie reprezentacje hokejowe odnosiły sukcesy międzynarodowe. Co Związek zrobił w tym kierunku?


– Podczas mijającej kadencji między innymi zorganizowaliśmy turnieje międzynarodowe Euro Ice Hockey Challenge i Puchar Trójmorza. Mimo pandemii w kwietniu tego roku na lodowisku Jantor w Katowicach odbył się Turniej o Puchar Trójmorza z udziałem czterech reprezentacji. Goście z zagranicy byli pod wrażeniem, że pomimo niesprzyjających warunków, była możliwość rozegrania spotkań. Nasza reprezentacja rozwija się, co było widoczne podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Przed wyjazdem na Słowację, słyszałem, jak niektórzy narzekali, że nasza reprezentacja będzie przegrywać mecz za meczem i to bardzo wysoko. W pierwszym spotkaniu pokonaliśmy po heroicznej walce Białoruś 1:0, później były porażki ze Słowacją i Austrią, ale zawodnicy pokazali, że mają potencjał i stać ich na walkę z najlepszymi. Zaufaliśmy i wciąż ufamy trenerowi Robertowi Kalaberowi. To fachowiec, który doskonale zna realia polskiego hokeja. Cel na przyszłość jest oczywisty, wszystkie nasze kadry stać na to, aby awansować do wyższych dywizji.


Na czym opiera pan swój optymizm?


– Nasze reprezentacje mają możliwości i warunki, aby tego dokonać. O seniorskiej reprezentacji już wspominałem, dodam jedynie, że mało która drużyna na świecie ze względu na pandemię przed turniejami kwalifikacyjnymi miała okazję zagrać w dwóch turniejach międzynarodowych oraz rozegrać tyle spotkań towarzyskich. Reprezentacja kobiet jest coraz wyżej w światowym rankingu, procentuje udział kadry w European Women's Hockey League, gdzie zawodniczki mają okazję grać z silnymi europejskimi drużynami. W tych rozgrywkach Polki zadebiutowały w 2019 roku. W kwestii zespołów młodzieżowych też idziemy do przodu. SMS PZHL ma siedzibę w Katowicach, młodzi korzystają tam z profesjonalnej bazy sportowej: dwóch lodowisk, sali do ćwiczeń, dużych szatni, siłowni, gabinetu odnowy biologicznej a dzięki naszej współpracy z Czeskim Związkiem Hokeja na Lodzie młodzi chłopcy rozwijają się, grając w rozgrywkach ligi czeskiej. O tym, że juniorzy idą do przodu, świadczy chociażby sierpniowy występ reprezentacji U18 w Ostrawie. Drużyna prowadzona przez Łukasza Sokoła wygrała turniej, pokonując silne drużyny z Czech, Niemiec.


Kibice chcą oglądać mecze ligowe, ale niestety Polska Hokej Liga nie jest transmitowana w telewizji. Jak wyglądały szczegóły negocjacji z TVP Sport, że kolejny sezon telewizja nie zdecydowała się transmitować regularnie rozgrywek ligowych? Dlaczego mecze nie są także transmitowane w TVP Kraków, czy TVP Katowice?


– Jesteśmy w stałym kontakcie z TVP i rozmawiamy o różnych scenariuszach, równocześnie pracując nad wzmocnieniem naszej pozycji negocjacyjnej poprzez rozwój sportowy i marketingowy Polskiej Hokej Ligi. Równolegle rozwijamy też własną platformę polskihokej.tv, bo jak pokazuje przykład rozgrywek w wielu dyscyplinach na świecie, transmisje w internecie to przyszłość. Polskihokej.tv cieszy się popularnością wśród kibiców i co istotne kluby otrzymują połowę zysków z transmisji.


Platforma polskihokej.tv jest odbierana pozytywnie, ale co sezon ceny dostępów rosną i kibice mają mieszane uczucia. Dlaczego ceny wzrastają?

– W nowym sezonie, cena dostępu do jednego meczu wzrosła o 99 groszy. Planujemy, aby w następnym sezonie pozostała na tym samym poziomie. Aby promować transmisje przyjęliśmy, że co czwartek fani hokeja mogą zobaczyć mecz Polskiej Hokej Ligi za darmo na naszym kanale Polski Hokej w serwisie YouTube. Kibice przyjęli to bardzo pozytywnie.


Związek zmaga się z długiem. Czy można jakoś pozbyć się tego długu? Prosić o zamrożenie lub stworzyć nowy związek?


– Założenie nowego związku jest nierealne i wiązałoby się niesamowitymi stratami dla dyscypliny, na przykład nasze kadry narodowe nie startowałyby w rozgrywkach międzynarodowych. Bardzo ciężko byłoby to odbudować. Polska przez lata byłaby wtedy hokejową pustynią. Dlatego ten wariant nie jest wcale przez nas rozpatrywany. Mam nadzieję, że uda się pozyskać środki, aby częściowo spłacić zadłużenie i to zamierzamy zaproponować wierzycielom.


A czy istnieje szansa na pozyskanie sponsora strategicznego dla Polskiej Hokej Ligi?


– Kiedy zostałem prezesem PZHL, musiałem przede wszystkim ustabilizować sytuację Związku, to się udało. Jesteśmy wiarygodnym partnerem, dlatego będzie nam łatwiej pozyskać sponsora tytularnego dla PHL. LOTTO – marka, której właścicielem jest Totalizator Sportowy została sponsorem tytularnym tegorocznego meczu o Superpuchar Polski. Będzie też partnerem Finału Pucharu Polsku w sezonie 2021/2022. Wciąż prowadzimy mnóstwo rozmów, które coraz częściej przynoszą konkretne efekty. Kolejny przykład to projekt Śląski Dom Hokeja. Województwo Śląskie jako mecenas Śląskiego Domu Hokeja włączy się finansowo w organizację ważnych dla dyscypliny wydarzeń.


Na co mogą liczyć ośrodki spoza Górnego Śląska, z którego pan pochodzi?


– Chcemy, aby nasz hokej się rozwijał, dlatego PZHL wesprze budowę silnego ośrodka hokejowego w Warszawie. W stolicy jest mnóstwo pasjonatów hokeja. Związek będzie lobbował w sprawie budowy nowego lodowiska oraz pomoże odbudować hokej w stolicy. Pomożemy także w przywróceniu klubu z Gdańsk na hokejową mapę Polski. Mam nadzieję że budowane nowe lodowisko w COS w Dusznikach stanie się katalizatorem rozwoju hokeja na Dolnym Śląsku. Przygotujemy także dla klubów system wsparcia przy ubieganiu się o dofinansowanie na działalność szkoleniową, w tym zakup sprzętu sportowego.


Kiedy powstanie narodowy plan szkolenia?


– Przymierzamy się do tego już od pewnego czasu, ale aby wcielić w życie narodowy program szkolenia, wszystko musi być dobrze przemyślane i przygotowane. W przyszłym roku zostanie powołany koordynator ds. młodzieży przy dyrektorze sportowym PZHL. Wiadomo, że bardzo ważne są inwestycje w infrastrukturę. W czerwcu tego roku w Bytomiu otwarto nowoczesne lodowisko. W przyszłym roku taki obiekt zostanie oddany do użytku w Sosnowcu. Pomożemy w pozyskaniu dofinansowania na budowę nowej hali lodowiska w Nowym Targu, wsparcie uzyska również miasto Tychy przy budowie tafli treningowej. Poza tym chcemy rozpocząć w Oświęcimiu program pilotażowy dotyczący budowy tafli treningowych. Narodowe Centrum Sportów Lodowych to kolejne przedsięwzięcie, dzięki któremu nasz hokej pójdzie do przodu.


Rozmawiał: Sebastian Królicki

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Paskal79: Simon zupa dostał już brawa jak przechodził koło emerytów na męczy z Jkh i podziękował 😁👍, Ale trzeba go godnie znów przywitać 👍
 • Paskal79: Oficjalnie
 • uniaosw: To masz zimnego asa
 • Simonn23: Wiem ale mi chodzi tak oficjalnie
 • Andrzejek111: STS
 • uniaosw: Chyba że są dwa asy.. Ups
 • Paskal79: As później , choć dobrze to hula 😁 myślę że za tydzień a może już w tym tygodniu?😁
 • Oświęcimianin_23: Wiadomo ile kg ma drugi As?
 • Simonn23: Cracovia na ostatnim miejscu na chwilę obecną
 • PanFan1: Jak Craxa dziś przerżnie, a się na to zapowiada, to chyba pojawi się w Krakowie TACZKA DLA RUCHACZKA 😁😉
 • Paskal79: Wątpię by zupa zgodził się na dwa transfery,on nie lubi zmian zwłaszcza jak idzie dobrze po co mieszać
 • Oświęcimianin_23: Sanok 2, no ładnie
 • Paskal79: A kto tu pisał o 111kg? Przyznać się 😁bo zapomniałem 😁
 • uniaosw: Czyli zimne masz info, ja pisałem
 • Paskal79: Nie ja się pytam bo ktoś pisał że 111kg tuż tuż bez złośliwości ,a nie pamiętam kto
 • Simonn23: Ale kar dziś łapiemy dużo
 • Oświęcimianin_23: Czy teraz była kara?
 • Zaba: Nie komentuje pracy sędziów, ale to co się dziś wyprawia...
 • Oświęcimianin_23: Nie wiem czy Krzemień wgl. dotknął zawodnika z Torunia.
 • Paskal79: W sensie zimne że słabe czy zimne bo z tamtad jest as😁
 • uniaosw: 🇰🇿
 • Zaba: Na szczęście w obie strony... I ta nieudolnosc nie wypacza wyniku
 • emeryt: Profesor Kowal
 • hanysTHU: Kowal as.
 • Zaba: Druga bramka w osłabieniu:)
 • Simonn23: Co tu się dzieje!
 • emeryt: żadnych zbednych ruchów,wyrachowany,cwany...im starszy tym lepszy
 • Simonn23: Będzie ogień we wtorek
 • hanysTHU: Kupujcie już gumę do żucia, bo we wtorek zabraknie.
 • Oświęcimianin_23: Bałem się tego meczu, Toruń wygląda bardzo słabo. Chyba, że to Unia taka mocna... weryfikacja z Kato.
 • Paskal79: Ja powiem 🇸🇪😁
 • hanysTHU: Kozłowski i Kaczmarek...hmmm
 • Simonn23: W piątek z Sanokiem też lekko nie będzie
 • Paskal79: Panowie zostawicie amunicję na wtorek 🕳️🏒bo ciężkie meczycho się szykuje 👍
 • C!chy: to co wyrabia polski hokejtv to jest smiech na sali
 • C!chy: człowiek kupuje transmisje a wzamian dostaje pokaz slajdów zamiast video
 • uniaosw: Paskal chyba nie piszesz o johanie
 • Simonn23: O kurde, Macias z bramka w barwach Vitkovic
 • Zaba: Cichy zmień dostawce internetu. Ja mam płynny obraz
 • Oświęcimianin_23: Cichy, o jakim spotkaniu mówisz?
 • Zaba: Cichy... sorry rozpędziłem się:) Zapomniałem o innych meczach :)
 • botanick: Ooo i to jest info,te o Maciaś.
 • Paskal79: No bramka w debiucie i to z mistrzem na jego terenie gratulacje
 • Simonn23: Rocznik 2004, może coś będzie z niego, oby
 • szop: brawo Podhale
 • uniaosw: Lundin top
 • PanFan1: Mamy to ❗tylko do Podhale ❗
 • uniaosw: Kolejny dzień w biurze, ma ktoś info o rekordzie braku straty gola w osłabieniu?
 • PanFan1: https://youtu.be/rTI6d4p5foM
 • Simonn23: Lundin w sezonach 10/11 albo 11/12 i byłby mistrz wtedy za Aksamu.
 • Luque: Brawo dla Maciasia, ładnie przymierzył pod poprzeczkę z kąta ;) Niech się synek rozwija
 • PanFan1: Dziś wszystko po mojemu, Panthers też góra 💪
 • szop: PanFan czesto cos obstawiasz?
 • szop: mozna powymieniac spstrzezenia jesli bedziesz miec chec
 • PanFan1: Sporadycznie, ale dziś siadło 😁
 • PEL52: Fan,a mi polozylo Podchale wszystkie kupony
 • PEL52: Podhale oczywiscie
 • szop: ja dzis nie gralem ale w piatek gralem Unie i Jastrzebie i Podhale jak wygralo w Jastrzebiu
 • szop: dzis mialem grac na Podhale ale jakos sie nie zdecydowalem
 • PEL52: ja dzisiaj,Ujpest wchodzi,Vitkowice siadlo,L.Mikulas wszedl Unia weszla a Podhale polozylo bo dalem na Zaglebie 1-4,5
 • szop: Podhale jest jak granat bez zawleczki ja lubie zaryzykowac bo dobrze placa gram glownie PHL i kosza na tercje live
 • szop: ale mozna przed kolejakami wymienic sie typami :)
 • Simonn23: Ale to Macias wsadzil, jak wytrawny profesor
 • botanick: Brawo Sanok.
 • Simonn23: Trzyniec fatalny początek sezonu
 • botanick: Żeby się czasem nie okazało że byyła zrzuta przed sezonem na Mistrza Polski:)
 • botanick: W sumie..
 • Simonn23: No Sanok ma solidny skład przecież
 • wiemswoje: A gdzie Hokejowy po porażce ?
 • Simonn23: A Hasiok?
 • botanick: Coś z netem..
 • rawa: Graty Sanok! My dzisiaj mega nieskuteczni.
  Botanick zas cedzisz te smuty o necie. Podnieciles sie nasza porazka. Kas byl po Waszych trzech wtopach?
 • Arma: Był tu przy każdej porażce. Można wiele powiedzieć o kibicach Tychów ale nie chowają się po porażkach.
 • Arczi: To co gramy w 3 tercji to jakaś kpina, wszystko zaczęło się od głupiej kary Bryka
 • Gepoq: Botanik razem z innymi w Sanoku więc nie szarp się za bardzo
 • Gepoq: Gratulacje Sanok fajne meczycho jeszcze paru pewniaków odeślecie z kwitkuem
 • rawa: Arma to ze Wy siedzicie 24h po Waszym meczu nie znaczy ze kazdy musitak robic. Jedziecie po hasku, ktorego juz tu nie ma od jakiegos czasu, a potem wywolujecie go po porazce. Moze dal sobie spokuj z sb. Zycie to nie tylko ten portal.
 • Gepoq: Arma nikt się nie chowa ale gwarantuje ze jak tylko znajdzie chwile po powrocie to skutecznie cie uciszy
 • Gepoq: Rawa niech się cieszą chwila ;)
 • rawa: Mecz mogl sie roznie skonczyc co nie umniejsza wygranej Sanoka.
 • botanick: Zobaczymy czy to chwila:)
 • rawa: Gepoq dokladnie, psy szczekaja a karawana jedzie dalej.
 • Gepoq: Nawet jeżeli nie to napewno nie będziemy wyrzucać zali na SB
 • rawa: Botanick ogladales mecz? Jak nie to skup sie na swoich.
 • botanick: I nie podniecam się waszą przegraną tylko pogratulowałem Zanikowi wygranej..jakiś uraz macie?:)
 • botanick: Sanokowi*
 • Gepoq: Po co na swoich jak on zyje tylko dzieki takim chwilom jak kato przegrywa...gdyby nie to juz dawno by umarl😂
 • botanick: Cysty gupek..
 • Gepoq: No botanik...cysta głupkowata wstawka o necie😂
 • botanick: Może i głupkowata,ale musisz przyznać..działa
 • Gepoq: Nie działa....ciezko jechac i Ci odpisaywac ale biorę to wyzwanie
 • botanick: Stwarzasz zagrożenie na drodze
 • rawa: Gepoq, ilu GieKSiarzy w Sanoku?
 • Gepoq: Kolo 20 ale bardzo sympatyczny wyjazd i mile przyjecie
 • Gepoq: Nie martw się botanik jak widzisz jeszcze żyje...dzieki za troske😉
 • rawa: Bylo Was slychac momentami.
 • Gepoq: No ciezko hale przekrzyczeć...ale fajnie ze choc parę razy dali nam szanse;)
 • szajbu: botanik ponownie jak piłeś to nie pisz tych swoich wypocin, graty dla Sanoka
 • Hokejowy1964: Gdybym jeszcze raz....urodzić się miał... ;) Sanok gratulacje i dzięki :) Do następnego !
 • szajbu: Gdybym jeszcze raz.....
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe