Hokej.net Logo

„Młodzi Gniewni” (5): Szymon Luszniak

„Młodzi Gniewni” (5): Szymon Luszniak

W piątym odcinku serii „Młodzi Gniewni PHL” przybliżymy sylwetkę młodego i perspektywicznego obrońcy, który lubi grać twardo i nie boi się pięściarskich pojedynków. Przed państwem, Szymon Luszniak!

HOKEJ.NET: – Jak zaczęła się Twoja hokejowa przygoda?

 

Szymon Luszniak: – Wszystko zaczęło się od pasji mojego ojca, który grał amatorsko. Bardzo chciał przejść na poziom zawodowy, lecz niestety się nie udało. Wiadomo, jak wyglądają amatorskie treningi, w porównaniu do tych profesjonalnych są one luźniejsze. Panowie idą odpocząć od żon, matek i tak dalej. Stąd mama podłożyła tacie mały prezent, by tatuś już nie wracał tak późno. Później moja osoba w wieku lat siedmiu, zaczęła treningi amatorskie, wraz z tatą. Od ósmego roku życia zacząłem treningi w GKS-ie Katowice, później ma przygoda przeszła do zespołu z Janowa, od ośmiu lub nawet dziewięciu sezonów natomiast, reprezentuje sosnowieckie Zagłębie.

 

Od początku chciałeś być sportowcem?

 

– Hmmm, w moim życiu przewijało się wiele dyscyplin: piłka nożna, strzelnica i bieganie. Później dłuższy epizod miałem z piłką ręczną, aż wreszcie postawiłem w stu procentach na hokej. Widać po moich statystykach, ilości kar, iż jest to bez wątpienia dyscyplina dla mnie (śmiech)!

 

Zastanawiałeś się kiedyś, co byś robił gdyby nie hokej?

 

– No pięknie, początek wywiadu. a już ciężkie pytanie! W moim życiu non stop przewija się sport, stąd ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie wyobrażam sobie życia bez sportu, więc gdybym nie był czynnym sportowcem, to robiłbym coś wokół sportu.

 

Z jakiego klubu, w którym dotychczas grałeś masz najlepsze wspomnienia?

 

– Oczywiście mierząc czas, grę oraz wszystkie aspekty, jest to Sosnowiec. Mam tutaj znajomych i przyjaciół i moje życie kręci się wokół tego miasta.

 

Wśród legend polskiego hokeja, która najbardziej imponuje Twojej osobie?

 

– Zdecydowanie Andrzej Zabawa! Miałem styczność z trenerem w SMS-ie. Słyszałem od tej osobistości dużo historii, związanych z Polską Hokej Ligą, brutalnością polskiej ligi i na różne inne, ciekawe tematy. Rekordy tego pana są dla wielu nie do pobicia do dziś.
 

 

 

Hokejowy wzór z NHL to?

 

– Ze względu na mój brutalny, fizyczny styl gry, chyba nie będę oryginalny gdy powiem Dustin Byfuglien.

 

Czy liczysz na więcej szans gry w tym sezonie?

 

– Oczywiście, lecz są różne mecze. Są spotkania, w których trener potrzebuje bardziej doświadczonego składu i chce zagrać na trzy obrony. Wychodzę z założenia, iż przyjdzie czas i pora na większą ilość minut.

 

Masz okazję do wspólnej gry z takimi zawodnikami jak Martin Przygodzki, Jarosław Rzeszutko, Damian Piotrowicz i Oskar Jaśkiewicz, więc chyba nie narzekasz, bo masz się od kogo uczyć?

 

– Oczywiście! Jest sporo zawodników z wielkim, hokejowym doświadczeniem! Przyszedł do nas również Nikita Mickiewicz, który jest kilkakrotnym mistrzem Białorusi, oj jest od kogo zbierać doświadczenie! Nie raz ktoś na treningu „zawiązał mi sznurówki”! Oczywiście wszystko z humorem i dla rozwoju!

 

W karierze grałeś można stwierdzić pół na pół, bo jako obrońca i napastnik. Który styl gry pasuje Ci najbardziej?

 

– Wydaje mi się jednak, iż obrońca. Wiążę się to z moimi warunkami fizycznymi, jest dla mnie wygodniejsze ze względu na mój styl: twardy i agresywny.

 

W swoim premierowym pełnym sezonie w Zagłębiu w 34 spotkaniach zdobyłeś 3 punkty za dwie asysty oraz bramkę. Pamiętasz komu ją strzeliłeś?

 

– Oczywiście, bramka padła w meczu z GKS-em Tychy i nie ukrywam miała dla mnie ogromną wartość. Smaczku dodaje fakt, iż początkowo bramka została przyznana koledze z drużyny, lecz finalnie wyszło na moją korzyść i premierowe trafienie z ówczesnym mistrzem Polski stało się faktem.

 

Chcesz w tym sezonie poprawić swoje statystyki?

 

– Jak najbardziej. Każdy chce się rozwijać, iść do góry. Punkty są wyznacznikiem progresu.

 

Z kim w szatni trzymasz się najlepiej? Masz jakiś wrogów?

 

– Wrogów? Nie ma w ogóle tematu! Nie ma podziałów, jest super atmosfera. Lecz ze względu na staż znajomości na pewno mocniej trzymam się z takimi zawodnikami jak Marcel Kotuła, Kacper Opiłka i Mariusz Piotrowski. Jak wspomniałem mam w tym mieście wielu przyjaciół. Ta trójka to niewątpliwie jedni z nich.

 

Z którym z obcokrajowców grało lub gra Ci się najlepiej?

 

– Biorąc pod uwagę dwa sezony, to najlepiej współpracowało mi się z Michaiłem Syrojeżkinem. Mega pozytywny chłopak, zawsze uśmiechnięty i gotowy do współpracy. Ma również duże umiejętności na lodzie.

 

Grę w tym sezonie zaczynałeś w parze z Nikitą Mickiewiczem. Nie oszukujmy się, nie wyglądało to za dobrze zgadasz się? Teraz grywasz z Opiłką lub Khoperią, jak wygląda tutaj współpraca?

 

– Z Armenem oraz Kacprem znamy się szmat czasu, jak łyse konie. Stąd współpraca wygląda trochę lepiej niż z Nikitą Mickiewiczem. Nikita jest w drużynie od niedawna, stąd jesteśmy na etapie zgrania się. Nie jest łatwo od razu zgrać się z każdym.

 

W poprzednim sezonie dałeś o sobie znać z bardzo twardej gry, stąd równe 30 minut na ławce kar. Tak właśnie lubisz grać? Ostro?

 

– Nie będę oszukiwał, moja mała rola w zespole to prowokacja, ostra gra. Nie należę do mięczaków. Przypomnijmy sobie choć sytuację z ostatniego meczu poprzedniego sezonu, gdzie w meczu z tyskim GKS wstawiłem się od razu za sfaulowanym kolegą. Nie ma miękkiej gry. Sądzę, iż jest to mój spory atut.

 

Powiedz mi, w sytuacjach „podbramkowych”, nie pękasz? Kalkulujesz czy gdy trzeba zrzucić rękawice i ruszyć „do boju”?

 

– Nie należę do kalkulantów. Nieważne czy rywal jest większy i cięższy. Jeśli sytuacja tego wymaga, ściągam rękawice i tańczymy.

 

Czy jednym z Twoich celów, jest gra w seniorskiej reprezentacji? Jak chciałbyś to osiągnąć?

 

– Nie mam jakiegoś terminu kiedy. Po prostu chciałbym kiedyś zagrać w naszej reprezentacji. Jest to najwyższe wyróżnienie dla zawodnika, stąd jest to moje małe marzenie do spełnienia.

 

Współpracowałeś już w Sosnowcu z wieloma trenerami głównymi. Kogo treningi były według Ciebie najbardziej zróżnicowane?

 

– Myślę, że teraz treningi są najbardziej zróżnicowane, prowadzone na wielu płaszczyznach. To jest moje wprowadzenie do seniorskiego hokeja, stąd teraz ten czas jest najbardziej intensywny.

 

Jak układa się współpraca z trenerem Klichem?

 

– Trener jest bardzo w porządku, można pogadać o wszystkim, ale na lodzie zrobić swoje. Jest to trener, z którym współpracuje praktycznie od początku juniora. Człowiek, który chce wprowadzić hokej w Sosnowcu na poziom, na który zasługuje.

 

Jakie cele stawiasz przed sobą w tym sezonie?

 

– Nie wybiegam zbytnio w przyszłość. Chce grać regularnie, pokazać swoją wartość i dać najwięcej drużynie!

 

Co chciałbyś powiedzieć młodym adeptom sztuki hokejowej?

 

– Mniej kompa, więcej ruchu! Żyjemy w czasach, w których dzieci bardziej angażują się w aktywność komputerową niż fizyczną, a później są problemy.

 

Skąd Szymon bierze motywacje do dalszego rozwoju?

 

– Hmm skąd się bierze motywacja u Szymona? Na pewno jest nią rodzina, są ze mną na dobre i złe. Jest też miłość do hokeja! Dwa najważniejsze aspekty!

 

Ile lat dajesz sobie na to, by być niekwestionowanym pewniakiem do gry w klubie?

 

– Postaram się, by nastąpiło to w ciągu następnych 2 lub 3 lat. Czy się uda? Zobaczymy, na pewno dam z siebie jak zawsze maksa!

 

Jesteś już w Sosnowcu jakiś czas, chciałbyś zostać na dłużej?

 

– Myślę, że tak! Miasto super i kibice wspaniali. Nieważne jak nam idzie, oni są zawsze z nami. Nie zamykam się też na inne propozycje. Lecz na tę chwilę jestem bardzo bardzo szczęśliwy w Sosnowcu.

 

Rozmawiał: Sebastian Taborek

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
 • gieksa76: Tyski dzbanie ale zaimponowałeś
 • hubal: dzbany i dywany jo niy moga Ciule :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Gieksa leć na bazar może sprzedasz swój perski
 • Hasek64: Hokej fan ty się lepiej martw o wyniki a nie mydl oczu perskimi dywanami, w tym roku już mistrza przy zielonym stoliku nie będzie 😂😂😂 nie pomoże ani covid ani Sidor. Pozostanie
 • Hasek64: Jedynie płacz I wymyślanie bajeczek o dywanach
 • hokej_fan: Jutro wszyscy na Chemików 4 zobaczyć łowne kocury!
 • Hasek64: Hokej_fan. Co to za kocury będą? :D
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Tato tato kiedy gieksa miała mistrza Polski?? Nie wiem, zapytaj dziadka 😆
 • hokej_fan: Wygłodniałe
 • emeryt: Fanie ten filmik 1 klasa:)
 • hokej_fan: Jutrzejsza obecność na Chemików 4 obowiązkowa
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=pU8DYKSfrZo
 • emeryt: majstersztyk:)
 • hokej_fan: eme dzisiaj czwartek, co tam babka z targu mówiła?
 • emeryt: babsko siedzi na Malediwach
 • Oświęcimianin_23: Chyba na Zanzi.
 • KubaKSU: Hokej fan cygany lubią brąz:D
 • Szefu1982: Hokej_fan bardzo chciałbym jutro być na Ch4 ale mam chrzest córeczki w niedzielę i mam na 19 obowiązkowe spotkanie z facetem w czarnej sukience
 • hokej_fan: To ja cię zwalniam z takiego spotkania
 • Szefu1982: Dzięki ale żona raczej by nie była zadowolona
 • hokej_fan: Są sprawy ważne i ważniejsze
 • Unikatowy99: Panowie
 • emeryt: 99 uczy kultury...
 • Unikatowy99: emeryt jak obstawiasz jutrzejszy wynik naszego meczu?
 • Hokejowy1964: KubaKSU cygana widzisz w lustrze
 • Luque: Dziś prawdziwych cyganów już nie ma.. ;p
 • Oświęcimianin_23: Luque, 11/10
 • KubaKSU: Hokejowy,patrzę i za uja pana Cię nie widzę :D
 • Hokejowy1964: KubaKSU i właśnie widzisz swoją cygańską gębę :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Emerycie też się uśmiałem.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hokejowy ale cała tą dyskusję zaczął upośledzony Hasek pisząc nie zaczepiany "JTKJ"
 • kuba17: Panowie, jak tak patrzę i widzę jakie tutaj głupoty wypisujecie, to naprawdę mi die wydaje, że macie po paręnaście latek :p
 • kuba17: Się*
 • Hokejowy1964: Hokej_fan tego nie wiem, nie śledzę non stop wpisów tutaj co nie zmienia postaci rzeczy od czasu do czasu ktoś tu nie wytrzymuje i pisze dziwne rzeczy.
 • Hokejowy1964: Luque masz rację...a i pustego dzbana coraz ciężej spotkać ;)
 • KubaKSU: Hokejowy , cały czas się tu napinasz ,to co się dziwisz ,ze każdy ma Cię za kogo ma :)
 • Hokejowy1964: KubaKSU nigdy nie zaczepiam nikogo jako pierwszy, reaguję wtedy kiedy ktoś wypisuje prymitywne rzeczy. A już to co o mnie sądzą tu piszący, w przewadze małe zawistne ludziki to mam w....głębokim poważaniu...Ile ty masz lat żeby takich argumentów używać ?
 • Hasek64: JTKJ lolololloloooo!!!
 • statys: Miłość własna niektórych nie zna granic, kosmos wypełnia.
 • Hasek64: JTKJ!!
 • KubaKSU: Nie dyskutuje juz z toba ..z samego początku zachowywałes się normalnie i można było polemizować w kulturalny sposób...natomiast teraz na każdym kroku razem z kolegą Haskiem szukacie zaczepki..Tyle z mojej strony..miłego oglądania dzisiejszego starcia,mi niestety praca nie pozwoli .Pozdro bez napinki:)
 • Cola: a Wy dalej z nimi gadacie?
 • Hokejowy1964: KubaKSU ha ha masz dar rozbawiania mnie :). Z grubsza biorąc, jaka jest różnica między Wami a nami pokazał 1/2 Finału PP w Bytomiu. Narobiliście nieprzeciętnego bydła i podobnie jest tutaj. Wielu z Was nie ma świadomości jak są prymitywni i to jest przykre ale to się nie zmieni. Jest dosłownie kilku sensownych i tyle. Co do dzisiejszego meczu- niech będą super emocje, żeby pasiaki nie zepsuły widowiska i niech wygra lepszy. Mimo różnic w postrzeganiu tematów hokejowych pozdrawiam :)
 • hubal: 39 kolejka data 16/01/2022 o co chodzi z tą datą ?
 • rober03: Ilość kibiców e Oświęcimiu delikatnie mówiąc nie powala
 • wpv: hubalu, chochlik mi się wkradł ;)
 • hubal: wpv daruję Ci :)
 • Simonn23: Za czasów Rihy to 3000 minimum by było
 • rober03: Mecz na szczycie a tu chyba 1000 chłopa nie będzie
 • Simonn23: Ludzie na kwarantannach siedzą :P
 • wiemswoje: Piątek mecz na szczycie a w Oświęcimiu pustki
 • Simonn23: Powaznie aż tak mało ludzi?
 • Cola: Dobrze, że Kapitan i Saunders grają, bo Katowice mają przygniatającą przewagę póki co.
 • emeryt: Unia trzepnie Kato jak gospodyni domowa stare dywany
 • Szefu1982: Ja niestety nie mogłem więc 3 osoby mniej ja syn i córka
 • rober03: Ludzi się nazbierało. A Unia jak narazie robi to co trenowała podczas problemów kadrowych . Cierpi broni ofiarnie i strzela gola oby tak dalej bo Kato naprawdę dobrze wyglądają
 • Simonn23: Będzie z 2000?
 • wpv: dzięki hubi ;)
 • Polaczek1: Jak to było?
  Lepsza setka fanatyków niż tysiac pikników
 • Polaczek1: Ale okolo 2 tys będzie
 • Simonn23: Jest piątek, dzień roboczy więc.. nie zawsze to wynika z braku checi
 • Simonn23: Oj już 1:2
 • statys: Tragedia, zalewali wirusa spirtem z Czelabińska?
 • Smoku2021: W Oświęcimiu bez zmian, trzoda na trybunach hahah
 • DallasStars: Aż tylu od was smoku przyjechało?
 • Polaczek1: To co dzis gra Glenn to jest kur...a kryminal
 • Hasek64: Smoku czego się dziwić po wieśniakach z kompleksami :D zwyczajne bydło
 • DallasStars: To katowice to takie wieśniaki?
 • rober03: A to co Jasiek vyciagnol dwa razy w dogrywce to stadiony świata
 • Hasek64: Brawo Bartek, brawo Jasiek,Kolusz też ładne spotkanie. Brawo GieKSa za walkę do końca :) Na koniec szacun tobie oświęcimsko trzodo chlewna za jak zwykle żałosny doping. Pozdrowienia z Katowic
 • Smoku2021: DallasStars, uspokój się i przyjemniej na klatę, że pośród normalnych kibiców Unii których szanuje i znam osobiście, macie najwyższy wskaźnik patoli na trybunach, sorry taka prawda, gościu który przez połowę transmisji krzyczy Murray Ty Ku..., . To przyszedł dopingować swoją drużynę czy wyzywać bramkarza z Katowic. Pozdro
 • gieksa76: BRAWO GIEKSA
 • LukaszOsw: Brawo Unia, fotel lidera utrzymany :)
 • Hasek64: LukaszOsw co się odwlecze to nie uciecze :D szkoda, że Pasiut nie mógł jeszcze zagrać
 • hubal: Sidor was wszystkich uciszy :)
  kiedyś ...
 • rober03: Zagrały dwie drużyny na bardzo zbliżonym poziomie o zwycięstwie w dogrywce zadecydowały dwie fenomenalne interwencje Jaśka . Gratulacje dla zwycięzców podziękowania dla naszych za z każdą tercja lepszą postawę w meczu. Będzie dobrze
 • jastrzebie: Ruskie mulą
 • Andre z Niemiec: Katowice to są mentalne wieśniaki.Rozum Kohuta
 • LukaszOsw: Hasek64 pożyjemy zobaczymy :D
 • Hasek64: Dziubiński bardzo groźny, bracia S szybkość i technika na plus. Mogło być różnie bo mecz bardzo wyrównany. 3 tercja trochę te 2 z 3 kar naciągane. Teddy jak zwykle prowokator. U nas brak Grzesia i słabo dzisiaj z Ericson. Cieszy aktywny Michalski coś z niego będzie w play off. No i całe szczęście Wronka i fraszko na swoim poziomie zagrali
 • Hasek64: Andre was? Ich nicht verstehen.
 • uniaosw: Znowu zabrakło Pani Ani
 • Unikatowy99: hubal: dzisiaj dowiedziałem się w środowisku hokejowym że Car daje nieźle popalić waszym gwiazdą na treningach. Czas pokaże czy to odpowiedni moment na tego typu przygotowanie w takim czasie. W takim układzie upatruje nasze szanse w niedzielnym meczu.
 • kuba17: Fajny mecz dzisiaj. Ciekawy, twardy. Mogło się rozstrzygnąć w jedną jak i drugą stronę. Cieszą 2 punkty ale niedosyt jest bo był potencjał by zgarnąć pełną pulę, ale jak napisałem mogło być rożnie. Dzięki z dobry mecz Unici. Pozdro, i życzenie moje, żeby na sb było więcej merytoryki niż śmiesznych dyskusji i wyzwisk ;) Ino GieKSa
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe