Hokej.net Logo

"Oferta z Katowic? Nie wiem, kto to wymyślił". Rozmowa tygodnia z Jasonem Seedem, obrońcą GKS-u Tychy

"Oferta z Katowic? Nie wiem, kto to wymyślił". Rozmowa tygodnia z Jasonem Seedem, obrońcą GKS-u Tychy

Choć na taflach Polskiej Hokej Ligi występuje, korzystając z włoskiego paszportu, na lodzie i poza nim ma więcej z kanadyjskości. Pomocny w destrukcji, często asystujący strzelcom bramek, a i nie odmówi wsparcia, kiedy twoja firma będzie chciała się reklamować w sieci. Jason Seed opowiedział nam o szatni GKS-u Tychy, letnich plotkach transferowych i swojej drugiej pracy.


HOKEJ.NET: – Jak z Twoim zdrowiem? Opuściłeś ostatni mecz towarzyski przed startem ligi (z GKS-em Katowice - przyp. red.), ale już podczas inauguracyjnego weekendu zagrałeś. To było coś poważnego?


Jason Seed: – Kiedy graliśmy sparing w Katowicach, nie czułem się najlepiej. Brakowało energii, więc zostałem w domu, by wypocząć na mecze o stawkę. Wszystko wróciło do normy, czułem się dobrze i w Sanoku wyszedłem na lód. Nie inaczej z moim zdrowiem było w niedzielę. O żadnym poważnym urazie nie ma mowy.


Kilku ważnych graczy opuściło latem Stadion Zimowy w Tychach. Myślę tu chociażby o Filipie Komorskim czy Bartoszu Ciurze. Skład oczywiście został uzupełniony, ale ciekawi mnie, czy dziś GKS jest personalnie mocniejszy niż w poprzednim sezonie?


– Trudno mi teraz stwierdzić. To dopiero początek sezonu. Musimy rozegrać więcej spotkań, by zobaczyć, jak wyglądamy na tle innych zespołów. Myślę, że mamy mocny zespół. Powszechnie wiadomo, że w Tychach zawsze jest drużyna o potencjale, który pozwala mierzyć w najwyższe cele. Mamy wielu świetnych graczy, ale w przeciągu całego sezonu dzieją się różne rzeczy. Coś może nie funkcjonować, mogą przytrafić się kontuzje - to stałe elementy hokeja. Pewnie ktoś jeszcze do nas dołączy w którymś momencie sezonu. Na teraz jesteśmy na tyle mocni, by zgodnie z oczekiwaniami w Tychach, myśleć o czubie ligowej tabeli.


Czy któryś z nowych graczy zaimponował Ci podczas treningu?


– Niektórych naszych graczy już znałem. Pozyskaliśmy trzech Rosjan z Torunia. Jegor Fieofanow i Denis Siergiuszkin to bardzo utalentowani zawodnicy. Świetnie się rozumieją na lodzie. Duet, który tworzą, może imponować. Artiom Smirnow jest bardzo silnym obrońcą i daj nam na lodzie dużo dobrego. Wiem, iż mówi się, że musimy wzmocnić linię obrony. Pewnie pojawi się w Tychach jeszcze jeden obrońca. Ale powiem to jeszcze raz: to wczesny etap sezonu, każdy przepracował ciężko przygotowania i walczy o swoje miejsce na lodzie. Kolejne tygodnie nas zweryfikują.


Przechodzimy do trudniejszego zestawu. Rozważałeś inne oferty latem? Przez moment transferowe plotki łączyły Cię z GKS-em Katowice…


– Nie mam pojęcia, kto wymyślił ten temat z Katowicami.


Ja również.


– Naprawdę zastanawiam się, skąd to się wzięło. Na pewno nie z mojej strony, nie miał z tym nic wspólnego także mój agent. Tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu, powiedziałem mojemu menedżerowi, że świetnie grało mi się w Tychach. Nie podpisałem jednak nowej umowy zaraz po zakończeniu rozgrywek, bo chciałem przeanalizować sytuację na rynku. Po prostu, by mieć porównanie, bez jakiejkolwiek wizji zmiany klubu. Według mojego agenta, Unia Oświęcim była zainteresowana moją osobą, ale oficjalnej oferty nie otrzymałem. Minęły zaledwie dwa tygodnie od mojego powrotu do Kanady i już podpisałem kolejny kontrakt w Tychach. Dostałem dobrą ofertę, świetnie się tu czuję i błyskawicznie się porozumieliśmy.


A co z ofertami zagranicznymi? Pojawiła się szansa, by wyjechać do innego kraju?


– Posiadam włoski paszport. Kilka klubów z Włoch wyraziło zainteresowanie, ale tam nie dokonuje się transferów na tak wczesnym etapie jak w Polsce. We Włoszech zawodnicy z Ameryki Północnej podpisują kontrakty dopiero w lipcu lub sierpniu. Ta perspektywa wydawała mi się nieco stresująca, choć z przyjemnością zagrałbym w tym kraju. Sondowaliśmy ten kierunek, ale zdecydowałem się, by rozegrać trzeci sezon w Polsce. Naprawdę dobrze się tu czuję, gra w polskiej lidze sprawia mi wiele radości, Tychy to świetne miejsce.Fot. Tomasz Gonsior


Skoro już jesteśmy przy włoskich korzeniach, opowiesz o nich więcej?


– Moja mama jest Włoszką. Z Włoch pochodzą moi dziadkowie.


Z której części kraju?


– Północnej. To okolice Wenecji.


No tak, jesteś hokeistą. Nie mógłbyś mieć sycylijskich korzeni.


– No właśnie. Kiedy grałem w lidze uniwersyteckiej, postarałem się o włoski paszport, bo już wtedy wiedziałem, że zamierzam kontynuować karierę w Europie.


Masz w sobie więcej Kanadyjczyka czy Włocha?


– Pewnie Kanadyjczyka. Tam dorastałem, mój ojciec jest Kanadyjczykiem. Po włosku nie mówię zbyt dobrze. Znam jedynie parę zwrotów. Nie widzę u siebie wielu włoskich cech, ale wiem, że po części jestem Włochem. Mam tam rodzinę, wiele razy byłem w tym kraju, znam jego kulturę.


Wracamy do Tychów. Czy przy takiej różnorodności w szatni, jeśli chodzi o narodowości, tworzą się podziały i grupki?


– W naszej szatni nie ma żadnych separatyzmów. Mamy ze sobą świetne stosunki. Narodowość nie ma większego znaczenia. Oczywiście, niekiedy występują kłopoty komunikacyjne. Przecież nie wszyscy posługują się wybitnie każdym językiem. Poza lodem i szatnią rzeczywiście często spotykamy się w północnoamerykańskim gronie. Nie mamy tu swoich rodzin i przyjaciół, więc wykorzystujemy szanse, by pobyć ze sobą.


Z którym zawodnikiem spędzasz najwięcej czasu poza klubem?


– To pewnie Jean Dupuy. Obaj pochodzimy z tego samego miasta, z Ottawy. Jeszcze zanim spotkaliśmy się w Tychach, wiedzieliśmy, że będziemy grać razem.


A kto wiedzie w tyskiej szatni prym? Kto jest wodzirejem tyskiej kapeli?


– Muszę się powtórzyć. Jean Dupuy. On ma zawsze wiele energii, uwielbia żartować, jest głośny i zabawny.


To może być dziwne pytanie, ale posłuży jako wprowadzenie do kolejnego. Jakim byłeś uczniem?


– Uczniem może nie byłem zbyt dobrym, ale kiedy dorosłem, zrozumiałem, że nauka popłaca. Na studiach miałem już bardzo dobre stopnie. Na uniwersytecie traktowałem naukę bardzo poważnie. W Kanadzie funkcjonuje system stypendiów. Jeśli jesteś sportowcem i masz wysokie oceny, możesz ubiegać się o nie ubiegać. Otrzymywałem je przez dwa lata.


Wyczytałem, że hokej nie jest Twoim jedynym zawodem. Opowiedz o tym, co robisz “po godzinach”.


– Tworzę treści. Fachowo nazwalibyśmy taką pracę “content writingiem”. Pracuję dla agencji marketingowej, która obsługuje inne firmy. Tworzę dla nich wpisy, posty i treści, które umieszczają na swoich stronach internetowych. Robię to już od kilku lat, zarabiam w ten sposób dodatkowo, szlifuję swoje umiejętności, które nabyłem na studiach. To zajęcie na kilka godzin w tygodniu.


Na koniec poważne zagadnienie. Wiele mówi się ostatnio w Polsce o Kanadzie w kontekście pracy Komisji Prawdy i Pojednania, wyjaśniającej traktowanie ludności rdzennej w Twoim kraju. Jak ten temat odbierany jest przez Kanadyjczyków, rozmawiacie o tym w gronie rodziny lub przyjaciół?


– Każde kolejne odkrycia są dla nas szokujące. Jednak los rdzennych mieszkańców Kanady to rozdział w historii naszego kraju. Uczyłem się o tym epizodzie w szkole, tak samo jak o innych historycznych wydarzeniach. Ludność rdzenna to część historii Kanady. O tym uczą w szkołach i o tym wszyscy powinni pamiętać.


Rozmawiał: Dominik Kania

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Luque: Aqua podpisuję się pod tym co napisałeś...
 • Oświęcimianin_23: Im dalej w las tym JKH będzie bardziej nerwowe. To oni mimo wszystko mogą mieć 0 punktów po 5 meczach...
 • Frasier: Gramy taktyką: na zero z przodu,a z tyłu na pewno coś wpadnie
 • Luque: Ok 1-0... już chyba wiemy kto przegra...
 • Oświęcimianin_23: Sidor out? ;)
 • Aquasky: chyba Ty :)
 • Luque: A może lepiej jakiegoś obco wyrzucić dla przykładu?
 • Luque: Teraz będzie trzecia Nasza przewaga pod rząd, jak nie teraz to kiedy?
 • Passtor: A może za p.Baginskiego trenera napastników ktoś się weźmie, narzekaliśmy na Majkowskiego ale tu wcale lepiej w jest.
 • botanick: ..aaa bo ten puchar Polski po Świętach,przed Sylwestrem:)
 • Luque: Brawo Szturc... piękna strata... 2-0
 • Luque: Nie wiem o co tutaj chodzi ale takiej chały to się nie spodziewałem...
 • Oświęcimianin_23: Ale luja wypłacił Dziubiński Racowi ;)
 • Luque: 3-0 amen...
 • Aquasky: dobrego weekendu wszystkim ! :)
 • Aquasky: odpalam jakiś peeedalsky serial na Netflix. tam będzie więcej emocji ;)
 • Miletor: U Tyskich argument o ciężkich nogach….wyczerpany
 • Miletor: Sidoa można łatwo zwolnić nadal nie wypowiedział się przeciwko wojnie
 • Luque: Ten Islandzki jest fajny Aqua, jak lubisz takie kryminały ;)
 • Luque: Miletor weź rozpęd i przypiernicz głową w ścianę...
 • botanick: Jak zwolni ktoś Sidorenkę to daje sobie spokój z tyskim sportem.
 • Luque: Jak się komuś nie chce grać i zapieprzać na treningach to niech zmieni zawód...
 • botanick: Tak jest!
 • hubal: bo nasi z 8 placu PO chcą zawojować , taki to plan
 • jastrzebie: Widać było że JKH chce wygrać te spotkanie za wszelką cenę. No i zero głupich błędów bramkarskich, b dobrze Węgier bronił. Urbanowicz rozwiązał worek z bramkami, ale potem 2 głupie kary. Czarny koń Pelaczyk też strzelił.
 • Luque: Jastrzębiu nie obraź się ale wcale porywająco nie graliście... ten mecz to była taka szarpanina w kiepskim stylu... zero ładu i składu po obu stronach...
 • lou: No cóż, Sidor nie wyleci ale gracze już tak ;)
 • szajbu: Brawo GieKSa, Brawo Murray, Brawo Magee
 • jastrzebie: Loque tylko że oddaliśmy prawie 2 razy więcej strzałów.
 • Unikatowy99: Co się dzieje finały PP ponownie bez Tyszan i Cracovi?
 • Arma: No. Taka czwórka w PP byłaby w sam raz.
 • kojo: Oświęcim tez w zeszłym sezonie słabo zaczynał…Śle na szczęście Pan Zupa wrócił :)
 • hanysTHU: HEJ HEJ NASZ KS!!!
 • Unikatowy99: Panowie Sidor i Ruchaczek prezentują stary styl hokeja co już nie funkcjonuje w nowoczesnym hokeju
 • emeryt: włosy Majka juz nie rude a mieniące sie złotem,Cichy odzyskał radośc z gry...ech to Tyskie powietrze...
 • Arma: Bałem się mocno że będzie falstart przez przymusową przerwę Zupy ale na razie jest bardzo dobrze
 • Luque: Unikat metamorfoza Tyskiej drużyny w zeszłym sezonie przeczy Twojej opinii...
 • uniaosw: Jak tam panie Wronka Wawel itp?
 • emeryt: Zupa zwykle pod koniec tercji dostojnie niczym Cezar kroczy przed lożo emerytów paradujac w gustownym kaszkiecie,klasa
 • Unikatowy99: Katowice mogą podziękować za Murraya My za Cichego i Szczechurę
 • Luque: Tutaj jest coś nie halo, bo w meczu z Podhalem grali sobie jak na treningu i ani się nie spocili a gra się kleiła... a teraz co? Nagle zapomnieli jak się gra w hokeja?
 • Unikatowy99: Lu gra się jak przeciwnik pozwala
 • Luque: Unikat no nie rozśmieszaj mnie...
 • Unikatowy99: Wasza pozycja po dzisiejszym meczu nie jest śmieszna
 • emeryt: ale że Baćka wzywa Cara do rabania drwa dla Polszy na zime...
 • Luque: Eme a może trzeba jakiemuś obco podziękować?
 • uniaosw: Ale że bliźniacy do Sidora..
 • jastrzebie: Ja nawet nie pamiętałem że w Tychach gra Bukowski. A myślałem żeby go poobserwować.
 • emeryt: ...jestem wesoły Romek mam na przedmieściu domek...
 • Luque: Boivin to póki co jest pierwszy do pożegnania...
 • uniaosw: Romek romek visa vi czekamy
 • jastrzebie: Rencista AdBlock-a już zainstalowałeś ?
 • Luque: Eme Korkiakoski to miał być łowny kocur, a póki co jakiś wyleniały...
 • hanysTHU: W domku wodę ,światło , gaz i dostałem w papu jeszcze raz...
 • jastrzebie: Karkiakoski będzie jeszcze strzelał. Ma blokadę. W sparingach pokazał co potrafi.
 • hanysTHU: Ktoś wie coś na temat poszkodowanego na elce?
 • uniaosw: Gabaryty potężne, dobry wiek, łamacz band ps. Likwidator czekamy
 • Jamer: uniaosw Bracia za mostem?
 • uniaosw: Pomidor
 • jastrzebie: Kiedyś po zwycięstwie Unii tu wrzało. a teraz to normalka.
 • Arma: Trzeba zrobić miejsce kibicom JKH i Cracovii
 • emeryt: nuda Panie,gdzie tam do finału
 • Luque: Hmm ja tam myślę, że zwykle tutaj wrze kiedy wyniki są odwrotne niż te obecne :P
 • emeryt: i oby z Tychami bo najbliżej
 • Unikatowy99: Ciekawe co będzie się działo w Krakowie gdy w następnej kolejce Jastrzębie wygra mecz a to całkiem możliwe
 • jastrzebie: Właśnie daleko.
 • hokej_fan: To Wronka gra w Cracowi?
 • Unikatowy99: Tego życzę JKH aby odeszła w siną dal polityk Cracovi
 • Unikatowy99: Tak Wronka Gra ale bez Pasiuta to cień zawodnika z poprzedniego sezonu
 • Arma: Powtarzasz non stop to samo "Wronka bez Pasiuta to cień zawodnika" a jakieś inne przemyślenie na temat gry Wronki ? Czy non stop będziemy czytać to samo, co dwa dni
 • Zaba: Wronka dzis sztycha nie zrobił. Nawet go na lodzie nie widziałem. Gdyby nie spiker, który wymienił go przy asyscie to byłbym pewien, że dziś nie grał.
 • emeryt: swego czasu ktos tu pisał że Rac ma problemy z sercem,na chorowitego raczej nie wygląda,klasowy grajek
 • emeryt: podobnie jak Jeżek ale najlepiej ubliżac jak stado baranów
 • jastrzebie: Nie tylko u Nas słabo z kibicami. Liptowski Mikułasz 700 widzów.
 • Luque: A propo Wałęga dwie bramki strzelił dzisiaj ;)
 • Unikatowy99: Arma drugi raz ale jeżeli to dla Ciebie non stop
 • Simonn23: Odpuszczenie Cichego i Szczechury przez Tychy to najlepsze co się Unii trafiło :D
 • emeryt: wie ktos do kiedy Pan Zdzisław bedzie nas jeszcze zabawiac? facet jest żenujacy
 • unista55: Myślę, że Unia nie ma co ściagąć na razje kolejnego zawodnika. To co jest, na ten moment dobrze funkcjonuje i mieszanie w istawieniach formacji, mogłoby nie wyjść na dobre + nie wiadomo, czy chłop przygotowany do sezonu.
 • Unikatowy99: Emeryt cieszę się że to napisałeś bo również tak uważam ale na mnie posypały by się gromy gdybym to napisał
 • emeryt: w tym sezonie nie zagrał jeszcze ani minuty ale ma magiczne cv a to czarujące
 • Unikatowy99: 27.09.2022 pierwsza próba sił
 • Luque: Unikat już finał rozpisujesz? ;P
 • Unikatowy99: Na chwilę obecną układ sił podobny niż w poprzednim sezonie po za naszym startem
 • Unikatowy99: Lu najbliższy Wasz mecz z Krakowem więc nie będzie łatwo
 • botanick: Pan Aktor Gustlik
 • hubal: jedyny botanick zareagował i co ja czynię , niedawno byłem w Godowie gdzie narodził się człowiek wyjątkowy
 • Simonn23: ale Cichy klasę pokazał przy golu na 2:0
 • uniaosw: Jutro na targu mogą być kolejki przy babie z liszek..
 • uniaosw: Czy padnie w końcu to nazwisko.. Poczekajmy na oficjalne info
 • hubal: za mostem Gustlika nie znają ?
 • hubal: za młodzi ?
 • boogerd: Dalej twierdze ze gdyby nie Filipiak ktory wykupuje co lepsze to Podhale świętowałoby nie 20 ale 30 MP!!!!
 • boogerd: od lat to samo....ehhhh
 • boogerd: po 2010 podhalanie przeszli do sanoka i sanok 2x MP, potem Craxa oparta na Kapicy z Dziubińskim, potem Podhale Kolusz z Zapała; Craxa Kapica Dziubiński Katowice Wronka Malsiński
 • boogerd: ehhh no szkoda slów
 • boogerd: rozpłyneło się to wszystko
 • Beta: na podstawie wczorajszego meczu trudno ocenić czy przełamanie nastąpiło czy tylko był to jednorazowy "wybryk" JKH .Jutrzejszy mecz z Cracovią da odpowiedź
 • Chinchill: Ktoś ma info na temat kibica o którym wspominano w transmisji? Ciężko się słuchało informacji, że jednemu z nas jest udzielana specjalistyczna pierwsza pomoc :(
 • omgKsu: Atak padaczki
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe