Hokej.net Logo

Pierwszy dzień festiwalu młodzieży w Tychach

Pierwszy dzień festiwalu młodzieży w Tychach

Rozpoczęły się zmagania hokeja na lodzie w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Śląsk-Beskidy 2009. W pierwszym meczu Finlandia pokonała Białoruś 6-0, w drugim meczu Polska została rozgromiona przez Rosją aż 17-1.


- Chłopcy, walczcie ostro! – tymi słowami Mariusz Czerkawski przywitał reprezentantów wszystkich krajów biorących udział w hokejowych rozgrywkach Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy „Śląsk-Beskidy 2009”. Tuż przed meczem Polski i Rosji nastąpiło uroczyste otwarcie Festiwalu na Stadionie Zimowym w Tychach.

Na lodzie pojawiły się drużyny Rosji, Szwajcarii, Słowacji, Białorusi, Finlandii i Polski. Powodzenia i satysfakcji z występów życzyli młodym sportowcom przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz władze miasta Tychy.

Na telebimie zaprezentowano kibicom krótką relację z uroczystego odpalenia ognia olimpijskiego, która miała miejsce w piątek, 13 lutego na placu przed tyskim lodowiskiem.

Bezpośrednio przed meczem młodych Polaków z Rosjanami, Mariusz Czerkawski, najlepszy polski i hokeista i honorowy obywatel miasta Tychy, za kulisami zagrzewał do walki reprezentację naszego kraju. – Przebierajcie nogami, bo Rosjanie słyną ze swojej szybkości na lodzie.


W pierwszym olimpijskim meczu hokejowym rozegranym dziś w Tychach Finlandia potwierdziła swoją dobrą formę pokonując Białoruś 6:0. Przed meczem trener Finów – Juha Jyrkkio, był niepewny reprezentacji Białorusi. Jak przyznał nam, niewiele wiedział o rywalach, którzy jak większość drużyn tzw. byłego bloku wschodniego mogą okazać się wymagającym przeciwnikiem. Obawy okazały się przedwczesne. Na lodzie, mimo waleczności Białorusinów, dominowali Finowie.

Po meczu trener reprezentacji Białorusi Wladymir Korol zapytany o przyczyny przegranej wskazał na słabsze wyszkolenie techniczne i gorszą walkę na bandach. Zaznaczył również, że cztery z sześciu bramek jego zawodnicy stracili w osłabieniu i pochwalił Finów za grę w przewagach. Docenił również ich szybkość i grę zespołową.

Mimo wysokiego zwycięstwa, trener Finów nie był zadowolony z występu swojej drużyny. Stwierdził, że jego podopieczni nie zagrali na maksimum swoich możliwości i trochę zlekceważyli teoretycznie słabszego przeciwnika, co nie powinno mieć miejsca. Na pochwałę zasługuje jednak kilku zawodników pierwszej piątki, w tym zdobywca czterech bramek Vastila Markus. Powiększyła się również wiedza o drużynie białoruskiej, która preferuje siłowy styl gry i zgodnie z przedmeczowymi komentarzami, znacznie ustępowała Finom pod względem techniki i szybkości. Na pytanie o plany na kolejny mecz Juha Jyrkkio odpowiedział z uśmiechem: „Zamierzam porządnie kopnąć swoich chłopców …”

Jak pokazuje historia Finowie bardzo dobrze radzili sobie we wcześniejszych edycjach festiwalu, zajmując czołowe miejsca – raz złoto, trzy razy brązowe medale i srebro dwa lata temu w Jaca. Nic więc dziwnego, że obok Rosji są przez wielu stawiani w gronie faworytów tegorocznych zawodów.

Finlandia - Białoruś 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Bramki:

1:0 Joonas Donskoi - Teemu Rautiainen - Miro Hovinen 14:20
2:0 Markus Vastila - Tomi Wilenius - Timo Hiltunen 37:09
3:0 Markus Vastila - Timo Hiltunen 38:26 (+2)
4:0 Markus Vastila - Joonas Donskoi 43:47 (+1)
5:0 Teemu Rautiainen - Joonas Donskoi - Timo Hiltunen 56:19 (+2)
6:0 Markus Vastila - Joonas Donskoi 57:06 (+1)

Finlandia:
Aittokallio - Arousva, Vastila; Donskoi, Koski, Rautainen - Hovinen, Saari; Huhtala, Kuronen, Partanen - Parkkonen, Vakiparta; Sneck, Hamalainen, Simontaival - Hiltunen, Wilenius, Raty.

Białoruś: Ahres - Surkont, Liamachka; Kapuza, Karabanau, Loskutau - Liaonau, Dzyachenka; Skabelka, Serakov, Aheyenka - Mazur, Zheulachenka; Zakharau, Vasko, Kiyenia oraz Dadonau.

Kary: 24 - 20 min.
Strzały: 26:15 (6:5, 8:4, 12:6)
Sędziowali: S. Kryś, Z. Wolas - T. Przyborowski, P. Breske
Widzów: 100

Najlepsi gracze: Markus Vastila (Finlandia) - Aliaksei Kapuza (Białoruś)Aż 17:1 przegrała polska drużyna hokejowa w swoim pierwszym olimpijskim meczu z Rosją. Polacy na pierwszą tercję wyszli wyraźnie stremowani i szybko dali sobie wbić 3 gole. Później było już tylko gorzej. Rosjanie bez żadnych problemów dochodzili do sytuacji bramkowych, które wykorzystywali z zimną krwią. Najgorsza zdawała się być druga tercja, w której drużyna „Sbornej” strzeliła 8 bramek. Polakom nie pomógł nawet fakt zmiany bramkarza na Arnolda Szymczewskiego.

Rosjanie kontrolowali grę na przestrzeni całego spotkania, rozbijając sporadyczne ataki Polaków już w strefie neutralnej. Na wyróżnienie w polskiej drużynie zasługuje na pewno Damian Kapica, w drugiej tercji po faulu na nim sędzia podyktował rzut karny, którego sam poszkodowany nie zdołał zamienić na bramkę. Zrehabilitował się w końcówce trzeciej tercji strzelając honorowego gola dla naszej drużyny. Wynik 1:17 pokazuje jak wiele dzieli obie reprezentacje. Najlepszy zawodnik polskiej reprezentacji i strzelec jedynej bramki Damian Kapica po meczu powiedział, że trudno mu się cieszyć w obliczu tak wysokiej porażki.

Trener Polaków Zbigniew Stajak był zadowolony z postawy, jaką zaprezentowali jego zawodnicy przeciwko bardziej doświadczonym na międzynarodowych imprezach Rosjanom. Niestety różnica umiejętności między dwoma zespołami okazała się nie do przeskoczenia dla jego podopiecznych. Nie można im jednak było zarzucić braku zaangażowania i woli walki. Trener pochwalił również wszystkich członków drużyny za postęp jaki wykonali podczas trzech zgrupowań poprzedzających turniej. Wielu z nich, przy odpowiednim nakładzie pracy ma szansę stać się wartościowymi hokeistami.

Trener hokejowej drużyny Rosji Vladimir Kryuchkov tak skomentował grę – „Wynik meczu sam świadczy za siebie. Nasza gra była po prostu najlepsza a polska drużyna powinna się uczyć, uczyć, uczyć”.

Mariusz Czerkawski - legenda polskiego hokeja - powiedział po meczu, że takie mecze, to świetna okazja dla młodych graczy, aby zdobyć niezbędne w dalszej karierze doświadczenie a podczas imprez tej rangi jest się od kogo uczyć. Były hokeista reprezentacji Polski udał się następnie do szatni swoich młodszych kolegów, aby dodać im otuchy przed następnym meczem.

Już jutro, tj. we wtorek, polska drużyna gra ze Słowacją.

Polska -Rosja 1:17 (0:5, 0:8, 1:4)

Bramki:
0:1 Lyubimov 02:58
0:2 Kuznatsov 03:21
0:3 Zotov 07:11 (+1)
0:4 Potekhin 19:20
0:5 Barbashev 19:58
0:6 Gogolev 20:44 (-1)
0:7 Barbashev 25:19
0:8 Telegin 28:23 (+1)
0:9 Lyubimov 30:58 (+1)
0:10 Gavrilenko 32:26 (+1)
0:11 Kuznatsov 35:56
0:12 Potekhin 37:25 (+1)
0:13 Podzinsh 38:28
0:14 Lyubimov 43:39 (-1)
1:14 D. Kapica - Kalinowski 46:16 (+1)
1:15 Komisarchuk 47:20
1:16 Kuznatsov 51:36
1:17 Grigorenko 59:25

Polska: Mrugała (30:58-40:00 Szymczewski) - Pociecha, Gacek; Stokłosa, Kalinowski, D. Kapica - Sznotala, Lehmann; Michalski, Karcz, Kran - Aleniewski, Błaszkow; Bułanowski, Serwiński, Domogała oraz Pogorzelski.

Rosja:
Novichenkov - Marchenko, Ilminskiy; Kartaev, Telegin, Kuznetsov - Zotov, Isangulov; Barbashev, Potekhin, Namestnikov - Gavrilenko, Postnikov; Grigorenko, Komisarchuk, Gogolev - Krasnovskiy, Podzinsh, Lyubimov.

Kary:
24 - 24 min.
Strzały: 24 - 77 (9:24, 5:28, 10:25)
Sędziowali: M. Jebavy, J. Hribik - M. Smura, P. Pyrskała
Widzów: 800


Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
 • gieksa76: Tyski dzbanie ale zaimponowałeś
 • hubal: dzbany i dywany jo niy moga Ciule :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Gieksa leć na bazar może sprzedasz swój perski
 • Hasek64: Hokej fan ty się lepiej martw o wyniki a nie mydl oczu perskimi dywanami, w tym roku już mistrza przy zielonym stoliku nie będzie 😂😂😂 nie pomoże ani covid ani Sidor. Pozostanie
 • Hasek64: Jedynie płacz I wymyślanie bajeczek o dywanach
 • hokej_fan: Jutro wszyscy na Chemików 4 zobaczyć łowne kocury!
 • Hasek64: Hokej_fan. Co to za kocury będą? :D
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Tato tato kiedy gieksa miała mistrza Polski?? Nie wiem, zapytaj dziadka 😆
 • hokej_fan: Wygłodniałe
 • emeryt: Fanie ten filmik 1 klasa:)
 • hokej_fan: Jutrzejsza obecność na Chemików 4 obowiązkowa
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=pU8DYKSfrZo
 • emeryt: majstersztyk:)
 • hokej_fan: eme dzisiaj czwartek, co tam babka z targu mówiła?
 • emeryt: babsko siedzi na Malediwach
 • Oświęcimianin_23: Chyba na Zanzi.
 • KubaKSU: Hokej fan cygany lubią brąz:D
 • Szefu1982: Hokej_fan bardzo chciałbym jutro być na Ch4 ale mam chrzest córeczki w niedzielę i mam na 19 obowiązkowe spotkanie z facetem w czarnej sukience
 • hokej_fan: To ja cię zwalniam z takiego spotkania
 • Szefu1982: Dzięki ale żona raczej by nie była zadowolona
 • hokej_fan: Są sprawy ważne i ważniejsze
 • Unikatowy99: Panowie
 • emeryt: 99 uczy kultury...
 • Unikatowy99: emeryt jak obstawiasz jutrzejszy wynik naszego meczu?
 • Hokejowy1964: KubaKSU cygana widzisz w lustrze
 • Luque: Dziś prawdziwych cyganów już nie ma.. ;p
 • Oświęcimianin_23: Luque, 11/10
 • KubaKSU: Hokejowy,patrzę i za uja pana Cię nie widzę :D
 • Hokejowy1964: KubaKSU i właśnie widzisz swoją cygańską gębę :)
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Emerycie też się uśmiałem.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hokejowy ale cała tą dyskusję zaczął upośledzony Hasek pisząc nie zaczepiany "JTKJ"
 • kuba17: Panowie, jak tak patrzę i widzę jakie tutaj głupoty wypisujecie, to naprawdę mi die wydaje, że macie po paręnaście latek :p
 • kuba17: Się*
 • Hokejowy1964: Hokej_fan tego nie wiem, nie śledzę non stop wpisów tutaj co nie zmienia postaci rzeczy od czasu do czasu ktoś tu nie wytrzymuje i pisze dziwne rzeczy.
 • Hokejowy1964: Luque masz rację...a i pustego dzbana coraz ciężej spotkać ;)
 • KubaKSU: Hokejowy , cały czas się tu napinasz ,to co się dziwisz ,ze każdy ma Cię za kogo ma :)
 • Hokejowy1964: KubaKSU nigdy nie zaczepiam nikogo jako pierwszy, reaguję wtedy kiedy ktoś wypisuje prymitywne rzeczy. A już to co o mnie sądzą tu piszący, w przewadze małe zawistne ludziki to mam w....głębokim poważaniu...Ile ty masz lat żeby takich argumentów używać ?
 • Hasek64: JTKJ lolololloloooo!!!
 • statys: Miłość własna niektórych nie zna granic, kosmos wypełnia.
 • Hasek64: JTKJ!!
 • KubaKSU: Nie dyskutuje juz z toba ..z samego początku zachowywałes się normalnie i można było polemizować w kulturalny sposób...natomiast teraz na każdym kroku razem z kolegą Haskiem szukacie zaczepki..Tyle z mojej strony..miłego oglądania dzisiejszego starcia,mi niestety praca nie pozwoli .Pozdro bez napinki:)
 • Cola: a Wy dalej z nimi gadacie?
 • Hokejowy1964: KubaKSU ha ha masz dar rozbawiania mnie :). Z grubsza biorąc, jaka jest różnica między Wami a nami pokazał 1/2 Finału PP w Bytomiu. Narobiliście nieprzeciętnego bydła i podobnie jest tutaj. Wielu z Was nie ma świadomości jak są prymitywni i to jest przykre ale to się nie zmieni. Jest dosłownie kilku sensownych i tyle. Co do dzisiejszego meczu- niech będą super emocje, żeby pasiaki nie zepsuły widowiska i niech wygra lepszy. Mimo różnic w postrzeganiu tematów hokejowych pozdrawiam :)
 • hubal: 39 kolejka data 16/01/2022 o co chodzi z tą datą ?
 • rober03: Ilość kibiców e Oświęcimiu delikatnie mówiąc nie powala
 • wpv: hubalu, chochlik mi się wkradł ;)
 • hubal: wpv daruję Ci :)
 • Simonn23: Za czasów Rihy to 3000 minimum by było
 • rober03: Mecz na szczycie a tu chyba 1000 chłopa nie będzie
 • Simonn23: Ludzie na kwarantannach siedzą :P
 • wiemswoje: Piątek mecz na szczycie a w Oświęcimiu pustki
 • Simonn23: Powaznie aż tak mało ludzi?
 • Cola: Dobrze, że Kapitan i Saunders grają, bo Katowice mają przygniatającą przewagę póki co.
 • emeryt: Unia trzepnie Kato jak gospodyni domowa stare dywany
 • Szefu1982: Ja niestety nie mogłem więc 3 osoby mniej ja syn i córka
 • rober03: Ludzi się nazbierało. A Unia jak narazie robi to co trenowała podczas problemów kadrowych . Cierpi broni ofiarnie i strzela gola oby tak dalej bo Kato naprawdę dobrze wyglądają
 • Simonn23: Będzie z 2000?
 • wpv: dzięki hubi ;)
 • Polaczek1: Jak to było?
  Lepsza setka fanatyków niż tysiac pikników
 • Polaczek1: Ale okolo 2 tys będzie
 • Simonn23: Jest piątek, dzień roboczy więc.. nie zawsze to wynika z braku checi
 • Simonn23: Oj już 1:2
 • statys: Tragedia, zalewali wirusa spirtem z Czelabińska?
 • Smoku2021: W Oświęcimiu bez zmian, trzoda na trybunach hahah
 • DallasStars: Aż tylu od was smoku przyjechało?
 • Polaczek1: To co dzis gra Glenn to jest kur...a kryminal
 • Hasek64: Smoku czego się dziwić po wieśniakach z kompleksami :D zwyczajne bydło
 • DallasStars: To katowice to takie wieśniaki?
 • rober03: A to co Jasiek vyciagnol dwa razy w dogrywce to stadiony świata
 • Hasek64: Brawo Bartek, brawo Jasiek,Kolusz też ładne spotkanie. Brawo GieKSa za walkę do końca :) Na koniec szacun tobie oświęcimsko trzodo chlewna za jak zwykle żałosny doping. Pozdrowienia z Katowic
 • Smoku2021: DallasStars, uspokój się i przyjemniej na klatę, że pośród normalnych kibiców Unii których szanuje i znam osobiście, macie najwyższy wskaźnik patoli na trybunach, sorry taka prawda, gościu który przez połowę transmisji krzyczy Murray Ty Ku..., . To przyszedł dopingować swoją drużynę czy wyzywać bramkarza z Katowic. Pozdro
 • gieksa76: BRAWO GIEKSA
 • LukaszOsw: Brawo Unia, fotel lidera utrzymany :)
 • Hasek64: LukaszOsw co się odwlecze to nie uciecze :D szkoda, że Pasiut nie mógł jeszcze zagrać
 • hubal: Sidor was wszystkich uciszy :)
  kiedyś ...
 • rober03: Zagrały dwie drużyny na bardzo zbliżonym poziomie o zwycięstwie w dogrywce zadecydowały dwie fenomenalne interwencje Jaśka . Gratulacje dla zwycięzców podziękowania dla naszych za z każdą tercja lepszą postawę w meczu. Będzie dobrze
 • jastrzebie: Ruskie mulą
 • Andre z Niemiec: Katowice to są mentalne wieśniaki.Rozum Kohuta
 • LukaszOsw: Hasek64 pożyjemy zobaczymy :D
 • Hasek64: Dziubiński bardzo groźny, bracia S szybkość i technika na plus. Mogło być różnie bo mecz bardzo wyrównany. 3 tercja trochę te 2 z 3 kar naciągane. Teddy jak zwykle prowokator. U nas brak Grzesia i słabo dzisiaj z Ericson. Cieszy aktywny Michalski coś z niego będzie w play off. No i całe szczęście Wronka i fraszko na swoim poziomie zagrali
 • Hasek64: Andre was? Ich nicht verstehen.
 • uniaosw: Znowu zabrakło Pani Ani
 • Unikatowy99: hubal: dzisiaj dowiedziałem się w środowisku hokejowym że Car daje nieźle popalić waszym gwiazdą na treningach. Czas pokaże czy to odpowiedni moment na tego typu przygotowanie w takim czasie. W takim układzie upatruje nasze szanse w niedzielnym meczu.
 • kuba17: Fajny mecz dzisiaj. Ciekawy, twardy. Mogło się rozstrzygnąć w jedną jak i drugą stronę. Cieszą 2 punkty ale niedosyt jest bo był potencjał by zgarnąć pełną pulę, ale jak napisałem mogło być rożnie. Dzięki z dobry mecz Unici. Pozdro, i życzenie moje, żeby na sb było więcej merytoryki niż śmiesznych dyskusji i wyzwisk ;) Ino GieKSa
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe