Polacy najlepsi w turnieju o Puchar Trójmorza!

Reprezentacja Polski wygrała turniej o Puchar Trójmorza z kompletem zwycięstw! Biało-czerwoni w środowym, decydującym, spotkaniu pokonali Łotwę "B" 4:1. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Mateusz Bryk (dwie) oraz Patryk Wronka i Damian Kapica.

„Orły” zaprezentowały dojrzały i dobrze poukładany hokej. Dobrze wyglądała współpraca w piątkach i przechodzenie z obrony do ataku. Z kolei w polskiej bramce dobrze radził sobie John Murray, który skutecznie interweniował przy 28 z 29 uderzeń rywali i to do jego rąk trafił tytuł najbardziej wartościowego zawodnika spotkania (MVP).

Kilka zmian

Przed ostatnim meczem turnieju Róbert Kaláber dokonał kilku roszad w składzie. Kontuzja obojczyka wyeliminowała z gry Oskara Jaśkiewicza, a na drobne urazy narzekali Martin Przygodzki i Filip Starzyński. W składzie znaleźli się Jakub Wanacki, Szymon Marzec i Radosław Sawicki.

W pierwszej odsłonie bramki nie padły, choć obie drużyny wykreowały sobie po kilka dogodnych okazji. Biało-czerwonym dopisało szczęście, bo do odsłoniętej części bramki nie trafił Raimonds Vītoliņs.

Kilka dobrych szans mieli też biało-czerwoni, ale odrobiny szczęścia i precyzji zabrakło Grzegorzowi Pasiutowi, Damianowi Kapicy i Filipowi Komorskiemu. Uderzenia Pasiuta i Kapicy w dobrym stylu obronił Jānis Voris, a „Komora” po koronkowej akcji minimalnie przestrzelił.

Między parkanami

Na gole trzeba było poczekać do połowy drugiej tercji. Dominik Paś zauważył, że kara Mateusza Bryka dobiegła już końca i zagrał mu krążek. Defensor JKH w sytuacji sam na sam z łotewskim bramkarzem zachował się jak profesor. Położył go na lodzie serią zwodów, a następnie zmieścił gumę między jego parkanami.

Polacy poszli za ciosem i 26 sekund później na 2:0 podwyższył Patryk Wronka. Dynamiczny skrzydłowy po dograniu Bartosza Ciury również znalazł się w sytuacji sam na sam i z wysokości bulika uderzył w „piątą dziurę”.

Łotysze kontaktowego gola zdobyli na początku trzeciej odsłony, wykorzystując przy tym okres gry w przewadze. Frenks Razgals zagrał do Nikolajsa Jelisejevsa, a ten uderzeniem bez przyjęcia zaskoczył Johna Murraya.

Podopieczni Atvarsa Trivuncovsa mieli kilka okazji na to, aby wyrównać. „Jasiek Murarz” nie dał się już pokonać.

Polska pieczęć

Niewykorzystane sytuacje zemściły się i to biało-czerwoni trafili do siatki, robiąc tym samym milowy krok w kierunku zwycięstwa. Dominik Paś zagrał do Damiana Kapicy, a ten sprytnie przekierował krążek do bramki. Tak właśnie należy rozgrywać przewagi.

Pieczęć na zwycięstwie postawił Mateusz Bryk, który huknął z pełnego zamachu. Puchar Trójmorza wzniósł więc kapitan naszego zespołu Bartosz Ciura.

Łotwa "B" - Polska 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

0:1 - Mateusz Bryk - Dominik Paś (29:37),

0:2 - Patryk Wronka - Bartosz Ciura, Olaf Bizacki (30:03),

1:2 - Nikolajs Jelisejevs - Frenks Razgals, Patriks Ozols (41:14, 5/4),

1:3 - Damian Kapica - Dominik Paś, Kamil Górny (47:42, 5/4),

1:4 - Mateusz Bryk - Grzegorz Pasiut (49:21).

Strzały: 29-31 (12-10, 9-11, 10-8)

Wznowienia: 22-29 (7-11, 7-8, 8-10)

Łotwa "B": Voris – Skvorcovs, Ozols; Razgals, Fjodorovs, Jelisejevs – Tumanovs, Gorsanovs (2); Skrastins, Vitolins (2), Andersons (2) – Mateiko (2), Ornins; Puide, Polcs, Petrovics – Millers (2).

Trener: Atvars Trivuncovs.

Polska: Murray – Bryk (2), Górny; Kapica, Paś, Urbanowicz – Bizacki, Ciura; Wronka, Pasiut, Zygmunt – Wanacki, Kostek (2); Marzec, Komorski (2), Mroczkowski (2) – Kamienieu, Horzelski; Sawicki, Wałęga, Michalski.

Trener: Róbert Kaláber.

MINUTA PO MINUCIE:

- 1 min. - Pierwsza spokojna interwencja Vorisa, który łapie gumę do raka.

- 2 min. - Spod bandy wrzucił Horzelski, pewnie łapie Voris.

- 3 min. - Uderzenie z bulika Skvorcovs, łapie w parkanach Murray.

- 3 min. - Z boku uderzył Skrastins, mrozi ponownie Murray.

- 4 min. - Uderzenie Polcsa, odbija parkanem Murray.
- 5 min. - Kara dla Polaków. Na ławkę siada Mroczkowski

- 5 min. - Z nadgarstka Razgals, ale nad poprzeczką.

- 6 min. - Vitolins zza bulika, ale pewnie łapie Murray.

- 7 min. - Polcs ruszył lewą stronę, uderzył z bulika - łapie Murray.

- 8 min. - Strzał Bizackiego z bulika odbija Voris - dobitka Zygmunta mija słupek bramki Łotyszy.

- 9 min. - Obstrzał bramki Murraya, najpierw Razgals, później Fjodorovs i ponownie Razgals - na szczęście polski bramkarz nie dał się pokonać.

- 10 min. - Skrastins do Andersonsa w uliczkę pod bramkę ale ten nie zdołał uderzyć skaczącego krążka.
- 10 min. - Groźnie z bulika Petrovics, Murray nie złapał gumy a dobijał łyżwą Polcs - na posterunku Murray.
- 11 min. - Zygmunt z ostrego kąta, odbija Voris.

- 12 min. - Horzelski wrzucił z niebieskiej, ale niecelnie.

- 13 min. - Kontra Polaków, Kapica mógł podawać do Pasia, ale zdecydował się sam pociągnąć akcje i trafił w bramkarza w dogodnej sytuacji.
- 14 min. - Spod niebieskiej uderzał Paś, ale po rykoszecie wychodzi guma poza taflę.
- 14 min. - Pasiut szukał krótkiego rogu po wznowieniu, ale Voris na posterunku.

- 15 min. - Vitolins w doskonałej sytuacji, ale trafił w przesuwającego się Murraya po dokładnym podaniu wzdłuż bramki przez Andersonsa.

- 16 min. - Tumanovs ale uderzył obok bramki.
- 17 min. - Razgals objechał bramkę, dynamiczny napastnik wypracował sobie sytuacje ale jego strzał po rykoszecie odbija Murray.
- 18 min. - Uderzenie Tumanovsa odbija Murray.
- 18 min. - Marzec powalczył, pojechał za bramkę lecz nie zdołał podać do partnera.

- 18 min. - Faulowany przy bandzie Michalski, na ławkę kar siada Gorsanovs

- 19 min. - Dwukrotnie uderzał Paś, ale zablokowany.

- 20 min. - Strzał Ciury z dwóch metrów, ale nie trafił dobrze w krążek. Poprawka Pasiuta i trafia w kask Vorisa.

- 20 min. - Koronkowa akcja Polaków, ale w ostatniej fazie z dwóch metrów Komorski nie trafił w bramkę.

- Koniec I tercji.

- 21 min. - Świetny strzał Pasia z nadgarstka, ale trafia w poprzeczkę!

- 22 min. - Skrastins przejął gumę, ale jego strzał odbija Murray.

- 23 min. - Razgals ruszył wzdłuż bandy, ale jego strzał z bulika łapie Murray.

- 24 min. - Strzał Wałęgi i dobitka Michalskiego z bliska, broni Voris!
- 24 min. - Kontra Łotyszy i Murray z najwyższym trudem i szczęściem broni strzał z bliska Skrastinsa!

- 26 min. - Polcs sam na sam, Murray świetnie na raty broni wyśmienitą sytuację dla Łotwy.

- 26 min. - Uderzenie Sawickiego, nad bramką.

- 27 min. - Uderzenie Skrastins, odbija parkanem Murray.
- 27 min. - Na ławkę kar siada Bryk po przewróceniu za bramką rywala

- 28 min. - Groźnie Skrastins, który stał na przeciw bramki, odbija Murray.

- 30 min. - GOL! 0-1! Mateusz Bryk wyszedł z kary i w sytuacji sam na sam wymanewrował bramkarza Łotwy i skutecznie trafił po lodzie

- 30 min. - GOL! 0-2! Patryk Wronka dostał podanie od Bartosza Ciura z własnej tercji, guma idealnie odbiła się od bandy a "Wronczes" w sytuacji sam na sam strzelił pomiędzy parkany Vorisa!

- 32 min. - Polacy przycisnęli rywala, dostali wiatr w żagle. Strzał Wałęgi dobija Voris.

- 33 min. - Faulowany w środkowej strefie Wronka, będzie przewaga Polski.

- 34 min. - Bryk z bliska z pierwszego krążka, ale szybko przemieścił się Voris i odbija gumę!

- 35 min. - Strzał Pasiuta, odbija Voris, zaraz próbował z bulika Wronka - ponownie bramkarz Łotwy.

- 36 min. - Groźny strzał Razgalsa, jednak Murray ponownie pewnie łapie gumę

- 37 min. - Lot krążka zmienił Marzec po uderzeniu Mroczkowskiego, obok bramki.

- 38 min. - Andersons zatrzymany przez Ciurę przed bramką Murraya.

- 40 min. - Na ławkę kar siada Kostek, w przewadze Łotwa.

- Koniec II tercji

- 41 min. - GOL! 1-2! Nikolajs Jelisejevs dostał doskonałe podanie i z pierwszego krążka trafił do siatki zanim Murray przesunął się do krótkiego rogu.

- 42 min. - Z pierwszego krążka uderzył z niebieskiej Tumanovs, łapie pewnie Murray.

- 43 min. - Z niebieskiej strzał Bryka pewnie mrozi Voris.

- 44 min. - Uderzenie spod bandy Gorsanovsa, pewnie do raka łapie Murray.

- 45 min. - Millers spod bandy, łapie Murray.

- 46 min. - Kontra Polaków, Bryk wycofał do Pasia - jego strzał zatrzymuje Voris.

- 47 min. - Kij Andersonsa ląduje w twarz Mroczkowskiego, będzie kara.

- 47 min. - Uderzenie Wronki po podaniu Pasiuta ląduje obok słupka.

- 48 min. - GOL! 1-3! Idealnie Paś pod bramkę do Kapicy, ten dołożył kija i zaskoczył Vorisa!

- 49 min. - Słupek po uderzeniu Bizackiego!

- 49 min. - GOL! 1-4! Pasiut do Bryka a ten z huknął ze środka rozgrywania bulika! Voris jeszcze był zasłonięty przez Sawickiego i nie zdążył zareagować.

- 52 min. - Kamienieu wrzucił gumę po wjeździe do tercji, dobija Voris.

- 53 min. - Urbanowicz do Kapicy, ale przeskoczył mu krążek nad kijem a byłaby sytuacja sam na sam.

- 54 min. - Skrastins uderzył z trzech metrów, odbija Murray.

- 55 min. - Łotwa przycisnęła, strzał Vitolinsa, ale nie daje się zaskoczyć polski bramkarz.

- 55 min. - Mroczkowski szukał okienka, ale guma po kiju ląduje wysoko nad bramkę.

- 55 min. - Czas dla reprezentacji Polski.

- 55 min. - Kamienieu blokuje strzał Polcsa.

- 56 min. - Mateiko groźnie faulował Wałęgę kolanem i będzie przewaga reprezentacji Polski.

- 57 min. - Kontra Łotwy, dobrze Murray odbija strzał Jelisejevsa.

- 58 min. - Polacy nie wykorzystali przewagi. Łotysze dobrze się wybronili w tej sytuacji.

- 60 min. - Wanacki objechał bramkę, jego podanie odbija się od Skvorcovs i o mało nie zaskoczyło Vorisa, który szczęśliwie odbija parkanem gumę.

- Koniec Meczu. Polacy wygrywają 4-1 z Łotwą "B".

Estonia - Litwa 6:5 d. (3:4, 0:1, 2:0, 1:0)

5:5 Viitanen (49:16, 5/4),

6:5 Viitanen - Vasjonkin, Anufrijev (60:23)

Sędziowali: Paweł Kosidło, Krzysztof Kozłowski (główni) – Dariusz Pobożniak, Mateusz Bucki (liniowi).

Minuty karne: 14-20.

Strzały: 45-36

Widzów: mecz rozgrywany bez udziału publiczności.

Estonia: Kolossov – Anufrijev, Kookmaa; Gornostajev, Vasjonkin, Viitanen - Laosma, Stetski; Aleksandrov, Hast, Linde – Marder, Kudeviita; Kiik, Svartbro, Jurgens – Rozinko; Puzakov, Lodeikin, Kirillov.

Trener: Jussi Tupamäki.

Litwa: Baltrunas (od 51:56 Pawlukow) – Rumsevicius, Gusevas; Bosas, Cizas, Kaleinikovas – Silinas, Cypas; Bendzius, Grinius, Cervertak – Bacevicius, Jasinevicius; Noreika, Binkulis, Mukovoz – Janusonis, Mikalauskas; Mazulis, Kuzminov, Marcinkevicius.

Trener: Arunas Aleinikovas.