Hokej.net Logo
KWI
16
KWI
17
KWI
24
KWI
25
KWI
29

Taki był poprzedni rok. Marzec

Taki był poprzedni rok. Marzec

Kontynuujemy podsumowanie 2017 roku. Marzec został zdominowany przez fazę play-off, poznaliśmy brązowego medalistę PHL oraz podium PLHK


Jeszcze w lutym przepustkę do półfinału wywalczył GKS Tychy, który w czterech meczach odprawił Tauron KH GKS Katowice. Jednego meczu więcej potrzebowali hokeiści Comarch Cracovii, TatrySki Podhala Nowy Targ i Polonii Bytom. Warto zaznaczyć, że ci ostatni znaleźli się w najlepszej czwórce ligi po raz pierwszy od szesnastu lat.


1 marca w annałach polskiego hokeja zapisał się szkoleniowiec „Pasów” Rudolf Roháček. Trener nazywany przez swoich zawodników "Cytryną" odniósł z Cracovią 501. zwycięstwo! Nikt wcześniej nie pokusił się o taki wyczyn.


Apel Wierzbowskiego i decydujące mecze


Po zakończeniu ćwierćfinałów Janusz Wierzbowski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Hokeja na Lodzie zwrócił się do Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie z prośbą o zwiększenie ilości kontroli antydopingowych w rundzie finałowej PHL.


W półfinale play-off GKS Tychy zmierzył się Polonią Bytom, zaś Comarch Cracovia z TatrySki Podhalem Nowy Targ. Tyszanie i krakowianie nie zawiedli, wygrywając rywalizację w stosunku 4:0 i wywalczając sobie prawo do gry o mistrzostwo.


Dla GKS-u był to szósty finał, w którym zmierzył się z Comarch Cracovią. W poprzednich pięciu triumfowali podopieczni Rudolfa Roháčka, więc była to idealna szansa, by pozbyć tego piętna. Ekipa dowodzona przez Jiříego Šejbę prowadziła już w serii 2:0 i 3:1, ale pomogła rywalom powstać z kolan i o tytule mistrzowskim miał zdecydować siódmy mecz.


Brązowe medale zawisły na szyjach Polonii Bytom, która wygrała dwa spotkania z nowotarżanami (3:1 i 1:0 d.). Niebiesko-czerwoni po swój ostatni medal sięgnęli w 2001 roku, wygrywając wówczas rywalizację z GKS-em Tychy.

Tymczasem szeregi PHL opuściła Nesta Mires Toruń, która przegrała 2:4 rywalizację play-out z MH Automatyką Gdańsk. Hokeiści znad Bałtyku mieli powód do podwójnej radości, bo drużyna CLJ zdobyła mistrzostwo Polski, pokonując w finale Naprzód Janów aż 7:0.


Rozstrzygnięcia zapadły także w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet. Po szósty tytuł mistrzowski sięgnęła Polonia Bytom, srebro przypadło gdańszczankom, a brąz tyszankom. Z kolei występująca w ŻHK Poprad Kamila Wieczorek zdobyła drugi złoty medal mistrzostw Słowacji.


Po raz trzeci na Zimowym Narodowym w Warszawie odbył się Czerkawski Cup 2017. Młodzi adepci hokeja dzielnie walczyli o każdy centymetr lodu na okazałym obiekcie. W finale MOSM Tychy wygrał z JKH GKS Jastrzębie 4:3.


Za granicą


Występujący w Milton Keynes Lightning Przemysław Odrobny i Mikołaj Łopuski sięgnęli po pierwsze trofeum w tym sezonie, zdobywając puchar English Premier Ice Hockey League.


Pod koniec marca decyzję o zakończeniu kariery podjął Patrik Eliáš. 40-letni Czech po operacji kolana nie zdołał wrócić do pełnej sprawności.


Eliáš pożegnał się z hokejem mając na koncie 1 240 meczów, w których strzelił 408 goli i zaliczył 617 asyst. W play-offach zagrał 162 razy, zdobywając 45 bramek i notując 80 asyst. To wszystko w barwach jednego klubu – New Jetsey Devils. W 2000 i 2003 roku jako gracz „Diabłów” sięgnął po Puchar Stanleya.


Po 18 sezonach cieszę się, że mogę ogłosić zakończenie mojej kariery w NHL po rozegraniu ostatniego meczu w barwach New Jersey Devils. Przez ostatnie miesiące rozważałem tę decyzję i jestem szczęśliwy, że ta sprawa jest już dla mnie i mojej rodziny zakończona. Przybyłem tu 22 lata temu, by grać w hokeja, a więc robić to, co kochałem od 5. roku życia. Mogłem grać ze wspaniałymi kolegami z drużyny, korzystać z ich koleżeństwa i ducha tego klubu, a także dwukrotnie zdobyć Puchar Stanleya – napisał Czech w swoim oficjalnym oświadczeniu.


Po czterech latach występów „rozwód” z KHL wziął Medveščak Zagrzeb. Był to efekt problemów finansowych, które nasiliły się pod koniec sezonu 2015/2016. „Niedźwiedzie” stały się niewypłacalne i musiały wyprzedać drużyny. Trener Gordie Dwyer został zmuszony dokończyć sezon zaledwie z czternastoma graczami. Ekipa ze stolicy Chorwacji nowy sezon miała rozpocząć w EBEL.


Odszedł wielki trener


15 marca w wieku 87 lat zmarł Eugeniusz Imiołczyk, wieloletni trener KS Baildon Katowice (1967-1969 oraz 1978-1982) i GKS-u Katowice (1982-87 oraz 1988-92).


Warto zaznaczyć, że pan Eugeniusz wychował wielu reprezentantów kraju na czele z Bronisławem Chyskim, Bogdanem Kondziołką, Karolem Żurkiem, Tadeuszem Obłojem, Bogdanem Krawczykiem, Janem Piecko, Jerzym Christem i Andrzejem Schubertem.


W latach 90. przebywał w Niemczech, gdzie przez 8 sezonów był szefem trenerów w Kassel Huskies.

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
© Copyright 2003 - 2026 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe