Hokej.net Logo

Utalentowany polski obrońca zagra w reprezentacji Słowacji?

fot. Jakub Homol'a
fot. Jakub Homol'a

Patryk Zubek znalazł się w kręgu zainteresowań Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie (SZĽH). Utalentowany, 16-letni obrońca, jest jedną z gwiazd juniorskiej ekstraligi.


Patryk Zubek od dwóch lat występuje w zespole HC Bańska Bystrzyca. W pierwszym sezonie grał w drużynie do lat 18 i został najlepiej punktującym defensorem w lidze. W obecnym sezonie mimo 16 lat gra w słowackiej ekstralidze juniorów i radzi sobie znakomicie. W 21 spotkaniach zanotował 26 punktów za 5 goli i 21 asyst. Jest to czwarty w punktacji kanadyjskiej całej ligi, a przecież występuje na pozycji defensora!

Nic więc dziwnego, że został już zaproszony na treningi pierwszej drużyny. Póki co jeszcze nie zagrał w słowackiej ekstralidze.

Jakiś czas temu Marian Michalovský, słowacki dziennikarz, poinformował w swoich mediach społecznościowych, że polskim obrońcą mocno zainteresowała się słowacka federacja.

– Jego (Patryka Zubka – przyp. red) występy nie umknęły uwadze przedstawicieli Słowackiego Związku Hokeja na Lodzie. Już pojawiają się spekulacje, że związek pracuje nad przyznaniem mu słowackiego obywatelstwa – informuje słowacki dziennikarz.

Zubek jest nowocześnie grającym obrońcą, którego mocną stroną są też bardzo dobre warunki fizyczne (190 cm, 88 kg). Wychowanek MMKS-u Podhala Nowy Targ ostatni raz na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Polski U18 pojawił się niespełna rok temu. Zagrał 17 grudnia w starciu przeciwko Węgrom.

Na tegorocznych dwóch konsultacjach szkoleniowych, w sierpniu i w listopadzie, nowotarżanina zabrakło. Wiemy, że selekcjoner Andriej Gusow wysłał mu powołanie.

– Zubek otrzymuje powołania na każde zgrupowanie. W lecie odmówił, bo - jak napisał jego tata w e-mailu - walczy o miejsce w składzie drużyny klubowej U20. Życzyliśmy mu powodzenia i nie stwarzaliśmy żadnych problemów. Teraz w listopadzie również znalazł się na liście powołanych zawodników, ale dostaliśmy kolejnego e-maila. Tym razem poinformowano nas, że Patryk ma trenować z pierwszą drużyną Bańskiej Bystrzycy. Poproszono nas, że jeśli jest taka możliwość, to żeby nie przyjeżdżał na kadrę. Zgodziliśmy się na to. Jego ojciec tłumaczył nam, że pojawiła się nawet szansa, aby Patryk zagrał w pierwszej drużynie. Nie mieliśmy z tym żadnych problemów, życzyliśmy powodzenia. Właśnie przygotowuję powołania na grudzień i znów zamierzam go powołać – wyjaśnił Andriej Gusow, trener reprezentacji Polski do lat 18.

Wiemy już jednak, że istnieje małe prawdopodobieństwo, by Patryk Zubek pojawił się w grudniu na zgrupowaniu młodzieżowej reprezentacji Polski. Z naszych informacji wynika, że zawodnik wraz z rodzicami chcą wybrać inną drogę i będą starać się o grę w reprezentacji Słowacji.

– Nie mamy zamiaru się tłumaczyć, jakie decyzję podejmujemy – wyjaśnił z kolei Michał Zubek, ojciec Patryka.

Jak przekazał nam Andriej Gusow, utalentowany obrońca sam musi podjąć męską decyzję.

– Owszem jest możliwość zawieszenia zawodnika, ale moim zdaniem jest to rozwiązanie na siłę. Może chłopak chce grać na najwyższym poziomie i w lepszej kadrze. Powinien nam o tym powiedzieć, że stara się o obywatelstwo Słowacji i chce grać dla nich. Ale w naszych rozmowach z ojcem nie było o tym mowy – wyjaśnił Gusow.

Białoruski szkoleniowiec jest zdania, że sztab „osiemnastki” trzyma cały czas rękę na pulsie. 

– Zgadzam się z opinią, że nie możemy stracić żadnego z zawodników, bo w Polsce nie ma ich za dużo. Podchodzimy do tego poważnie i próbujemy go przekonać, aby grał w reprezentacji Polski. Za mało mamy, też zawodników aby komuś robić krzywdę i go zawieszać. Tak to wygląda – zakończył Gusow.

 

Liczba komentarzy: 27

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • franek_dolas
  2023-11-23 15:10:31

  niech chłopak wybierze co lepsze dla niego

 • Luque
  2023-11-23 15:19:16

  Patriotyzm wynosi się z domu. Jak mu tam nie pójdzie to pewnie chętnie sobie o Polsce przypomni... Dlatego duży szacun mam dla Alana, bo kusili go Czesi i Amerykanie (jak się nie mylę) ale wybrał swój kraj i tu jest kimś, a tam mają graczy na pęczki, nie ten to inny.

  • J_Ruutu
   2023-11-24 00:34:42

   A gdybyś urodził się jakimś Bangladeszu, co wtedy? Do końca życia na polu ryżowym, w ramach patriotyzmu?
   Miejsce urodzenia nie jest twoją zasługą, ani też winą. Podobnie jak wzrost czy kolor skóry.

 • ekspert21
  2023-11-23 15:20:53

  Ja chyba śnię.

  Wyobraża ktoś sobie że jakiś zawodnik z Europy czy tam Rosji wyjeżdża w takim wieku 16-17 lat grac w USA/Kanadzie (a wiele jest takich przypadkow) i zmienia reprezentację ? Bo ja nie.

  Jeszcze byłoby to uzasadnione, gdyby miał rodzica ze Słowacji lub się tam urodził. Ale z tekstu wynika że w wieku 14 lat przeniósł się na Słowację i gra tam w klubie.

  W przypadku przyjęcia powołania z ich federacji = ban dożywotni na powołanie do polskiej kadry.

  Reprezentacja to nie klub gdzie się dąży do grania w coraz lepszym, tylko reprezentuje się kraj i naród więc nie powinno być to rozpatrywane czy dana kadra jest lepsza od innej i pod tym kątem myśleć o grze.

  • boogerd
   2023-11-23 16:37:51

   Zgadzam się z expert21. Reprezentacja to nie klub. Tu się walczy dla kraju. Gra w reprezentacji Polski wcale nie przeszkadza, walczyć o najwyższe trofea w klubach.
   Dziwię się Słowakom. Mają tylu zawodników na dobrym poziomie i jeszcze chcą "udziubać" z biedniejszego hokejowo kraju. Bogaty ma jeszcze wiecej a biedny ma jeszcze mniej.

   Niech chłopak wybierze co dla niego najlepsze. Nic na siłę.

  • Tomunio82
   2023-11-23 20:46:23

   Nie wiem z kad pochodzi dokladnie, Ale jesli z "orawy* to nie bedzie mial problemow z pochodzeniem .... Byly teren Slowacji..

 • Wujek43
  2023-11-23 15:22:50

  Zastanówcie się , robicie krzywdę młodemu chłopakowi który dopiero zaczyna w poważny hokej.... Po co mu to całe zamieszanie, spokój , pokora.,praca.Dla mnie może nawet zagrać w kadrze Kanady , ale nie róbmy z tego sensacji.
  Swoją drogą ciekawy ten poziom w ligach juniorskich na Słowacji , że poszedł chłopak tam grać rok temu i już jest mega gwiazdą ...

 • Lotnik 44
  2023-11-23 15:27:03

  Witam !!!!
  Jak sie potocznie mówi ,prawdopodobnie jest po ptokach, ale trzeba zakasać rękawy i do roboty PZHL !!!

  bo nie możemy dopuscić aby zagrał dla reprezentacji Słowacji, negocjacje ,negocjacje ze strony trenerów i działaczy PZHL !!!

  Powinien dostać powołanie od trenera Kalabera do pierwszej reprezentacji !!!!

  • Wujek43
   2023-11-23 15:29:57

   proponuje od razu od Probierza

 • szop
  2023-11-23 15:37:21

  to jest sprawa jego i jego rodzicow woli grac dla Słowacji a niech sobie gra.... tyle w temacie!!! oby tylko za jakis czas nie musial sie z polskim hokejem przepraszac :)

 • szop
  2023-11-23 16:11:00

  i powolan tez mu nie wysylajcie tam decyzja juz zapadla!!! obys chlopaku byl naprawde dobry bo inaczej w tej kadrze sie nie nagrasz powodzenia

 • narut
  2023-11-23 16:28:53

  żałosne to jest jakoś i tyle... aby Słowacy sięgali po polskiego utalentowanego juniora, tym bardziej, ze oni jeśli idzie o nasz hokej, naszych zawodników nie raz i nie dwa dawali do zrozumienia, że jesteśmy dal nich taką hokejową Afryką.. a tutaj proszę proszę..ale jest druga strona medalu - życie płata figle, m. in. przebić się tam na stałe będzie mu b. ciężko i oby nie przyszedł moment, że ląduje z przysłowiową ręką.. a Polska zawsze pozostanie Polską tu gdzie jest...

 • narut
  2023-11-23 16:38:53

  a zresztą już zdaje się, że widzę o co w tym wszystkim idzie, jaka tutaj strategia w grę może wchodzić - w rep. Słowacji, np. na kwietniowych mś. do lat 18 będzie się miał chłopak okazję pokazać szerszemu światu co z kolei przełoży się na lepszą perspektywę w realizacji tego marzenia marzeń dla większości hokeistów czyli dla gry w NHL..

 • Patrick Albert Dole
  2023-11-23 17:29:08

  Czy ma obywatelstwo polskie czy słowackie? Czy ma jakieś słowackie korzenie?

 • Tomunio82
  2023-11-23 18:13:40

  Powodzenia mlody. Nie sluchaj tych komentarzy Bo nikt z tutaj piszacych nie byl na Twoim poziomie.
  Pewnie ze fajnie by bylo zebys gral dla Polski,... Ale faktycznie ,trzeci czy czwarty poziom naszych juniorow nie jest zbyt motywujacy
  Poza tym Polski hokej na przyszlosc nie 2yglada

  • Tomunio82
   2023-11-23 18:32:01

   ...wyglada zbyt optymistycznie.
   Trening, pokora, charakter i do przodu...powodzenia.... Tu ,czy Tam....

 • Bartłomiej Maciaszek
  2023-11-23 18:26:05

  Jeżeli chłopak ma dylemat jaki kraj ma reprezentować to znaczy, że nie ma co o niego zabiegać. To jego wybór. Popularność hokeja zarówno w Polsce jak i na Słowacji słabnie. Jeżeli ktoś wyborem reprezentacji chce sobie budować karierę na poziomie klubowym to o czym my tu mówimy. On na pewno zdaje sobie sprawę, że tam zawsze będzie tym z zewnątrz i zawsze jego błąd będzie bardziej dostrzegany niż swojaka. Mimo wszystko powodzenia dla krajana

 • J_Ruutu
  2023-11-23 20:23:43

  Niektórym kolegom, jak widzę, wciąż marzy się niewolnictwo. :D

  • Luque
   2023-11-23 22:07:12

   W Danzig dalej widzę po staremu, pozdro ;)

  • J_Ruutu
   2023-11-24 00:31:50

   Z ciebie lukuś zawsze musi burak wyjść, nie ma na to rady, jak widać. A dowcip masz toporny, jak klasyczny adolf :D

 • Tomunio82
  2023-11-23 21:24:41

  Podolski i Klose Jak by wybrali Polske nigdy by nie byli mistrzami swiata.....

 • Karmel
  2023-11-23 21:41:59

  Kogo ma reprezentować Tuska czy Kaczyńskiego co oni pomogą Polskiemu hokejowy.Powodzenia graj tam gdzie Twoja przyszłość.

  • narut
   2023-11-23 22:02:50

   taaa... Czaputova na Słowacji bardzo wiele robi dla hokeja... popytajcie Słowaków...

 • Patrick Albert Dole
  2023-11-23 22:43:00

  To jest bezczelne ze strony Słowaków i jego rodziców i daje przykład innym polskim zawodnikom grającym za granicą, którzy mogą bez zażenowania reprezentować Niemcy, Słowację, Kanadę itd., bo przecież kto musi być Polakiem? Żadnego serca, żadnej duszy, tylko pragmatyczna prostytucja.

  • Stasikówka
   2023-11-24 09:51:42

   Jeśli chce grać dla innego kraju, droga wolna przecież nie ma niewolnictwa. Skoro chłop czuje się Słowakiem nie widzę żadnych problemów :) Jeśli jednak rzeczywiście dokona takiego wyboru mam nadzieję że nigdy w reprezentacji Polski nie zagra.

 • Stefan090
  2023-11-24 09:15:59

  Jeżeli tylko ma okazję to niech spierdziela jak najdalej z tego hokejowego grajdoła, jak to mówił jeden z trenerów "jesteśmy hokejową Mongolią". Jeżeli będzie miał inną flagę przy nazwisku niż polską osiągnie dużo więcej w świecie hokeja niż z flagą polską. Szkoda takich zawodników, ale niestety taka jest prawda. Jeżeli związek hokeja nie zacznie nic robić z ligą młodzieżową, to żaden zawodnik szkolony przez polską drużynę nic nie osiągnie na arenie międzynarodowej.

  • boogerd
   2023-11-26 07:01:58

   nie zgadzam sie z tobą kompletnie

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: Do zaś, dzięki
 • Polaczek1: Dlaczego sędziowie nie uznali bramki dla Sosnowca ? Przeciez ewidentnie Jasiek ruszył bramkę . W każdej normalnej lidze bramka zostaję uznana...
 • ker_100: Mega zadowolony , mega zdeterminowany jestem dalej wspierać nasz TKH Toruń , ciężki mecz dla zawodników ale też ciężki dla kibiców ,
  a dla klubu z JKH Jastrzębie jakim trza być baranem żeby w sektorze gości nastawiać oświetlenia , złączy itp elektrycznych zabawek , mega wtopa , wielu kibiców z Torunia wpadało w te oświetlenie , nie wspomnę o zredukowaniu miejsca
  walczymy dalej , jeszcze nie jesteśmy w pólfinale
 • uniaosw: Dot wszystkiego najlepszego
 • uniaosw: Przyznaje wątpiłem początkowo, wybacz
 • Paskal79: Nie skromnie powiem że pisałem wam we wrześniu że to klasowy zawodnik i że strzeli nam nie jedną ważną bramkę czy zasystuje:-)
 • hanysTHU: Dziś na ctsport o 16:30 Kometa-Ocelari... Czuwaj!
 • Paskal79: Meczycha zapowiada się zacne, choć tylko kometa ma o coś grać,czyli 4 miejsce,a goście mają ostatni mecz przed Play Off i pewnie podejdą na spokojnie na ten mecz sądzę że wygra Kometa i awansują bezpośrednio do ćwierćfinału
 • Andrzejek111: Niektórzy chętnie obejrzeliby polską ligę ale podobno Kalaber tak poukładał terminarz P. O. że wczoraj były cztery mecze a dziś nie ma żadnego. I to dla dobra reprezentacji???
 • Andrzejek111: 😡☹️😖
 • Frasier: Pozwolę sobie zauważyć, że pan Pekka stworzył najmocniejszy czwarty atak w lidze, rozbijający rywali po bandach jak nie w naszej lidze.
 • szop: to straszne Frasier :)
 • Frasier: Postaw we wtorek na Podhale :)
 • Frasier: Ale nie dwa złote
 • szop: mówisz :) hah zabawny jestes :)
 • hanysTHU: Aron znowu poza składem...
 • Frasier: No mówię Ci,po leku z trzy stówki,Podhale, Zagłębie i Unia
 • szop: ze 3 mowisz? :)
 • szop: nie wiecej?
 • Frasier: Nie bądź zachłanny
 • szop: ok przekonales mnie
 • mario10: Wczorajszy mecz przy Chemików 4 między Unią a Craxą oglądał z balkonu Siodorenko z małżonką oraz jego menedżer był widziany w kawiarni między przerwami oraz jest na paru zdjęciach jak siedzi.
 • uniaosw: Nie pierwszy i nie ostatni raz, w zasadniczym też nie raz był na kawie i plotkach
 • uniaosw: Można powiedzieć że jest u siebie
 • emeryt: fani Sidora lubio go bo potrafi efektownie zrugac podopiecznego w boksie,natomiast Jago metody treningowe,Jego kierat nie wszystkim zawodnikom odpowiada,byłoby cięzko znależc balans miedzy filozofio trenera a oczekiwaniami óry decyduje sie zarobic w Polsce w thl...ciąganie opon to juz chyba przeżytek,so inne metody prowadzenia druzyny który daje wymierne efekty,"ruski" kierat to przeżytek
 • hanysTHU: Komeeetaaaa!
 • hanysTHU: Z niewolnika nie ma zawodnika.
 • hanysTHU: Gracz ma znać swoją wartość,która na bieżąco musi być weryfikowana gdy nie potrafi z sobą pracować.
 • emeryt: wydaje mi sie że obcokrajowiec przyjeżdza do Polski po spokojny piniondz a nie żeby zap.dalać na treningach
 • Arma: Pracuś będzie pracował za 10 zł i za milion bo to kwestia charakteru i wychowania. Każdy klub powinien tworzyć swoją sieć kontaktów by łatwiej było odsiewać imprezowiczów i pochodne
 • hanysTHU: Odpowiednia weryfikacja medyczna przed podpisaniem kontraktu.
 • hanysTHU: Jak i testy w trakcie jego wypełniania.
 • mario.kornik1971: Zupa ostatni sezon bez względu na wynik w tym sezonie
 • hanysTHU: Kometaaaa!!!
 • Alex2023: mario.kornik1971@ Ty na pewno będziesz o tym decydować
 • PanFan1: Ale Czikago zbiera omłoty w tym sezonie Matko Boska
 • PanFan1: O 21:30 Kings v Devils - to powinno być kawał hokeja
 • PanFan1: W składzie Ołomuńca nie widzę dziś Arona, co zaś z nim, ktoś wie ???
 • hanysTHU: No i play-off u naszych południowych sąsiadów.
 • hokej_fan: Sidorienko jest wypalony, był dobrym trenerem, ale 20 lat temu. Niech się trzyma jak najdalej od Unii!
 • Luque: A co złego w trenerze Sidorienko?
 • fanhookeja: Ja tam słyszałem kilka miesięcy temu Sidor do Unii
 • Padaka77: Tyszanie widzimy się we wtorek i środę na lodowisku ? Jak bardzo bym chciał żeby Podhale ugrało chociaż jeden mecz u siebie.
 • emeryt: a co złego że Tychy mu podziekowały hmm?
 • emeryt: dejcie spokój z tym Sidorem...chwala Mu za MP z Unio ale to już zgrana płyta
 • Oilers: Bedzie otwarty sektor gosci w Nowym Targu?
 • Padaka77: Oilers był w sezonie zasadniczym otwarty to myśle że teraz też będzie
 • PanFan1: Nawet na bank będzie
 • Padaka77: oprawa ponoć się tworzy, będzie fajna atmosfera , oby się udało ugrać jutro coś
 • Paskal79: Sidor na lodowisku w Oświęcimiu jestem dość często,ale czy to ma jakieś znaczenie w kontekście zmiany trenera , raczej nie,bardziej to wizyty towarzyskie
 • omgKsu: W tym samym czasie co Unia swój mecz rozgrywał tyski Gks a Sidor "wolał" przyjechac do Oswiecimia ;)
 • emeryt: Zupa2025
 • mario10: w Nowym Targu bilety się rozeszły jak świeże bułeczki.
 • PEL52: mario10,a na BiletyNaHokej.pl mozna kupic
 • PanFan1: Ale Pittsburgh zaliczył zjazd, stare gwiazdy mają to do siebie że są stare, piszę oczywiście z podtekstem.
 • uniaosw: Eme zimno bardzo zimno
 • emeryt: Re-Plast 2025?
 • Jamer: emeryt: Niekoniecznie... GS 2025 ;)
 • Arma: No to już mogłeś napisać pełną nazwę
 • 6908TB: Garden Space?
 • Arma: Chcieli już jakiś czas temu, może teraz się udało
 • Jamer: Wszystko zależy jaki wynik osiągniemy w tym sezonie… temat jest.
 • Jamer: Dobra wiadomość jest tez taka ze już rozmawiamy z zawodnikami o nowym sezonie…
 • Jamer: Dodatkowo z nowym sezonem nowa „myśl” szkoleniowa…
 • Arma: Mówiłem to już dawno ale powtórzę. Jest życie po Replaście, jak ktoś chce odejść albo zrezygnować to niech to zrobi. Może to brutalnie zabrzmi ale klub przede wszystkim potrzebuje tej pozytywnej stagnacji w kwestii budżetu a nie ciągłego przeciągania liny bo jak kibice będą narzekać albo oceniać to sobie sponsor pójdzie.
 • Polaczek1: I ma takie prawo. W końcu wykłada swoje własne pieniądze. I to nie kwestią 100 zł czy 1000 czy nawet 100000 zł. Więc on jest jakby nie było "głównym udziałowcem". Tylko Gieksa i Tychy maja taki ogromny jak na Polskę udział wsparcia miasta. Gdyby nie Re plast bylibyśmy się z Sanokiem o play off.
 • Paskal79: Panowie był ponoć temet w tamtym sezonie, też coś słyszałem,ale szanujmy i to bardzo że mamy takiego sponsora jak Replast,bo nie wiadomo czy będzie nowy,a po drugie obiło mi się o uszy że rozmowy z zawodnikami były czy są prowadzone
 • emeryt: Wędliny Lisieckie Unia Oświęcim
 • emeryt: baba z targu zgłasza akces
 • PanFan1: Rawa ?
 • PanFan1: Oglądam samym ino lewym okiem ;)
 • PanFan1: Dramat onhockey padł
 • PanFan1: żal smutek i niedowierzanie
 • PanFan1: ... i już oglądamy

  NHL66 . IR

  Potrzeba matką wynalazku 😀
 • rawa: Rempe trochę poobijany na facjacie😁
 • rawa: Reinhart 25 brama w PP.
 • rawa: Ale asysta Barkova palxe lizać
 • PanFan1: Ale Sasha zawalczył
 • PanFan1: A Reinhart - jak to powiedział komentator - jest zawsze we właściwym miejscu i właściwym czasie
 • rawa: Sam jest niesamowity w tym sezonie
 • rawa: Znowu Sam
 • rawa: No i Sasza oczywiście asysta
 • PanFan1: Ta para jest nie do wiary
 • PanFan1: ten stream NHL66 odpala u mnie lepiej niż onhockey
 • rawa: To kosmici są😁
 • rawa: Teraz 4 minuty osłabienia
 • rawa: No i wciśli 2:2
 • rawa: I jeszcze 2 minuty kary
 • PanFan1: szarpane mam dziś oglądanie, latam z papierami
 • PanFan1: Blue Jackets nie dają widzę za wygraną Rycerzom, to byłaby mała sensacja
 • rawa: Lombergini. Jak on to wsadził.
 • PanFan1: Ale Lomborgini zawalczył, zasłużył na tę bramkę
 • PanFan1: Nie chcę zapeszać, ale Rangers wyglądają kompletnie bezradnie w trzeciej.
 • rawa: Trochę oklapli ale wciąż są groźni.
 • rawa: Lundell pozamiatał do pustaka.
 • PanFan1: No i Rangers połknięci, jest gaz u Kocurów
 • PanFan1: Wracam do obowiązków, trzymaj się Rawa, dzięki i do zaś.
 • PanFan1: Ten stream NHL66 . IR wart zapamiętania
 • rawa: Dzięki Brachu i do zaś.
 • Oświęcimianin_23: Dzisiaj w Krakowie Kępa...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe