Hokej.net Logo

18 zawodników z NHL i 18-letni talent w kadrze Szwecji

Reprezentanci Szwecji.
Reprezentanci Szwecji.

18 graczy NHL znalazło się w ogłoszonej dziś kadrze Szwecji na Mistrzostwa Świata elity. Miejsce w składzie wywalczył też jednak sensacyjnie 18-letni wielki talent.

Selekcjoner szwedzkiej kadry Sam Hallam ogłosił nazwiska 25 reprezentantów "Trzech Koron" na dzisiejszej konferencji prasowej w Sztokholmie.

Dość powszechna jest opinia, że Szwedzi przywiozą na MŚ na papierze najsilniejszą formację obrony ze wszystkich drużyn. Będzie w niej trzykrotnie wybierany najlepszym obrońcą sezonu w NHL Eriki Karlsson i Victorem Hedmanem, który także sięgał po tę nagrodę oraz gwiazd Buffalo Sabres Rasmus Dahlin czy Jonas Brodin z Minnesota Wild.

W ataku liderami mają być najlepiej punktujący w ostatnim zasadniczym NHL w swoich zespołach Adrian Kempe (Los Angeles Kings) czy Lucas Raymond (Detroit Red Wings), a także drugi najlepszy snajper Minnesota Wild Joel Eriksson Ek.

Oprócz 18 zawodników NHL w kadrze jest też 4 z ligi szwajcarskiej i 3 ze szwedzkiej SHL.

Największą niespodzianką jest wybór 18-letniego Felixa Ungera Söruma, który w styczniu był członkiem "srebrnej" drużyny Szwecji podczas Mistrzostw Świata juniorów. Ostatni sezon spędził w szwedzkim Leksands IF, ale ma już podpisany "wejściowy" kontrakt w NHL z Carolina Hurricanes.

Szwedzcy kibice mogli liczyć na więcej graczy zza oceanu, ale w ostatnich dniach kadrze odmówili dwaj świeżo wyeliminowani z play-off NHL napastnicy Nashville Predators Filip Forsberg i Gustav Nyquist. W kadrze nie ma także Alexandra Holtza z New Jersey Devils, który wyrażał chęć gry i w ostatnich dniach mówiło się, że czeka jeszcze na zgodę z klubu.

Zabraknie też najskuteczniejszego Szweda w ostatnim sezonie zasadniczym NHL, czyli Williama Nylandera z Toronto Maple Leafs, który po problemach zdrowotnych wrócił na ostatnie mecze pierwszej rundy play-off, ale później mówił, że zmagał się z migreną i miał nawet problemy z poprawnym widzeniem.

Hallam nie chciał dziś o graczu "Klonowych Liści" rozmawiać i był w jego sprawie dość tajemniczy.

- Przyjęliśmy zasadę, że rozmawiamy tylko o tych, którzy tu są, ale mogę powiedzieć, że z każdym zawodnikiem z NHL był kontakt - skwitował jedynie krótko.

Szwedzi będą mieli w Ostrawie 25 zawodników, ale jeszcze nie zapadła decyzja czy wszyscy będą od razu zgłoszeni do turnieju, czy zostaną wolne miejsca dla ewentualnych późniejszych posiłków z NHL.

- Jeszcze nie wszystkich mamy na miejscu. Zawodnicy z Los Angeles Kings i Hedman lądują dopiero jutro. W piątek w porze obiadowej będziemy mieć jasność w sprawie zgłoszeń. Mamy 25 zawodników i zobaczymy co się wydarzy. Jesteśmy zadowoleni z tego składu, ale on nie jest zamknięty - powiedział szwedzki trener.

Szwecja w latach 2017-18 zdobyła dwa tytuły mistrza świata z rzędu, ale od tego czasu nie udało jej się nawet awansować do półfinału MŚ. Przed rokiem, w pierwszym turnieju pod wodzą obecnego selekcjonera, doznała sensacyjnej porażki w ćwierćfinale z Łotwą i zakończyła mistrzostwa na 6. miejscu.

W Ostrawie "Trzy Korony" zagrają z Polską w meczu grupy B w najbliższą niedzielę. Dla obu drużyn będzie to drugi występ na turnieju.

Kadra Szwecji na Mistrzostwa Świata:
Bramkarze:
Samuel Ersson (Philadelphia Flyers/NHL), Filip Gustavsson, Jesper Wallstedt (obaj Minnesota Wild/NHL).
Obrońcy: Lucas Bengtsson (EV Zug/SUI), Jonas Brodin (Minnesota Wild/NHL), Rasmus Dahlin (Buffalo Sabres/NHL), Victor Hedman (Tampa Bay Lightning/NHL), Tim Heed (HC Ambrì Piotta/SUI), Erik Karlsson, Marcus Pettersson (Pittsburgh Penguins/NHL).
Napastnicy: André Burakovsky (Seattle Kraken/NHL), Joel Eriksson Ek (Minnesota Wild/NHL), Max Friberg (Frölunda Göteborg), Jesper Frödén (ZSC Lions Zurych/SUI), Carl Grundström, Adrian Kempe (Los Angeles Kings/NHL), Pontus Holmberg (Toronto Maple Leafs/NHL), Linus Johansson (Färjestad Karlstad), Marcus Johansson (Minnesota Wild/NHL), Isac Lundeström (Anaheim Ducks/NHL), Victor Olofsson (Buffalo Sabres/NHL), Lucas Raymond (Detroit Red Wings/NHL), Marcus Sörensen (HC Fribourg Gottéron/SUI), Felix Unger Sörum (Leksands IF), Fabian Zetterlund (San Jose Sharks/NHL).

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 8

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
  • narut
    2024-05-08 16:01:12

    na papierze I kandydat do złota... i zdaje się, że w nie celują..

  • J_Ruutu
    2024-05-08 16:37:39

    Ciekawe jaki będzie kurs na naszych w meczu ze Szwedem :D

    • Krzyzak81
      2024-05-08 17:46:54

      haah na szwedow moze 1,01 a na naszych ok 20 zeta

    • Krzyzak81
      2024-05-08 17:48:39

      pomylilem sie ,31 zl jest

  • zakuosw
    2024-05-08 16:47:36

    Boże miej nas w opiece w niedziele od 20:20 :D

    • Tomunio82
      2024-05-08 17:54:43

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍👍👍👍👍
      Dawno zem sie tak nie usmial.
      Brawo Ty!!!

  • Andrzejek111
    2024-05-08 17:02:16

    Jeden z zagranicznych kibiców dziwił się, że mistrz Polski ma tylko jednego zawodnika w reprezentacji. Otóż mistrz Szwecji (Skelleftea) nie ma żadnego!!!

  • Romson21.
    2024-05-08 17:49:37

    Przecież Szwedzi szybciej będą jeżdić do tyłu niż nasi do przodu.

© Copyright 2003 - 2025 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe