Hokej.net Logo

Będzie turniej międzynarodowy z gwiazdami NHL? Wraca temat udziału Rosji

Bill Daly (zastępca komisarza NHL).
Bill Daly (zastępca komisarza NHL).

NHL pracuje nad organizacją w 2025 roku turnieju reprezentacyjnego z udziałem gwiazd najlepszej ligi świata. Nadal jednak pod znakiem zapytania stoi występ w takiej imprezie reprezentacji Rosji.

NHL poinformowała, że prowadzone są rozmowy nad organizacją turnieju w typie Hokejowego Pucharu Świata, jaki po raz ostatni został rozegrany w 2016 roku, choć niekoniecznie planowana na 2025 rok impreza byłaby właśnie Pucharem Świata.

Chodzi jednak o to, by największe hokejowe potęgi zmierzyły się ze sobą w składach ze wszystkimi gwiazdami NHL, do czego nie doszło właśnie od ostatniej edycji HPŚ. Taki nowy turniej miałby dać początek cyklowi imprez w formacie "najlepsi przeciwko najlepszym", w którym w kolejnych latach odbywałyby się Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Hokejowy Puchar Świata.

- Jeśli zrobimy ten turniej międzynarodowy w 2025 roku, to później będą ZIO w 2026, Puchar Świata w 2028, ZIO w 2030, Puchar Świata w 2032 itd. Taki jest cel - mówi zastępca komisarza NHL Bill Daly.

W ostatnim Hokejowym Pucharze Świata wystąpiły reprezentacje: Kanady, USA, Czech, Finlandii, Rosji i Szwecji oraz drużyny: Ameryki Północnej U23 i Europy - zespół złożony z najlepszych europejskich hokeistów NHL spoza krajów wystawiających swoje reprezentacje.

- Nie wiem dokładnie, jaką formę to przybierze. Cel jest taki, by stworzyć jakąś formę turnieju międzynarodowego. Pod względem składów drużyn będzie on oczywiście bardzo skupiony wokół NHL, być może w całości oparty na NHL - mówi Daly. - To jest coś nad czym pracujemy ze Związkiem Zawodników NHL (NHLPA).

Problemem jest cały czas udział w turnieju reprezentacji Rosji, która jest zawieszona w rozgrywkach Międzynarodowych pod egidą Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Taki nowy turniej nie byłby imprezą IIHF, ale organizowaną w porozumieniu z federacją.

- Mieliśmy całkiem niedawno spotkanie z IIHF i Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl.) w sprawie udziału naszych zawodników w Zimoych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 roku i częściowo także o tym, jak mógłby wyglądać rozgrywany regularnie Hokejowy Puchar Świata - mówi Daly.

Decyzja w sprawie udziału Rosji w igrzyskach w 2026 roku także jeszcze nie zapadła.

- Nadal mamy wyzwania w postaci krótkoterminowych realiów politycznych, tego co się dzieje w Rosji i Ukrainie i tego, jaką rolę Rosja może odegrać zarówno w turnieju, który my sponsorujemy, jak i w igrzyskach - przyznaje Daly.

MKOl. wcześniej wydał rekomendację, by dopuścić rosyjskich sportowców do udziału w rozgrywkach pod flagą neutralną i pod warunkiem, że nie wyrażali publicznie poparcia dla rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale dotyczy ona tylko sportów indywidualnych. Nadal nie zapadła decyzja o starcie Rosjan w przyszłorocznych letnich igrzyskach w Paryżu.

W przypadku hokeja IIHF sama decyduje o dopuszczeniu drużyn Rosji i Białorusi do Mistrzostw Świata i będzie to robiła zawsze na najbliższy rok. Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie wpływ ma jednak MKOl.

- MKOl. wydawał publiczne oświadczenia wskazujące, że będą się bardzo starać na jakiejś podstawie włączyć rosyjskich sportowców. Czy to będzie tak, jak to robili wcześniej, że będą brali udział, ale nie pod swoją flagą? Wydaje mi się, że to będzie model, którym MKOl. będzie się kierował ale kto wie? - zastanawia się Daly.

Jego zdaniem jeśli MKOl. podejmie taką decyzję, to IIHF pójdzie tą samą drogą.

- IIHF to inna rzecz i oni potencjalnie mogą tego nie przyjąć z otwartymi ramionami, bo to oni obsługują turniej hokejowy igrzysk, ale myślę, że jest dość prawdopodobne, że pójdą za tym, co MKOl. uzna za możliwe do zaakceptowania - tłumaczy drugi najważniejszy działacz NHL.

On sam już wcześniej opowiadał się przeciwko wykluczaniu rosyjskich graczy, którzy zresztą nadal grają w NHL. - Nie jest sprawiedliwe pociąganie rosyjskich hokeistów do odpowiedzialności za decyzję podjętą przez ich rząd - mówił w listopadzie ubiegłego roku.

Liga musiała jednak zawiesić swoje wcześniejsze plany organizacji Hokejowego Pucharu Świata, m.in. dlatego, że inne zdanie wobec gry z Rosją mieli działacze związków hokejowych czołowych europejskich krajów - Czech, Finlandii i Szwecji.

Strony prowadzące rozmowy na razie nie wyznaczyły ostatecznego terminu do podjęcia decyzji zarówno w sprawie turnieju planowanego na 2025 rok, jak i występu gwiazd NHL na igrzyskach w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo.

- Różne strony - IIHF, MKOl., NHL i NHLPA powiedziały sobe przy stole: "postarajmy się zrobić to tak szybko jak możemy", rozumiejąc, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich rzeczy, które potrzebowalibyśmy kontrolować - zakończył Daly.

Gwiazdy NHL po raz ostatni uczestniczyły w turnieju hokejowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku w Soczi.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 1

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • narut
  2023-08-24 13:33:41

  piękne by to było, natomiast 2 lata do takiego turnieju to zwłaszcza w dzisiejszym świecie ocean czasu... nie chce się mi natomiast po ostatnich doświadczeniach (rozwianych marzeniach) wierzyć że do tego kiedykolwiek dojdzie... w 2018 nie doszło, w 2022 również, Puchar Świata miał być po 2016 i do teraz jego nie ma.... zresztą nawet najbliższe mistrzostwa świata, choć jesteśmy jako kibice o krok od odzyskania chociaż na chwilę swojego "hokejowego raju utraconego", jawią mi się jako bardzo bardzo niepewne.. jak odpalą kolejną pandemię tzw. (a niestety widzę, że na to idzie, rozpoczynają się różne medialne operacje wprowadzające-oswajające), to nie tylko do nich może nie dojść, ale jak zamkną gospodarki państw, czego żaden biznes na świecie nie zdzierży (poza jakimś czysto spekulacyjnym), na którym przecież opiera się cały sport, to i jako taki hokej (i to gdziekolwiek w sferze rażenia ową pandemią i "remediami" na nią) tego nie zdzierży..

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: Cóż, brawo Gieksa, my udowodniliśmy że możemy już grać ze wszystkimi, bardzo dobry mecz
 • PanFan1: Myślę że wróci trochę wiara w NT
 • rawa: Brawo Szarotki za walkę i dobry mecz!
  Luque no coż Mistrz, Mistrz GieKS!
 • Jrkato90: Wywołaliscie Sokaya do tablicy. Dobry meczyk do następnego
 • rawa: Hasiu i co już żeŝ ozdrowioł?😁
 • szop: tam nie bylo kary brawo Podhale
 • PanFan1: Dobra pocimy się dalej, jutro na 15:00 do roboty, muszę być jak nowy 😉
 • rawa: HanysTHU sorki. Pocisli my;)
 • rawa: PF1 jedni się pocą a inni na kiblu siedzą😁
 • Jrkato90: Rawa tabletki na razie działają i zbiły do 37.5 ale coś czuję nawrót koło północy. Nawet zwycięstwo tego nie wyleczy ;D
 • rawa: Kurujcie się chłopy i do następnego.
  Nie wiem czy gorączka czy sraczka jest lepsza.
 • szop: Rawa czesto jedno i drugire jest w pakiecie :) chyba jednak sraczke wybieram
 • Jrkato90: Dzięki Rawa. Do piątku Panowie
 • rawa: Szop niestety od kilku lat nie mam zapachu i smaku po wypadku. Jak coś wsiamam nieświeżego ( a nie jestem wstanie tego czasem odróźnić że jedzenie jest nie halo) to potem nasiadówki na tronie.
 • narut: Panowie - na wszystko co związane z grypą/przeziębieniem/zwidem19 bierzcie acetylocysteinę, do 2 gr (ale nie na noc) - NAC (prosty aminokwas o szerokim spektrum działania) plus 50 mg cynku, mam ten patent przetestowany
 • szop: Rawa sraczi i zycia nie oszukasz :D
 • mario.kornik1971: Oj Rawa, Rawa publicznie takie rzeczy prywatne? Powiedz, że żartowałeś dobrze Ci radzę
 • rawa: Dokładnie szop.
  Mario nic w tym śmiesznego nie ma. A tak poza tym co za roznica jedni pisza o ograczce, inni o biegunce a Ty o tym coś ostatnio zmaszkecił;)
 • hanysTHU: Kto ciśnie tyn sprzonto
 • mario.kornik1971: Dziś nic nie gotowołem ,ale jutro bydzie gor bigosu na 2 dni a resztę
  do zamrażarki na piątek po meczu.
 • mario.kornik1971: Lub niedzielę
 • PEL52: Mario,ja dzisiaj wlasnie koncze fasolke po bretońsku bedzie na 3 dni ,koldra bedzie podskakiwac
 • mario.kornik1971: PEL52, fasolkę po bretońsku także uwielbiam,na równi z bigosem
 • hanysTHU: Bobem pociście.
 • hanysTHU: I kryzys energetyczny zażegnany.
 • PanFan1: Panowie ! jaki bigos ! jaka fasolka ! gdzie z bobem ! Co z fit-for-55 ? Co na to "ujnia [****]ejska" ?!
 • PanFan1: ... "ujnia jołopejska"
 • Jrkato90: Jak bigos to tylko wegański ;D
  A co do gazów od warzyw strączkowych to zapewne żeby nie emitować do dziury ozonowej ;D jakieś lewackie yntelygenty wymyślą jakiś worek z wężykiem wkładanym do żopy i będzie się tak chodziło żeby dbać o zdrowie obywateli :D patrząc wstecz na ludzi z kawałkami pleksy na głowach to worek antyprykatorowy też przejdzie
 • emeryt: po dobrym świeżym Bobie pozostało jeno wspomnienie
 • PanFan1: a no tak Eme, sezon na hokej, to nie sezon na bób, tyz prowda
 • emeryt: jedno zastępuje drugie,nie wiedzieć co lepsze
 • Polaczek1: Co z Dziubińskim i Wanatem ?
 • narut: dzisiaj Trzyniec z Ołomuńcem no i Frydek ze Znojmem ... oraz Litwinów z Mountfieldem ...
 • narut: no i ładnie - Kamil Wałęga pierwszy punkt (bramka) dla Frydka, a wiec pierwsze ligowe zdobycze
 • hanysTHU: Kto ciśnie ten puchnie.
 • narut: Kamil Wałęga 2 bramki dziś i asysta, niestety nasi czescy ekstra-ligowcy (wciąż) bez zdobyczy..
 • PanFan1: Chmielewski w wieku Wałęgi też młócił we Frydku, ale nie ma co ukrywać że dla Wałęgi to jest zesłanie, całkiem niedawno podobne przygody miał Łyszczarczyk, dobrze to na ten moment nie wygląda.
 • narut: ważne że na ten moment Kamil zaczął punktować, na tym winien się skoncentrować i spróbować zawalczyć, natomiast co do Alana to myślę, że ten zrobił błąd kiedy zamiast możliwości gry w Karlovych wybrał grę w tym ECHL za Oceanem, dziś już spokojnie byłby etatowym zawodnikiem w czeskiej ekstralidze, na pełnych prawach, a tak wylądował w naszej lidze..
 • PanFan1: Tylko że z "east coast hockey league" wiodła już prosta droga do NHL i pewny jestem że taki był nadrzędny cel - Narucie - wtedy o grze w lidze czeskiej czy polskiej, jeżeli nawet myślano, to w ramach opcji zapasowej. Masz teraz dobry przykład Maciasia, chłopaczek ledwo się zaczął przebijać do pierwszej ekipy Vitkovic, a kiedy tylko pojawiła się opcja gry za oceanem, wszystkie inne opcje zbladły. Zgodzę się że mógł jeszcze Alan zawalczyć z sezon balansując między Frydkiem a Trzyńcem ...
 • PanFan1: ... chyba że takiej opcji w ogóle nie było (my też nie o wszystkim musimy wiedzieć), a akurat pojawiła się lukratywna propozycja z Krakowa, więc postanowił już dłużej nie marnować czasu i pójść śladem pieniędzy, jeżeli tak było, to moim zdaniem postąpił rozsądnie.
 • narut: pewnie, zgoda PanFanie, natomiast zawsze jest to przysłowie, że lepsze jest wrogiem dobrego no i to co w jednym ze swoich wywiadów mówił ich starszy kolega Aron - że on też marzył o NHLu, ale teraz Bogu dziękuje, że jego kariera potoczyła się właśnie tak (różne względy tutaj zagrały w przypadku Arona, ale i te czysto ludzkie), zresztą swoją drogą jest jego nowy wywiad na youtube, który serdecznie wszystkim polecam.. https://www.youtube.com/watch?v=kmokR_tOhxs
 • arekm80: szukam najlepszej(najpopularniejszej) aplikacji żeby pograć w fantasy nhl.
  espn próbowałem ale jakoś nie mogłem wybrać składu.jest coś jeszcze?
 • PanFan1: Narut - konto które opublikowało wywiad z Aronem, zostało usunięte, wiesz coś na ten temat ??
 • narut: PanFan - no nieźle bo jeszcze godzinę temu gdzieś słuchałem drugiego krótkiego wywiadu z Aronem, a teraz patrze, że im zamknęli kanał.. jakiś obłęd, absurd...
 • narut: to musi być jakieś grube nieporozumienie - bo zamieszczali na nim wywiady z zawodnikami, ostatnio z Filipem Komorskim
 • BernsztajnAlef: Dzień dobry Panowie i Panie
 • BernsztajnAlef: Czy w Sanoku nie ma zgody na imprezy masowe?
 • BernsztajnAlef: Mało ludzi bardzo na lodowisku
 • Luque: 1-0 znowu się szykuje męczarnia z Sanokiem jak to w zasadniczym
 • GregMen: BernsztajnAlef jak na czwartek do nie jest źle, z 1,5k jest na pewno
 • fruwaj: Luq - a w którym z dotychczasowych meczy nasi się nie męczyli? odpowiem - w żadnym. póki co gra słaba i ciężka dla oka
 • Luque: Fruwaju na inaugurację z Podhalem to na pewno się nie męczyli ;P
 • Luque: A gra była niezła do utraty tej bramki... nawet zbyt pewnie sobie poczynali i to ich zgubił, po potem powinniśmy dostać z jedną albo dwie bramki jeszcze
 • Luque: zgubiło, bo potem*
 • fruwaj: czyli póki co zagrali dobrze jedną tercję ;)
 • hubal: czyżby znów ciężkie treningi Sidora czy coś innego ?
 • Luque: Bizon i 1-1 ;)
 • fruwaj: patrząc na grę naszej drużyny to taktyka wygląda jak za czasów Matczaka - bij a leć ;)
 • PanFan1: Hubalu gdzieś ty się podziewał, już myślałem że cię obcy uprowadzili, albo jeszcze co gorszego ;)
 • bolo73: Sorki nie mój cyrk ale Tychy dramat - Sanok można rzec na 3 piątki, teoretycznie najsłabsza ekipa a mecz wyrównany i ogólnie Tychy mało klarownych sytuacji a do tego głupie kary
 • fruwaj: bolo73 - a nie wiesz że Tychy to taki klub który zawsze daje wygrywać ostatnikm drużynom w tabeli zarówno w hokeja jak i w nogę ;)
 • Arma: Tychy po prostu bardzo chcą być koło Unii w tabeli, Unia zresztą też chce
 • Luque: No wreszcie, 2-2 Turkin
 • Luque: Kara to chyba musi być ten moment na przełamanie ;p
 • Luque: 3-2 piękna akcja :))
 • Luque: 4-2 Padaka i ładne wyłożenie Bizona
 • Luque: No i znowu kara... a tak dobrze szło ;p
 • Polaczek1: Radku co z Dziubkiem i Wanacikiem ?
 • Luque: Wygrana No i krytycy się pochowali :/
 • fruwaj: męka ze szczęśliwym zakończeniem czyli norma ;)
 • bolo73: Nie pochowali. Wygrana ok. ale ślizganie się przez 50 minut to jest nieodpowiednie podejście do swoich obowiązków i robienie jaj z kibiców. Mam nadzieję, że za tydzień u nas zagracie lepiej i wespół z Zagłębiem stworzycie dobre widowisko. Zapraszamy do Sosnowca na nowy obiekt
 • Luque: Bolo73 a może jak taki Sanok ma siły walczyć to nie przychodzi tak łatwo jak w końcówce?
 • bolo73: Żeby być sprawiedliwym to powiem tak: nie oodoba mi się podejście większości klubów do meczów ze słabszymi. Tak było w ub. roku gdy grali z Podhalem i tak póki co wygląda to teraz. Katowice też zagrały słaby mecz z Sanokiem
 • bolo73: Luque po części masz rację, ale umówmy się, że to co napisałem to jest prawda. Gdyby to był mecz o życie albo potrzeba wygrania kilkoma bramkami to z pewnością ci silni od początku zagraliby na maxa
 • Luque: Czyli jak Tychy nie wcisnąć w pierwszej tercji Sanokowi 6-0 to ch... nie mecz? Hmm
 • bolo73: dlatego chociaż nie lubię CRAXY to szanuję ich za to jak podeszli w play-off do meczów z nami. Nie było zmiłuj się i grali na maxa we wszystkich meczach bijąc nas mocno
 • Luque: A potem ma być ślizgawki i to jest to widowisko ;)
 • Luque: Ślizgawka*
 • bolo73: nie o to chodzi Luque - widziałeś mecz więc wyciągnij wnioski - chodzi o styl a ten był wybitnie olewający i tutaj nie ma dyskusji
 • bolo73: rozumiem tercja bo to się zdarza ale 50 minut? Zresztą nieważne
 • Luque: Czyli pierwsze kolejki na maxa, połapać kontuzji i potem będzie ok?
 • Luque: Rozumiem, że by się ślizgali i przegrali, no ale tak nie było
 • bolo73: tak jak napisałem na początku - nie mój cyrk - skoro Tobie się podoba to ok. Jednak z tego co czytałem tutaj na SB to inni kibice Tyscy też mają zastrzeżenia do postawy drużyny
 • fruwaj: jak już łapać kontuzje to lepiej wcześniej niż później ;) najlepiej w ogóle
 • bolo73: a pakę macie mocną
 • hubal: Turkin się rozkręca
  będzie katem w ważnych szpilach
 • Variat: Jakbym słyszał Stebleckigo, który nie potrafił powiedzieć że sanocki bramkarz broni dobrze. Tylko twierdził że krakowscy zawodnicy źle strzelają
 • Jrkato90: Turkin z ślizgawkowego w przeciągu tygodnia staje się już katem w ważnych szpilach?;D ten to potrafi progresować ;D
 • calan: Brawo za wygrana dzisiaj Tyszan. W niedzielę mecz o 6 pkt z Toruniem. Mam nadzieję że również zwycięski mecz dla Tyszan. Forma na razie jest. Ony tak dalej panowie
 • narut: znowuż na youtune jest możliwość odsłuchania bardzo fajnego wywiadu z Aronem Chmielewskim, na kanale CROSS-CHECK IHP
 • hubal: Jrkato90 uśmiechnij się Synek :)
 • Oświęcimianin_23: Kolejna próba na Fortunie co do strzelców w meczach. Kogo obstawiacie?
 • Luque: Arrak, Paś, Urbanowicz... może być? ;p
 • Oświęcimianin_23: Kiepski wybór ;)
 • Oświęcimianin_23: Swoją drogą, 4 zawodników Podhala w TOP 8 Kanadyjki i tylko 6 miejsce, dziwnie to wygląda.
 • Padaka77: No Podhale na obronie dawało ciała. Gdyby nie Frajersko stracone pkt z Sanokiem wyglądałoby to lepiej. Tak czy inaczej jeżeli Podhale poprawi obronę to będą groźni w tym roku. Nie mówię tu o mistrzu ale myśle że krwi napsują.
 • Padaka77: swoją drogą jakie wyniki dzisiaj typujecie?
 • Beta: nieprzewidywalne :P
 • unista55: Dzisiaj wszystkie mecze na styku
 • Polaczek1: Dziubek gotowy do gry ?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe