Hokej.net Logo

Bójki w PHL są potrzebne

Bójka hokeistów z Katowic i Sosnowca (Foto: Klaudia Baron)
Bójka hokeistów z Katowic i Sosnowca (Foto: Klaudia Baron)

Większość hokejowych ekspertów oraz „ekspertów” stwierdzi, że hokejowe bójki to coś, co odchodzi do lamusa i jest ustawicznie tępione. Wstrząsy mózgu (których nędzny odsetek wywoływany jest przez pojedynki pięściarskie), brutalność (tego argumentu nie warto nawet komentować w kontekście hokeja na lodzie) czy nieużyteczność zawodników parających się tą dziedziną hokejowego rzemiosła (o tym za chwilę) to tylko niektóre argumenty podnoszone przez istoty ewidentnie oglądające tę dyscyplinę od jakiegoś miesiąca. PHL nie kojarzy się specjalnie z wieloma takimi incydentami (w każdym razie nie tymi rejestrowanymi przez kamery), ale ten stan rzeczy może się zmienić. Ten stan rzeczy powinien, a nawet musi się zmienić. Dla dobra wszystkich zainteresowanych tym sportem. Dlaczego?

 

IIHF wyhodował jaja

Radek Kozłowski, jeden z redaktorów tego portalu, uświadomił mi, że leśne dziadki z IIHF poszły po rozum do głowy i złagodziły przepisy dotyczące bójek. Zamiast wypieprzać wszystkich, którzy śmieli zrzucić rękawice, by przeprowadzić konstruktywny spór na  gołe pięści, sędziowie będą dzielić zawodników na inicjatorów i agresorów. W prostych słowach, nie ma już kretyńskiej kary trzech spotkań za bójkę. Po bójce z Jeanem Dupuy, Kuba Michałowski spodziewał się posadzenia tyłka na trybuny na trzy spotkania, co finalnie się nie stało. Pojedynek widocznie podobał się kibicom tak bardzo, że nawet skostniała do granic możliwości PHL odkryła świat marketingu z roku 1650, kiedy to zauważono, że jak coś podoba się publiczności, to się na tym więcej zarabia.

Nie jest to jednak już kwestia jedynie przepisów. Bójki w PHL są potrzebne. Ba, potrzebna jest instytucja ochroniarza, NHL-owej wersji „enforcera”, który zrobi to, o czym większość jego kolegów z drużyny myśli co najmniej kilka razy na spotkanie.

Argument 1 – Nie da się usankcjonować testosteronu

Kochamy sport, w którym konie mierzące z reguły ponad 180 cm wzrostu i czasami ważące pod 100 kg zderzają się barkami, łokciami, biodrami i wieloma innymi rzeczami o siebie z dużą prędkością. Robią to kilka do kilkunastu razy na spotkanie, z udziałem band, pleksy, kijów i tym podobnych. Oczywiście, żyjemy w świecie, który udaje że nikt nie wyzywa się przy użyciu słów popularnie uznanych za obraźliwe, ale hokeiści wyzywają się od wszystkich możliwych organów rozrodczych i elementów fauny. Czasami wystarczy jedno popchnięcie za dużo, jeden prztyczek, by rękawice spadały szybciej niż wartość złotówki.

Doskonale pokazuje to bójka Eliasa Elomy i Nikity Bucenko. Panowie przytknęli się kilka razy i bójka wywiązała się w zasadzie sama. Sędziowie mieli wystarczająco oleju w głowie, by nie przerywać, a jednocześnie być w pobliżu, aby pilnować bezpieczeństwa obu dżentelmenów. W 2020 roku sędziowie nie mieli jeszcze tyle rozumku, i podczas bójki w meczu Opola z Sosnowcem, rzucili się między zawodników jakby któryś z nich trzymał ich wypłatę. Skończyło się tym, że jeden z arbitrów oberwał rykoszetem kilka razy, i zaskoczony tym faktem, wydawał się bardzo rozzłoszczony. No cóż, jeśli ktoś idzie w góry i szokuje go fakt, że droga nierówna, to i tak nie ma dla niego ratunku.

A propos – w meczach sparingowych bójki jakimś cudem zdarzają się dużo częściej i w wykonaniu zawodników, których o to nie podejrzewano. Może to brak zawieszeń, może to „mejbelin”.

Argument 2 – Sędziowanie w Polsce udowadnia: potrzebujemy samosądów

Podobnie jak pod w zasadzie każdym moim artykułem na tym portalu, pod tym również pojawią się inwektywy pisane przez biedne istotki, którym nie starczyło nawet na klawiatury z polskimi znakami. Wszyscy jednak zgodzić się musimy z jednym – egzekwowanie przepisów w wykonaniu naszych arbitrów jest tak wybitne, że nie możemy tego zostawić tylko w ich rękach. Jeszcze od niedawna mieliśmy nawet kogoś, kto był swego rodzaju „policjantem” jak ci rodem z NHL – jak Tie Domi, Rob Ray czy Bob Probert. Był to nikt inny jak Marek „Fryzjer” Strzyżowski, który rzucał rękawice chętnie i w różnych sytuacjach, a nauczony bronić słabszych już w czasach szkolnych wiedział jak wymierzyć sprawiedliwość w łyżwach i kasku.

Ochroniarze w NHL pilnują, by żadne przewinienie nie uszło na sucho. Jeśli sędzia czegoś nie zauważył – to ochroniarz rywala ma dostać po gębie. Jeśli ochroniarz rywala odmawia walki, na bandzie wyląduje dowolny inny zawodnik. Faule na czołowych zawodnikach nigdy nie mogą przejść bez konsekwencji. Zasady proste jak Marcin Najman. Dlaczego nie wprowadzić tego w PHL? Zliberalizujmy kary za bójki, darujmy sobie kary w stylu 5+2+25345324+ 10 i chętnie pokazujmy bójki na social mediach zespołów. Każda drużyna ma w swoich szeregach kogoś, kto chętnie zająłby się tym tematem. Uprzedzając pytanie – nie, nie uważam, by to mogła być jedyna rzecz, w której mogą być ci gracze dobrzy. Muszą umieć grać ciałem, muszą umieć podać i jeździć na łyżwach. Ponieważ sędziowie robią coraz gorszą robotę, Patrykowi Wronce może któregoś dnia spaść głowa. Co wtedy?

Argument 3 – element rozrywki

„Fryzjer” udowodnił nie raz i nie dwa, że bójka to fenomenalne show. Bójki dzielą się na umówione i spontaniczne. Te pierwsze dzieją się na przykład zaraz po rozegraniu bulika - i są cholernie zajmujące. Ludzie momentalnie podnoszą się z krzesełek, by kibicować pięściarzowi swojej ekipy. Takie bójki nie zdarzają się w PHL – a powinny. Nie trzeba mówić chyba, że tacy zawodnicy to najczęściej najrówniejsi goście w szatni i najbardziej szanowani zawodnicy w ekipie. Nie mówię wcale, że ma to być jedyny element rozrywkowy. Jeśli Július Hudáček zechce kiedyś przyjść do PHL i przebierać się za Mikołaja albo robić fikołki i rozdawać kibicom prezenty – cudownie! Do tego czasu jednak jestem za pomysłem „hodowania” enforcerów w Polskiej Hokej Lidze.

Rafał Radziszewski, Krystian Dziubiński, swego czasu Waldemar Klisiak, a nawet Mike Danton. Po przeczytaniu tych nazwisk, co najmniej raz przeszło was nieprzyjemne mrowienie, bo któryś z nich zrobił zawodnikowi waszej drużyny mniejsze lub większe kuku. Ani trochę nie jestem za nieprzepisowymi zagraniami. Wręcz przeciwnie – jestem za tym, by ich sprawcy mieli w lidze naturalnych wrogów. Jean Dupuy doskonale sam radzi sobie jeśli padnie ofiarą zbyt ostrej zagrywki.

Napiszcie co sądzicie o tym pomyśle? Czy ochroniarze mieliby rację bytu w naszej rodzimej lidze?

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 8

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • beny77
  2022-09-24 20:45:56

  Wszyscy się wyzywają oraz swoich przodków i biją, byle nie obierali banana, taką hipokryzja

 • J_Ruutu
  2022-09-24 20:56:09

  Kara po 5 minut dla obu stron (oczywiście bez kary meczu), lub 2+2 - i po temacie. A sędziowie wkraczają wtedy gdy już widać kto wygrał, lub gdy panowie "grają na remis" udając że walczą. Szczegóły do ustalenia.
  :)

 • lou
  2022-09-24 21:20:44

  W tej chwili najsłabszym elementem w PHL jest sędziowanie. Gra na bandach już prawie nie istnieje, bo każdy się boi, że za poprawny wykonany bodycheck dostanie karę mniejszą, a jak już się pojawi krew, to olaboga. Niestety jak tak dalej to będzie wyglądać, to żadna nasza drużyna na arenie międzynarodowej nie będzie miała szansy nawet nawiązać walkę. Bo niestety poziomem sportowym też mocno odstajemy od reszty Europy. Co do walk na pięści - uważam, że ten element jest bardzo potrzebny! Dlaczego? no właśnie choćby po to by "wymierzyć sprawiedliwość" - zawodnikowi, który popełnił faul na koledze, a sędzia tego nie zauważył.

 • Paskal79
  2022-09-24 21:40:23

  Moim zdaniem wszystko jest dla ludzi czasem trzeba stanąć w obronie kolegi czy samemu walczyć i to jest normalne a są tacy co szukają i wtedy wcześniej czy później trafią na swego,wg mnie to element tego pięknego sportu 👍

 • Ixat
  2022-09-24 22:11:33

  Podejscie sędziów powinno być dopasowane do sytuacji. Jeżeli 2 zawodników chce sobie coś wyjaśnić i w miarę równo zrzucają rekawice sędziowie powinni odseparować resztę by nie doszło do totalnej nawalanki, a walczacych zostawić w spokoju. Dla każdego indywidualne 5. Jeżeli jeden atakuje a drugi nie przejawia chęci walki to coś z przedziału 2-10.
  Za bójki w ostatnich minutach meczu coś w okolicach 5+10 lub szatnia, podobnie za 2 bójkę w meczu czy atak z tyłu na walczacego już zawodnika. Szczególy do dopracowania.
  Chyba Wayne Gretzky w swoich "99 opowieściach o hokeju" pisał o bójkach jako wentylu bezpieczeństwa który może uspokoić sytuację i powstrzymać drużyny od szeregu brutalnych zagrań. A na pewno taka "czysta" bójka jest lepsza niż okladanie się w rękawicach z kijami w rękach.

  BTW, Kojot, bardzo fajny artykuł o klasę lepszy niż po
  przednie. Wcześniej Cię krytykowałem, tym razem wielkie 👏

 • Mariano309
  2022-09-24 23:05:33

  Co do bojek po bulikach, zdarzają się choć rzadko, ale jednak, przykładem może być bójka Anthon Eriksson - Jean Dupuy z poprzedniego sezonu. Brakuje takich akcji

 • PanFan1
  2022-09-25 01:14:36

  To od zawsze był element hokejowego rzemiosła, nie tylko ubarwiał, ale również trzymał odpowiedni rygor w szeregach mierzących się drużyn. Co do wysokości kar za bójkę, nie wymyślajmy nic nowego, zróbmy kopiuj - wklej z NHL, tak jak i to (trochę z innej beczki) że przyjezdna drużyna zawsze gra ubrana na biało. Ktoś tu wyżej napisał (popieram) że sędziowanie w Polsce jest kiepskie, z czym się zgadzam. Tyle że sędziowie również są wtłoczeni w przepisy, które nakazują im gwizdać w takich sytuacjach i karać w określony sposób. Tu mamy ogrom do poprawienia, ale zacząłbym od przepisów. Nieumiejętność gry na bandach (bo się tak u nas ze strachu przed karami nie gra w lidze) najjaśniej wyłazi podczas meczów kadry, bo w tym elemencie leżymy zupełnie i o ile (ledwo) przechodziło to na poziomie 1B, o tyle już na poziomie 1A (że o wyższym nie wspomnę) już nie przejdzie. Za kilka miesięcy gramy MŚ 1A w Nottingham, oglądam czasem mecze Panthers na tej arenie ...

 • PanFan1
  2022-09-25 01:18:01

  ... brytyjska Elite League może nie jest NHLem, ale grać tu ciałem i na bandach potrafią, ten element będzie niezbędny, żeby powalczyć z drużynami na poziomie 1A.

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: gdyby ktoś się wybierał i chciał wcześniej bilety na samolot kupić
 • fruwaj: ten mecz pokazuje dlaczego Lewar nigdy nie będzie pierwszym łapaczem...
 • szop: niech SANOK strzela odrobia mi piatek :D
 • Luque: Ta bramka na 3-1 go trochę obciąża niestety...
 • szop: ale ze Marca na lawce jeszcze nie bylo nie gra? :)
 • PEL52: Szop postawiles na swotch
 • PEL52: swoich
 • szop: nie na Sanok PEL52
 • Luque: Jarassto a co to się z tym Toruniem stanęło?
 • szop: i Craxe
  za 500
 • szop: 2200 do wziecia ponad
 • szop: Podhala nie bylo w ofercie nA sts
 • PEL52: A ja po piatkowym meczu z Tychami nie obstawialem Craxy
 • PEL52: W fortunie 11 na Podhale
 • Frasier: Dalej jest średnio - słabo, męczarnie, z przebłyskami jak 1 tercja z Cracovią, a mimo to cala runda wygrana. Co będzie jak to wreszcie zaskoczy, i czy w ogóle zaskoczy
 • szop: Tychy i zabraly 500 ale graly slabo z tego co wiem dalem smialo na Craxe
 • JARASSTO: @Luque: Są 2 możliwości. Albo sabotaż,albo są beznadziejni.Osobiście wybieram tą drugą.
 • Frasier: W Sanoku oczywiście wygramy po dogrywce:)
 • szop: i co za tym idzie na Sanok za 3,,4 warto bylo Tychy mecza strasznie juz na Nich nie stawiam po slabym kursie bo zawodza
 • szop: nie wygracie slabo gracie
 • szop: Sano dla Was zbyt zdeterminowany chca bardziej
 • PEL52: Unia dzisiaj chyba odwiedzila buka
 • Frasier: Od września slabo gramy , więc co ma piernik do wiatraka
 • szop: PEL czujesz sensacje?
 • szop: Fraiser racja szkoda kasy :D
 • PEL52: Ja obstawilem podwojna szanse na remis wiec juz siedzi kurs 3,3
 • szop: mam nadzieje ze przez ostatnie 20 min w Sanoku nie zmieni sie to ha
 • JARASSTO: W tej Cracovii to prawie sami Polacy Takiej zbieraninie,to aż chciałoby się kibicować.;o)
 • PEL52: nie ma takiej obcji na czysto gralem Sanok tez 3
 • szop: szukasz pociechy czy co :D
 • szop: juz w piatek wiedzialem ze zagram czysto na SSanok
 • szop: po skrotach
 • JARASSTO: @PEL52: *opcji
 • botanick: 3-2....
 • Frasier: Jedyna zagadka kto trafi w dogrywce, obstawiam tym razem Mroczkowskiego
 • botanick: Dipłi
 • botanick: Harry Kane!
 • mały hokeista: Komentator w meczu Podhala tak komentuje jakby chciał żeby Podhale przegrało
 • PEL52: mały hokeista.tego buca to sie sluchac nie da
 • Miletor: Myśle, że kilku zawodnikom trzeba wytłumaczyć , że z Podhalem się same mecze nie wygrywają…. 16 porażek z rzędu s drugi raz remis po 60minutach.
 • wiemswoje: Będą zwolnienia w Oświęcimiu ?
 • Arma: Jasne. Zwalniamy doping i bierzemy ten z Jastrzębia
 • botanick: Graty Sanok!
 • szop: przyłaczam sie :)
 • wiemswoje: Arma dopingu od nas tego z głośników nie przebije nikt !
 • wiemswoje: Sanok ciężki teren do grania
 • wiemswoje: Jeśli zdrowie im tam dopisze to mogą coś namieszać
 • Arma: Jesteśmy w momencie gdzie Podhale zbliża się do Torunia w punktacji więc Sanok w półfinale PO by mnie nie zdziwił
 • Luque: Gratulacje dla Sanoka, okazali się o tą jedną bramkę lepsi, a Nasi pretensje mogą mieć tylko do siebie...
 • wiemswoje: Kto wie Arma może Podhale wskoczy do ósemki
 • swojak: Panowie, to po prostu nie przystoi. Czy my zawsze musimy dokarmiać Podhale?
 • mały hokeista: I gdzie ten bramkarz Uni a taki amerykański był sztuką jest bronić z najsłabszą drużyna
 • uniaosw: Zawsze 😁
 • swojak: Na to wychodzi :(
 • Luque: To jest cicha umowa między Unio a Podhalem, oddali bramkarza z aneksem w umowie, że wpadną jakieś punkty ;P
 • swojak: Aaa, no chyba że tak :)
 • swojak: Uff
 • Simonn23: Podhale > Zagłębie w mojej opinii
 • Arma: ogólnie trzeba powiedzieć że dół tabeli się dość mocno wyrównał. Sanok i Zagłębie gonią, nie odstają. Szkoda tylko że Toruń kolejny sezon rozczarowanie
 • Simonn23: to jeszcze wtorek z Katowicami i przerwa
 • Simonn23: swoją drogą warto podkreślić wygraną Unii w karnych, co w ostatnich sezonach jest rzadkością
 • RafałKawecki: Tyszanie ostatnio przepychali aż w końcu nie przepchnęli.
 • gbr22: Się będzie działo jak w 2024 będą dodatkowe 4 bańki na hokej.
 • Luque: gbr niby od tych amerykańców?
 • botanick: Może i będzie więcej kasy,ale czy to będzie kasa na hokej?Czy na miastowych pasibrzuchów?
 • botanick: Ten niby nowy sponsor kopaczy ma w Europie,już 8 innych raczej nic nie osiągających klubów.Czy u nas coś wielkiego zrobi w Tychach? Ja wątpie.A za czapkę gruszek tu nie przychodzi.
 • emeryt: zarządzie Unii prosimy o info nt Linusa Lundina,jak przebiega leczenie
 • gbr22: Przeca amerykańce nie bierą TS tylko KP, za to mają mieć zakręcony kurek.
 • boogerd: pojawilo się nowe ciekawe video
 • boogerd: https://www.youtube.com/watch?v=4GHu1A4dwTs
 • boogerd: unia podhale 1993 fragment meczu z oświęcimia
 • RafałKawecki: Jeszcze tylko pyknąć K-ce i można ubierać choinkę.
 • uniaosw: Ale że T.R...
 • Prawdziwy Kibic Unii: Unia T.R ma sens ofensywny obronca ale czy to ten …
 • uniaosw: Tyś jest cały ofensywy
 • uniaosw: Ofensywny*
 • Prawdziwy Kibic Unii: A co defensywny ? Jak ty …po co tak zaczepnie piszesz ?
 • uniaosw: A kto napisał obrońca?
 • Arma: Jak napastnik to ktoś by musiał wylecieć bo każdy punktuje, no prawie
 • uniaosw: Nikt nie wyleci spokojnie
 • Prawdziwy Kibic Unii: A za Graborenke szukamy przecież kogos ?
 • emeryt: ten TR grał juz w phl czas jakiś,rebus taki
 • emeryt: 35/11/14
 • uniaosw: Jak zwyke można na Ciebie liczyć eme :)
 • emeryt: uniaosw...mądremu starczo 2 słowa a głoopiemu to i referatu mało jak powiedział tow. Safronov...pozdro
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=o3D5l4sx5Ec
  .
 • emeryt: ale to raczej fantasmagorie
 • Arma: na punktacje kanadyjską, na HN nie da się wejść, strona się przegrzewa, jak w Ulu
 • Miletor: Jaki sens odgrzewać kotleta, który na dodatek się nie sprawdził w PHL?
  Przypomnę, że Katowice z Nim w składzie zajęły 5miejsce w zasadniczym.
  Przypadkiem go odpalili z jednej ze słabszych drużyn z francuskiej?
 • Arma: Swoją drogą. Czemu teraz jest tak mało wywiadów i jakiś dłuższych rozmów z zawodnikami na HN ? Jest parę słów od grajków co jakiś czas ale brakuje takich długich rozmów z grajkami którzy przyszli do naszej ligi i mają coś do opowiedzenia
 • emeryt: Radzie bardzo prosimy o info nt Linusa
 • uniaosw: Z całym szacunkiem do Linusa ale bramkarz który miał/ma problem już nigdy nie wróci to swojej 100% dyspozycji a szkoda
 • uniaosw: Problem z kolanem*
 • uniaosw: Tu może też jest odpowiedz dlaczego tak malo meczów rozegrał ostatnio przed dołączeniem do nas
 • emeryt: jeśli ktoś jest drugim łapaczem tzn że ma kontuzje? zbytnie uproszczenie
 • emeryt: prosimy o info nt stanu zdrowia Linusa Lundina
 • Luque: 30 melonów za ten spektakularny "sukces"... W tym pięknym kraju chyba nigdy nie będzie normalnie...
 • Luque: Że nie wspomnę o 100 melonach na kierowcę-emeryta, który nawet nie ma szans na bycie etatowym kierowcą za te pieniądze...
 • rawa: Korea 4:1 w plecy a mimo to walczy o kolejne trafienie. Nasze gwiazdy po czterech strzalach na bramke w fazie grupowej i fartownym wyjsciu z grupy zra sie teraz o kase za spektakularny "sukces". Zabki na stojaco roklepaly nasza wspaniala reprezentacje.
 • rawa: Banda przeplaconych żeloidów bez honoru.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe