Hokej.net Logo

Dla katowiczan finał jest koniecznością

Dla katowiczan finał jest koniecznością

Już jutro serca hokejowych kibiców zaczną mocniej bić, bo w Tychach rozpocznie się Turniej Finałowy Pucharu Polski. Pierwszą parę półfinałową tworzą Tauron KH GKS Katowice i JKH GKS Jastrzębie.


Katowiczanie są na razie najlepszą drużyną Polskiej Hokej Ligi. W 31 meczach zdobyli aż 79 punktów i nad drugim GKS-em Tychy mają sześć oczek przewagi. Warto też wspomnieć, że mogą pochwalić się najlepszą defensywą (stracone 54 gole), ofensywą (strzelone 152 gole) oraz najlepszą skutecznością podczas gier w przewadze (26,1 procent).


Poza tym aż ośmiu zawodników GieKSy może pochwalić się dwucyfrową liczbą zdobytych bramek. Są to Mikołaj Łopuski, Jesse Rohtla (po 17), Grzegorz Pasiut (16), Patryk Wronka i Tomasz Malasiński (po 15) oraz Dušan Devečka, Bartosz Fraszko i Janne Laakkonen (po 10).


Drużyna z alei Korfantego przystąpi do starcia z jastrzębianami bez dwóch ważnych ogniw: kapitana Tomasza Malasińskiego, który złamał palec u ręki oraz głównego trenera Toma Coolena. 65-letni Kanadyjczyk po wygranym 12:2 starciu wyjechał do Kanady, by załatwić kilka spraw osobistych.


Wiedzieliśmy o tym fakcie przy momencie podpisywania kontraktu. Na pewno wróci tuż po Nowym Roku – mówi Roch Bogłowski, dyrektor sportowy GieKSy. – Wszystko jest pod kontrolą, bo przecież trener Coolen ściśle współpracuje z Piotrem Sarnikiem i wzajemnie doskonale się uzupełniają.


Sęk w tym, że drużyna pod wodzą Sarnika przegrała dwa spotkania: z MH Automatyką Gdańsk 3:4 i z KH Energą Toruń 0:3. Jej świetna seria, wynosząca 22 mecze z rzędu odeszła w niepamięć.


Jeśli chodzi o jastrzębian, to tuż przed świętami Bożego Narodzenia umocnili się na czwartym miejscu, wygrywając z Unią Oświęcim 5:1 i PGE Orlikiem Opole 3:0.


Warto zaznaczyć, że hokeiści znad czeskiej granicy wiedzą jak smakuje gra w finale tychże rozgrywek i pamiętają, jak smakuje zwycięstwo w tych rozgrywkach. W 2012 roku w Sanoku zdobyli Puchar Polski.


Fajnie byłoby ten półfinał znów przejść. Chcielibyśmy oczywiście wygrać cały turniej, bo w Jastrzębiu dawno nie zdobyliśmy takiego trofeum. Jako kapitan drużyny chciałbym podnieść ten puchar do góry i cieszyć się ze zwycięstwa. Katowice to piekielnie trudny rywal, ale myślę, że są jak najbardziej w naszym zasięgu – wierzy w sukces Radosław Nalewajka. Kapitan JKH ma w tym sezonie patent na Kevina Lindskouga, którego pokonał trzykrotnie.


Na sam koniec dodajmy, że bezpośrednie starcia obu ekip są szalenie wyrównane i kończą się różnicą jednej lub góra dwóch bramek.


Początek pierwszego starcia półfinałowego zaplanowano na godzinę 16:30. Transmisja w TVP Sport, relacja minuta po minucie na łamach naszego portalu.



GARŚĆ STATYSTYK

Bezpośrednie spotkania:

Tauron KH GKS Katowice – JKH GKS Jastrzębie 3:2 d. (0:0, 1:0, 1:2, d. 1:0)

JKH GKS Jastrzębie – Tauron KH GKS Katowice 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

JKH GKS Jastrzębie – Tauron KH GKS Katowice 3:4 (1:3, 1:1, 1:0)

Drużynowo:

W całym sezonie:

Tauron KH GKS Katowice

Skuteczność rozgrywania przewag: 26,1 %

Bronienie osłabień: 87,8 %

JKH GKS Jastrzębie:

Skuteczność rozgrywania przewag: 12,8 %

Bronienie osłabień: 89,4 %

W bezpośrednich starciach:

Tauron KH GKS Katowice vs JKH GKS

Skuteczność rozgrywania przewag: 22,2 %

Bronienie osłabień: 92,3 %

JKH GKS vs Tauron KH GKS Katowice

Skuteczność rozgrywania przewag: 7,7 %

Bronienie osłabień: 77,8 %


Indywidualnie:

Najlepsi strzelcy Tauronu KH GKS-u Katowice w meczach z JKH GKS-em Jastrzębie:

Mikołaj Łopuski – 3 bramki

Jesse Rohtla – 2 bramki

Najlepsi strzelcy JKH GKS-u Jastrzębie w meczach z Tauronem KH GKS-em Katowuce:

Radosław Nalewajka – 3 gole

Najwięcej punktów przeciwko JKH:

Mikołaj Łopuski – 4 (3 bramki + 1 asysta).

Jesse Rohtla – 3 (2 bramki + 1 asysta).

Eetu Heikkinen – 3 (1 bramka + 2 asysty).

Najwięcej punktów przeciwko Tauronowi KH GKS-owi Katowice:

Radosław Nalewajka – 4 (3 bramki + 1 asysta)

Dominik Jarosz 2 – (2 asysty)

Tomáš Komínek 2 – (2 asysty)

Najwięcej minut na ławce kar:

Tauron KH GKS Katowice: Oskar Krawczyk – 6. Dušan Devečka, Mikołaj Łopuski, Grzegorz Pasiut – po 4.

JKH GKS Jastrzębie: Artiom Dubinin – 16, Jakub Gimiński – 14

Skuteczność bramkarzy:

Tauron KH GKS Katowice: Kevin Lindskoug – 95,1 procent (obronił 97 ze 102 strzałów) - czas gry: 180 minut i 19 sekund.

JKH GKS: Ondřej Raszka – 91,8 procent (obronił 90 z 98 strzałów) - czas gry: 178 minut i 24 sekundy.

***

Warto wiedzieć...

Triumfatorzy PP w hokeju na lodzie:

8 - GKS Tychy

2 - Comarch Cracovia, Unia Oświęcim, STS Sanok, Podhale Nowy Targ

1 - TKH Toruń, JKH GKS Jastrzębie, GKS Katowice, Naprzód Janów.

Uczestniczyli w finale, ale przegrali decydujący mecz:

3 - Podhale Nowy Targ, Stoczniowiec Gdańsk, Unia Oświęcim, STS Sanok, Comarch Cracovia.

2 - Balidon Katowice.

1 - TKH Toruń, GKS Katowice, Naprzód Janów

Czytaj także:

Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
© Copyright 2003 - 2025 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe