Hokej.net Logo

Francuz nowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie

Francuz nowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie

Pochodzący z Kanady Francuz Luc Tardif został wybrany nowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). W zarządzie w kolejnej kadencji nadal będzie zasiadała Marta Zawadzka.


Tardif na stanowisku zastąpi odchodzącego po 27 latach rządów René Fasela, który sprawował funkcję najdłużej w historii.

68-letni Tardif został wybrany prezydentem dziś podczas Półrocznego Kongresu IIHF w Petersburgu, który był jednocześnie Nadzwyczajnym Kongresem. Do wyłonienia nowego szefa międzynarodowego hokeja potrzebne były aż 4 rundy głosowań, czyli maksymalna liczba. Po każdej kolejnej rundzie odpadał jeden z kandydatów z najmniejszą liczbą głosów. W decydującej rundzie Francuz pokonał prezydenta Niemieckiego Związku Hokeja na Lodzie Franza Reindla, który przed Kongresem uchodził za głównego faworyta. Tardifa wskazywano jako jego najpoważniejszego konkurenta.

Tuż przed wyborami w niemieckich mediach ukazały się informacje o raporcie Niemieckiego Związku Olimpijskiego (DSOB), w którym Reindlowi zarzuca się dokonywanie w czerwcu podejrzanych płatności, a autor raportu stwierdza, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa i oczekuje przeprowadzenia w tej sprawie śledztwa przez organy ścigania. Te doniesienia także mogły mieć wpływ na wyniki wyborów.

W ostatniej rundzie nowy prezydent otrzymał 67 głosów, podczas gdy Reindl 39. Wcześniej eliminowani byli kolejno: Czech Petr Bříza, Duńczyk Henrik Bach Nielsen i Białorusi Siarhiej Honczarau.

Posiadający kanadyjskie i francuskie obywatelstwo Tardif to były hokeista, który w Kanadzie grał do poziomu rozgrywek uniwersyteckich, a później trafił do Europy, gdzie występował w Belgii i Francji.

Po zakończeniu sportowej kariery został działaczem, a w 2000 roku zajął stanowisko szefa wydziału hokejowego Francuskiej Federacji Sportów Zimowych. Francuzi nie mieli bowiem wówczas osobnego związku hokejowego. Powstał on w 2006 roku i Tardif został jego pierwszym, a jak do tej pory jedynym prezydentem. Na to stanowisko był ponownie wybierany w 2010, 2014 i 2018 roku.

Od 2012 roku jest członkiem zarządu IIHF, a od 2016 szefem Komisji Finansowej federacji, co jest równoznaczne z pełnieniem funkcji jej skarbnika. Był ostatnim kandydatem, który zgłosił się do wyborów prezydenta IIHF. Podobnie jak Reindl był uważany raczej za kandydata opowiadającego się za kontynuacją linii Fasela, w przeciwieństwie do Bacha Nielsena i Honczarawa, którzy w większym stopniu kwestionowali dotychczasowe rządy.

Przed wyborami przedstawił swój program, w którym stwierdził, że w centrum jego zainteresowania jako szefa międzynarodowej federacji będą związki hokejowe poszczególnych państw i wzmocnienie komunikacji między nimi a IIHF. Zapowiedział także utrzymywanie równowagi pomiędzy hokejem w krajach reprezentujących najwyższy poziom, a rozwojem dyscypliny w państwach, w których hokej cieszy się mniejszą popularnością.

- Nowy prezydent musi być prezydentem wszystkich krajowych związków, kierującym się powszechnym interesem i podejmującym odważne decyzje, by przygotować IIHF na jutro i czas po jutrze - mówił.

Wśród jego zapowiedzi znalazło się także rozwijanie nowego formatu gry w hokeja 3 na 3, o którym przed wyborami mówiło się sporo, także w kontekście potencjalnego włączenia takiej konkurencji w przyszłości do programu igrzysk olimpijskich, wzorem koszykówki.

- Myślę, że hokej 3 na 3 to jest coś, czym powinniśmy się zajmować. Jest szansa, żeby zapukać w tej sprawie do drzwi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - powiedział.

Francuski działacz chciałby także zreformować system Mistrzostw Świata przez formę połączenia dywizji IA i IB w jedną grupę i upowszechnić hokej kobiet w większej liczbie krajów. Wśród najważniejszych punktów swojego urzędowania zapowiedział również walkę z dopingiem, przemocą, ustawianiem wyników meczów i rasizmem.

- Z pokorą staję przed wami. Mam do zaoferowania tylko moją determinację, moją szaloną pasję dla tego sportu, moje poczucie pracy zespołowej, mój szacunek dla ludzi i moją uczciwość - powiedział dziś po wyborze do delegatów na Kongresie. - Zrobię wszystko, żeby spełnić wasze oczekiwania. Poświęcę się dla otwarcia naszego pięknego sportu, promowania i bronienia go, przygotowania na przyszłość, a przede wszystkim reprezentowania go z godnością.

Francuz zaapelował o współpracę, używając popularnego bon motu. - Jest takie zdanie, którego zawsze lubię używać: Samemu idzie się szybciej, razem dochodzi się dalej - powiedział.


Wyeliminowany jako pierwszy z wyborów prezydenta Petr Bříza został później wybrany na nowoutworzone stanowisko pierwszego wiceprezydenta IIHF. Wiceprezydentem ds. regionu Ameryk został Kanadyjczyk Bob Nicholson, a ds. Azji i Oceanii Aiwaz Omorkanow z Kirgistanu. Wiceprezydentem ds. Europy i Afryki Kongres wybrał Bacha Nielsena. W walce o to stanowisko kolejną tego dnia porażkę poniósł Reindl. Kandydujący wcześniej Honczarau po przegranej w głosowaniu na prezydenta wycofał swoją kandydaturę zarówno na wiceprezydenta, jak i do zarządu federacji


Dziś podczas ostatniego dnia Kongresu w Petersburgu wybierany jest nie tylko prezydent i wiceprezydenci, ale także cały zarząd IIHF. Wśród jego członków znajdzie się ponownie Marta Zawadzka, której kandydatura nie podlegała głosowaniu. Zgodnie ze Statutem IIHF w zarządzie muszą się znaleźć przynajmniej dwie kobiety i przynajmniej dwaj mężczyźni. Jako że do wyborów zarządu zgłosiły się wyłącznie dwie kobiety, to obie zostały wybrane z automatu.

Podobnie jak w poprzedniej kadencji jedynymi kobietami w zarządzie będą Zawadzka i Węgierka Zsuzsanna Kolbenheyer. Obie wczoraj podczas dnia prezentacji kandydatów wystąpiły wspólnie z jednym przemówieniem. Podziękowały w nim za wsparcie i naukę kolegom z zarządu i zobowiązały się do dalszej pracy na rzecz dyscypliny, w tym przede wszystkim hokeja kobiet.


Zawadzka nie będzie jedyną przedstawicielką Polski w organach IIHF. Wiceszefem Komisji Dyscyplinarnej przy IIHF został radca prawny PZHL-u Marek Pałus.


Wybory zarządu i prezydenta IIHF miały się odbyć przed rokiem, ale sam zarząd przedłużył sobie kadencję ze względu na pandemię koronawirusa. Przed rokiem Półroczny Kongres IIHF nie mógł się odbyć fizycznie, a władze federacji stwierdziły, że nie powinno się organizować wyborów w trybie zdalnym. Nowa kadencja wyjątkowo także będzie pięcio-, a nie czteroletnia. Chodzi o to, by nie dobiegła końca kilka miesięcy przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2026. Dlatego kolejne wybory zostaną w 2026 roku przeprowadzone już po igrzyskach. Następne kadencje będą czteroletnie.


Zarząd IIHF w kadencji 2021-2026:

Prezydent:
Luc Tardif (Francja).

Pierwszy wiceprezydent: Petr Bříza (Czechy).

Wiceprezydent ds. Ameryk: Bob Nicholson (Kanada).
Wiceprezydent ds. Azji i Oceanii: Aiwaz Omorkanow (Kirgistan).
Wiceprezydent ds. Europy i Afryki: Henrik Bach Nielsen (Dania).

Pozostali członkowie zarządu: Pawieł Bure (Rosja), Andrea Gios (Włochy), Heikki Hietanen (Finlandia), Zsuzsanna Kolbenheyer (Węgry), Viesturs Koziols (Łotwa), Anders Larsson (Szwecja), Raeto Raffainer (Szwajcaria), Franz Reindl (Niemcy), Marta Zawadzka (Polska).

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Oświęcimianin_23: Zobaczymy czy to tylko chwilowy kryzys czy koniec serii ;)
 • LukaszOsw: Zobacz sobie powtórki z pierwszej akcji i "faulu" i z samobója Gieksy. I potem coś pisz
 • Andrzejx48: Zawsze kiedy tylko
  przegrywacie
 • Marcos: @redgar - zniżę się do twojego poziomu: "sram" i miłego oglądania życzę.
 • Arma: -Zawsze płaczecie - Kiedy ostatnio ? - No zawsze
 • LukaszOsw: Czyli? Konkret
 • gieksa76: brawo
 • Borek: Kibice Unii, nie ma co płakać mecz się nie skończył. Jesteście zdziwieni karami tak jakby do tej pory sędziowie zawsze nakładali je słusznie.
 • Polaczek1: Ja tam dzis nie widzę drukowania przeciwko Nam poprostu Gieksa w pierwszej lepsza od nas i mega skuteczna my jakby na stojąco
 • rober03: Gieksa jak na razie do bólu skuteczna
 • LukaszOsw: Borek. Nie o wynik chodzi, bo Gieksa gra lepiej od nas. Chodzi o to co odwala Kaczmarek. Każdy kto zna się na hokeju i zobaczy powtórki to zrozumie. Męcz można przegrać, i zapewne nie jeden przegramy
 • C!chy: a może to wina trenera ze wrócił do boksu
 • wiemswoje: Zeszłoroczny finał też wygrał PZHL
 • PanFan1: uuu - no i poszły konie po betonie, choć sędziowania w PHL bronić nie zamierzam
 • PanFan1: Często niestety naszym ligowym rozjemcom włącza się megalomania, za wszelką cenę to oni muszą być gwiazdami show, przy okazji psując zabawę i wyostrzając wynik
 • Frasier: Trzeba było zostawić Majkowskiego w roli pierwszego...
 • Miletor: Zupa na trybuny…
 • Tellqvist: światłowody znowu właczyli w katowicach
 • Marcos: Naprawdę, czy tak ciężko dopuści do siebie myśl, że ci sędziowie są po prostu słabi.
 • wiemswoje: Teraz to zauważyłeś że nasi polscy sędziowie są troszkę do tyłu
 • szajbu: Tellqvist o co chodzi ?
 • Tellqvist: w nd prądu nie było nagle wylewni.
 • Borek: Dobrze, że za to Ty jesteś zawsze złotousty;)
 • wiemswoje: Unia jak przegrywa to też was nagle kilku więcej. Tak z boku na to patrzeć to aż śmiać się chce
 • Arma: Szkoda że CI się śmiać nie chce jak widzisz 200 osób na trybunach
 • wiemswoje: Wtedy oczy bolą a serce krwawi. Do śmiechu mi nie jest ale u nas akurat 200+
 • wiemswoje: No ale zacna zmiana tematu mniejsza. Mam nadzieję że sędziowie z PZHLu wam jeszcze ze dwie wsadzą
 • hanysTHU: #rzucbidonem
 • PanFan1: krakowscy "Przemyślidzi" widzę nie chcą być dziś gorsi od Katowic 😉
 • Zaba: Unia gra dzis dobry mecz. Na podobnym poziomie jak z Podhalem, Tychami czy Jastrzębiem. Natomiast trafiliśmy dzis na podobnie jak my (czyli walczacy na kazdym centymetrze lodu) grający zespół, który jest fo bólu skuteczny i ma w bramce świetnego bramkarza. Murray dzis bezbłędny. Wyciągnął takie sytuacje, że.... Nic gramy dalej. Ewentualna porażka nic nie zmieni. One są wkalkulowane w sport...
 • Zaba: Dodatkowo Gieksa przejęła od nas szczęście, które nam towarzyszyło od początku sezonu. Kiła sytuacji było takich, że musiały wpaść, a jednak nie wpadało. W poprzednich meczach takie sytuacje były pod naszą bramką.
 • redgar: po meczu do widzenia. Oby nie stracić więcej i chyba zostaniemy na pierwszym miejscu
 • Oświęcimianin_23: Wszystko wchodzi Katowicom, aż niemożliwe ;)
 • defcom: Juz widać w łoświęcimiu nerwy puszczają
 • szajbu: Hitosiano
 • redgar: szkoda, że pierwszy mecz Zupa w boksie, a takie bencki dostajemy, chociaż bramkę strzelić
 • jastrzebie: to przez Zupe
 • gieksa76: Dobra ta Zupa
 • Zaba: Asy z Jastrzębia przegrały 5 na 6 meczów w tym sezonie, a dziś mają najwięcej radości. Dobrze, ze jesteście, bo poprawiacie mi nastrój po porażce:)
 • rober03: Asy z Jastrzębia przegrywają ci się da na dodatek w siatkę też nabroili ale Zupa najważniejszy.
 • botanick: Czysyndziauzno?
 • rober03: Graty dla Katowic. Dzisiaj wy gorą
 • szajbu: botanik zajmij się Tychami alkoholiku
 • wiemswoje: Unia- Sędziowie PZHLu 1:4
 • botanick: Uznoł
 • gieksa76: Chłopaki dzięki za prezent urodzinowy BRAWO GIEKSA
 • LukaszOsw: Graty Katowice, a tym co nie widzieli tego co wyprawiał Kaczmarek Nie życzę by trafiło na Wasze mecze
 • szajbu: Graty GieKSa przegrać w Sanoku ale wygrać w Oświęcimiu
 • gieksa76: Pierwszy mecz w sezonie ,w którym sędziowie nie pomogli Unii i od razu porażka
 • emeryt: każda klasowa drużyna daruje czasem punkty maluczkim
 • emeryt: Katowice nas zjadły i tyle
 • emeryt: Unii dzisiaj wyrażnie nie szło a czy bramka odmieniłaby losy meczu? nie sądze
 • Prawdziwy Kibic Unii: Spokojnie kolega Asa zapowiedział będziemy się wzmacniać…uważam ze Tadek i Dziubek potrzebuja innych graczy obok siebie aby w pelni wykorzystac swoj potencjal a mają wielkie możliwosci
 • Zaba: Unia przegrała dzis z bardzo dobrze grającym GKS i to żaden wstyd. W tej lidze będzie wiele takich porażek. Nie graliśmy źle i to jest najważniejsze. Czy uznanie bramki zmieniłoby przebieg meczu? Nie wiem. Teraz to już nie ma znaczenia. W piątek kolejny trudny mecz.
 • jastrzebie: Graty GKS
 • Frasier: Oczywiście,teraz każdy będzie się tłumaczył, że bez Pasiuta obok siebie nie wykorzystuje w pełni swoich umiejętności ;)
 • uniaosw: Denyskin dzisiaj bardzo źle
 • Prawdziwy Kibic Unii: Smal gdyby nie zamroczylo tego walecznego chlopaka bo dostal bez krazka to byloby goraco a bic sie potrafi jak wiecie z wiekszymi …
  Takze lepiej niech Denyskin gra dla druzyny jak w ostatnich meczach i wystrzega sie fauli tego typu
 • Arma: I dużo ma bójek na swoim koncie ?
 • hanysTHU: Zapomnieć i grać dalej. Taktycznie rozpracowani i tyle.
  HEJ, HEJ NASZ KS!!!
 • Zaba: Redaktorzy hokej.net... Czy Wy w końcu możecie kiedysbprzeczytac regulamin rozgrywek że zrozumieniem? Jak macie problemy z interpretacją to skonsultujcie to z kimś, kto to ogarnia. Błąd w tabeli pojawią się niemal w każdym sezonie... Podpowiem Wam, całkowicie za darmo... Przy równej ilości punktów liczą się bramki... mecze bezpośrednie to na koniec sezonu jsk juz wszyscy rozegrają ze sobą wszystkie mecze... Nigdy w trakcie sezonu. Unia +15, GKS +9... Jak Wam mogło wyjść inaczej?
 • Zaba: GKS +7
 • uniaosw: Er dżi witamy
 • uniaosw: Ktoś wytłumaczy dokładnie z przepisów hokeja na lodzie nie uznanie bramki na 1:1? Skoro uwolnienia nie odgwizdali?
 • LukaszOsw: Nikt nie wytłumaczy bo nie ma co tłumaczyć. Żaden z sędziów nie sygnalizował uwolnienia, ani nie było sygnalizacji ręką ani nie było gwizdka. To jest dobitny przykład "kompetencji" tych sędziów.
 • Zaba: Co więcej. Liniowy sygnalizował, że nie ma uwolnienia... Tylko to teraz już nie na żadnego znaczenia. Nie ma co roztrząsać, bo to tylko woda na młyn dla innych na polewkę... Przegrywasz 5/6 meczów to szukasz radości w porażkach innych... Daj im się pocieszyć :)
 • uniaosw: Dla Ciebie nie ma znaczenia skończyć 1 tercję 1:1 niż 0:3?
 • LukaszOsw: Zaba w tym meczu miało to znaczenie, ale mniejsza z tym. Powinno mieć znaczenie w stosunku do przyszłości, i nie mówię tylko o Unii, a o całej lidze. Przy meczach na styku takie błędy nie mają prawa się zdarzyć... i wspomną to Ci co dziś śmiali się pisząc, że Unia jak przegrywa to na sędziów zrzuca. Ciekawe czy też tak będą przy swoich meczach mówić, daleko nie szukać ostatnie starcie Tychów z Katowicami...
 • redgar: dlaczego GKS jest na pierwszym miejscu jak my mamy więcej bramek strzelonych. Nawet tutaj na hokej necie wielbią twór PZHLowy? czy ja czegoś nie wiem
 • skh: Zaba najpierw zapoznaj się z regulaminem a później atakuj bezpodstawnie.
 • skh: 6.3.3. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn,
  o kolejności miejsca w tabeli (po każdej kolejce) decydują kolejno:
  6.3.3.1. Przy dwóch drużynach – liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi
  drużynami, liczba zdobytych bramek w spotkaniach między tymi drużynami, korzystniejsza
  różnica bramek ze wszystkich spotkań, większa liczba strzelonych bramek, stosunek
  bramek.
 • Zaba: Uniaosw... Czytaj że zrozumieniem... TERAZ to już nie ma znaczenia. Wyniku nikt nie zmieni.
 • redgar: skh jaki związek taki regulamin, takie zasady to mogą się tyczyć dopiero jak nie ma różnicy bramek zdobytych/straconych. Jak byś zobaczył tabele w nhl to byś wiedział, że ważniejsze są bramki strzelone, a mamy ich więcej, więc powinniśmy być na pierwszym miejscu, ale związek to kabaret to i zasady z czapy
 • Zaba: SKH... Zwracam honor... ten regulamin jest zmieniony przed tym sezonem... Co więcej sam PZHL nie wie o tej zmianie, bo na oficjalnej stronie związku to Unia jest liderem... Taki zapis jest totalnie z d.upy, bonie jest sprawiedliwy i premiuje (w teorii) drużynę, która gra u siebie pierwszy mecz... Tym razem to ja sie wygłupiłem sprawdzając stary regulamin 😞
 • uniaosw: Bliźniacy, Johan czy asy? poczekajmy na oficjalne info
 • Arma: Mnożą Ci się Ci zawodnicy co mają przyjść. Może pora skończyć ten teatrzyk bo trwa odrobine za długo.
 • uniaosw: Cytuje "prawdziwego kibica Unii"
 • Hokejowy1964: redgar tęsknisz za czasami jak pzhl wielbił Twój twór dworcowy gdy Dwory nyły sponsorem Pucharu Polski i nie tylko. A przypominasz sobie gdzie wydział sędziowski miał siedzibę...?...to se neo wrati...musisz żyć w tej nienawiści...
 • Unikatowy99: Katowice od kilku lat to największa nasza zmora
 • emeryt: Żabo wchodzisz w dyskusje z redaktorem który wskrzesza zmarłych na hokej.net,jesteś na straconej pozycji:)
 • LukaszOsw: Mecz był fajny dla oka, GieKSa wygrała bo dziś była lepsza i przedewszystkim skuteczniejsza. Unia wcale nie zagrała źle.
 • Luque: Eme dalej Cię reklamy cisną na wentyl? ;>
 • LukaszOsw: A co to tej kuriozalnej sytuacji z nieuznaną bramką, to wyobraźcie sobie to np w dogrywce meczu w PlayOff.
 • LukaszOsw: Na jakiej podstawie sędzia nie uznał tej bramki skoro, uwolnienia nikt ani nie sygnalizował ani nie odgwizdał? Jeszcze wiele męczy przez tych pasiaków zostanie po prostu zniszczonych.
 • uniaosw: Twór dworcowy? Dywaniarzu z Bułgarii zamknij papaje
 • PanFan1: Damian Kapica to jest gość, 2 mecze i 2 gole, a przecież jest daleki od topowej formy 😉
 • Hokejowy1964: uniaosw o dziękuję za poprawę, no literówka - oczywiście chodzi o twór dworowy :). Twój wpis mną "wcząsnął' żałosny boroku.....
 • emeryt: miłujcie sie kochani
 • Luque: Umówicie się na dworcu/dworze i dacie sobie po szlagu? ;)
 • Unikatowy99: Lu jak nastroje przed meczem z Cracovią?
 • wiemswoje: Oglądam ten skrót i powiem wam że niezły kabaret wam zrobili z tą bramką w Oświęcimiu. Ciekawe czy ktoś tych panów rozliczy za to ?
 • wiemswoje: Podejrzewam że oni do tej pory sami nie wiedzą dlaczego tego nie uznali dramat
 • tombot64: Bo w wyniku wideoweryfikacji zobaczyli że powinno być odgwizdane uwolnienie?
 • Unikatowy99: Panowie długo będziecie się tu jeszcze masturbować nad tą bramką na 1;1
 • hanysTHU: https://youtu.be/h5aF2CSwNTU
 • LukaszOsw: tombot64: jakiej wideo weryfikacji??? Przecież żadnej nie było.
 • wiemswoje: Czy ktoś tutaj z gromadzonych pyka może w NHL 22?
 • RoboGKS: niebyło żadnej bramki na 1-1, był babol pasiaków jakich wiele przezyliśmy i jeszcze przezyjemy w naszej lidze....
 • Padaka77: Wiemswoje jeszcze nie ale pewnie na dniach trzeba będzie zakupić. Na jakiej konsoli grasz?
 • Hokejowy1964: redgar a jakie to ma znaczenie kto jest teraz na pierwszym miejscu :) ? Jak chcesz wiedzieć to idź do pani....najlepiej po lekcji na długiej przerwie to może Ci wytłumaczy ;))) .
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe