Hokej.net Logo

Gusow: Było trudniej niż się spodziewałem

Gusow: Było trudniej niż się spodziewałem

O minionym sezonie, który był jednym z najtrudniejszych w historii nowotarskiego hokeja, a także o perspektywach na kolejne lata, porozmawialiśmy z Andriejem Gusowem, szkoleniowcem Tauron Podhala Nowy Targ.

Przybyło panu siwych włosów za te ostatnie kilka miesięcy?

– Nie wpatrywałem się, ale z pewnością był to najtrudniejszy sezon w mojej przygodzie w ogóle z hokejem, zarówno jako zawodnika jak również trenera. Mimo że jestem już doświadczonym trenerem, wiele w hokeju widziałem, to ten sezon był dla mnie czymś zupełnie nowym. Nigdy wcześniej nie kończyłem sezonu na części zasadniczej. Traktuję to jako naukę, lekcję, z której postaram się wyciągnąć wnioski.

Było trudniej niż się pan spodziewał?

– Tak, złożyło się na to wiele rzeczy. Przede wszystkim kontuzja już na starcie sezonu Pawieła Nowożyłowa, który miał być jedną z wiodących postaci naszej drużyny, co udowadniał w meczach sparingowych. Za chwilę urazu nabawił się Bartek Neupauer i wypadł z gry na kilka tygodni. Potem dochodzili kolejni kontuzjowani. Musieliśmy szukać i wdrażać nowe rozwiązania, czasem też improwizować, bo pole manewru mieliśmy mocno ograniczone. Nie wszystkie nasze decyzje było trafione. Dyspozycja zawodników falowała. Jak dobrze grali bramkarze, zawodzili napastnicy. Jak napastnicy strzelali gole, to szansę na wygraną traciliśmy przez słaba grę obrońców czy bramkarza. Zespół nie potrafił wskoczyć na jeden, równy poziom.

Co było najtrudniejsze?

– Wiele rzeczy. Z każdą kolejną porażką, coraz trudniej było wejść do szatni. Czasem nie wiedziałem już co mam powiedzieć chłopakom, jak podnieść ich na duchu. Widziałem, że chcą bardzo, starają się, dają z siebie więcej niż sto procent. Tego im nikt nie może zarzucić. Niestety sam chęci w sporcie nie wystarczają, muszą iść za tym umiejętności, a tych na tle najlepszych polskich zespołów, po prostu nam brakowało i to się przekładało na wyniki.

Można dostrzec jakieś pozytywy?

– Po rozmowie z działaczami dostałem informacje, że plan który zakładał zniwelowanie długu jaki ciążył przez lata na klubie został osiągnięty i po raz pierwszy od dawien dawna, nowy sezon rozpoczniemy z zerowym poziomem zadłużenia. To był główne założenie, choć nie łatwo było przy nim wytrwać. W pewnym momencie ktoś w klubie po serii porażek, nie wytrzymał i rzucił hasło by wyrzucić 5-6 zawodników i zastąpić ich obcokrajowcami. Tylko pytanie jakbyśmy wtedy wyglądali w oczach kibiców? Byłem temu stanowczo przeciwny: Powiedziałem: bądźmy konsekwentni w tym, co sobie założyliśmy przed startem sezonu. Przy okazji chciałem podziękować naszym kibicom, którzy wykazali się zrozumieniem i mimo kolejnych porażek nie odwrócili się od nas, tylko cały czas mocno wspierali.

A ze sportowo-szkoleniowego punktu widzenia ten sezon przyniósł jakieś korzyści?

– Przede wszystkim otworzył co po niektórym oczy. Pokazał, że część młodych zawodników albo nie jest jeszcze gotowa na hokej seniorski, albo po prostu jest to dla nich za wysoka półka i dla ich własnego dobra byłoby lepiej gdyby się w życiu czymś innym zajęli. Przeskok z hokeja juniorskiego na seniorski jest olbrzymi. To nie do końca ich wina. Od lat się powtarza, że szkolenie w polskim hokeju się nie sprawdza. Nic się jednak w tej kwestii nie robi. A potrzeba rewolucyjnych zmian.

Wszyscy mówią, że przekleństwem polskiego hokeja jest otwarcie ligi na obcokrajowców…

– Nie zgadzam się z tym do końca. Trzeba to wypośrodkować. Dobry polski zawodnik obroni się w lidze open. Zresztą pokazuje to ten sezon i przykłady wielu polskich zawodników, którzy odgrywają w swoich drużynach ważne role, mimo że rywalizują o miejsce w składzie z naprawdę dobrej klasy obcokrajowcami. Dobrej klasy obcokrajowiec zawsze podniesie poziom drużyny. To też widać po wynikach polskich drużyn w rozgrywkach międzynarodowych. Dlatego ja na pewno nie zmykałbym się na obcokrajowców, ale obniżył ich liczbę do 10. Mniejsza ilość też nie ma sensu, bo patrząc na to ilu mamy polskich hokeistów, to byłyby olbrzymie problemy ze skompletowaniem składów. Poziom ligi naprawdę na dzisiaj jest bardzo dobry, a słabość polskiego hokeja, jeszcze raz powiem – wynika z błędów w szkoleniu.

Przy którymś z zawodników postawił by pan plus za ten sezon?

– Paweł Bizub i Wiktor Bochnak. Oni zrobili w przekroju sezonu największy postęp. Paweł zrozumiał co to znaczy być jedynką, choć nie ukrywam, że w nowym sezonie będziemy chcieli poszukać dla niego konkurenta. Z kolei Wiktor pokazał w wielu meczach, że wart jest tego żeby w niego inwestować.

Jest pan sobie w stanie wyobrazić, że kolejny sezon będzie wyglądał tak samo?

– Nie. Powiedziałem prezesom, ze drugiego takiego sezonu nie wytrzymam. Ale to nie chodzi tylko o mnie, ale też o kibiców, działaczy i sponsorów. Granie w takiej formie nie ma sensu i to z każdego punktu widzenia, zarówno sportowego jak i organizacyjnego. Jeden sezon, ok. Spłaciliśmy długi, klub – jak mówią działacze – wyszedł na finansową prostą. Teraz trzeba zrobić wszystko by nadać jakość tej drużynie, by znów włączyć się jak nie o najwyższe cele to przynajmniej o medal. Ten klub, to miasto na to zasługuje. Nie zapominamy o pięknym jubileuszu jaki klub obchodzi w tym roku. Trzeba stworzyć warunki by przynajmniej część wychowanków rozproszona po Polsce, wróciła. Do tego trzeba zakontraktować naprawę dobrej klasy obcokrajowców. Ja swoje kontakty w tej kwestii uruchomiłem.

Czyli czeka nas rewolucja kadrowa?

– Szczerze ? Jeżeli mamy walczyć o wysokie cele to z tej drużyny może 3-4 zawodników do tego jest gotowa. Reszta niestety, albo jeszcze nie teraz, albo nigdy już nie będzie.

Pawieł Nowożyłow jest brany pod uwagę?

– Jeżeli będzie w pełni zdrów i dyspozycji na pewno widzę go w zespole. Umówiliśmy si, że przyjedzie do nas i wtedy zobaczymy co i jak.

Rozumiem, że w panu jest chęć kontynuowania pracy w Nowym Targu?

– Czułbym się fatalnie gdybym zostawił po sobie ostatnie miejsce w tabeli.

Rozmawiał: Maciej Zubek

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 4

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • szop
  2022-02-25 14:02:54

  damy rade

 • # 0
  2022-02-25 20:15:30

  Niech ktoś w końcu zacznie rozliczać sterników Podhala za wyniki. Poziom szkolenia i zarządzania w klubie woła o pomstę do nieba.
  Od 15 lat nie zbudowano tutaj solidnej drużyny. Jaki jest cel dotowania sekcji miejskimi pieniędzmi

 • szalnt
  2022-02-25 21:30:17

  "Jeżeli mamy walczyć o wysokie cele to z tej drużyny może 3-4 zawodników do tego jest gotowa" - serio panie trenejro ????
  Jeśli pan tak szanuje tą ambitną młodzież to lepiej żeby pan już podał sie do dymisji.
  Wiem najlepiej przyjść na gotowe albo ściągnąć gotowych i udawać trenera.
  Podjął się pan zadania ale jak widać z roku na rok cele nie są realizowane a teraz po dwóch latach stwierdza pan że z tego składu większość nie jest gotowa.
  Szkoda tych ambitnych chłopaków bo ja bym takiego trenejro nie chciał - chyba w Tychach dobrze się na panu poznali.

 • jastrzebie
  2022-02-26 07:49:12

  W ojczystym kraju nie ma drużyn do trenowania?

Wypowiedz się!
Shoutbox
 • emeryt: zaufajmy Panu Trenerowi Zupie
 • emeryt: Stojanovic,Gracnar
 • Arma: Mogło by się już ruszyć z tymi transferami
 • emeryt: telefon Pana Zupy rozgrzany do czerwoności
 • Luque: Tylko przypadkiem nie kontraktujcie jakiegoś ciemnoskórego zawodnika, bo będzie 'afera bananowa' w szatni..
 • KubaKSU: Tydzień minął..Moze cos domina Zupa..
 • KubaKSU: Dolina*
 • KubaKSU: Dopina ********
 • uniaosw: Dolina karpia?
 • KubaKSU: Słownik....:D
 • emeryt: ponoc jest zeszyt z nazwiskami,Pan Zupa musi sie tylko zapoznac i wydac werdykt
 • emeryt: najbardziej ciekawi obsada bramki z wiadomych względów...
 • botanick: Czy w Polish Ice Hockey Events Department Sp. z o.o. znajdzie się w końcu jakiś inteligentny myśliciel i zakończy farsę pt.”mecze o brązowy medal”?
 • Luque: Hmm... Pani Ginger zatrzymano z narkotykami i dlatego trzeba "odwetowo" zatrzymać Owieczkina, bo jest Rosjaninem? Czy leci z Nami pilot?
 • Luque: No tak Pani Paulina miała przy sobie dwa kilogramy mefedronu (na własny użytek, a jakże!) i niejaki rezydent rp (celowo z małej litery), ułaskawił ją, bo zasłoniła się małymi dziećmi i później przecież wiodła życie zgodne z prawem....
 • Luque: Pewnie wina Owieczkina wszystko i trza go aresztować...
 • Hasek-1964: A u nas taka wielka afera jak kluby rezygnowały z ruskich :D aż dziwne, że te buce z hokej net co nas nazywają onuce :D nie wpadli wcześniej na taki pomysł :D wszystkich zamknąć :D a przy okazji wypuścić wszystkich Ukraińców 😂😂😂
 • Hasek-1964: Do tego wielka międzynarodowa afera na szczycie NATO. Otóż sałatka jarzynowa która pochodzi oryginalnie z Rosji ma nazwę sałatka Rosyjska 🤔🤔🤔 to nie do zaakceptowania i sałatka pod wpływem działaczy zmieniła nazwę na kijowska lub ukraińska 😂😂😂 pierogi już zmienili, teraz sałatka ruska zła. Ciekawe kiedy wezmą się na wódkę Jelcyn 😂😂😂
 • Arma: Przykro się patrzy na to co piszecie.
 • hubal: przykre to jest to jak ludzie pozwalają ładować się w uja garstce gnid Armo
 • Hasek-1964: Otóż to Hubalu
 • Arma: Każdy ma wrogów jakich chce mieć, jak lubisz się przejmować czymś na co nie masz wpływu to czemu nie, jesteś wolnym człowiekiem.
 • Hasek-1964: Pamiętajcie żeby przy okazji jakiegoś wesela, komunii, urodzin czy innej okazji zrezygnować z jedzenia Boeuf Stroganow. Ewentualnie zmieńmy nazwę na Boeuf Bandera czy Załęski albo np potrawka ukraińska i będzie pycha
 • RafałKawecki: Hasek, a mówił ci majster żebyś kask nosił...
 • rawa: Pracuje z Ukraincem, ktory pochodzi i ma czesc rodziny w Charkowie. Sam dzisiaj powiedzial, ze zgineło w wojnie 60000 Ukraincow. Zestawcie sobie to z liczba ponad 100tys Polaków, ktorzy zmarli z braku dostepu do lekarza i nad miarowych zgonów spowodowanych davidkiem19 albo zestawcie sobie to do wojenek prowadzonych przez jankesów i zachód w imie demokracji, poszukiwania bezobjawowej broni masowego razenia jak to bylo w Iraku (Tomcio Blair). Ile ludzi zginelo w Syrii, Iraku itd.
 • rawa: Jakos nie pietnujecie zachodu i jankesow w bezkarnym mordowaniu ludzi. Piora wam czapy swoja propaganda. Klapy na oczach i zerojedynkowy swiat. 447 kto zatwierdzil? Oczywiscie nasi jedyni i sluszni "sojusznicy".
 • botanick: rawa nie ma sensu,każdy może mieć swoje poglądy,a na końcu i tak życie wszysto weryfikuje.
 • botanick: wszystko*
 • rawa: Botanick poglady pogladami ale jako naród użalamy sie nad losem wszystkich innych a swoich rodaków mamy w d...
 • ml3ko: https://zrzutka.pl/97udu3
 • statys: Ja na przykład użalam się nad losem wszystkich innych i NIE mam swoich rodaków w d...
  Zatem pitolisz 3 po 3, chłopie.
 • hanysTHU: I poszedł grosz na zrzutkę.
  Polecam - hanysTHU !
 • emeryt: nie chcesz pomóc ludziom którzy uciekajo przed wojno na Ukrainie twoja sprawa...ale nie wylewaj jadu na tych którzy pomagajo bo teraz jesteś młody piekny i bogaty ale nie wiesz co cie czeka jutro,pojutrze,ile jeszcze potrwa ta twoja sielanka...życie lubi zaskakiwać,a moze to juz jutro to ty bedziesz potrzebować pomocy ,może to ty staniesz sie bezbronny wobec prostych czynności dnia codziennego,karma wraca kochani
 • emeryt: czy możemy zaprzestac polityki na sb??
 • RafałKawecki: Zwłaszcza, że wedle wszelkiego prawdopodobieństwa za 2 lata będziemy mieli wojnę u siebie. Mongolskie hordy się nie zatrzymują.
 • ml3ko: emerycie jak ceny bobu dziś?
 • emeryt: kilku z sb by sie ucieszyło Rafale...
 • emeryt: 13 zeta ml3ku,smacznego
 • ml3ko: widzę regres cenowy z początku tygodnia i jak typowy janusz zaczekam do 10zł :D
 • emeryt: ml3ko witamy w gronie Bobożerców:)
 • emeryt: że tak tylko z ciekawości spytam...z łupino czy bez?
 • emeryt: spożywanie bobu uprzednio pozbawiając go łupiny to profanacja
 • botanick: Teraz jak już wgniecienia po gradzie na całym aucie to łaskawie ALERT wysyłają..DZIĘKUJĘ ,w doope jego mać.
 • ml3ko: z łupiną oczywiści, po co pozbawiać się przyjemności :)
 • ml3ko: botanick szkoda autka, ja w sumie dostałem alert wczoraj na całą Polskę
 • ml3ko: @skh może dobrze by było podpiąć art o zbiórce na głównej żeby się temat nie zatracił z napływu informacji?
 • emeryt: dokładnie,temat zbiórki dla Sanoka niechaj widnieje na głównej , skh
 • wpv: jasne, zrobimy to TOP1 na stronie
 • ml3ko: 👍🏻
 • Andrzejek111: Też wpłaciłem drobną sumkę.
  A po ile truskawki?
 • Andrzejek111: Na Sanok rzecz jasna.
 • Arma: Ciekawe czy karnety będą szybciej niż bramkarz
 • KubaKSU: Wanat ostatni z kadry z zeszłego sezonu :)?
 • uniaosw: Wystarczył telefon od coacha, Darek zdrowia i więcej minut na lodzie
 • emeryt: zdrowia życzyć Dariuszowi
 • emeryt: teraz tylko czekać aż Pan Zupa chwyci za telefon i zeszyt z nazwiskami
 • stary kibic: Craksa podkupiła bramkarza Uni
 • Luque: Emerycie jak tam Ci się podoba niejaki pan Melnyk? Te jego "prywatne opinie" powinny dać do myślenia wszystkim pożytecznym idi0tom...
 • emeryt: polityka w y p i e r d .a ć
 • Hasek-1964: Luque jak nie ma pomysłu na odpowiedź to lepiej zgrywać a politycznego więc ci już nikt nie odpowie na niewygodne pytanie :D
  Po co pytasz przecież wiadomo, że Bandera był bohaterem 😏a My przesladowalismy wtedy Ukraińców zresztą podobnie jak prześladujemy teraz :D
  Cyrk na kółkach, ale co ja tam onuca i foliarz w jednym wiem :D
 • ml3ko: a ty dalej człowieku ciągniesz temat... idź nie wiem na wykop popisać o ukrainie czy tam rosji, a nie dajesz wywody na portalu o tematyce hokejowej
 • Hasek-1964: Mleko idź se połaź
 • Hasek-1964: Do tego Imię i nazwisko tego Pana ( bardzo przypadkowe :D) mówi samo za siebie. Zresztą sam przyznał, że rodzice Rodzice wybrali celowo to imię po tym starym banderowcu.
 • covid19: W każdym narodzie, społeczeństwie, grupie, znajdą się fanatycy i bał-wany którzy znając historię na poziomie podstawowym , będą jątrzyć napuszczać i szkalować jednych na drugich, my mamy paru takich w naszym towarzystwie, długo by pisać ale mam polityki dużo wokół siebie, więc milczałem, ale proszę -dajcie se spokój domorośli geopolitycy pokroju H i L i paru innych. to portal o hokeju, zalogujcie się do kółka różańcowego, politycznego czy innego i tam se piszcie na dany temat
 • Arma: Trudzicie się na marne, od dwóch lat nie dociera że nikogo nie obchodzą tematy polityczne, najpierw było że szczepionki to wałek, potem że zły zachód prowokuje rosje a teraz że Polska chce podlizać się Ukrainie.
 • Arma: Im więcej jest tłumaczenia że ludzie tutaj chcą odpocząc od świata i pogadać na tematy okołosportowe, tym więcej jest gadania o zamkniętych głowach i próbie przekrzyczenia tych "objawionych"
 • emeryt: Bób 24 zeta smacznego
 • emeryt: no mosz...ledwie 14zł,pomyłka ,serdecznie przepraszam
 • ml3ko: za 24 to chyba z karnetem na sezon :D
 • emeryt: Canada ma swojego klonowego liścia,dlaczego klub z phl nie moze miec herbu spod znaku Polskiego Związku Plantatorów Bobu...?
 • emeryt: ew. Reprezentacja Polski
 • Arma: Można byłoby nawet stworzyć jakieś fajne hasełko w nawiązaniu do bobu
 • botanick: Bardziej mi by pasował ogórek gruntowy.Zawsze mówimy że czas między sezonami to "sezon ogórkowy".To tylko moja opinia.Dzisiejsza cena ogórka 5zł kilo.
 • unista55: Bób zapłać :)
 • botanick: Bobu dzięki?
 • Arma: Bobie, ufam tobie
 • botanick: Bób,Honor,Ojczyzna..
 • emeryt: MPV sezonu -Order Wielkiego Bobu Koronnego
 • Arma: Minkina w kostiumie bobu, daje kapitanowi drużyny która wygrała mistrzostwo wielki puchar w którym jest 5kg bobu. Wszyscy zawodnicy na lodzie próbują jak smakuje, zero złych emocji, wszyscy się bawią
 • emeryt: fajerwerki,wata cukrowa,kiszone ogórki...to nie jest gł.pie Armo
 • emeryt: trzebaby jeszcze dotrzec do mediów...moze jakas twarz akcji,jakis celebryta...
 • ml3ko: na sb wielu celebrytów emerycie wystarczy napisać i jeden z drugim się ujawnią ;)
 • Hokejowy1964: Hm....chłopaki z Oświęcimia nie wiem co Wy tam palicie ale to jest niezły towar jak widzę po wpisach :) . Dobrze że Wam też humory dopisują Zdecydowanie wolę to jak ta pier....na polityka. Podpisuję się obiema rękami pod hasłem "Zero polityki na hokejnet i sb" !
 • botanick: A jak barman poda mi golono i browara,a ja celebruję konsumpcje to mogę o sobie mówić celebryta czy zwykły pasibrzuch?
 • emeryt: golono tylko owłosione w przeciwnym wypadku profanacja
 • ml3ko: @Hokejowy1964 -Radomskie, ale są też Camele
 • hanysTHU: https://youtu.be/tNo4v1lsp6s
 • botanick: ta,lekko przypolone kudły,dopny gnat i ciaper kapusta..1,5kg szczęścia prostego chopa
 • uniaosw: 🇸🇪🇫🇮🇸🇮🇱🇻
 • emeryt: ale że łapacz 197 cm...
 • hanysTHU: Ze świni lesbijki.
 • rawa: Bobersi sa nie do podrobienia:)
 • emeryt: https://swiezoznawcy.wp.pl/artykul/bob-zielone-ziarno-mlodosci
 • emeryt: kto wie,może kiedys doczekamy grupy/stowarzyszenia -Bobersi z Hokej.Net
 • Arma: A za 10 lat na HN "Bobersi - tajna grupa rządząca hokejem w PL ? (NASZE ŚLEDZTWO)"
 • emeryt: taaa...a może kiedyś sam Bogusław Wołoszański nakręci o tym film
 • emeryt: Masoni,gruba Bilderberg,Bobersi...
 • Arma: Sami bogacze tutaj muszą się udzielać skoro 600 zł to "tylko"
 • hubal: znam jednego niejaki PanFan emigrant
 • Hokejowy1964: ml3ko jak Camele to Franz palił
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe