Hokej.net Logo
KWI
19
MAJ
3

Hala Lodowa w Oświęcimiu czeka na przebudowę. Projekt ma być gotowy w połowie 2025 roku [GALERIA]

Projekt nowego lodowiska w Oświęcimiu (fot. MOC Architekci)
Projekt nowego lodowiska w Oświęcimiu (fot. MOC Architekci)

W sali konferencyjnej oświęcimskiego lodowiska podpisano umowę na projekt rozbudowy i przebudowy tego obiektu. Ze strony miasta obecni byli: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, zastępca prezydenta Andrzej Bojarski. Katowicką firmę M.O.C Architekci, która będzie realizowała projekt reprezentowali właściciele Ewa Janik i Błażej Janik.

 

Dokument ma być gotowy w 2025 roku. Po blisko 60-latach hala lodowa ma zyskać nowy wygląd. Przekształcić się w nowoczesny i funkcjonalny zimowy stadion z dodatkową taflą lodową.

Przygotujemy się do największej inwestycji prowadzonej przez samorząd, to jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoimy, szczególnie w tym obszarze sportowym. Obiekt jest już w złym stanie technicznym, ma prawie 60 lat. Sądzę, że mógłby funkcjonować jeszcze tylko kilka lat, dlatego już teraz podjęliśmy odpowiednie kroki, aby w miarę wcześniej przeprowadzić tę skomplikowaną pod względem zakresu prac i finansów inwestycję – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Przypomina, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich z Katowic i Krakowa miasto przygotowało konkurs i wyłoniło firmę, która opracuje dokumentację techniczną. Została nią katowicka pracownia architektoniczna M.O.C Architekci.

Projekt techniczny będzie składał się z dwóch etapów. W okresie czterech miesięcy firma musi opracować koncepcję pokonkursową, czyli zebrać wszystkie uwagi przedstawione przez miasto, sąd konkursowy czy też wnioski, które wpłyną od środowiska sportowego. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu technicznego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Liczymy, że prace ostatecznie zakończą się w lipcu 2025 roku. Wtedy będziemy szukać pieniędzy, które chcemy zainwestować w obiekt, a następnie przejść do realizacji – wyjaśnia.

Wykonawca zaznacza, że przygotowanie projektu jest wyzwaniem, a jego podstawowym założeniem jest pogodzenie różnych funkcji lodowiska. Nie bez znaczenia jest też aspekt wizerunkowy obiektu.

Czeka nas ogrom pracy, temat jest niełatwy, ale niezmiernie ważny dla nas, dla architektów. Również dla miasta, bo hala lodowa  jest jego  symbolem. Chcemy, aby dobrze służyła społeczności Oświęcimia – podkreśla architekt Błażej Janik.

Przebudowa hali lodowej obejmie trybuny, zaplecze sportowe, korytarze i strefę kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych. Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z 300 miejscami dla widzów, która zgodnie z wytycznymi ma być wybudowana w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji. Hala Lodowa ma mieć udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów.

Obiekt ma być tak przebudowany, aby odpowiadać na wyzwania współczesności, zarówno pod kątem organizacji różnych wydarzeń sportowych, kulturalnych czy też np. targów. Hala lodowa ma również służyć mieszkańcom do rekreacji. Liczymy na pomysłowość, kreatywność projektantów. Zachęcamy środowiska sportowe, które mają dobrą wolę i intencje, abyśmy wspólnie osiągnęli konsensus, który sprawi że wybudujemy coś co będzie nas satysfakcjonowało na kolejne dziesięciolecia, bo hokej, łyżwiarstwo to dyscypliny, które są symbolem miasta i warto w nie inwestować – kończy prezydent.

Galeria zdjęć

Projekt nowego lodowiska w Oświęcimiu

Zobacz galerię

Liczba komentarzy: 13

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • beny77
  2024-02-21 15:59:43

  Ważne żeby wybrali na kolejną kadencję.

 • Prawdziwy Kibic Unii
  2024-02-21 16:08:07

  Bardzo tania kampania troche kasy na oglupienie oglupialych i wygrana w pierwszej turze 👍🏻 jeszcze cos o dobrych intencjach i ludzi ze srodowiska.
  Fakt niektorych latwo kupic i juz sie udalo, czas pokaze efekty marne i zupelnie nie dostosowane do wsolczesnie budowanych lodowisk w Europie i w Stanach ( nie mam na mysli NHL )
  Zycze powodzenia tej Zorganizowanej Grupie Przyjaciol 🤝
  Fajnie jakby razem te osoby zlapaly sie za rece i wystapily ze wspolnym przekazem na Rynku np w Niedziele przy dobrej muzyce weselnej 😂

 • szop
  2024-02-21 17:17:47

  czyli bedzie gniot za kupe kasy masakra szkoda

 • KOS46
  2024-02-21 17:21:08

  Zostawmy politykę. Prezydent Oświęcimia jest od lat kibicem Unii, był nawet przez lata prezesem sekcji piłkarskiej. Jeśli już, to przyjrzał bym się kontrkandydatem, którzy składają środowisku sportowemu różne obietnice a drogi na trybuny przy Chemików czy Legionów nie znają.

  • mario.kornik1971
   2024-02-21 22:04:47

   zgadzam się

  • Głos z boku
   2024-02-22 11:38:35

   Brawo za rozsądny głos. Żaden z kontrkandydatów na Prezydenta nawet nie bywa na hali lodowej jako kibic. Chwierut prezesem Unii piłkarskiej był nawet ze 7 lat a nie dwa lata. Przecież teraz projektanci wybrani nie przez Chwieruta tylko Stowarzyszenie Architektów bee zbierać uwagi od użytkowników lodowiska w tym środowiska hokejowego co zrobić aby obiekt był praktyczny i funkcjonalny.

 • Paskal79
  2024-02-21 17:27:39

  Czyli wychodzi na to że nasi włodarze z Oświęcimia maja mieszkańców w du......,bo nikomu ten projekt się nie podobał i wg specjalistów nie spełniał kryteriów złożonych w konkursie,no cóż już się nie chce, przykład lodowiska w Sosnowcu ilu kibiców zainteresował nowy obiekt,a nie stary pomalowany rupieć za tyle kasy,a w dodatku to my mieszkańcy będziemy to spłacać latami i zamiast perełki nowocześniej, która mogła by być duma miasta i mieszkańców będzie ,,zakalec ''!

 • Tomunio82
  2024-02-21 17:53:09

  Aaaa , Projekt" Ma byc gotowy" a ja przeczytalem Objekt....🤣🤣🤣

 • PanFan1
  2024-02-21 18:04:59

  Nie no trochę optymizmu bracia "projekt w załatwianiu", ciśnięcie ino swojego "Number One Citizen" żeby trybuny były na minimum 4 tysie.

 • Tomunio82
  2024-02-21 21:17:57

  Pomyslcie ludzie jakie Tam musza byc pieniadze.... Zeby tak lgac, zeby tylko wybory wygrac. Glowa mala! Nowy Targ to Samo!
  Plakac sie chce.😭😭😭
  Banda oszustow!!!

 • whiteandblue
  2024-02-22 12:49:48

  Pisowskie prawiczki bełkocą. Pisowski prezydent tak wybudował by nową halę jak pisowskie oszołomy budowali CPK przez 8 lat. Rozdupiając ponad 2 mld a dalej stoi ściernisko.

 • Wowo1
  2024-02-22 17:18:50

  Wybrana wizualizacja wstępnego projektu jest beznadziejna i nie do zrobienia. Zachowując stary kształt hala ma pomieścić 3000 ludzi czyli więcej o 20%. To jest niemożliwe, bo nowe przepisy ppoż wytyczają nowy reżim bezpieczeństwa, który spowoduje, że max wejdzie 1500 osób - chyba, że zmieni się bryła lodowiska. Więc na cholerę wybrali ten projekt?
  Rolba ma jeździć na zewnątrz z 1 do 2 hali co znowu jest absurdem. Sponsorzy są wku..inni, bo nie przewidziano ani jednego skyboxa.
  Kolejne przykłady można wyliczać jak akustyka czy ogrzewanie ale błędów jest o wiele więcej. Jak dla mnie tego obiektu po prostu nie powinno się budować opierając się o ten kiepski projekt.

  • Prawdziwy Kibic Unii
   2024-02-22 20:47:53

   Przeciez tu tylko chodzi o wybory i pokazanie kto ma wladze, jeden wielki wal na kibicach i osobach naprawde znajacych sie na hokeju.
   Zapewne nikt z klubu sie nie odezwie w sposob oficjalny usta zatkane wkladem finansowym w klub brak wsrod tych popaprancow z urzedu transparentności i prawdziwej chęci zrobienia czegos na lata, nigdy jej nie bylo a teraz przy takiej wielkofinansowej mrzonce uklady ruszyly pelna parą reszta nie ma znaczenia.
   Ale mamy slowa, slowa, slowa o wspolpracy o uwagach o konsultacjach ! Klamstwo i brednie wszystko rozegrane w kuluarach polska rzeczywistosc ludzi po prostu glupich ale majacych odwage zdobywac poparcie swoich czytaj ukladowiczow malomiasteczkowych ktorzy patrza najdalej na dzien nastepny …tak jak pisalem na rynek za rece i muzyka weselna

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • thpwk: To jest ten sezon moi drodzy. Po wielu latach podchodów i spekulacji Juha Kalareppa zagra w Tychach :)) wkrótce oficjalne info
 • emeryt: Kryspin zna babke Juhy,a szwagier grał z Kalarepaa w Cincinatti
 • Marios91: @Paskal79, Tomek Piątek powinien być obok Klisiaka u nas na hali, wychowanek, który się przebił do reprezentacji w czasach świętności Unii, zaliczył 5 MŚ, etatowy kadrowicz swego czasu
 • emeryt: Komorski-Kalarepaa-Malinen ...Tyski Potwór
 • Oświęcimianin_23: Tak czytam ten artykuł o NHLowcach w Słowacji, Szwecji to aż mnie strach obleciał. Cudem będzie jeżeli wjedziemy do tercji atakującej jakąś składną akcją.
 • Zaba: @Marios91 uwielbiałem grę Tomka Piątka, ale wydaje mi się, że w temacie pojawienia sie w galerii na naszym lodowisku pierwszeństwo przed nim powinien mieć Jarek Kłys. Żeby uciąć komentarze... NIe chodzi mi o to, że Jarek powinien byc teraz następny po #4, bo tu w kolejce stoją przede wszystkim Lulek i Rączka, ale ma znacznie więcej argumentów niż Tomek Piątek...
 • Prawdziwy Kibic Unii: Zaba tzn ze cos wiesz …w tym temacie kto jak kto ale Ty przyszla prawde piszesz tylko jest jedno ale Jarek Klys ma chyba wieksze zaslugi dla Craxy 🤔
 • narut: Oświęcimianin_23 - czeka nas troszkę hokejowej "metafizyki" w naszym wykonaniu.. :), każda bramka będzie tutaj niezłym sukcesem, nie mówiąc o tercji zremisowanej.. ostatnio oglądałem powtórkę meczu ze Słowacją z 2021 roku.. założenie zamka w przewadze na 15 sekund było osiągnięciem i nawet udało się nam ustrzelić bramkę Słowakom..
 • narut: już za godzinę chyba najważniejszy sprawdzian Zubka na tej imprezie.. mecz Słowaków z USA.. na tle chłopaków z USA będzie można ocenić hokejową wartość Zubka, czym jest...czy faktycznie materiałem na dobrego a może świetnego hokeistę czy po prostu niczym hokejowo nadzwyczajnym.. ciekawe..
 • Oświęcimianin_23: narut -> Ja liczę, że nie będzie blamażu w postaci tzw. dwucyfrówki :) Tylko i aż tyle...
 • S'75: Odnośnie galerii sław w Oświęcimiu to wypadało by wspomnieć Zygmunta Osobę... Starsi kibice na pewno pamiętają...
 • mario.kornik1971: Zygmunt jak najbardziej, Tabo
 • Prawdziwy Kibic Unii: No sluchajcie a Slawek Wieloch …?
 • KubaKSU: To może dziś info o Zupie:)
 • unista55: 14.04 zdobyliśmy mistrzostwo, to o tej godzinie mogliby dać info :)
 • Jamer: A.D dziękujemy za wszystko i powodzenia w dalszej karierze...
 • Simonn23: Dopiero co pisales o rozmowach i drugiej szansie :-P
 • Jamer: Pomyliłem rozmowy o przyszłości z podziękowaniem :)
 • stasiu71: Marzec dzieki za gre w Tychach i powodzenia w dalszej karierze...
 • KubaKSU: Jamer zagranicą?
 • emeryt: dzisiaj śniło mi sie stado surykatek...przypadek? Nie sądze
 • emeryt: Pan Zupa 2025
 • Andrzejek111: A. D. bez żalu. Koszulka 24pod sufit jak najbardziej. Kapitan pierwszej mistrzowskiej Unii. Tylko za wcześnie skończył.
 • Jamer: KubaKSU: Jeszcze nie wiem...
 • Marios91: @Zaba Kłys i Noworyta, powinni mieć koszulki w Krakowie, Obaj mieli swój prime time w craxie
 • uniaosw: Heniu dobry wybór :)
 • Jamer: emeryt: to nie przypadek... :)
 • emeryt: Mariosie dobrze prawisz
 • Oświęcimianin_23: Jamer, kiedy ogłoszenie Zupy?:)
 • KubaKSU: Jamer zmienił zdanie jednak :D ?
 • Jamer: Prezes dostał dobre podanie... czy strzeli gola...? Poczekajmy na finał akcji :)
 • emeryt: Jamerze,no mosz...sprawdzałem rano sennik co moze oznaczać sez z surykatko,pisze wyraźnie Zupa 2025
 • Jamer: KubaKSU: To nie zmiana zdania... to rozwój sytuacji :)
 • Jamer: Oświęcimianin_23: Znając poprzednie ogłoszenia to każdego dnia patrzmy na zegar 19:46 :)
 • Jamer: emeryt: jest 14:02 dobry czas na drzemkę i kolejny sen... Napisz później co śniłeś a ja sprawdzę... :)
 • KubaKSU: Uniaosw Henryk jednak zostaje ?
 • Oświęcimianin_23: Jamer, kwestia tego czy będzie info na dobry początek weekendu czy może już dzisiaj:)
 • Jamer: Dzisiaj spodziewam się innego info… :)
 • Zaba: @Prawdziwy Kibic Unii i Marios91... Naprawdę? Jarek Klys. 7x MP z Unią. 10 pełnych sezonów Unii i Wy piszecie, że powinien być doceniowy w Cracovii a nie u nas? Do siedmiu złoty h medali dorzucił w Unii jeszcze dwa srebra i brąz...
 • Zaba: Szybko w Oświęcimiu zapomina się o wychowankach.
 • uniaosw: Kłys do galerii sław? Chyba żartujesz. Zapomniałeś jak się wypiął na nas po kontuzji kolana?
 • jack_daniels: Niestety stało się najgorsze w Tychach Bagiński zostaje...
 • Zaba: Uniaosw... przypomnij mi jak to się wypiął na Unię... przypomnij tez innego wychowanka Unii, który ma 7 złotych medali z Unią?
 • Prawdziwy Kibic Unii: Zaba nie mam nic przeciwko Klysowi ale mowimy o galerii slaw Klisiak gral w Unii wyskoczył do Czech wrocil pomoc na playoffy generalnie pozostal zawsze bialo niebieski
  Jarek jest graczem ze stazem ale galeria slaw to chyba powinno byc troche inne kryterium sukcesu i lojalnosci
  Wg mnie z tamtych czasow Waldka jest jeszcze kilka zasluzonych i wybitnych graczy a pozniej to na Galerie trzeba by mooocno zasluzyc
 • sokol: jack - zero zaskoczenia
 • Marios91: Już prędzej Gabryś, mimo, iż mniej sukcesów i medali, sportowo może trochę mniej prezentował ale w kadrze grał swego czasu, kilka MS zaliczył, zawsze był bialo-niebieski
 • jack_daniels: No również uważam że żadnego zaskoczenia nie ma
  Nadzieja umiera ostatnia...
 • Zaba: Jurek zawsze białoniebieski? Na pewno? Dwa sezony w Sosnowcu plus sezon w Janowie.. Zanim trafił na dobre do Unii po SMS dwa zezony ogrywał się w Gdańsku... ale w sumie tam też był biało-niebieski ;)
 • uniaosw: https://hokej.net/artykul/jaroslaw-klys-w-aksam-unii-oswiecim
 • thpwk: Układy wciąż silne. Adaś i Kubuś wciąż na stołkach.
 • Zaba: Każdy może mieć swoje zdanie, swoje upodobania i tak powinno być... Może mieć swoje preferencje, ale mówienie o kimś, kto spędził u nas 10 sezonów i jest naszym najbardziej utytułowanym wychowankiem, że nie należy mu się miejsce w galerii sław jest co najmniej nie na miejscu
 • krych: Zawodnik na którego cześć całą hala wolała pasożyt ma być w galerii sław Zabo?
  Dobre ;)
 • uniaosw: Nagle sie pojawił jak były na chwilę pieniądze, nie grał cały sezon Przez kontuzje żeby po roku wrócić do pasów
 • Zaba: krych... a przypomnij mi co wołała prawie cała hala na Waldka? Przypomnieć czy dasz sam radę?
 • uniaosw: Dla mnie nie liczą się tylko medale... Beza ile ma medali? A ile razy grał za grosze i z urazami??
 • thpwk: Z jakiej paki młody Gruth dostał ponownie szanse? Ta drużyna w żadnym stopniu noe dawała rady w serii playoff.
 • Zaba: taki właśnie urok kibica... Nigdy w życiu nie krzyczałem nic złego na żadnego zawodnika Unii, może za wyjątkiem #22 ale wówczas byłem jeszcze niedojrzałym gówniarzem...
 • Simonn23: Ja pamiętam jaka fala hejtu lała się na AK #24, chyba najbardziej nielubiany zawodnik
 • Zaba: Na szczęście jak widzę powyżej, napierdzielanie na swoich tonie tylko przywara oświęcimskiej publiki :)
 • uniaosw: Nie sztuką jest być w klubie gdy jest sielanka i medale
 • krych: Jakoś sobie nie przypominam żeby osoba Waldka Klisiaka wywoływała takie emocje na hali ( negatywne) jak Kłys.
 • Zaba: Simon23 to moze zbyt młody jesteś, aby pamiętać co musiał się nasłuchać Sławek Czerwik przez wiele lat... a później nagle w jeden sezon już jako dojrzały zawodnik... stał sie jednym z naszych najlepszych obrońców, z bardzo dobrym strzałem spod niebieskiej nawet trafiając do kadry
 • Zaba: krych, tak to już jest, ze pewne rzeczy wypieramy z pamięci, a inne nam zostają... Mógłbym napisać, że ja nie pamiętam, żeby cała hala krzyczała coś na Jarka Kłysa...
 • uniaosw: https://youtu.be/ZUYU5x0iFEo?si=uT_GWqwmhBGHrr8-
 • Zaba: a myślisz z jakiego powodu Waldek do dziś w wielu kręgach nazywany jest "smalec"?
 • uniaosw: Wejdź żaba w link
 • Zaba: widziałem :)
 • emeryt: dlatego Waldemar nie powinien byc celebrowany bo tez zostawil Unie dla kasy...
 • krych: To dotyczyło kadry nie Unii Zabo.
 • Stoleczny1982: Ogladalem dzis Patryka Zubka, [****] nie urywa. Wiem ze to na tle USA, jeden z faworytow, ale i tak bardzo przecietny.
 • Zaba: :) i tak to sobie tłumacz... :)
 • emeryt: a Kłysa wynosic na sztandary to juz ponury żart...
 • Zaba: Niech każdy pozostanie przy swoi zdaniu...
  Na szczęście kążdy z Was nigdy nie zmienił pracodawcy, pracujecie od szkoły średniej u jednego i nawet jak miał w jakiśm czasie problemy to proacowliscie społecznie a Wasze rodziny żywiły sie tylko i wyłącznie miłością do tego pracodawcy... Będziecie błogosławieni ;)
 • emeryt: Beza,Osoba,Kotoński jak najbardziej...Beza za wiernośc i narażanie zdrowia dla Unii
 • Simonn23: Zaba no zawodnik przeze mnie wymieniony trochę się odgryzł za to, w 2014 bramka w dogrywce w playoff :-P
 • Zaba: dlatego macie pełne prawo do krytykowania innych i decydowania kto jest godzien...
 • krych: Jeszcze Tabaczka bym dodał ;)
 • Simonn23: https://youtu.be/kCgnlwn5omw?si=qpGzx-N0odjHu5Vi
 • uniaosw: Żaba ale tu nie chodzi o bycie wiernym jednemu pracodawcy tylko między innymi o sposób rozstania
 • Luque: Stołeczny Zubek dostał lekcję hokeja, ciekawe jakie są jego staty z tego meczu
 • Polaczek1: Dziś o 19.46 jeden z ulubieńców Emeryta :)
 • Simonn23: Czyli goalie xd
 • uniaosw: Kovalainen 2025
 • emeryt: Linusek kochany
 • emeryt: ew Kovalainen
 • Jamer: L.L 2025
 • Oświęcimianin_23: Po ile dzisiaj bób na targu? Czy info o podpisaniu Zupy bardzo zmieniło cenę?
 • Zaba: to jednak nie szukamy nowego bramkarza? :)
 • Arma: A szukaliśmy ?
 • Oświęcimianin_23: Mam nadzieję, że dwójki szukamy:)
 • narut: młodzi kowboje są niesamowici, z kwitkiem odprawili Słowację.. 9-0.. są niesamowici...jeśli się kształcić hokejowo to tylko za oceanem.. a Zubek, cóż - pokazał, że ma umiejętności całkiem całkiem aczkolwiek i też że ma słabsze strony jako obrońca..
 • Simonn23: Zdrowy Lundin, w formie z półfinałów z Tychami i będzie git
 • Zaba: kluczowe pierwsze słowo...
 • mario.kornik1971: Beza,Osoba,Kotonski,Tabaczek
 • Zaba: a Lulek? Tez nie?
 • Luque: A Grzesiu Piekarski? Braknie Wam tego dachu za chwilę... ;P
 • Zaba: :)
 • Zaba: i jeszcze Gabłyś S. :)
 • Vincent Vega: Idąc tym tropem to jeszcze np. Kuberski, Pilarski, Piwowarczyk bo niby dlaczego nie?
 • Simonn23: Tychy zapowiadają transfer... Ciekawe któż to
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe