Hokej.net Logo

Hokejowy sezon 2022/2023 oczami włodarzy Podhala Nowy Targ

Uroczysta gala na jubileusz 90-lecia Podhala Nowy Targ (Foto: nowytarg.tv)
Uroczysta gala na jubileusz 90-lecia Podhala Nowy Targ (Foto: nowytarg.tv)

O zakończonym sezonie, bieżącej sytuacji i perspektywach hokeja na kolejne miesiące rozmawiamy z pełniącą obowiązki prezesa KH Podhale Nowy Targ Natalią Charyasz oraz Zdzisławem Zarębą prezesem MMKS-u Podhale, który jest stuprocentowym akcjonariuszem spółki.

Jak państwo, ze swojej perspektywy oceniacie miniony sezon w wykonaniu pierwszej drużyny. Pytam o aspekt sportowy, ale też i organizacyjny.

Zaręba: – Patrząc na tabelę i nasz wynik to trudno doszukiwać się jakiś pozytywów. Osobiście nie spodziewałem się nie wiadomo czego, ale byłem raczej przekonany, że stać nas będzie na awans do play-off. Rzeczywistość brutalnie nas jednak zweryfikowała. Patrząc na to ile meczów przegraliśmy różnicą jednej bramki, to na pewno zostaje niedosyt. Gdyby przełożyć to na punkty, to ten play-off byłby realny.

Charyasz: – Trzeba pamiętać w jakich okolicznościach przejęliśmy w zarządzanie pierwszą drużynę. Stało się to praktycznie z dnia na dzień, 1 lipca, kiedy za miesiąc tak naprawdę ruszał sezon. To związało nam ręce w wielu kwestiach. Organizacyjnie na pewno nie było wzorowo. Mam tutaj na myśli przede wszystkim komunikacje z kibicami czy mediami, ale proszę mi wierzyć, że nie starczało nam na wszystko czasu.

Budowa zespołu w oparciu o obcokrajowców była państwa zdaniem słusznym kierunkiem?

Zaręba: – Może nie tyle słusznym, co jedynym możliwym na tamten czas. Nie mieliśmy innego wyjścia. Można powiedzieć w spadku po poprzednikach dostaliśmy tylko kilku zawodników z ważnymi kontraktami. Ilościowo było to mało by myśleć o starcie w PHL. Oczywiście, słyszę głosy że można było zrezygnować z gry w pierwszej lidze. Konsultowaliśmy to m.in z trenerem Jackiem Szopińskim, który stanowczo tego nam odradził. Raz, że cześć tych chłopaków, nie jest gotowa, albo inaczej: na tamten moment nie była gotowa fizycznie do gry w seniorach, a dwa, że oni mają swoje obowiązki w szkole, które nie pozwalały im na treningi w godzinach kiedy trenuje pierwsza drużyna.

Charyasz: – Trzeba też podkreślić, że w momencie, kiedy spadł na nas obowiązek przejęcia pierwszej drużyny, strukturalnie mieliśmy już wszystko poukładane jeżeli chodzi o rozgrywki ligowe MMKS Podhale. Nie chcieliśmy tego burzyć.

Poziom obcokrajowców pozostawiał wiele do życzenia, co najdobitniej pokazuje tabela…

Zaręba: – Zdawaliśmy sobie sprawę że nie ściągniemy tutaj zawodników z górnej, czy nawet środkowej półki. Raz, że budżet rzędu dwóch milionów złotych nam na to nie pozwalał , a dwa w sierpniu 99 procent zawodników ma już podpisane kontrakty. Zrobiliśmy try-out, by mieć możliwość jakiejkolwiek selekcji. Daliśmy wolną rękę w kwestii doboru zawodników trenerom. No i dzisiaj mogę powiedzieć, że to ryzyko się nie opłaciło.

Może więc warto było zrezygnować z gry w ekstraklasie, dać sobie czas na poukładanie wielu spraw w klubie…

Zaręba: – Raczej aż tak drastycznego kroku nie zakładaliśmy. Pamiętajmy, że mieliśmy jubileuszowy rok. Nie chcieliśmy aby zaznaczył się on wycofaniem z ekstraklasy.

Charyasz: – Pamiętajmy też, że taka decyzja, pociągnęła by za sobą kolejne konsekwencje. Spółka straciłaby m.in. finansowanie z miasta, co postawiło by nas w szalenie trudnej sytuacji.

Sporo niesmak pozostawiła sytuacja z trenerem Andriejem Gusowem, z którego usług zrezygnowaliście. Sam szkoleniowiec kilka dni temu na łamach jednej z gazet stwierdził, że wciąż ma ważny kontrakt.. .

Charyasz: – Nie chcę komentować wypowiedzi trenera Gusowa. W naszym przekonaniu dopięliśmy wszystkich kwestii dotyczących rozwiązania umowy z trenerem Gusowem. Sprawa trafiła do sądu.

Jak na dzisiaj wygląda sytuacja finansowa klubu?

Charyasz: – Jesteśmy na etapie tworzenia bilansu. Rok budżetowy w naszym klubie trwa od czerwca do czerwca. Dlatego na ten moment nie posłużę się liczbami. Mogę się jednak pokusić o stwierdzenie, że oprócz tych zadłużeń w formie pożyczek, które zostawili nam poprzednicy, raczej uda się nam wyjść na zero.

Podczas uroczystości jubileuszu przedstawiciel firmy TAURON zapewnił o zwiększeniu nakładów na klub. Czy tak się stało ?

Zaręba: – Tak. TAURON to dla Podhala solidny i sprawdzony partner, na którego zawsze możemy liczyć. Czekamy jeszcze na część środków, które – zgodnie z zawartą z TAURONEM umową – wpłyną do klubu w najbliższych miesiącach, jednak to właśnie ogłoszone na gali zwiększenie finansowania pozwala nam z optymizmem prognozować wypełnienie wszystkich zobowiązań klubu powstałych w związku z zakończonym niedawno sezonem.

To znaczy, ze TAURON zostaje z klubem na kolejny sezon?

Charyasz: – Bieżąca umowa kończy się z dniem 30 czerwca. Aktualnie przechodzimy coś w rodzaju audytu. Chodzi głównie o kwestie marketingowe. Jesteśmy przekonani, że wypadnie ona korzystnie co otworzy drogę, nam albo naszym następcą do rozmów o przedłużeniu umowy.

Co pani ma na myśli mówiąc „naszym następcą”

Charyasz: – Ja tylko przypomnę, że do funkcji prezesa KH zostałam oddelegowana przez Radę Nadzorczą. Z dniem 3 kwietnia ogłoszony zostanie konkurs na funkcję prezesa. Liczę, że znajdzie się osoba, której przekaże swoje obowiązki.

A gdy się tak nie stanie?

Charyasz: – To wtedy siądziemy do stołu i będziemy się zastanawiać co dalej. Jedno jest pewne z budżetem rzędu dwóch milionów złotych w nowym sezonie na grę w ekstraklasie nie ma szans. Ja na pewno takiej decyzji nie podejmę.

Zaręba: – Minimum na dzisiaj to 3 miliony 300 tysięcy. Takich pieniędzy na ten moment klub nie ma. Brakuje nam ponad milion złotych. Szukamy różnych rozwiązań. Czasy są jednak bardzo trudne. Na lokalnym rynku takiego sponsora nie znajdziemy. Są jakiejś deklaracje, zainteresowania, ale na razie nie przekłada się to na podpisy na umowach. Mam nadzieję, że znajdzie się nowa osoba na stanowisko prezesa, która będzie miała większe możliwości.

Co z zawodnikami i trenerem Belavskisem ?

Charyasz: – Aktualnie mają przerwę świąteczną. 11 kwietnia wracają do zajęć. Trener Belavskis do 30 kwietnia ma ważny kontrakt. A co dalej, to na ten moment trudno mi się wypowiadać. Tak jak mówię, poczekajmy do rozstrzygnięcia konkursu. Być może wtedy decyzję o trenerze podejmie już nowy prezes.

Ponowny angaż trenera Belavskisa to był dobra decyzja?

Zaręba: – Naszym pierwszym wyborem po rezygnacji trenera Faitha byli nasi rodzimi trenerzy. Teraz już mogę powiedzieć, że złożyliśmy propozycję zarówno Jackowi Szopińskiemu jak również Markowi Ziętarze. Obaj, ze zrozumiałych dla nas względów, odmówili. Pojawił się temat trenera Belavskisa, a że miał on dobrą opinię m.in. wśród zawodników, to zdecydowaliśmy się na taki wariant. Uważam, że ze sportowego punktu widzenia, wielu zawodników zyskało na pracy z tym trenerem.

Widziałby go pan w tej roli w kolejnym sezonie?

Zaręba: – Taką decyzję podejmie mam nadzieje już nowy prezes. W mojej opinii jest to bardzo dobry trener, niemniej ja jednak skłonny bym był do tego by jeszcze raz podjąć się rozmów z naszymi trenerami.

Wypożyczeni w końcówce sezonu zawodnicy wrócą do klubu ?

Zaręba: – Jeżeli chodzi o obcokrajowców to nie. Jeżeli chodzi o wychowanków to tutaj też raczej na pewno Fabian Kapica zostanie w Krakowie. Finalizujemy transfer definitywny. Taką decyzję podjął sam Fabian. Co do Roberta Mrugały, to wiem że ma on propozycję przedłużenia kontraktu w Katowicach i też trudno będzie nam się równać z tą oferta, dlatego trzeba się liczyć także i z jego odejściem.

Odjedźmy od pierwszej drużyny, porozmawiajmy o młodzieży. Jak w tym kontekście ocenicie sezon?

Zaręba: – Ja liczyłem na więcej. Szczególnie jeżeli chodzi o drużynę juniorów. Liczyłem, ze ogranie się w pierwszej lidze pozwoli włączyć się do walki o medale. Niestety nie udało się, a uważam że potencjał tego zespołu był na odpowiednim poziomie. Bardzo jestem zadowolony z wyniku jaki osiągnął młodzik. Ten brąz to naprawdę duże osiągnięcie, zważywszy na ma problemy z jakimi ta grupa się borykała. To wielkie ukłony w stronę właśnie trenera Marka Ziętary.

Spore poruszenie przede wszystkim wśród rodziców wywołała ostatnia decyzja o rezygnacji z usług trenera Kacpra Dudy w grupie naborowej…

Zaręba: – Oczywiście rozumiem w jakimś sensie to oburzenie, ale kierowaliśmy się dobrem klubu. Decyzję o nieprzedłużeniu współpracy z trenerem podjąłem po konsultacji ze sztabem szkoleniowym MMKS to jest dyrektorem sportowym Jackiem Szopińskim i koordynatorem sportowym Markiem Ziętarą. Mamy nowy pomysł, który mam nadzieję przyciągnie nowe dzieci do grupy naborowej.

Kiedy odbędą się nowe wybory w MMKS Podhale, które statutową powinny obyć się już dwa lata temu..

Zaręba: – Zgadza się. Najpierw jednak na przeszkodzie stanęła pandemia, a potem sprawy związane z przejęciem przez nas pierwszej drużyny. Teraz już chcemy aby wybory został zorganizowane najpóźniej na przełomie czerwca i lipca.

Będzie starał się pan o reelekcję?

Zaręba: – Jeżeli dzisiaj miałbym podjąć decyzję to nie.

Rozmawiał Maciej Zubek

Liczba komentarzy: 4

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • PanFan1
  2023-04-03 18:22:26

  Chcemy powiedzieć, ale nie wiemy jak, że syebaliśmy wszystko co się syebać dało, teraz wiejemy jak szczury, zostawiając za sobą pogorzelisko, najgorsze jest to, że jak zwykle nikt za nic nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, żegnaj ukochany Klubie, serce pęka.

 • szambelan
  2023-04-03 20:17:03

  Panie Prezesie chciałem bardzo podziękować, że natchnął Pan nas kibiców nadzieją na lepsze jutro i nie będzie Pan już więcej kandydował. Proszę tylko żeby Pan podjął decyzję na dzień dzisiejszy i proszę dotrzymać danego słowa.

  • Nowe Podhale
   2023-04-04 09:18:18

   Nie ciesz się za szybko oni napewno nie zrezygnują tam jest za bardzo namieszane jak zrobią wybory nikt się nie zgłosi i wtedy oznajmi że dla dobra klubu musi to kontynuować to musi upaść całkowicie choć na krótki okres żeby przy[****]sy się rozproszyli.

 • szop
  2023-04-04 07:38:14

  jedna wielka bzdura

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: Bennett i Tkachuk - chociaż tam chyba przy strzale Tkachuka też Sasha kij dołożył
 • PanFan1: W sobotę o 20:00 jest Red Wings v Panthers
 • rawa: Leciałeś już kiedyś z Heathrow? Zastanawiam sie jak odprawa przeboega na tym molochu.
 • PanFan1: Nigdy tam nie byłem
 • PanFan1: Ale wiele razy byłem na cargo przy tym lotnisku i widziałem że tam dosłownie co minutę coś ląduje albo startuje, to pewno ludzi w terminalach do wiwatu
 • rawa: To napewno.
 • rawa: Ukko dobrze broni
 • PanFan1: Zaraz pewno ktoś im go skubnie
 • PanFan1: Co to za kara na tego Mikkolę, jakiś żart rodem z THL chyba
 • rawa: Wzorują się na najlepszych😉
 • PanFan1: Rodrigues też pierwsze kroki w NHL robił u szabli
 • PanFan1: Montour, Reinhart
 • rawa: Liście z Vegas 1:3
 • PanFan1: Ciekawe ile Rycerze ugrają w tym sezonie
 • PanFan1: Sunrise piękna hala, będziesz miał frajdę
 • rawa: Myślę, że ciężko będą mieć wygrać swoją konferencję
 • rawa: W Dallas też będzie fajnie.
 • rawa: Zdałoby się wcisnąć teraz trzecią w tym PP
 • PanFan1: To na pewno, w Dallas jest fajny doping
 • PanFan1: 11 minut, odpowiedni moment na pieczątkę
 • rawa: Montour przypięczetował.
 • rawa: Fajny mecz też będzie w Dallas
 • PanFan1: Tak jest już chyba po ptokach
 • PanFan1: Flyers wysoko prowadzą z Tampą, ważna wygrana jeżeli dowiozą w kontekście PO
 • PanFan1: A Wings młucą stołecznych bez litości
 • rawa: Vegas z Liściami 4:2
 • rawa: Buffalo dalej walczy 3:2
 • PanFan1: Thomson i mamy mecz
 • PanFan1: Thompson
 • PanFan1: Wings 8:3 w sobotę będzie fajny mecz i o dobrej godzinie
 • rawa: Zajefajny bedzie
 • PanFan1: A Buffalo poczuło krew i ciśnie
 • rawa: Muszą cisnąć bo 2 minuty zostały
 • PanFan1: Empty Net
 • PanFan1: nie jeszcze nie
 • rawa: Vegas rozjechało Liście 6:2
 • PanFan1: Koty prezesem na wschodzie po dzisiejszym
 • rawa: No i miodzio.
 • PanFan1: Czas lulu, dobrej nocy Bracie - do zaś
 • rawa: Ide troche przykimać.
  Do zaś Brachu
 • Padaka77: Już nie mogę się doczekać piątku. Nareszcie Podhale gra w play off :)
 • Oświęcimianin_23: Przy pełnej hali w NT, Tychy nie będą miały łatwo.
 • Padaka77: no myślę że będzie hala wypełniona do ostatniego miejsca
 • hanysTHU: Bilety zakupione. Czuwaj!
 • hanysTHU: Mam nadzieję na trzy tysie...
 • emeryt: dr.Rudi cwany lis,napewno przygotuje czarcio zapadke na Unie
 • Krakowski : Eeee tam, czym mógłby on Was zaskoczyć teraz?
 • emeryt: to bedzie bardzo trudna przeprawa
 • emeryt: jeszcze jedno -DOT liczba minut karnych-0
 • hanysTHU: Nie ma Dota we wsi nad Daniela.
 • hanysTHU: Cała hala robi falę...
 • emeryt: DOT-cie zwątpiłem,nie jestem godzien wymieniać imienia Twego...
 • unista55: DOT bez ani jednej kary w sezonie. Aż trudne do uwierzenia.
 • hanysTHU: #dotnextseasonsmustbe
 • Andrzejek111: Ściskałem kciuki żeby strzelił i nie złapał głupiej kary. Jedno się udało
 • Andrzejek111: Aaa, bilet kupiony.
 • Padaka77: Jak to jest że kibice z Tych do Nowego Targu są wpuszczani na mecz a dla nas nie będzie miejsca. Wstyd. Hokej dla kibiców!!!
 • Matteus: Katowice, Nowy Targ, Cracovia i Toruń. Ciekawe te półfinały będą.
 • Alex2023: Padaka77@a kto Ci broni przyjechać do Tychów ? Zakup sobie bilet i kibicuj , a nie płacz - co roku masz ten sam problem.
 • Padaka77: Alex2023 inaczej jest wejść grupa i kibicować tak żeby było nas słychać i widać :) I nie mów że płacze bo klub który zdobył troche medali w ostatnich latach, ma duży budżet itp nie był w stanie przyjąc kibiców drużyny przyjezdnych. Wstyd i tyle.
 • Luque: Dokładnie kup sobie bilet i usiądź w miejscu dla przyjezdnych, nikt Ci nie zabroni. Czasem byli kibice Podhala i jakoś nikt im krzywdy nie robił
 • Padaka77: Luque u nas krzywdy też nikt przyjezdnym nie robi i jak chcą to wchodza na nasze sektory. Wczoraj też byli ludzie z Jastrzebia między naszymi kibicami w kosuzlkach. To normalne. Jednak na play off żeby nie było miejsca to inna sprawa
 • Padaka77: ALex2023 i nie pieprz głupot że co roku mam ten sam problem bo jak interesujesz się hokejem to wiesz że ostatnimi czasy to Podhale o play off mogło tylko marzyć ;)
 • Alex2023: Padaka77@ Cieszę się w ocu gracie w Play Off. Ale Ty już nie perwszy raz poruszasz ten sam temat - wstępu kibiców przyjezdnych na naszą hale. Tak jest a nie inaczej. Skoro chce was przyjechać kilkaset osób ,to po prostu kupcie bilety i tyle , a na pewno wejdziecie. A zrobienie teraz sektora dla kibiców przyjezdnych i dostać wszystkie zgody i odbiory , to nie jest takie proste.
 • Luque: Tak ogólnie to szanujmy się bardziej jako zwykli obywatele, bo Ci sprzedajni politycy już przebierają rączkami jak Nas wcisnąć do wojny, bo ludzie zaczynają protestować przeciwko ich chęci urządzenia Nam "zielonego łagru"
 • Arma: Ale kto pytał ? To jest SB na stronie o hokeju, to dotrze kiedyś ?
 • Luque: Przyjdzie prawdziwa bieda to do Ciebie na pewno dotrze, a druga strona nie zrozumiałeś jak widać, bo napisałem o wzajemnym szacunku...
 • Arma: Ciebie nikt nie wciśnie do wojny bo już ją macie od 2 lat i dość słabo wam idzie. Zaraz PO więc skup się na sporcie a nie na polityce
 • Luque: Lecz się chłopie na nogi, na głowę już dawno za późno.
 • emeryt: kupia papużka Nimfa w stanie dobrym
 • Alex2023: Padaka77@ Cieszę się w końcu gracie w Play Off. Ale Ty już nie perwszy raz poruszasz ten sam temat - wstępu kibiców przyjezdnych na naszą hale. Tak jest a nie inaczej. Skoro chce was przyjechać kilkaset osób ,to po prostu kupcie bilety i tyle , a na pewno wejdziecie. A zrobienie teraz sektora dla kibiców przyjezdnych i dostać wszystkie zgody i odbiory , to nie jest takie proste.
 • emeryt: Św. Linus był drugim z kolei papieżem, bezpośrednim następcą św. Piotra Apostoła. Pochodził z Toskanii (Tuscii), być może z Volterry i był synem Herkulanusa. Nic jednak nie wiemy o nim do momentu objęcia urzędu po św. Piotrze. Legenda podaje, że to z jego rąk przyjął chrzest święty i prawdopodobnie przez św. Piotra został wskazany jako jego następca.
 • J_Ruutu: Cosik mi mówi że jeśli Cracovia gładko odpadnie z Unią, to dr Rudi dostatnie wypowiedzenie. Nie ma już profesora, który go najwyraźniej lubił i trzymał bez względu na wyniki.
  No chyba że w testamencie zapis zrobił gwarantujący Rudiemu posadę na x lat.
 • botanick: Na ctsport oglądam piłkarskie derby Pragi ..takiej murawy jak na Slavii nie widziałem w Polsce.Jak perski dywan.
 • botanick: Wracając do hokeja to Tychy będą miały ciężko w Nowym Targu,a Unia wbrała Cracovię? Hmm..
 • botanick: JKH też się pomęczy.
 • PanFan1: To zależy czy wróci do gry Damian Kapica, jak poważna jest kontuzja Szczechury i czy Themar zdąży się coś rozkręcić po kontuzji - botanicku - poza tym nawet jeżeli zagramy najlepszym obecnym naszym składem, rywalizacja skończy się co najwyżej 4:1 Tychy
 • botanick: Mistrzostwo wygrywa się bramkarzem oraz 3 i 4 piątką.Według mnie.No i gry w przewagach.
 • Luque: Bot umówmy się, że Nasi powinni prezentować formę z Pucharu Polski na PO
 • hanysTHU: #inZupa.we.trust
 • Polaczek1: Czy jest jeszcze jakiś podstawowy/kluczowy zawodnik w lidze który ma 0 powtarzam Zero minut karnych ? Bo jak dla mnie to aż niepojęte w tak kontaktowym sporcie
 • Luque: Z ciekawości sprawdziłem i Fraszko ma tylko 2min, więc też prawie na 0, a raczej sporo przebywa na tafli
 • Gleb_Łucznikow: https://gazetakrakowska.pl/comarch-cracovia-zaczyna-playoff-rudolf-rohaczek-zostaje/ar/c2-18345811
 • Polaczek1: Oki Dzięki Luq to i tak pewnie idzie policzyć na palcach jednej ręki
 • emeryt: Szwedzi w thl nie zawodzo,sprawdzajo sie w Polsce
 • emeryt: w Krakowie trza uważać na Berlinga i niechcianego w Tychach Younana
 • Gleb_Łucznikow: Za to Sanok w THLu zawodzi
 • PanFan1: Miał swoje problemy, przetrwał je i oby teraz było tylko lepiej z STSem
 • Gleb_Łucznikow: Niech im Bóg błogosławi
 • Gleb_Łucznikow: Z 13 graczami juniorami
 • Hrabouski_Oceanic: Sanok grał młodymi zawodnikami, bez obcokrajowców
 • Gleb_Łucznikow: Ty, Grabowski to napisz jak do tego doszło
 • Hrabouski_Oceanic: W ostatnim meczu mieli 3 piątki
 • Gleb_Łucznikow: I jak a dokładnie za co ściągną ich w nowym sezonie
 • Gleb_Łucznikow: Kasy nie mają
 • Hrabouski_Oceanic: Ambitnie grali do końca ;)
 • Gleb_Łucznikow: Szczególnie w Sosnowcu 8:0
 • Hrabouski_Oceanic: W Sosnowcu przegrali 0-8, a powinna być tam naprawdę dwucyfrówka
 • Hrabouski_Oceanic: *tak
 • Gleb_Łucznikow: Tak
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2024 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe