Hokej.net Logo

Jaromír Jágr dla Hokej.Net: Wronka szuka gry, wyróżnia się

Legendarny napastnik Jaromír Jágr na finałowym meczu PHL. (Foto: Michał Chwieduk)
Legendarny napastnik Jaromír Jágr na finałowym meczu PHL. (Foto: Michał Chwieduk)

Legendarny zawodnik NHL i czeskiej reprezentacji Jaromír Jágr był gościem specjalnym na pierwszym meczu finałowym Polskiej Hokej Ligi. Na konferencji opowiedział o swojej karierze, a po pierwszej tercji zapytaliśmy go, czy któryś z polskich zawodników wpadł mu w oko.


Trzy godziny przed meczem grono dziennikarzy mogło wysłuchać wypowiedzi legendarnego napastnika Jaromíra Jágra podczas konferencji prasowej, którą zorganizowała firma Nice wspólny sponsor GKS Katowice i Rytíři Kladno, którego właścicielem jest właśnie czeski zawodnik. Prezentujemy jej zapis.

 

Na swoich mediach społecznościowych, dodałeś wideo, w którym poinfromowałeś, że w niedzielę będziesz w Katowicach i że przyjedziesz po raz pierwszy do Polski. Czy to prawda?

Jaromír Jágr: – Tak, to prawda. Tak naprawdę nigdy nie miałem okazji podróżować po całym świecie. Pochodzę z rolniczej rodziny, więc kiedy byłem dzieckiem nie mogliśmy sobie pozwolić na wakacje. Byłem w kilku krajach, ale nie w Polsce.

Zawsze szukałem odpowiedzi na pytanie: dlaczego nadal grasz? Pamiętam, że odpowiedziałeś na to pytanie w następujący sposób: „Kiedy coś kochasz, nie chcesz tego stracić”.

– Dokładnie tak było to moje odpowiedzi zawsze na to, bo wiesz, ciągle otrzymuję pytanie, dlaczego w twoim wieku nadal grasz w hokeja? Mam 50 lat, właśnie niedawno skończyłem, więc wiesz, że dostaję to pytanie często. Kiedy robisz coś co kochasz, trudno jest się poddać. Nadal kocham hokej, nadal kocham swoją pracę i nie widzę powodu, aby po prostu zrezygnować i zacząć robić coś innego. Jeśli ktoś sugeruje by kończyć coś co się kocha chyba nigdy niczego nie kochał. Ciągle gram, chcę przekazywać własne doświadczenia, ale nie tylko opowiadać młodszym hokeistomco mają robić. Ciągle sprawia mi to przyjemność

Jesteś bardziej właścicielem klubu, biznesmanem, celebrytą czy nadal zawodowym sportowcem?

– Powiedziałbym, że pół na pół. Poświęcam mniej czasu na trening, więc wiem, że nie mogę być tak dobrym graczem, jak kiedyś. Staram się wszystkim zarządzać i mieć wszystko pod kontrolą. 

Dlaczego hokej na lodzie jest tak popularny w Czechach, podczas gdy w Polsce, która jest dość podobnym krajem o podobnej kulturze nie jest to popularna dyscyplina jak inne. Czy wiesz co może być tego przyczyną?

– Czeski hokej może konkurować z najlepszymi, a my byliśmy w stanie pokonać najlepszych. W ciągu ostatnich 30 lat potrafiliśmy być najlepsi na świecie. Dlatego ludzie zaczęli za nami podążać. Gdy odnosisz sukces jako drużyna, wszyscy oglądają to w telewizji i dzieci też chcą zostać hokeistami.

Według ciebie hokej na lodzie jest sportem numer jeden w Czechach czy jest za piłką nożną?

– Wielu ludzi gra w piłkę nożną, ponieważ jest o wiele tańsza, dużo łatwiej jest w nią grać. Jeśli chcesz grać w hokeja musisz iść na lodowisko, kupić kije, łyżwy, musisz mieć lód. Powiedziałbym, że większość ludzi gra w piłkę nożną, ale popularność jest na tym samym poziomie.

Myślisz, że hokej jest popularnym sportem na całym świecie?

– Trudno powiedzieć. W niektórych krajach jest o wiele łatwiej grać w hokeja, ponieważ jest o wiele zimniej. Oczywiście hokej nie będzie popularny w Afryce, gdzie warunki nie są do tego odpowiednie. 

Ostatnio nagrałeś filmik, w którym gratulowałeś Aleksandrowi Owieczkinowi, ponieważ wyprzedził cię na liście strzelców w NHL. Odpowiedziałeś, że jest to ostrzeżenie, że może pewnego dnia wrócisz do NHL.

– Oczywiście to był żart. Alex to świetny gracz, ale ja jestem za stary na powrót.

Czy dla ciebie zawsze najważniejsze było to, aby po prostu grać i nie spędzać zbyt wiele czasu przed komputerem, bo rozumiem, że kiedy grałeś to te wszystkie statystyki nie były tak ważne i tak dostępne jak teraz.

– Musisz patrzeć na obie strony. Kiedy grasz nie zwracasz na to uwagi, ale kiedy kończysz granie ludzie zapominają o tych, którzy to zrobili i tylko statystyki im o tym przypominają. Wszystko się zmienia z dnia na dzień, przybywają nowi ludzie, rekordy są pobijane, więc tylko statystyki pokazują ludziom, że ktoś był przed tymi nowymi hokeistami.

Możesz określić, który sukces jest dla Ciebie najważniejszy? Zdobycie Pucharu Stanleya z Pittsburgh Penguins czy wygrana w Zimowych Igrzyska Olimpijskich w Nagano z reprezentacją Czech?

– Dla hokeistów są trzy trofea, które możesz wygrać: Puchar Stanleya i złote medale na Zimowych Igrzyska Olimpijskich i w Mistrzostwach Świata. W mistrzostwach grasz co roku i nie występują tam najlepsi zawodnicy, czasami nie mają czasu albo wciąż grają w lidze. Najtrudniej jest wygrać na igrzyskach olimpijskich, w których grasz co cztery lata. Zdecydowanie najtrudniej jest zdobyć Puchar Stanleya i złoto na olimpiadzie.

Wszyscy wiemy, że trwa wojna, a Rosjanie są bardzo ważnym narodem w hokeju na lodzie. Jaka jest twoja opinia o udziale rosyjskich graczy w rozgrywkach międzynarodowych?

– Widzę ,jaka jest sytuacja, widzę uchodźców z Ukrainy w Czechach. Rosjanie nie zagrają przez dwa lata, myślę, że wszystko może się zmienić, ale to była decyzja, którą podjęto.

W NHL grało dwóch polskich zawodników. Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa. Pamiętasz ich?

– Mariusz Czerkawski był zwinny i gibki. Był graczem z topu, pierwszym Polakiem, który zagrał w NHL. Krzysztof Oliwa, umiał chronić kolegów drużyny, był graczem fizycznym, "bodyguardem", umiał stanąć w ich obronie. Jeden i drugi dobrze wykonywał swoją pracę. Z Maruszem grałem w Meczu Gwiazd NHL, z Krzysztofem w jednej drużynie w Pittsburghu. Każdy z nich miał inne zadania na lodzie i wykonywał swoją pracę, którą oczekiwali od nich trenerzy. 

 

 
Po pierwszej tercji meczu GKS Katowice z Re-Plast Unią Oświęcim (wówczas było 0:0) zapytaliśmy o wrażenia ze spotkania.

 

Jak oceni pan meczu, czy można poziom porównać do pierwszej ligi czeskiej?

– Ciężko powiedzieć, czy jest to podobny poziom do pierwszej ligi czeskiej. Musiałbym zobaczyć kilka spotkań. Oglądając mecz z góry ciężko mi cokolwiek powiedzieć o poziomie ligi. Jest to całkiem inna perspektywa. Trudno ocenić poziom jak jesteś na dole, a gdy oglądasz mecz z trybun. Na tę chwilę nie jestem w stanie porównać tego poziomu. Ale na pewno gra się trochę wolniej niż w czeskiej Tipsport Extralidze.

Czy ktoś wpadł panu w oko, może jakiś transfer do Kladna?

– Może (Śmiech). Dobrze technicznie wygląda numer 95 (Patryk Wronka - przyp. red.). Widać, że chce grać i ma przegląd pola. Szuka gry i on się wyróżnia w tym meczu. 

Atmosfera na trybunach jest gorąca, robi na Ciebie wrażenie?

- Dużo głośniej jest jak w Czechach. Mam wrażenie jakbym był na meczu piłki nożnej. Widać i słychać żywiołowy doping kibiców. Atmofera jest szalona i to mi się podoba, robi wrażenie.

Łukasz Czuba, Sebastian Królicki
 

Galeria zdjęć

Jaromír Jágr w Polsce. Konferencja prasowa i finał PHL (03.04.2022)

Zobacz galerię

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 1

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • hubal
  2022-04-04 16:50:41

  hahaha , cały Jaromir :)

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • PanFan1: W Nowym Targu początek dobry, jeden dla Podhala i widzę że górale mają straszną ochotę dziś zrobić niespodziankę, no nic zobaczymy
 • maślanka: mówię wam, będzie tak: na PP przyjedzie masa kibiców z tychów i katowic garstka z krakowa. finał to będzie mecz przyjaźni GKS-pasy, obie drużyny mają wysoką formę, kibiców z krakowa wtedy może nawet więcej przyjedzie jak zarzucą słowem w mieście... Tak to widzę
 • PanFan1: maślanka oglądasz pasy ❓
 • botanick: W Jastrzębiu sędzia głowny rozmawia w boksie JKH z zawodnikami,a za sekundę słyszymy goool dla Jastrzębia,brawo liniowy..rzucił na krążek bo tak chciał
 • botanick: No w końcu! Dipłi
 • wiemswoje: W Jastrzębiu druga tercja to kabaret przecież oni sami nie wiedzą co gwizdają
 • botanick: Kabaret to doping fanatyków JKH..
 • botanick: Dwaaaaaa
 • botanick: Marcowa bramka
 • wiemswoje: Botanick proszę cię Vini dostał karę za atak kijem trzymanym więc skoro ty również to tak widzisz to siedz przy tym laptopie bo jesteś kilka lat za murzynami
 • Aquasky: GKS Tychy na zawsze dobra marka
 • wiemswoje: W każdej kolejce pisze się tu o pasiakach którzy niszczą nam te kilka chwil emocji
 • botanick: Zobaczysz powtórke to nawet nie musisz przepraszać.
 • botanick: Ewidentny bezmyślny i bezsensowny atak kijem trzymanym oburącz.
 • wiemswoje: Niech ci będzie co nie zmienia faktu że wadi w tercji lepsi
 • fruwaj: 30 min - Uderza broni Balizs dobitka Dupuj i ponownie golkiper jastrzębian - wspaniałej relacji tekstowej ciąg dalszy ;)
 • PanFan1: A u nas, o dziwo, Jonasz zmienił retorykę i pierwszy raz słyszę, że nie jedzie po Podhalu, ktoś "strugnął" Buraka czy co ❓
 • botanick: Komora 3!!!
 • redgar: W Oświęcimiu, Słoniu staje na wysokości zadania z komentowaniem. A gaśnica będzie nowym logo w Unii :D
 • wiemswoje: Ci Kanadyjczycy co chcieli rozwiązać w Tychach dostali podwyzki czy jako bo jak małe motorówki zapierdzielają
 • botanick: wiemswoje mam nadzieję że te nasze Kanadziory nie pokazały jeszcze wszystkiego.
 • botanick: Ale to fakt super się ich ogląda
 • PanFan1: Jak tylko skończy się mecz Podhala, trza przeskoczyć na Wild/Maple Leafs
 • botanick: Anglia-USA
 • wiemswoje: Botanick szkoda żeby tacy odchodzili od nas z ligi mimo wszystko
 • botanick: Zgadzam się z tym.
 • Arma: Trzy bramki w osłabieniu. Fiu fiu, mają polot
 • botanick: Dipłi nie musi strzelać bramek..styl gry,poruszania się po lodzie..
 • botanick: śtyry
 • wiemswoje: Graty Tyszanie dziś wasi lepsi do następnego
 • Arma: Rudolf, odbiór
 • botanick: Dobry szpil naszych.
 • rober03: Akcja na 7 do 2 stadiony świata 👍👍👍
 • redgar: ja pierdziele, Unia troche za bardzo pewna siebie i się to mści, więcej bramek nie można stracić
 • jastrzebie: Mecz wypaczony przez pasiaki.
 • hubal: nie marudź jastrzebie
 • hubal: ogracie Unię/GieKSę/Cracovie i humor Ci wróci
 • hubal: albo nie :)
 • hanysTHU: HEJ.HEJ.NASZ KS!!!
 • swojak: A te gamonie co wybrały kopaną i nie przyszły na Chemików niech żałują. Takiej tercji w wykonaniu Unii daaaawno nie widziałem. A swoją drogą to Rudolf jakichś takich dziurawych bramkarzy ma :)
 • hanysTHU: swojak 10/10
 • hanysTHU: przez duże Gy
 • hanysTHU: Ewentualnie Gie
 • hanysTHU: Też duże...
 • Luque: Szkoda, że dzisiaj nie mogłem zobaczyć GKSu Tyskiego, ale z tego co widzę to gramy swoje :) Gratulacje chłopaki, GKS!!! GKS!!!
 • hubal: wstajemy powoli z kolan , ślamazarnie jak widać ale wstajemy
 • uniaosw: Brawo Prusak brak Szczechury nie odczuwalny
 • emeryt: #PrusakNaLód
 • emeryt: dynamika,szybkośc,ambicja
 • botanick: Do boju Biało-Czerwoni.
 • emeryt: Arabi cisno a nasi stojo i sie patrzo
 • botanick: I faulujo bez sensu.
 • botanick: Cash to chyba nie wie sam co robi w reprezentacji Polski.
 • botanick: W końcu doczekaliśmy się gola,ale skuteczność i gra Lewandowskiego to porażka .
 • Arma: Szybko poszło
 • rober03: botanic ogólnie głęboko mam kopaną ale co ty chcesz od Lewego zwłaszcza przy tej bramce?
 • emeryt: ido na 1:1
 • botanick: Co chce? Ano to że już Lewy powinien to strzelić. Zobacz powtórke 1 połowy tego meczu i znajdź mi jedno dobre przyjęcie piłki naszego wielkiego gwiazdora.A zdeptanie araba i udawanie że nic nie było to juz dno.
 • botanick: Glik następny,3 razy dostał na piłe i 3 razy aut!
 • botanick: Wiecie ile oni zarabiają za te kalectwo..? Musimy wymagać.
 • emeryt: Michniewicz a wpuść żesz tego Prusaka
 • PanFan1: Rawa - już w drodze ❓
 • botanick: Nooo w końcu
 • botanick: Brawo Polacy za wygraną,Szczęsny i L
  askowski najlepszy.
 • Luque: Szczęsny póki co pokazuje klasę na tych mistrzostwach, jak nigdy ;)
 • Luque: W końcu pokazali jakąś mądrość w grze, a nie autobusy i wybijanie "na pałę", taki mecz to można oglądać
 • botanick: Tak jest Luqu,sam cały czas krytykowałem Wojtka,ale na tych mistrzostwach pokazuję czemu On jest nr 1,ta sama sytuacja z Krychowiakiem.
 • botanick: Lewemu ta krytyka i bramka może w końcu pomoże.
 • rober03: botanick zapewne lewy już siedzi z telefonem i z wypiekami na twarzy czyta twoje słowa krytyki po tym jak go zjechaleś mimimum 4 bramki Argentynie włoży 😁👍
 • Luque: Dla mnie Pan Bereszyński, Pan Kiwior, Pan Bielik to potrafią grać w piłkę, brakuje Pana Modera
 • botanick: rober03 zobacz reakcje Lewego po bramce i zrozum.
 • botanick: Chłop który zarabia miliony popłakał się po strzelonej bramce...rozumiesz ten stres to emocje?
 • Luque: Co by nie było, możesz mieć gwiazdę ale reszta musi zrobić swoją robotę, wtedy są takie okazje jak ta po której Lewandowski zdobył bramkę, coś jak w hokeju na lodzie ;)
 • botanick: Nawet nie wiecie jak się cieszę z tej wygranej! Jak dziecko z nowej zabawki.
 • Luque: Grałem w nogę ale dla mnie to takie... w końcu zagrali na jakimś poziomie i tyle, szczerze to Polska z Kazachstanem i Białorusią to były super mecze, tym się bardziej jarałem ;)
 • rober03: Polakowi nie wygodzi nie strzelił źle strzelił jeszcze gorzej. Popłakał się wstyd gdyby skakał z radości burak . Jak zareagował tak zareagował jego sprawa. I najważniejsze zajrzymy mu w portfel i skomentujemy zarobki. Jak ktoś mu chce płacić miliony jego sprawa co mnie do tego
 • botanick: rober03 jak wytrzeźwirjesz,przeczytaj,zrozum i nie musisz przepraszać,pozdro
 • botanick: Wytrzeźwiejesz
 • botanick: Ja naprawdę kibicuję Naszym
 • emeryt: na chłodno...nie przegralismy jeszcze meczu,nie stracilismy bramki,nadal jestesmy w grze...ludzie kochani czego chciec wiecej
 • Luque: Ale jedno mi się nie podobało, jak oni przy karnym czy wolnym wręcz modllili się do Allaha żeby to wpadło... a mówią że Polacy to jacyś przesiąknięci przesadnie wiarą...
 • botanick: Polska! Tututu..Polska! Tutu Polska....
 • botanick: Łoooo łoooo łooo
 • PanFan1: RAWA - zaparkowałem na rogu Greenland Rd i Tinsley Park Rd, dwa kroki od hali, miejsca jest tu w diabły jeszcze, a łatwiej będzie stąd wyskoczyć na M1
 • botanick: Mmmmbape
 • rawa: PF1 jestem w srodku. 07596495445
 • rawa: Jestem przy 102
 • PanFan1: dobra to wchodzę
 • PanFan1: Pozdro hokejowej Braci z Sheffield, dzieje się, 2 minuty meczu i już jeden zjeżdża z lodu, na kółkach, niestety nasz 😉
 • boogerd: Prezent na 90 urodziny. Tauron Polska Energia zwiększa w znaczny sposób finansowanie Podhala
 • boogerd: to cytat z gali w NT z okazji 90 lecia podhala
 • boogerd: i dalej cytat:
  Były wystąpienia zaproszonych gości, a wśród nich prezesa Tauronu Pawła Szczeczka. Ten zapewnił zebranych, że firma zwiększy sponsoring. Nie podał kwoty, ale powiedział, że pomoc będzie znacząca. Dzisiaj wyczynowy sport bez pieniędzy nic nie znaczy. Żeby „bić” się o 20 tytuł mistrza kraju potrzebne są pieniądze. Mamy nadzieję, że obietnica prezesa pozwoli odbudować sportową markę Podhala.
 • boogerd: oby oby
 • boogerd: w takim razie moje pytanie abyt ściągnac z powrotem wartościowych wychowanków podhala ile tauraon musi przebic comarch filipiaka
 • boogerd: jak comarch powie wronce 40 tys za miesiac to ile tauron powie
  hhhmmm ciekawe
 • PanFan1: wybory za pasem, a preferencje górali są dobrze znane, łaska wyborcy na pstrym koniu jeździ, zatem lepiej dmuchać na zimne 😉
 • PanFan1: ... ale wieści obiecujące, oby przełożyły się na fakty
 • boogerd: jest kilkunastu wychowankow podhala do sciągnięcia
 • boogerd: zobaczymy jak to sie potoczy
 • PanFan1: niech im tauron i po 100.000 płaci, co komu do tego, jak się gra w domu, to prócz pieniędzy, jeszcze serce bije mocniej, tak było, jest i będzie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe