Hokej.net Logo

„Młodzi za granicą” (1): Mateusz Siekierka

Foto: Kinga Bednarczyk
Foto: Kinga Bednarczyk

Cykl „Młodzi za granicą” powstał po to, by fani hokeja mogli lepiej poznać młodszych zawodników z naszego kraju, którzy miniony sezon spędzili za granicą. Postaramy się przedstawić wam najbardziej perspektywicznych zawodników, którzy doskonalą się za granicą. W premierowym wydaniu – Mateusz Siekierka, napastnik HC Poruby U20.

HOKEJ.NET:  Zaczniemy dość sztampowo. Jak zaczęła się twoja przygoda z hokejem?

Mateusz Siekierka, napastnik HC Poruby U20: – Gdy byłem małym chłopcem rodzice zabierali mnie często na lodowisko na ślizgawkę. Pewnego razu, gdy byliśmy na lodowisku rodzice zobaczyli ogłoszenie o naborze do szkółki hokejowej za naszą granicą w Czeskim Cieszynie. Rodzice podjęli decyzję, aby mnie tam zapisać i tak naprawdę, to od tamtego czasu zaczęła się moja przygoda z hokejem.

Był jakiś powód dla którego cały czas trenowałeś w Czechach?

– Decyzję, aby dalej szkolić się i rozwijać w Czechach podjąłem dlatego, iż była bardzo widoczna różnica pod względem poziomu szkolenia zawodników, a także poziomu rozgrywek. Ponadto zaplecze treningowe było dużo lepsze i dawało więcej możliwości, aby lepiej się rozwijać. Było to także dla mnie bardziej wygodne, ponieważ miałem tam znacznie bliżej niż do najbliższego polskiego miasta, w którym trenuje i uprawia się hokej. Na szczęście w Polsce wszytkie te aspekty z u biegiem lat się znacznie polepszyły, co bardzo mnie cieszy.

Dlaczego akurat po pewnym czasie padł wybór na ekipę z Hawierzowa?

– Po paru latach od początku mojej przygody z hokejem w Czeskim Cieszynie uznałem, iż czas na zmianę. Wybór padł na oddalony o 25 kilometrów ode mnie Hawierzów. Ta decyzja spowodowana była tym, iż chciałem spróbować czegoś nowego, rozwijać się w jeszcze lepszy sposób, w jeszcze lepszym otoczeniu. Nie mówię, że poziom w poprzednim klubie był niski, ale ten w Hawierzowie znacząco go przewyższał.

Jak oceniasz czas tam spędzony?

– Czas spędzony w Hawierzowie wspominam bardzo dobrze, szczególnie pod względem swojego rozwoju. Nauczyłem się tam mnóstwo nowych, przydatnych umiejętności, uzyskałem dużo cennych rad od trenerów. Hokej w tym klubie nauczył mnie także bardzo cennych wartości, takich jak samodzielność, determinacja, a także tego, aby nie poddawać się nawet w najcięższych momentach. Jeśli chodzi o znajomości to do dzisiaj mam kontakt jak i na lodzie tak i poza nim z prawie wszystkimi zawodnikami, z którymi miałem możliwość wtedy grać i trenować.

Później przeniosłeś się do Poruby. Dlaczego?

– Racja, swój ostatni sezon spędziłem na przedmieściach Ostrawy, w dzielnicy Poruba. Gdy wystartował okres przygotowawczy do minionego sezonu w Hawierzowie to wraz z biegiem czasu poczułem, że potrzebuję kolejnych zmian, więc uznałem, że przeniosę się trochę dalej za naszą Polską granicę właśnie do Poruby.

Jak oceniasz tamtejszy poziom?

– Poprzeczka w Porubie była wysoko postawiona, była bardzo duża rywalizacja w drużynie. Mimo tego, iż nie była to ekstraliga, a pierwsza liga, to poziom tej ligi był wysoki i w zasadzie znacząco nie odbiegał od poziomu ekstraligi. W trakcie sezonu byłem wręcz zaskoczony pozytywnie tym, jak bardzo mecze w lidze są wyrównane i na jakim poziomie odbywają się rozgrywki.

Myślisz, że był to dla ciebie udany sezon?

– Myślę, że był to dla mnie udany sezon. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że mogło być jeszcze lepiej. Patrząc jednak z perspektywy całego sezonu wydaje mi się, że przyniósł on bardzo dużo korzyści dla mnie, a także otworzył mi jeszcze szerzej oczy.

Jak z perspektywy czasu oceniasz wyjazd na granicę?

– Z perspektywy wczesnego wyjazdu i ciągłego szkolenia się za granicą uważam, iż była to dobrze podjęta i przemyślana decyzja, która wniosła bardzo dużo do mojej przygody z hokejem. Po tak długim czasie za granicą mogę mniej więcej powiedzieć czego w polskim hokeju brakuje, abyśmy byli w stanie dogonić jak najszybciej światową czołówkę. Mogę również powiedzieć, że w trakcie pandemii, gdy zawieszono rozgrywki w Czechach miałem możliwość występować w barwach Tyskich Lwów, sezon ten był dla mnie kolejnym ciekawym wyzwaniem.

Czego zatem brakuje?

– Problemem - szczególnie w kontekście szkolenia młodzieży - w Polsce jest brak odpowiedniego zaplecza, finansowania i sponsorów, co ma znaczący wpływ na odpowiedni rozwój młodego hokeisty.

Jakie widzisz największe plusy tego?

– Plusów jest cała masa, a parę z nich udało mi się wymienić już powyżej, lecz jest jeszcze taki jeden, który pokazuje znaczna różnicę w mentalności zawodników zagranicznych i polskich w bardzo młodym wieku. Plusem jest to, że idąc grać za granicę, to ty musisz się do nich dostosować, a nie oni do ciebie, chodzi mi tutaj głównie o zaangażowanie i to, co się robi.

W minionym sezonie wystąpiłeś także w kadrze Polski U18. Niestety nie były to dla was udane występy i spadliście do Dywizji IIA. Dlaczego tak się stało?

– Racja, udało mi się reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata U18 w Dywizji IB we Włoszech w Asiago, a także uczestniczyć we wszystkich zgrupowaniach kadry w minionym sezonie, z czego jestem niesamowicie szczęśliwy i dumny, lecz jak już wspomniałeś nie były to dla nas udane występy. Mieliśmy bardzo dobrą zgraną drużynę składającą się z świetnie wyszkolonych zawodników, ale stało się tak, ponieważ zabrakło nam głównie konsekwencji w naszej grze. Miałem wrażenie jakby coś nas przyblokowało na tych mistrzostwach, popełnialiśmy masę głupich błędów, mniejszych i większych, co skutkowało później stratami goli czy też faulami. Nasza organizacja gry nie wyglądała tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Słabo utrzymywaliśmy się na krążku w tercji ataku, traciliśmy dużo goli w trakcie osłabień. Zdecydowanie nie mogę powiedzieć, że nie mieliśmy serca do walki i nie poświęcaliśmy się na lodzie, wręcz przeciwnie, na każdym meczu zostawialiśmy całe swoje serce oraz czuliśmy ducha do walki na lodzie. Nie było momentów, w których byśmy odpuszczali. Zawsze walczyliśmy do samego końca.

Masz już jakieś plany na przyszłość?

– Zdecydowanie, chciałbym dalej podążać w tym samym kierunku i robić to, co robię na co dzień oraz spełniać się w tym w jak najlepszy sposób, lecz jeśli nie potoczy się to wszystko po mojej myśli, to po skończeniu liceum chciałbym pójść na studia na AWF.

Jakie masz cele sportowe?

– Od dziecka jak chyba każdy hokeista marzyłem o występie w NHL. W niedalekiej przyszłości chciałbym sprawdzić swoich sił w naszej Polskiej ekstraklasie, a następnie piąć się coraz to wyżej w górę. Mam cele, aby wystąpić kiedyś w najwyższej klasie rozgrywkowej w państwach takich jak Czechy, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Niemcy. Oczywiście jednym z moich najważniejszym celem jest reprezentowanie naszego kraju na Mistrzostwach Świata i na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Rozmawiał: Mikołaj Hoder

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • hokej_fan: Dobrze wiem że to nie nasza wojna, nie rozumiem tylko dlaczego takie negatywne nastawienie w was do druzyny z Kijowa
 • hokej_fan: Ja mam inne zdanie na ten temat. Kolorowych snów wszystkim
 • Luque: Po prostu żyjemy w Polsce i mają tutaj wisieć polskie flagi i używany ma być język polski, a pieniądze z Naszych podatków mają iść na inwestycje w polski dobrobyt, a nie na przybyszów którzy są coraz bardziej roszczeniowi i nie będą się asymilować, bo dzieli nas trudna i nierozliczona historia
 • Luque: Kropka, dobrej nocy.
 • botanick: 02.11w nocy,a światło na korytarzu się świeci...co je do wuja?
 • botanick: Kto ma dziś dyżur?
 • PEL52: Luque,wkurzylem sie juz wczesniej bo siatkarze polozyli kupon
 • PanFan1: Aga&Zip produkują rewelacyjne bluzy hokejowe Reprezentacji Polski
 • hokej_fan: Witam hokejową brać
 • hokej_fan: O! cenzura tutaj widzę
  obowiązuje
 • wpv: zawsze jakaś musi być ;)
 • hokej_fan: Do czego to doszło....
 • Arma: Hokej.net dla hokejnetowiczów
 • statys: Oho, interie, tvn-y i inne ... już straszą covidem.
  A ja czekam na dobre wiadomości z Opola i Sokół Kijów PHL.
 • Hasek-1964: Oby była dobra wiadomość :) sokił nie zagra w phl
 • Luque: Dobra wiadomość to będzie jak Podhale z Sanokiem będą miały stabilne budżety i spokojnie zagrają w następnym sezonie
 • Luque: A tak z innej beczki: Olli witamy! ;)
 • Hasek-1964: Dokładnie Luq. Ale co my lewicowi faszysci wiemy :D ps wydaje się sensowny transfer w Tychach (kolejny)
 • Arma: Dobrze że jest limit drużyn w lidze i trzeba wybierać
 • DwaTrzy: Hasiok, czemu nie wyzywałeś Czechów, gdy Poruba chciała grać w PHL?
 • Luque: Ja tam za Porubą też nie byłem, bo wtedy szukali sobie tylko miejsca żeby nie kisić się w 2 lidze czeskiej... No i oczywiście Mireczki też zacierały rączki na kasę
 • Luque: Chcecie kogoś brać to bierzcie Dinamo Ryga ;)
 • Luque: Przynajmniej będą grali za swoje i na swoim lodowisku, nie wspominając już o poziomie sportowym
 • statys: Cóż, Ukraińcy wybiorą najlepszą dla siebie opcję. Może to będzie Polska może inny kraj. Dopóki orki będą niszczyć ich kraj nie będzie tam miejsca na sport.
  Ukrainie należy pomagać, bo odwalają za nas kawał dobrej roboty, a sytuacja uchodźców jest szczególnie trudna i należy ich otoczyć opieką.
 • statys: Oczywiście, za nasze pieniądze. To i tak niewielki koszt.
 • hokej_fan: Statys dobrze piszesz
 • emeryt: Sokił Kijów witamy🇺🇦🇵🇱
 • emeryt: wie ktoś jak napisać po Ukraińsku-pociś Sokił pociś?
 • Luque: Zmartwię Cię - oni tam w większości piszą i rozmawiają po rosyjsku, bo ten ukraiński to w szkołach jest nauczany gdzieś tak od 20 lat
 • Luque: Statysku a sytuacja tych uchodźców jest tak trudna, że wywieźli do swojego kraju coś 250 tyś. samochodów z UE.. takie biedaki a samochody kupują i sprowadzają do siebie, ciekawe prawda?
 • DwaTrzy: Luq, wymien proszę polską drużynę, którą stać na wyjazdy do Rygi
 • Arma: Podziwiam DwaTrzy że Ci się chce
 • Luque: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ukraincy-wwiezli-do-kraju-ok-240-tys-aut-Wykorzystali-okresowe-zwolnienie-z-cla-i-VAT-8368154.html
 • DwaTrzy: Nie chce mi się, szkoda że od wejścia nowej wersji strony, sb to w 75% hasiok1964 oraz dwóch mędrców, jeden z Katowic, a drugi z Tychów
 • Luque: DwaTrzy na te 2-3 mecze w zasadniczym to na pewno było by kluby stać, raczej to ta ekipa z Rygi by miała większe koszty bo częściej by musiała na południe Polski podróżować
 • wpv: to portal o hokeju? Panowie, dajcie sobie z tym spokój. Dobrze wam radzę
 • wpv: żebym znowu tu nie musiał usuwać wam wpisów ;)
 • emeryt: prosze o zbanowanie luq ruskiej onucy,do komplatu i ja połoze głowe pod topór,
 • Luque: Emeryt masz głowę przesiąknięta propaganda niestety...
 • Luque: Każdy kto ma myśli i ma własne zdanie to "onuca", mądre to to nie jest
 • emeryt: prosze o bana dla onucy i dla mnie
 • Luque: Bierz i zapisz się do najemników na Ukrainie i walcz, w czym problem?
 • emeryt: masz ruski samowar zamiast łba
 • Luque: A odczep się od ludzi co chcą mieć spokój w kraju i nie chcą płacić za wewnątrz ruski konflikt
 • emeryt: weż sie za robote leserze
 • Luque: Brakuje argumentów to zostają tylko wyzwiska?
 • emeryt: won bydlaku
 • wpv: będzie cisza czy nie?
 • wpv: to SB na HN, więc proszę mi tu nie zmieniać tematu z hokeja
 • Arma: Ja dorzucę swoją głowę jak poleci jeszcze Hasek i niech ludzie wrócą do pisania o hokeju
 • wpv: zaraz kilka banów może polecieć, jak tak dalej pójdzie ;)
 • Luque: Wpv to też nie Nasza wina, że takie tematy są na tapecie, bo to się samo wpycha do sportu
 • Arma: Ale mam nadzieję że jak już dostanę bana to mi wypłacicie za te lata klikania reklam na HN, pewnie się tam uzbierało z 20 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
 • emeryt: wpv więc zrób tu porządek,zacznij od emeryta i onucy
 • Luque: Po drugie ja nikogo nie wyzywam tak jak taki emeryt w moją stronę... kilka linijek i jedyne co pisał to inwektywy, bo kontrargumentu brak...
 • emeryt: ban dla emeryta i okopowej onucy luq
 • emeryt: tyle razy ludzie cie prosili żebys zamknał mo rde...
 • Arma: Przecież ty od dwóch lat nawijasz o tym samym, najpierw szczepionki, teraz wojna, o czymś związanym ze sportem piszesz jak się pomylisz
 • Luque: Temat ukraińskiej ekipy sam się pojawia, a mi się nie podoba to jeśli jest taka ciężka sytuacja i są tacy co myślą jak ja oraz oponenci... co w tym dziwnego, na tym polega dyskusja
 • Luque: Sportowo rozumiem, że limit 6 Polaków ich będzie obowiązywał?
 • emeryt: won
 • emeryt: ban dla emeryta i onucy
 • Luque: Wspaniały argument, no aż nie wiem co odpisać...
 • emeryt: do mnie onuco juz nic nie pisz ,paniał?
 • Luque: Ucz się ukraińskiego i na front, Polaków zostaw w spokoju, miłego dnia
 • emeryt: idi w uj
 • Hasek-1964: No jak widzę twoje wpisy to mam wrażenie, że jesteś gotowy oddawać cnotę za Ukrainę
 • redgar: oho wnoszę o zamknięcie sb. ostatnio hokeja tu nie ma tylko sama polityka. Pany to nie onety czy inne interie.
 • Hasek-1964: Także nic nie stoi na przeszkodzie. Twój wybór, twoja żopa
 • emeryt: hasku przynajmniej określiłes swoje preferencje a nie musiałes tego robić
 • Hasek-1964: Owszem temat wciśnięcia na siłę do Polskiej ligi ukraińskiego zespołu to jak najbardziej temat sportowy.
 • emeryt: a tyle pieknych dziewczyn w okolicy,chłopie
 • Hasek-1964: Ja mam akurat żonę i dwójkę dzieci. Ty nie wiem, ale jeśli masz żonę to współczuję, że musi takiego gamonia oglądać :D a do tego ukrofila hahahaha
 • Arma: mam nadzieję że tym razem nie będzie usuwania wpisów tylko konta
 • Luque: Eme, że tak zapytam.. jak Ty sypiesz inwektywami to jest w porządku, a jak ktoś Tobie pojedzie to już nie, prawda? Moralność Kalego...
 • emeryt: jestem gotów na bana ,ale pytanie czy taki luq czy hasek znale\zliby sobie miejsce bez netu
 • emeryt: hehe tez znowu wyłazi
 • Luque: Rozumiem, że dla mnie ban za poglądy? Bo nikogo tutaj nie poniżam ani nie wyzywam...
 • emeryt: prosilem żebys do mnie nie pisał
 • Luque: Sam mnie wywołałeś z tym banem...
 • emeryt: mam nadzieje że sie we mnie nie kochasz...
 • emeryt: daj mi spokój chłopcze
 • Luque: Nie mogę, bo Ty kochasz Czucha ;)
 • Luque: Wcześniej kochałeś też Jakutów, bliskich kulturowo prawda?
 • Arma: Ban za to że zrobiliście sobie z SB folwark polityczny gdzie oboje stawiacie się w roli oświeconych facetów którzy przejrzeli jak ten świat wygląda na prawde a wszyscy inni są zaślepionymi de bilami. Chce wejść na ten HN i przeczytać jak ludzie się kłócą o to która drużyna będzie lepsza w sezonie zasadnicznym, a obecnie zawsze każda rozmowa skończy się na tematach politycznych
 • emeryt: :)
 • Luque: Armo sezon ogórkowy, wrócą sparingi to pewnie wrócą i dyskusje o meczach i zawodnikach
 • emeryt: usuwam sie w cień w takim razie skoro moderator toleruje takie miernoty jak emeryt,hasek i onuc luq
 • emeryt: wszystkiego najgorszego luq,pa
 • Luque: Póki, co to u Was zakontraktowali bananowego rasistę i Wam nie przeszkadza?
 • Luque: Magik będzie trenował Madziarów hehe
 • wpv: ban na 24h. Przemyślcie swoje zachowanie
 • Ixat: wpv niech Ci bozia w dzieciach wynagrodzi!
 • Hokejowy1964: Hasek jak tam kolejny nasz transfer ;) ? A to nie koniec wzmocnień.
 • ml3ko: Co tu się odwala?
 • gieksa76: Zmienmicy za Wronkę, Michalskiego i Erikssona juz są czekamy na kolejne wzmocnienia
 • hokej_fan: Wrócił hokej, znikła polityka sb wrócił na właściwe tory
 • hokej_fan: Wszystko rozumiem mamy czasy jakie mamy
 • hokej_fan: od polityki nie da się uciec, tym bardziej że jest sezon ogórkowy
 • Arma: Jak tak patrzę na tych grajków co przychodzą do naszej ligi to się zastanawiam kogo by Zupa musiał ściągnąć żebyśmy nie zrobili wstydu w lidze i w Europie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe