Hokej.net Logo

„Młodzi za granicą” (10): Jakub Ślusarczyk

fot. Catherine Kõrtsmik
fot. Catherine Kõrtsmik

W dziesiątym odcinku serii „Młodzi za granicą” przybliżymy sylwetkę młodego, perspektywicznego napastnika, który swoje pierwsze kroki hokejowe stawiał w Sosnowcu. Przed państwem, Jakub Ślusarczyk!

HOKEJ.NET: – Jak wspominasz swoje hokejowe początki?

Jakub Ślusarczyk, napastnik HC Vitkovice U20: – Myślę, że wszystko zaczęło się jak miałem półtora roku, może mniej, może więcej. Wtedy pierwszy raz tata z mamą zabrali mnie na lodowisko w Krynicy-Zdroju, nie żeby popatrzeć jak jeżdżą inni, lecz żebym sam spróbował z ich pomocą stanąć na lodzie i pochodzić po nim. Następnie uczestniczyłem w treningach naboru w Sosnowcu, gdzie mieszkaliśmy i tam przez rok uczyłem sie podstaw oraz stawiałem pierwsze kroki samemu. Później na zajęcia przeniosłem sie do Janowa, gdzie były dwa lub trzy treningi w tygodniu i było to lepsze dla mojego rozwoju. Tam również pierwszy raz wyszedłem na lód w kompletnym sprzęcie hokejowym oraz z kijem. Po kilku miesiącach zostałem włączony do drużyny mini hokeja i tak zacząłem przygodę z meczami, turniejami i z moim przyszłym życiem. Tak naprawdę do teraz wspominam bardzo dobrze początki i cieszę się, że rodzice zasiali we mnie ziarno tego sportu, pielęgnowali je i pielęgnują do tej pory. Zawdzięczam im wszystko, bo tak naprawdę tata był moim wzorem od początku.

Chętnie wracasz do Polski na mecze CLJ Zagłębia?

– Oczywiście, jeśli tylko nadarzy się okazja, to po skończonym sezonie w Czechach wracam do Sosnowca. To dla mnie przyjejemność. Chcę grać jak najwiecej, a jeśli mogę reprezentować ten klub i zagrać w nim dodatkowe mecze w sezonie, to czemu miałbym nie skorzystać.

Kiedy i skąd narodził się pomysł o wyjeździe za granicę?

– Jak miałem 11 lat brałem udział w projekcie Metropolia Silesia, dzięki któremu mogłem zagrać dodatkowe mecze przez weekend, a w dodatku w czeskiej lidze. Mimo, że graliśmy z rocznikiem młodszym, to widać było wysoki poziom zawodników zza naszej południowej granicy. Zdarzało się, że przegrywaliśmy 0-20 i wtedy tak naprawdę uświadamiało mi to, że jeśli chcę osiągać więcej i więcej, i być lepszy, to powinienem się szkolić tam, gdzie poziom jest wyższy. Skorzystałem jeszcze z dwóch lat gry w metropolii, żeby nadal grać z Czechami, a nie wyjeżdżać z Polski, a następnie po jakimś czasie postanowiłem porozmawiać z tatą o przeniesieniu się na czeskie tafle już na stałe. Tata pomógł mi dostać się na testy do Poruby (dzielnica Ostrawy - przyp. red.) i tam już dalej kontynuowałem swoją przygodę. Z biegiem czasu uważam, że rozmowy na temat przejścia za granice powinienem poruszyć wcześniej i już wtedy zbierać doświadczenie w Czechach, lecz jestem wdzięczny za to, że doszło to do skutku i za to, co mam.

Jak z perspektywy czasu oceniasz tę decyzję?

– To była najlepsza decyzja z możliwych. Dzięki temu mogę rozwijać się z lepszymi zawodnikami, uczyć się od nich oraz próbować być lepszym niż oni. Jak zaczynałem trenować w Czechach to wyglądało to tak, że mieliśmy najpierw trening na sucho, potem trening na lodzie, a następnie jakieś wybieganie lub regenerację. Przygotowania teraz i rok wcześniej jako junior wyglądały i nadal wyglądają zupełnie inaczej. Jako juniorska drużyna mamy do dyspozycji trenera personalnego, który prowadzi nasze treningi pod okiem pozostałych dwóch trenerów: głównego i asystenta. Teraz w drugiej części przygotowań po krótkiej przerwie przychodzimy rano na trening na siłowni, następnie mamy lód, potem przerwa na obiad oraz relaks, a po południu znów wracamy do siłowni, a następnie jeszcze jeden trening na lodzie. Nie każdy dzień wyglada w ten sposób, ale większość jest podobna. W sezonie tak naprawdę mamy dwa-trzy treningi dziennie. Jeden na siłowni, drugi na lodzie, a ten trzeci zazwyczaj jest wcześnie rano jako trening indywidualnych umiejętności, precyzja strzału, stickhandling oraz poprawianie innych detali. Bardzo podoba mi się podejście trenerów. Chcą przekazać jak najwiecej i jak najlepiej starają się o swoich zawodników i po prostu aż się czuje, że praca z nimi przynosi efekty. Do tego hokej jako sport w Czechach jest zupełnie inaczej postrzegany niż w Polsce. Tutaj czuć tę atmosferę hokejową i widać inne zainteresowanie tym sportem.

Ciężko było się przyzwyczaić do czeskich reali w pierwszym sezonie?

– W pierwszym sezonie reprezentowałem Porube w drugiej najwyższej lidze Dorostu i mimo, że mieliśmy naprawdę mocną drużynę, to było czuć różnice poziomów. Natomiast tak naprawdę największy przełom poczułem jak awansowaliśmy z drużyną do ekstraligi Dorostu i w następnym roku graliśmy przeciwko najlepszym drużynom z naszego okręgu: Vitkovice, Hawierzów, Trzyniec, Kometa Brno. Wtedy poczułem ogromny przeskok poziomów. Gra była o wiele szybsza, zawodnicy mega wyszkoleni i bardzo dobrze zgrani. Tempo gry było zupełnie inne, o wiele szybsze. Potem takim drugim przełomem był (poprzedni) pierwszy sezon w Extralidze juniorów w barwach HC Vitkovice, gdzie tak naprawdę jest to liga nad którą już są tylko ligi seniorskie. Szybkość, kombinacje i podejmowanie decyzji musiało wejść na wyższy poziom i trzeba było wykonywać te rzeczy kilka razy szybciej. To tak naprawdę pozwala się rozwijać.

Jak oceniasz poprzedni sezon w swoim wykonaniu? Jesteś zadowolony z 21 punktów w 48 spotkaniach czy czujesz jednak pewien niedosyt?

– Uważam, że pierwszy sezon w Extralidze juniorów był udany i jestem z niego zadowolony. Zrobiłem wszystko, by sezon wyszedł jak najlepiej i najwidoczniej nie byłem w stanie w tym roku osiągnąć więcej. Zawsze chcę więcej, ale w tym sezonie to był mój maks. Mam nadzieję, że i po nadchodzącym będę również zadowolony.

Jak wpłynęły na ciebie informacje o zawieszeniu rozgrywek przez pandemię COVID-19?

– Kończyliśmy sezon w Porubie i walczyliśmy o utrzymanie na najwyższym poziomie w kategorii Dorostu. Zostało nam do końca może z 5-6 meczów i nagle z dnia na dzień odwołano treningi oraz mecze. Dla każdego ta sytuacja była dziwna i nie wiedzieliśmy jak mamy się zachować, ale liczyliśmy na to, że wrócimy za niedługo do treningów. Niestety tak się nie stało, a pandemia się rozprzestrzeniła i uniemożliwiła trenowanie. Drugi raz stało się tak w następnym sezonie. Po pierwszych 6 meczach odwołano rozgrywki i nałożono na drużyny kwarantannę. Ja przyjechałem do Sosnowca i tutaj trenowałem. Nie miałem innego wyjścia, a doceniałem, że w ogóle mogę trenować podczas tego, gdy moi koledzy siedzą zamknięci w Czechach bez możliwości treningu. Cieszę się, że nie miałem przerwy od hokeja i mogłem rozwijać się dalej mimo pandemii.

Gdzie zatem zobaczymy cię w przyszłym sezonie?

– W nadchodzącym sezonie będę reprezentował barwy Vitkovic w Extralidze juniorów, gdzie będę dalej mógł szlifować swoje umiejętności.

Rozmawiał: Mikołaj Hoder

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • emeryt: mo rda ba ra ni łbie
 • emeryt: kasztanie z Katowic:)
 • Zaba: tak, dwa razy wpisałem Jerofejevsa ;)
 • Arma: Wczoraj jak Gieksa grała sparing to sobie kibice popisali i nikt nie przeszkadzał, dzisiaj jak sparing gra Unia to się najgłupszy kibic Gieksy udziela. Klasy się jednak nie da kupić.
 • Rado: 24 - Filipp Pangiełow-Jułdaszew, 17 - Miłosz Noworyta, 14 - Adrian Prusak
 • omgKsu: Jak ten z #13 fajnie gra to ja prdl ...
 • omgKsu: Przestawiają go jak juniora , wczoraj tylko dzięki Lundinowi niepadły 3 bramki przez jego straty ...
 • Zaba: szczególnie, że broni Kowal ;)
 • omgKsu: Wczoraj deklu
 • Hasek-1964: Gooool!! Nacis prosciejow Nacis
 • Hasek-1964: Emeryt mordo koniobijco
 • omgKsu: Sedziowanie tego meczu jak w PHL :) dramat
 • Zaba: Niepotrzebna akcja Dziubka, mimo, że miał rację...
 • omgKsu: Nasz nowy Fin #25 nieźle jeździ
 • Arma: Już nie pamiętam ile miesięcy temu obrońca strzelał z niebieskiej, ostatni był chyba brodacz ze Słowenii
 • Hasek-1964: Gooool prosciejow!! Brawo
 • hubal: ten Kowalówka jest naćpany ?
 • Arma: Bardzo dobry meczyk jak na sparingi
 • Zaba: dobry mecz jak na ten etap przygotowań.
 • omgKsu: Była walka , momentami jazda na prostych nogach ze zmęczenia ale to normalne w tym okresie , przydałoby sie ze 2 obroncow ;)

  Gudnajt ewrybady.
 • swojak: Meczyk im dalej tym lepszy. Niestety Kowal w bramce dzisiaj kompletnie nieprzekonujący. Dwie bramy minimum jego. Kogo mamy na trzeciego? A mamy w ogóle?
 • emeryt: dobry mecz Unii na tym etapie
 • Paskal79: Dziś to lepiej wyglądało zaciąg z Tych na plus Cichy chyba nie przegrał żadnego wznowienie! Walczyli chłopaki , choć dwóch obrońców potrzebnych! Moim zdaniem testowany Łotysz słabo w obronie go przepychali jak chcieli a w ataku nerwowo choć mniej strat niż wczoraj
 • Paskal79: Ciekawie zapowiada się sparing z Jkh,za dzisiejszy mecz mały plusik dla Uni
 • emeryt: Łotysz dobrze przy przewagach a macie racje że przy bandach słabiej
 • emeryt: jakby nie patrzec gra coraz lepsza bo i minut na lodzie wiecej
 • Hasek-1964: Było tak blisko. Emeryt nie tasuk się za mocno, bo nadgarstków szkoda. Dobranoc Oświęcimiu 🏕️🏕️
 • Hasek-1964: Tasuj
 • emeryt: widać lubisz te klimaty ciepły kasztanie
 • Arma: Pierwszy sparing nie oglądało się za dobrze ale ten to była przyjemność, szkoda że nie udało się remisu ale wciąż
 • Paskal79: Dwóch obrońców dojedzie ,jeszcze przynajmniej jeden napadzior plus w końcu trening na własnym lodzie i powinno być w miarę dobrze, choć jest sporo do poprawy, Ale piątka cichy i spółka wygląda już dobrze a o nich baliśmy się najbardziej....
 • Paskal79: Chłopaki będą mieć coś do udowodnienia że Tychy ich skreślili a to działa na zawodników na duży wpływ
 • Paskal79: Plus
 • hokejowy100: #PoKarnetyNaChemików4
 • emeryt: 1 piątka i Fini z Tadeuszem optymalnie,potrzeba dobrego grajka do Dziubińskiego
 • DwaTrzy: @wpv zajmiesz sie tym sb i zbanujesz go za bezsensowne zaczepki i wyzywanie innych piszących?
 • Paskal79: Dokładnie eme choć myślę że pierwsza piątka już na stałe a resztę Trener szuka i dziubek będzie miał z kim pograć i tak jak mówię dojedzie przynajmniej jeden napadalec więc spokojnie większe braki w obronie i tu potrzeba dwóch obrońców!
 • wpv: Spokojnie @DwaTrzy, kolega dostał bana na 3 dni ;)
 • emeryt: tylko Linus jakis przygaszony...wczoraj tak mu sie przyglądałem to nawet wzrokiem nie szuka kontaktu z drużyno,aklimatyzacja panie
 • emeryt: nie chodzi tu o gre a bardziej o mowe ciała
 • rober03: Trzeba go godnie w Oświęcimiu przywitać będzie dobrze
 • Arma: Że polski specjał go nie przekonuje, chyba faktycznie potrzeba znajomego
 • emeryt: babsko z targu ma mu wysłac bukiet produktów Lisieckich
 • Paskal79: Dobrze by było by obrońca był Szwedem zawszę miałoby z kim swobodnie pogadać
 • Paskal79: A i dobrze robert piszę od razu cza mu pokazać że kibice są za nim i mu mocno kibicują i wspierają
 • emeryt: trzeba chłopoka podbudowac na Cracovii
 • Arma: Ja już się uczę "sędzie kalosz" i "ślepy krecie" po szwedzku a na dniach zacznę się uczyć "do okulisty a nie sędziujesz mecz"
 • unita87: jakos w dornbirnerze tez Szweda nie miał . Możemy mu z byłej druzyny wziąść dwóch znajomych obroncow Teemu Suhonena i Ari Grondahla
 • Paskal79: Eme może tak się koncentruję Linus i nie szuka wzrokiem innych,mam taka nadzieję
 • emeryt: unita,Ari juz podpisał w innym klubie
 • Paskal79: Choć Skandynawowie raczej ludzi nie okazujący emocji może taki typ i tyle
 • unita87: emeryt to szkoda,ale to juz bylby prawdziwy hit, super gracz
  w takim razie Skinnarsa mu dajmy :P
 • emeryt: Armo ciekawe jak po Szwedzku brzmi eeeeeeee jako presja na sendzi
 • Arma: To będzie ciekawy sezon, nie tyle dla kibiców co dla zawodników jak zobaczą poziom sędziowania po 2 rundach
 • Oświęcimianin_23: Hasek, za te Twoje durne komentarze życzę Wam z całego serca porażki w CHL, wiesz? Obyście przegrali każdy mecz. To już robi się nudne i żałosne.
 • hubal: a tym czasem blamaż polskich kopaczy kwitnie w najlepsze (Lech)
 • Paskal79: Kur....a Lech prowadził 2;0 i ma w końcówce 4-5 setek a dostaję bramkę w 95 min katastrofa a zarabiają Dziady po 70-100 tys miesięcznie!!!
 • DwaTrzy: Oświęcimianin, nie zniżaj się do jego poziomu ;)
 • DwaTrzy: No Lech jak JKH w pierwszym meczu półfinału
 • Paskal79: W Lechu jak znajdą trenera to katastrofa, przykład Górnika trener z 3 czy 4 ligi niemieckiej i chłopaki biegają aż miło a trener mówi że to jest ok80 %tego co powinno być!!! Chyba raków ma taką intensywność a potem się dziwić że nasi za granicą potrzebują, rok by dojść do siebie i to pokazuje jak się trenuję w Polsce!!!
 • Oświęcimianin_23: DwaTrzy, nie idzie wytrzymać tego pie*dolenia, faktycznie mnie poniosło i ostatni raz takie coś.
 • DallasStars: Hasiok , użyj tej maści na ból doopy, choć nie wiem czy na głowę ci zadziała... cracovia - gks $-2. Musi boleć cieniasie...
 • hanysTHU: Komu bana,komu? Ostatnio dramat życia przeżył to musi sobie ulżyć.
 • Luque: Nie takie tu były spiny i banów nie było...
 • uniaosw: Ja bym Dziubka dał do Michaela i Alexa a Tadka do finów, zakładając że dojdzie jeszcze jeden napadzior (Denyskin?) wtedy 3 atak Padakin Krzemień Nowy ale Zupa wie lepiej na pewno :)
 • hanysTHU: Luk, liczba to przy tym ...( tu wprowadź dowolne słowa) gites ziom.
 • hanysTHU: Tak czy inaczej: In Zupa we trust!
 • Paskal79: Jeżeli Deniskin nie dojedzie to będzie dwóch napadziorow i wiadomo dwóch obrońców, myślę że ma czas max do ok 20 sierpnia jak nie mniej (Deniskin) i jak go nie będzie to rozwiążą z nim kontrakt i będą szukać jedynego napadziora bo drugi już jest na celownikua 🤔,co do Dziubka to grajek takiej klasy że gdzie go zupa nie da to sobie poradzi a z nowym czy nowymi napadziorami będziemy mieli 3b. mocne piątki i czarta dobra, obronę trzeba wzmocnić przynajmniej dwoma solidnymi obrońcami .
 • hokej_fan: Chcecie dobry skład, to kupujcie karnety. Wszyscy na Chemików 4 po karnety na nowy sezon
 • emeryt: 2 lata temu za wczesnego Zupy poszło 800 szt...tylko że wtedy była unia tv,były wywiady,było spotkanie z kibicami,poprostu klub fajnie wyszedł do kibica
 • rycho1973: Tak jak pisze emeryt 2 lata temu kupiłem 2 potem ze względu na pracę na dwie zmiany 1 a teraz czekam bo w d..piec mieli kibiców ba "znawców internetowych" pewnie kupię ale sobie poczekają tak jak my do października
 • Luque: 1-0 w Tychach, Nasi ładnie chodzą
 • Paskal79: Lugue 2-0 jak coś
 • Paskal79: Dobry mecz w Tychach Katowice i Tychy dobrze wyglądają
 • Paskal79: Kurde szkoda że u nas nikt nie pomyśli i takich transmisjach jak w Tychach czy wogole o TV , było kiedyś Unia TV teraz to chyba nie ma kto to robić?
 • Luque: Widać dobrą rękę trenera Sidorienki, ciekawe jak wypadniemy w memoriale na Słowacji
 • fruwaj: Gieksioki porażkę będą tłumaczyć brakiem konusa ;) a tak w ogóle to cześć wszystkim
 • Hokejowy1964: W meczu tyscy wygrali , w karnych my- w sumie remis ;). Mamy drużynę z potencjałem, pozgrywamy się i będzie ok.
 • PEL52: Jak zwykle Hokejowy porażka boli trzeba to jakoś wytłumaczyć,tak żeby Twoje było na wierzchu
 • Luque: Hokejowy jak się przegra w lidze mecz 2-0 to się karnych już nie rozgrywa... te karne to taki trening na luziku
 • PEL52: Luq, oglądałem tylko 3 tercje ale wasi pięknie chodzą, widać rękę Cara
 • Simonn23: Popradowi wyjątkowo nie leży Cracovia
 • botanick: Katowice z taką skutecznością w CHL..to tylko pompony i na schody:)
 • botanick: ale to nie mój problem
 • Luque: PELu mi też się podobało ;)
 • Hokejowy1964: Musiałbym być kibicem pewnej drużyny żeby porażkę w sparingu przeżywać. Nie mierz swoją miarą Pel. Jesteśmy od tygodnia w tym składzie, nie wymagam zgrania, muszą się najpierw poznać co kto gra na lodzie. Misiu kolorowy a co ma tu moje na wierzchu ? Nie ma moje na wierzchu to jest bez znaczenia ;). To był sparing, dobry ale tylko nic nie znaczący sparing :(
 • Hokejowy1964: Sparing :)
 • Hokejowy1964: botanika o jesteś ! Zauważyłeś 2 transfery u nas bo się podsmiewales że mnie że się jaram czymś czego nie ma ;) . Pamiętasz ?
 • Hokejowy1964: Luque taki sam trening na ludziki ten sparing , jak te karne. To był mecz o coś czy sparing ? Bo się niepotrzebnie podniecasz i o meczu piszesz :)
 • Luque: Ale żeś się naprodukował...
 • Hokejowy1964: Ty wcześniej....
 • Luque: No wątpię, bo ja napisałem jednym zdaniem, a Ty pisaninę...
 • Hokejowy1964: Nie wątpię wiem- Ty 2 linijki z kawałkiem, ja 3 z kawałkiem odpowiedzi - no rzeczywiście rozpisalem się niesamowicie....
 • emeryt: Oskar Skarabeüs witamy
 • Slavomirio: Luque przestań z nim polemizować to jest człowiek inaczej patrzący na życie człowiek o wszystkich rozumach Dziwie się że administrator tego portalu jeszcze go tu nie zablokował Bo on tu każdemu ubliża
 • Hokejowy1964: Ha ha odezwał się nie dość że szeryf to jeszcze kapusta :))). Jeżeli napisanie komuś konkretnie tak jak powyżej napisałem z porównaniem linijek wpisu nazywasz ubliżaniem to nie masz pojęcia o czym piszesz....ubliżasz sam sobie pisząc te brednie...
 • botanick: Czyste szaleństwo,szczęka opada,w sieci wrze..Katowice mają 2 nowych zawodników.
 • emeryt: Stanisław MAŁKOW sto lat, Panie Trenerze zdrówka i pomyślności
 • hubal: powiadam Wam , miłujcie się !!!
 • Hokejowy1964: botanick cyniku nie chodzi o to że jest 2 nowych zawodników ale o to że się podśmiewałeś że wspominałem o nowych transferach a ich nie było. Mam Ci przypomnić co pisałeś ?
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe