Hokej.net Logo

“Podhale” – dumą całej Polski. Jubileusz 90-lecia KS Podhale Nowy Targ

Uroczysta gala na jubileusz 90-lecia Podhala Nowy Targ (Foto: nowytarg.tv)
Uroczysta gala na jubileusz 90-lecia Podhala Nowy Targ (Foto: nowytarg.tv)

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się w ostatni weekend uroczysta gala, wieńcząca dwudniowe obchody 90-lecia istnienia KS Podhale Nowy Targ. W wydarzeniu uczestniczyli pochodzący z Podhala parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy, prezesi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Tauronu – sponsora głównego pierwszej drużyny, jak również działacze i sportowcy, którzy tworzyli historię klubu w przeszłości i ci, którzy tworzą ją nadal.


Nie brakło ciepłych życzeń, okolicznościowych adresów m.in. od Jarosława Kaczyńskiego, oraz urodzinowych upominków, z których chyba najważniejszym jest gwarancja znacznego zwiększenia finansowania KH Podhale przez sponsora tytularnego. Marszałek województwa małopolskiego przyznał klubowi Srebrny Medal Polonia Minor za “szczególne osiągnięcia i szczególne wyniki sportowe oraz promowanie województwa małopolskiego”.

Scena sali widowiskowej MCK rozbłysła tego dnia barwami “Szarotek”. Galę – w klubowym szaliku na szyi – poprowadził Bolesław Bara. Wydarzenie rozpoczęły projekcje filmowe – dłuższy reportaż opowiadający historię istnienia klubu oraz muzyczny klip do piosenki “Szarotki do boju”, zrealizowany przez Miasto Nowy Targ jako prezent z okazji jubileuszu. Później przyszedł czas na przemowy przedstawicieli władz i zaproszonych gości. Okolicznościowe adresy od Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera Jacka Sasina odczytała pani poseł Anna Paluch.

-W tym szczególnym dniu zwracamy nasze wdzięczne myśli ku tym, którym nie jest już dane wspierać “Podhala”, a zwłaszcza ku jego założycielom, którzy w 1932 roku utworzyli towarzystwo sportowe Podhale Nowy Targ, a także twórcom sekcji hokeja, która swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała, jak wiemy, w latach okupacji niemieckiej. Za zorganizowane uprawianie sportu groziła wówczas kara śmierci, ale wola życia była silniejsza od hitlerowskiego terroru – wspominał dzieje klubu Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez panią poseł. Kilka słów Anna Paluch dodała także od siebie: -Życzę, żeby w dalszym ciągu klub Podhale Nowy Targ, nasze nowotarskie “Szarotki”, rozsławiały imię Podhala we wszystkich krajach świata. 

Minister Edward Siarka podkreślał ogromne znaczenie wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport: – 90 lat historii tego klubu to historia Polski, Podhala, miasta, ale też historia wielu wspaniałych ludzi, którzy są przykładem w wychowaniu młodego pokolenia – mówił wiceminister Edward Siarka.

Z kolei minister Andrzej Gut-Mostowy mówił o podhalańskiej tożsamości w kontekście nowotarskiego hokeja: -Podhale Nowy Targ jest głęboko w naszym sercu, a “Szarotki” są naszą chlubą. Mam nadzieję, że to istotne zwiększenie finansowania Tauronu, które dzisiaj jest ogłoszone, rozpocznie nową erę stabilnej pracy na rzecz hokeja nowotarskiego. 

https://nowytarg24.tv/wp-content/uploads/2022/11/DSC05582-Kopiowanie.jpg

Prezes Tauronu: Podhale jest dumą Polski, dumą Polaków

Następnie głos zabrał prezes Tauronu Paweł Szczeszek, oficjalnie potwierdzając owo “znaczące zwiększenie finansowania” dla KH Podhale, jednak bez podawania szczegółowych danych. Dziękował przy tym za wsparcie pani poseł Annie Paluch oraz wiceministrowi Andrzejowi Gutowi-Mostowemu. 

-Podczas oglądania filmu, zwróciła moją uwagę jedna wypowiedź – że klub hokejowy Podhale jest dumą Nowego Targu, dumą Podhala. To tylko część prawdy. Jest dumą Polski, jest dumą Polaków – mówił wczoraj w Nowym Targu prezes Paweł Szczeszek, na co publiczność zareagowała spontanicznymi brawami – To jest taki klub, który wśród kibiców innych klubów hokejowych budzi szacunek, choć kibicują swoim. Chciałbym pogratulować tych 90 lat i życzyć wam, przepraszam: nam, kolejnych wspaniałych lat. To jedna z takich umów, które ma grupa Tauron, którą się szczycimy i z podniesioną głową mówimy: tak, współpracujemy z tym klubem i to jest dla nas zaszczyt. Grupa Tauron zdecydowała się na zwiększenie finansowania i  jest to zwiększenie istotne i mam nadzieję, że to efektywnie wspomoże ten klub. 

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura przybył do Nowego Targu z życzeniami od marszałka Witolda Kozłowskiego, jak to określił: “wiernego kibica” KH Podhale, a na ręce zarządu MMKS wręczył Srebrny Medal Polonia Minor – nagrodę województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia i szczególne wyniki sportowe oraz promowanie Małopolski. Zapewnił, że również samorząd wojewódzki będzie “współorganizatorem tego dzieła, żeby ten klub powstał na nogi i żeby dobrze działo się na Podhalu, jak i w całej Małopolsce”. W imieniu starostwa powiatu nowotarskiego, głos zabrał sekretarz Bartłomiej Garbacz, krótkie życzenia złożył także senator Jan Hamerski oraz burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha:

-Jako miasto postanowiliśmy ufundować teledysk z nieoficjalnym hymnem kibiców Podhala, żeby zagrzać do kibicowania, zachęcić do przychodzenia na mecze, ale też zachęcić młodzież – bo tam występują młodsi adepci hokeja – do podjęcia tego wysiłku ciężkiej pracy. To jest naprawdę wymagający sport. Niech ten prezent będzie iskrą, która da nowe siły, energie, przyciągnie nowych ludzi do klubu, do trenowania, ale też i do pracy. Panu prezesowi i pani prezes trzeba życzyć rąk do pracy i prowadzenia tych niełatwych spraw związanych zarządzaniem klubem. Łatwo się stoi z boku i krytykuje, ale wziąć coś zrobić – to jest wyzwanie – mówił pan burmistrz. 

https://nowytarg24.tv/wp-content/uploads/2022/11/Zrzut-ekranu-2022-11-27-141040.png

 

Prezes PZHL: Marzę o tym, by Podhale znów mogło być stolicą polskiego hokeja

Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosław Minkina podzielił się osobistym wspomnieniem związanym z nowotarskim hokejem: –Ja myślę, że gdyby nie Podhale Nowy Targ, nigdy bym się hokejem nie zainteresował – mówił do zgromadzonych, wspominając słynny mecz reprezentacji Polski z ZSRR z 8 kwietnia 1976 roku, kiedy Polacy niespodziewanie pokonali przeciwników, a mecz przeszedł do historii jako jeden z największych sukcesów polskiego hokeja na lodzie – Wtedy to zawodnicy z Podhala stanowili o sile polskiej reprezentacji. To olimpijczycy z waszego miasta stanowili o sile. Marzę o tym, by Podhale znowu mogło być stolicą polskiego hokeja. To nie tylko jest duma Nowego Targu, ale duma regionu, jak i duma Polski – mówił prezes PZHL wręczając jubileuszową pamiątkę. 

Przy tej okazji nie sposób było nie wspomnieć o zdobywcy dwóch bramek właśnie w tym meczu – Mieczysławie Jaskierskim, który wczoraj znalazł się w poczcie sztandarowym, obecnym na scenie przez cały czas trwania uroczystości. 

W imieniu hokeistów i olimpijczyków, którzy tworzyli historię klubu, głos zabrał ks. Paweł Łukaszka, olimpijczyk z Lake Placid, pamiętny bramkarz “Podhala”. Na ręce burmistrza miasta przekazał cenne, oryginalne pamiątki związane z historią klubu, jak m.in. pierwszy proporczyk wicemistrza Polski z 1963 roku, czy wizerunki pierwszego symbolu “Szarotki”, jaki widniał na koszulkach zawodników.

https://nowytarg24.tv/wp-content/uploads/2022/11/DSC05658-Kopiowanie.jpg

Za wszystkie gratulacje, życzenia, prezenty oraz złożone obietnice dziękowała pod koniec Natalia Charyasz z zarządu KH Podhale Nowy Targ. Księdzu Łukaszce dziękowano za modlitwę i duchowe wsparcie. Pani poseł Annie Paluch, ministrowi Andrzejowi Gutowi-Mostowemu oraz prezesowi Tauronu Pawlowi Szczeszkowi wręczono pamiątkowe koszulki klubowe z ich nazwiskami w podziękowaniu za wyjątkowy, urodzinowy prezent, związany z obietnicą finansowania klubu. 

-Będziemy państwa trzymać za słowo. Wszystkie obietnice, które są złożone i gratulacje, które państwo nam przekazali odbieramy jako najlepszy prezent na 90-lecie, ponieważ razem możemy zbudować przyszłość i razem możemy wywalczyć 20. tytuł mistrzowski – dziękowała Natalia Charyasz. 

– Przez te 90 lat wiele razy byliśmy na szczycie, zdobyliśmy 19 mistrzostw Polski w hokeju na lodzie, osiągnęliśmy sukcesy w każdej z dyscyplin w naszym klubie. Zdaję sobie sprawę, że znajdujemy się na zakręcie, ale wierzę, że jest to droga tam, gdzie już byliśmy. Jest to małe miasto, ale wielki klub. Szarotki znano nie tylko w Polsce, ale niemal na każdym lodowisku na świecie. Jestem dumny z naszej historii, z naszego klubu i pragnę, aby nasze Szarotki znowu zakwitły na lodzie. Dzięki wam, dzięki waszemu wsparciu, dzięki zaangażowaniu obecnych tu osób, wierzę, że tak się stanie. To będzie nasz wspólny sukces – brzmiały z kolei słowa przemówienia prezesa MMKS Podhale Nowy Targ Zdzisława Zaręby. 

Muzyczną niespodzianką wieczoru był koncert zespołu Future Folk. 

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 3

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Lista komentarzy
 • atreus
  2022-12-01 19:51:58

  Klub od kilku lat ma problemy by wystartowac w PHL a tu wychwalaja jak by nie wiem co, propaganda pierwsza klasa. No chyba, ze tak sie interesuja co sie wewnątrz klubu dzieje.

 • PanFan1
  2022-12-01 20:31:58

  Otucha w serce wlana, pożyjemy zobaczymy.

 • Andrzejx48
  2022-12-02 18:28:30

  A ja mam pytanie jakież to zasługi ma Paluch dla klubu z okazji 90 lecia co ona wie o historii klubu co dobrego zrobiła dla klubu przecież gdzie tylko jest jakaś uroczystość zawsze musi się wcisnąć aby tylko robić reklamę sobie ale mamy już dość takich falszywych o obłudnych ludzi

Wypowiedz się o hokeju!
Shoutbox
 • Oświęcimianin_23: Unia bez formy po PP
 • fruwaj: pocieszę Was - teraz to jeszcze nie czas na szczyt formy. Ten ma przyjść na PO
 • wiemswoje: Pewnie ciężkie nogi mają szlifują formę na PO 😂
 • Simonn23: A Juhola gdzie?
 • PanFan1: Ze "szczytem" to czasem trudno trafić w odpowiedni moment, żeby było pełne zadowolenie 😉
 • emeryt: zaczeni grać słabiej jak podpisali z Tauronem,Dziubiński zjazd formy jak podpisał na 2 lata
 • fruwaj: @Simon - Bukowski go wygryzł ze składu ;)
 • emeryt: anulować pakty
 • Luque: Nasz Komandir po mału robi swoje, a wiemy że umie przygotować drużynę na PO
 • Luque: O co się czepiacie, Bizon solidnie przyjął na ciało...
 • emeryt: Oklaski dla Bizackiego...
 • botanick: Hokej boli
 • statys: Ostatnia szansa Unii: wysmarować klaty Amolem dla większego polotu oczywiście. A tak na serio, końcówka sezonu, a oni nie zgrani!
 • statys: Gdzie jest trener?
 • Luque: Eh Mroczek, Mroczek...
 • Aquasky: o . komentator już chyba przyjął 100 gram zmrożonej substancji
 • Luque: Akło czyżby Ci chodziło o Oświęci... mianianinowi ;D
 • Luque: Czy co On tam chciał powiedzieć ;P
 • Aquasky: :) oświencimianinino
 • Aquasky: Oświęciaminienimo......... zawodnikowi z Oświęcimia
 • Aquasky: klątwa Majka
 • uniaosw: Kadra jest kompletna to najważniejsze
 • emeryt: Tychy graty
 • Luque: GKS!!! GKS!!! GKS!!! ;))
 • Simonn23: Ehhh
 • Luque: Pięknie chłopaki! W niedziele derby z Gieksą ;>
 • emeryt: Oświęcimski Buldożer pojedzie w PO,kochani
 • Aquasky: miłego weekendu wszystkim! do następnego
 • emeryt: ciężkie treningi,ołowiane giry
 • Luque: Gorzej jak buldożer zatankował benzyny zamiast napędowego ;)
 • Luque: Byle w PO się nie okoże, że mocie kolonkra...
 • Guzik: Luque, to się teraz podobno kraken nazywa. Swoją drogą wygraliśmy z Wami ale też dziwnymi decyzjami sędziów bo z 2, 3 kary unia powinna dostać a nie dostała :D
 • hubal: taki wynik obstawiłem
 • Karmel: Kapitan Unii zawodzi w meczach o stawkę
 • HookejFan: Niech mi ktoś wytłumaczy naszą myśl szkoleniową. Zawodnik GKS otrzymuje karę w 57 minucie. W bramce Tyszan dziś ściana. Dlaczego nasze mądre głowy nie wpadły na pomysł, że ciężko strzelić gola grając nawet 5 na 4 z naszymi fenomenalnymi przewagami..
  Ściągając bramkarza nie zawsze dostaje się gonga, ale co ja tam wiem
 • emeryt: jak Unia szukała łapacza to eme pisał o Fuciku,wyśmiali eme...
 • Jamer: Eme, oby wrócił Linus i zdążył złapać formę… ma podobny styl bronienia do Fucika… tzn. Spokój w bramce… Bądźmy dobrej myśli…
 • emeryt: ba Jamerze,czekamy na Linusa
 • emeryt: wróci Linus, Buldożer ruszy
 • Prawdziwy Kibic Unii: Skoro obrony nie mozna wzmocnic to mozna atak wzmocnic dwoma napastnikami …
 • Arma: Jak na 20 strzałów pada jedna bramka, i to 4 na 3 to tu jest inny problem
 • rober03: W meczu z tak mocnym przeciwnikiem skuteczność to podstawa. Z trzech sytuacji sam na sam wykorzystanie jednej to minimum. Bez poprawy skuteczności czarno to widzę. Cóż gratulacje dla wygranych i walczymy dalej
 • emeryt: wrzutka o Linusieało ma wspólnego z dzisiejszym meczem,to tylko taka refleksja łapaczowa
 • emeryt: kilku naszych zbrojnych bez formy,choćby DC,Dziubiński...1 atak rozwalony po roszadzieDC/Alex
 • unista55: Trzeba zmian w formacjach ataku, bo coś się chyba wypaliło
 • hubal: osobiście styl moich mi się nie podoba ale jest ordynarnie skuteczny
 • emeryt: warto zauważyć ze w ostatnich 3 meczach tracimy tylko po 2 bramki wiec jak to słusznie zauważył Arma problem mamy w ataku
 • hubal: 9 strzałów o ile staty są prawdziwe 2 tory - szacun
 • emeryt: ciekawe kiedy Fucik spuchnie,kryzys przyjść musi,prawda kochani?
 • Prawdziwy Kibic Unii: Alex wyciszyl 1 piatke jak byl Tadek pierwsza strzelala trzecia z kolei z Tadkiem cicha a jak byli z Jankiem strzelali Kowal glownie i Krzemien czasami czwarta jak byl Andrij strzelala ale ma byc defensywna wiec jest ok wiec…moze naprawde dwoch napastnikow i zamieszac to plus druga tez zestawic z nowym kims …teraz nie ma zmiennikow i opcji oprocz tych ktore Trener probowal i dzialaly lepiej ale po powrocie Alexa zgasla 1 i 3 a 2 nie liczac kilku meczy Padakina tez bez skutecznosci…
 • hokej_fan: Strzelając jedną bramkę meczu się nie wygra
 • burgund: Panowie z Katowic! Pośmiejmu się dzis z Craxy i Wronki?
 • hanysTHU: Trudny orzech do zgryzienia. Trenerze działaj!
 • hokej_fan: Tadek musi wrócić do I piątki!!!
 • emeryt: DC do 1 ,kochani napiszmy do Zupy
 • hubal: eme wygląda na to ,że ten sezon to sezon Fićika
 • hubal: Fućika*
 • Simonn23: W niedzielę arcywazne mecze w Tychach i Jastrzębiu
 • Luque: Fuczik się bardzo dobrze ustawia, jak na jego warunki jest całkiem mobilny i... póki co dopisuje mu szczęście ;) Oby w PO forma jeszcze urosła, bo wtedy się wszystko okaże
 • rober03: Skuteczność i jeszcze raz skuteczność. Co do powroty Lundina . Oby faktycznie okazał się zbawcą i lekiem na całe że zło. Nie mam powodów wątpić że jest świetnym bramkarzem ale te kilka meczy które rozegrał to za mało żeby pisać o nim jak o znawcy
 • rober03: Zbawcy. Autokorekta
 • uniaosw: 3 razy sam na sam ani razu krążek nie podniesiony do góry
 • emeryt: takie przypadki,Tauron wszedł Unia grac przestała,podobnie jak Dziubiński który parafował nowy kontrakt,taka sytuacja
 • uniaosw: Widać
 • hanysTHU: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0TrRj9rWAhtQ4PDUFCro6PpmfdJxXU6V15h9HNkmGvUapgWNtK2JWts5XVrob9F33l&id=788715667874425&post_id=788715667874425_pfbid0TrRj9rWAhtQ4PDUFCro6PpmfdJxXU6V15h9HNkmGvUapgWNtK2JWts5XVrob9F33l
 • hanysTHU: Na pocieszenie.
 • Vego666: To wina tychow ze Unia znow przegrala !!! Co jest Qwa taki StarsTeam 6 piatek I 3 mecz W pizdu 🤔🤔🤔
 • emeryt: kropie monitor wodo swięcono
 • rycho1973: Widzę duży optymizm jest. To dobrze, ale jak przegramy półfinał a nie daj Boże ćwierć finał to to wszystko jebnie nawet Pan Mariusz tego nie wytrzyma. Zawsze nam czegoś brakuje. Niby wszystko jest ale okazuje się że nie ma niczego.
 • hubal: za mostem hokej ważniejszy od wszystkich religii to dobrze , tak 3ymać !
 • Jersan1: Dobrze się nam gra z Unio..
 • statys: Pan Ahopelto jest jakby z innego świata, wiadomo gdzie go szukać na lodzie. A reszta? Jeździ we wszystkich możliwych kierunkach. Chaos, po tylu miesiącach wspólnych treningów.
 • uniaosw: Co roku to samo deja vu
 • Prawdziwy Kibic Unii: Statys dlatego warto ( skoro ) jest duzo napastnikow zakontraktowac dwoch i jak pisalem wczoraj ozywic Nasza druzyne powrocic do ustawienia 1 piatki i trzeciej byly efektywne…
 • emeryt: DC do 1 za Alex to podstawa,dobrze to funkcjonowało
 • uniaosw: Ale że Dziubek..
 • wpv: https://www.youtube.com/shorts/BHM3ZAC08UE
 • emeryt: czyżby za dużo kapuchy w tym kotle...
 • szop: a dla odmiany w niedziele wygrywaja gospodarze :) wczoraj goscie za 97 zeta dali ponad 2 tys
 • szop: w niedziele Tychy Unia Sanok a drugi Tychy Sanok JKH
 • uniaosw: Przesolili zupę ogłaszając nowy kontrakt nie którym się to nie spodobało
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=E1MsOFjI9WE
  .
 • PanFan1: @wpv - to się z angielska "embellishment" nazywa, kara jak byk ❗
 • PanFan1: Pociecha - klaun 😁
 • botanick: PF1 ty tak poważnie?
 • botanick: Nie widzisz jak wali go po łydce kijem?
 • PanFan1: prawda @botanik - cofam klauna i przepraszam
 • PanFan1: ... fajnie to skomentował mój dobry kolega z Tychów (nie ma go tu na SB) cytuję: " no dostał po girach, ale to nie powód żeby umierać" 😁
 • hubal: PF1 Hanys z Tychów pedzioł by tak - dostoł po szłapach i niy zdech :)
 • hubal: Twój Kolega to basztard :)
 • wpv: https://youtube.com/shorts/txQIXiqesSA?feature=share
 • hubal: Tauron podniósł mi rachunki o 28% -zbierają za Mostowych ?
 • hubal: na*
 • PanFan1: Chyba cię rozumiem Hubal, żonę mam z Krakowa, mój teść często powtarza, żeby ktoś mógł o sobie mówić "jestem z Krakowa", to musi w Krakowie mieszkać minimum 300 km lat 😉
 • PanFan1: Ten koleszka z Tychów (mieszka w UK już ze 20 lat) multiinstrumentalista, fajne ścieżki nagrywa, w tej poniżej, tylko głos nie jego, resztę zrobił sam:

  https://youtu.be/J2PYjOj-wlY
 • hubal: własnie PF1 tak to jest-pozdrawiam
 • hubal: i by było jasne - nie jestem nacjorasistą jedynie kimś kto pewną hegemonię w dobrym znaczeniu zachowuje
 • PanFan1: ... i ja uważam że różnorodność jest dobra, a na szacunek trzeba zarobić, tolerować mogę każdego, puki nie śmieci na moim trawniku - pozdro Hubal
 • hubal: mamy podobnie - 3maj się PF1
 • PanFan1: Bosto 3 v Florida 4 in OT - co za mecz ❗Barkov wreszcie zagrał to co grać powinien od początku sezonu 👏
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2023 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe