Hokej.net Logo

Polityka dalekowschodnia IIHF-u

Polityka dalekowschodnia IIHF-u

René Fasel, sternik światowego hokeja jest zachwycony pracą jaką wykonują Chińczycy i ma szeroko zakrojone plany co do rozwoju dyscypliny w Korei Południowej.

Prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) René Fasel pochwalił pracę, jaką Chiny wykonują wraz z ligą KHL w celu rozpropagowania hokeja w obliczu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Fasel podkreślił wysiłki, które chiński hokej robi przed swoją "domową" olimpiadą. - W Chinach przygotowują się do Igrzysk 2022 z dwoma drużynami grającymi w profesjonalnej kobiecej lidze hokeja - powiedział Fasel - Chińczycy pracują teraz ciężko. Mają zespół w KHL, dwa zespoły w niższej lidze w Rosji i grający tam zespół młodzieżowy.

Fasel był pod ogromnym wrażeniem pracy, którą wykonuje Kunlun Red Star i chciałby, aby podobny projekt narodził się w Korei, co miałoby stanowić zdyskontowanie sukcesu olimpijskiego.

- W przeszłości mieliśmy sytuacje, w których organizatorzy budowali drużynę na igrzyska olimpijskie, a później wszystko rozpadało się jak bańka mydlana – powiedział sternik światowej federacji - Widzieliśmy to w Turynie i w Albertville w 1992 roku było tak samo. Aby można mówić o równowadze na poziomie reprezentacji potrzeba jest silnej konkurencji krajowej.


- Skoro jest chiński zespołu w KHL, to dlaczego nie może być koreańskiej drużyny w tej lidze? Trzeba zrobić wszystko żeby utrzymać odpowiedni poziom koreańskiego hokeja. Pracujemy nad tym z Chińczykami i postaramy się doprowadzić Koreę do tego samego miejsca.

Znalezione obrazy dla zapytania rene fasel

Obecnie najlepsze drużyny z Korei Południowej rywalizują w Lidze Azjatyckiej, skupiającej zespoły z Chin i Japonii oraz HC Sachalin z Rosji, mistrza sezonu zasadniczego tej ligi w 2018 roku. Anyang Halla, najlepsza koreańska drużyna, stała się pierwszą, która pokonała zespół japoński w rywalizacji ligowej.

Najbliższe plany Koreańczyków dotyczą rozwoju ligi juniorskiej w celu lepszego przygotowania większej liczby lokalnych hokeistów do gry na wyższym poziomie. Biorąc pod uwagę to, że reprezentacja Korei Południowej przygotowuje się do majowych Mistrzostw Świata elity w Danii należy wykorzystać czas konkurencji na najwyższym poziomie międzynarodowego hokeja i zainteresować jak największą liczbę graczy koreańskimi klubami i możliwością gry w tym kraju.

Pięciu graczy z reprezentacji olimpijskiej zdobywało w przeszłości doświadczenie na drugim poziomie rozgrywkowym w Finlandii, ale tak naprawdę w Korei Południowej nie ma tradycji eksportowania najbardziej perspektywicznych zawodników do Europy i Ameryki Północnej.

Fasel chyba zbyt optymistycznie podchodzi do przedstawianej przez siebie problematyki. Oczywiście nie można odmówić Azjatom z południowej części Półwyspu Koreańskiego wysiłku i pracy jaką wykonali osiągając niebywały sukces, którym jest awans do najlepszej „szesnastki” globu, ale popularyzacja hokeja w ich kraju może napotkać dużo większe przeszkody niż się wydaje. Po pierwsze, trudno uwierzyć w to, że hokej na poziomie reprezentacji zacznie święcić takie sukcesu, iż napędzi koniunkturę zarówno kibicowską, jak i sponsorską. Co za tym idzie trudno będzie uzyskać akces i zbudować skład, który pozwoli na rywalizację w lidze KHL, gdzie jak pokazuje doświadczenie trudno jest się utrzymać, a kluby borykają się z wieloma problemami natury organizacyjnej, a przede wszystkim finansowej. Tym samym zwabienie do Korei Południowej rozpoznawalnych w świecie hokejowym nazwisk w celu podjęcia tam zatrudnienia wydaje się być zadaniem karkołomnym. Co najważniejsze, hokej na lodzie, który jest jednym z topowych wydarzeń każdej olimpiady zimowej, w Pjongczang przeżywał ciężkie chwile, i to nie z powodu tak szeroko komentowanego braku hokeistów z najlepszej ligi świata, ale z przyczyny bardziej prozaicznej jak na taką skalę ważności imprezy, o której mówimy …koreańskie hale po prostu trochę świeciły pustkami. No bo jak inaczej nazwać następujące liczby?

Hala Gangneung (pojemność 10.000 widzów)

4025 widzów na meczu otwarcia Słowacja – Olimpijscy Sportowcy z Rosji

6731 widzów na meczu Kanada – Czechy (faza grupowa)

6473 widzów na meczu Olimpijscy Sportowcy z Rosji – USA (faza grupowa)

5409 widzów na meczu Korea Południowa – Finlandia (o awans do ćwierćfinału)

2948 widzów na meczu Czechy – USA (ćwierćfinał)

2265 widzów na meczu Kanada – Finlandia (ćwierćfinał)

4330 widzów na meczu Czechy – Olimpijscy Sportowcy z Rosji (półfinał)

4057 widzów na meczu Kanada – Niemcy (półfinał)

5075 widzów na meczu Olimpijscy Sportowcy z Rosji – Niemcy (finał)

5173 widzów na meczu kobiet USA – Finlandia (półfinał)

4467 widzów na meczu kobiet USA – Kanada (finał)

Znalezione obrazy dla zapytania gangneung ice hockey

Trybuny hali Centrum Hokejowego Gangneung tuż przed finałem olimpijskim Niemcy - Olimpijscy Sportowcy z Rosji

Hala Kwandong (pojemność 6.000 widzów)

3348 widzów na meczu otwarcia (równolegle rozgrywanym) USA – Słowenia

3861 widzów na meczu Szwecja – Finlandia (faza grupowa)

2802 widzów na meczu Szwajcaria – Kanada (faza grupowa)

2878 widzów na meczu Szwajcaria – Niemcy (o wejście do ćwierćfinału)

3606 widzów na meczu kobiet Korea – Szwajcaria (faza grupowa)

3879 widzów na meczu kobiet Kanada – Finlandia (faza grupowa)

3885 widzów na meczu kobiet USA – Kanada (faza grupowa)

Poważne obiekcje budzi również zachwycanie się przez Szwajcara pracą Kunlun Red Star w lidze KHL i tym jakie to ma przełożenie na zainteresowanie hokejem. Zupełnie wyrywkowo sprawdziliśmy kilka spotkań pod kątem frekwencji w hali Centrum Sportów Łyżwiarskich Feiyang w Szanghaju:

3210 widzów na meczu z Witiaziem Podolsk 15 września 2017

2200 widzów na meczu z Mietałłurgiem Magnitogorsk 6 października 2017

2249 widzów na meczu z Dinamem Moskwa 14 listopada 2017

1525 widzów na meczu z Dinamem Ryga 18 grudnia 2017

2913 widzów na meczu ze Spartakiem Moskwa 24 grudnia 2017

1013 widzów na meczu z Awangardem Omsk 3 stycznia 2018

1956 widzów na meczu z Sibirem Nowosybirsk 7 stycznia 2018.

Należy pamiętać, że Kunlun Red Star nie ma najlepszej kondycji finansowej, a dodatkowo klub zmaga się z problemami natury organizacyjnej. Z powyższych pobudek zespół nie wyjechał na zaplanowany w przerwie olimpijskiej towarzyski turniej w szwajcarskim Davos, gdzie szybko został zastąpiony przez Dinamo Ryga z Łotwy.

Trudno zatem ocenić wypowiedzi sternika światowego hokeja inaczej niż jako "robienie dobrej miny do złej gry".

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • PEL52: ml3ko,dzieki za link
 • PEL52: Torun 1-0
 • JARASSTO: Toruń2:1
 • rober03: Fajna ta liga nikt się przed nikim nie położy i każdy walczy z każdym . Tak trzymać
 • PEL52: Sanok 3-3,niezle obstawione Jastrzebie i Kato a tu jak na razie kupony do kosza
 • Luque: Ole Trzinec do toho ;) 6-2 i fajny meczyk Naszych chłopaków
 • gbr22\\/: Łyszczarczyk się bardzo dobrze pokazał, styl Komorskiego niestety jest taki, że robi wrażenie mało zaangażowanego, bardziej czeka na swoją okazję.
 • PEL52: Lycha ma szanse zalapac sie do Trzynca
 • gbr22\\/: Pod bramką nie miał zbytnio sytuacji żeby błysnąć, za to na bulikach robił jak zawsze dobrą robotę. No i brawo Aron, trudny sezon, ale idzie ku dobremu.
 • gieksa76: 3 minuty 3 bramki pięknie
 • Luque: Fajnie jakby obaj tam zostali i grali
 • Luque: Aron wprowadzenie krążka do tercji no Pan Profesor ;)
 • gbr22\\/: Tak, ma szanse na przyszły sezon, tym bardziej że bracia Kovarcik odchodzą.
 • Luque: Łycha fajnie walczył pod bandami i dużo pracował, no ale wszyscy wiemy że to jest utalentowany chłopak, szkoda że za oceanem mu tak nie poszło jakby tego chciał
 • gbr22\\/: Komora to raczej musi czekać na swoje szanse z doskoku, ale kto wie, tylko że on ma mało czasu z racji wieku żeby przekonać do siebie trenera, albo znaleźć zespół w którym by miał miejsce, aczkolwiek zaplecze też nie jest złe dla niego.
 • Zaba: Akurat Komorski dzis był dłużej na lodzie niż Łyszczarczyk...
 • Luque: Komora jako zadaniowiec to się sprawdza
 • kunta: Aron dzisiaj zawodnik meczu w drużynie stalowników. Zagrał super mecz, chociaż 2 brama dla baranów z jego winy. Łyszczarczyk coś szarpał, Komorski słabo. Niestety widać duużą różnicę w grze tych dwóch bądź co bądź jednych z lepszych polskich hokeistów w porównaniu z innymi graczami czeskiej ligi. Technika, ustawienie, przegląd sytuacji, na razie to na poziomie 20 latków czeskich. Bo do Finów, Szwedów, Kanadyjczyków, Rosjan czy innych nacji w tej kategorii wiekowej to nawet nie ma co..
 • kunta: porównywać. Taki jest niestety aktualny poziom polskiego hokeja..
 • Luque: W historii to my nigdy nie mieliśmy w meczu mistrza Czech w składzie 3 Polaków
 • kunta: W ogóle nie mieliśmy 3 Polaków w ekstraklasie czeskiej....
 • Luque: 4 prawie, bo Zygmunt nie grał dzisiaj
 • kunta: Aaa i jeszcze Zygmunt....A dotychczas były epizody z Klisiakiem i chyba jeszcze ktoś tam krótko...
 • Luque: Leszek Laszkiewicz kiedyś grał w ekstralidze
 • Luque: I w DEL też grał
 • kunta: No to Jastrząbki sobie komplikują...
 • Luque: Prowadzili 3-1 a przegrywają 7-4..
 • Luque: Sawicki ich załatwił ;p
 • PEL52: dobrze ze wykupilem Sanok -Jastrzebie bo bylo co poogladac.Graty Sanok
 • Zaba: Kolusz tez grał w Trzyncu
 • Luque: Zaba też prawda
 • kunta: Na skrzypcach?
 • Zaba: W latach 2005-2008, przy czym w pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa mecze w Ocelari, a resztę na farmie. Dwa kolejne sezony rozegrał pełne. W sezonie kolejnym 2008/09 grał w słowackiej extralidze
 • kunta: Aron gra już tyle lat w Trzyńcu , a i tak czasem jeszcze widać, że to Polak. Jak się za dzieciaka techniki nie nauczy, to nawet święte boże nie pomoże.
 • gieksa76: Pięknie GIEKSA kryzys mamy za sobą
 • Oświęcimianin_23: Kryzys będzie zażegnany przy kilku zwycięstwach z rzędu :)
 • Hokejowy1964: Łapiemy świeżość w grze, jeszcze nie wszystko trybi ale idzie ku dobremu. Wychodzimy na prostą, brawo GieKSa !
 • Unikatowy99: PEL52: Ja oglądałem Katowice
 • PEL52: 99,no i jak Koluszko?
 • Unikatowy99: bardzo dobrze trener ma do niego duże zaufani cały czas było go widać już w pierwszym meczu idealnie się wkomponował w drużynę To jest duże wzmocnienie dla Katowic szkoda że nie dla nas
 • Unikatowy99: Ciekawe Czy nasz mecz z Katowicami 21.01.2022 również zostanie odwołany?
 • Gepoq: Jeżeli Jasiek się nie ogarnie to będzie slabo w PO
 • Hasek64: Gepoq mówiłem o poniedziałku :) chyba czytałeś że to pierwsze spotkanie?
 • Arma: Teraz już rozumiem czemu Unia grała na dwie piątki pół sezonu, teraz każda drużyna będzie grać na dwie piątki więc Unia będzie lepiej przygotowana. Jednak Coolen wyprzedza ligę o lata.
 • Unikatowy99: Arma bez względu na wszystko na tą chwilę najlepiej i bez problemów wygląda Kraków i chyba Katowice się odradzają zobaczymy jak wypadniemy z Katowicami w bezpośredniej rywalizacji 21.01.2022
 • emeryt: na to chwile to siedzimy na fotelu lidera i doceńmy to ...
 • PEL52: A Jastrzebie wczoraj zdrowe dzisiaj juz COVID,ciekawe czy Sanok tez odwola jutrzejszy mecz,bo jesli nie to znaczy ze Jastrzebie sciemnia.
 • gbr22\\/: Jak nie mają pozytywnych wyników, ani nie zostali "uziemieni" to czemu mieli by odwołać?
 • gbr22\\/: Ściemniają to w tv, byłem dzisiaj w piekarni, od poniedziałku mają być podwyżki(a nie dalej jak miesiąc temu też były), więc ja się pytam jakim ujem mówią że będzie taniej.
 • emeryt: zarabiać coraz więcej a koszty utrzymania coraz niższe...znacie taki kraj?
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe