Hokej.net Logo

Regulamin i zasady w pigułce

Regulamin i zasady w pigułce

Jak będzie wyglądał sezon 2019/2020 pod względem regulaminu i regulacji? Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

Limit zniesiony, większe wpisowe

Zacznijmy od tego, że szefostwo spółki PHL wsłuchało się w głos klubów, które opowiedziały się za ligą kontraktową (zamkniętą) i za zniesieniem limitu dla zawodników zagranicznych.

Każdy z zespołów będzie musiał posiadać w zespole dwóch zawodników młodzieżowych poniżej 23. roku życia i podpisać umowę o współpracy z pierwszoligowym klubem.

W porównaniu do zeszłego sezonu wzrosło też wpisowe do rozgrywek. Każdy z klubów będzie musiał zapłacić po 64 tysiące złotych. Część tej kwoty, a konkretnie 24 tysiące złotych, PHL chce przeznaczyć na koszty dojazdów sędziów głównych i liniowych, wszak już od sezonu zasadniczego mecze będą prowadzone przez czwórkę arbitrów. Pozostała kwota zostanie rozdysponowana na obsługę rozgrywek i działalność marketingową.

Zmianie nie ulegnie termin zamknięcia okienka transferowego. Sprowadzać zawodników będzie można do 31 stycznia.

Co ciekawe, istnieje możliwość wykupu „dzikiej karty”, która kosztować będzie 300 tysięcy złotych.

Sezon zasadniczy

Cała rywalizacja rozpocznie się od czterech klasycznych rund. W pierwszych dwóch wystąpi kadra Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, która wszystkie spotkania rozegra na wyjeździe. Co ważne – jej mecze odbędą się poza oficjalnymi terminami kolejek.

W kadrze PZHL będą występować, po uzgodnieniach z klubami macierzystymi, zawodnicy szerokiej kadry narodowej seniorów – czytamy w regulaminie.

Piąta runda odbędzie się systemem rozstawienia według tabeli Bergera, zatem przed play-offami drużyny rozegrają po 47 spotkań.

Play-offy

Szefostwo spółki PHL – w porównaniu do zeszłego sezonu – zrezygnowało z fazy pre play-off. Zmienił się także schemat rozgrywania spotkań. Przypomnijmy, że przed rokiem mecze były odbywały się na przemian. Mocniejsze i zamożniejsze kluby podkreślały, że było to rozwiązanie promujące słabsze ekipy, z kolei te mniej zamożne podnosiły argumenty, że dzięki takiej formule byliśmy świadkami najciekawszych play-offów od wielu lat.

Rywalizacja toczyć będzie się do czterech zwycięstw za wyjątkiem meczu o brązowy medal. Tam zespoły będą walczyć do dwóch wygranych. Rolę gospodarza pierwszego i ewentualnie trzeciego meczu będzie pełnić drużyna wyżej sklasyfikowana po sezonie zasadniczym.

Dogrywki i rzuty karne

A co stanie się wówczas, gdy po regulaminowych sześćdziesięciu minutach nie poznamy zwycięzcy?

W sezonie zasadniczym nic się nie zmieni. Sędziowie zarządzą pięciominutową dogrywkę, rozgrywaną systemem 3 na 3. W przypadku braku rozstrzygnięcia, kibice będą świadkami konkursu rzutów karnych składającego się z pięciu serii. Później będzie obowiązywać zasada tzw. nagłej śmierci.

Do sporych zmian dojdzie w fazie play-off. Zerknijmy zatem do regulaminu.

5. W przypadku braku rozstrzygnięcia spotkania w ćwierćfinałach i półfinałach drużyny przystąpią do rozegrania jednej dogrywki 20-minutowej w stanie liczebnym 4x4. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia wyniku, nastąpi seria rzutów karnych wykonywana po 5 zawodników z każdej drużyny. Przeprowadzenie serii rzutów karnych odbędzie się z zgodnie z zapisami w Przepisach gry w hokeja na lodzie.


6. W przypadku braku rozstrzygnięcia spotkania w fazie finałowej ( finał i mecz o 3. miejsce), drużyny przystąpią do rozegrania dogrywki w stanie liczebnym 3x3. W przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia, będą następować kolejne dogrywki poprzedzone czyszczeniem powierzchni lodu. Dogrywka wyłoni zwycięzcę w momencie zdobycia bramki przez jedną z drużyn, zgodnie z Przepisami gry w hokeja na lodzie.

Przyjrzyjmy się także zmianom w przepisach.

Zmiany na wznowieniach

Na początek wznowienia Warto zaznaczyć, że w przypadku naruszenia procedury wznowienia, nie dokonuje się zmiany środkowego. Sędzia ligowy ostrzeże drużynę, która dopuściła się przewinienia. Drugi błąd będzie skutkował karą mniejszą techniczną za opóźnianie gry.

Przeszkadzanie bramkarzowi

Bramkarz jest chroniony w polu bramkowym. Jeśli natomiast golkiper opuści strefę chronioną choćby jedną częścią ciała, możliwy jest przypadkowy kontakt atakującego gracza z bramkarzem. W tym zagraniu nie może być jednak celowości.

Skupmy się jeszcze na sytuacjach wewnątrz pola bramkowego.

Jeśli atakujący gracz wejdzie do pola bramkowego i poprzez swoje działania osłabi zdolność golkipera do obrony swojej bramki, a bramka zostanie zdobyta – gol nie zostanie uznany.


• Jeśli atakujący gracz został popchnięty, wepchnięty lub sfaulowany przez zawodnika drużyny broniącej, co spowodowało jego kontakt z bramkarzem, taki kontakt nie zostanie uznany za celowy. Gol zostanie uznany.


• Czynnikiem decydującym dla tego przepisu jest pytanie, czy atakujący gracz miał wystarczająco dużo czasu, aby opuścić pole bramkowe lub uniknąć kontaktu, i czy to zrobił. Na te pytanie przed podjęciem decyzji musi odpowiedzieć sobie sędzia.


• Jeśli zawodnik drużyny broniącej został popchnięty, wepchnięty lub sfaulowany przez atakującego gracza, w celu spowodowania kontaktu zawodnika drużyny broniącej z własnym bramkarzem, taki kontakt będzie uznany za zainicjowany przez hokeistę atakującego. Jeśli to konieczne, powinna zostać nałożona kara na zawodnika atakującego, a jeżeli została zdobyta bramka to nie powinna być uznana.

Zdobycie bramki łyżwą

Ten przepis w poprzednim sezonie spowodował wiele kontrowersji. Zdecydowano się go delikatnie zmienić.

• Bramka zostanie uznana, jeśli atakujący gracz skieruje krążek do bramki za pomocą swojej łyżwy w jakikolwiek sposób z wyjątkiem wyraźnego ruchu „kopnięcia” nogą. Nastąpił powrót do przepisu IIHF nr 96 (Zdobycie bramki łyżwą z lat 2014- 2018).


• Czynnikiem decydującym dla nieuznania bramki jest zauważalny ruch „kopnięcia” przez atakującego gracza. Skierowanie krążka do bramki za pomocą łyżwy (skręcenie łyżwy, poruszanie się na łyżwach itp.) jest dopuszczalnym zagraniem.


Gra złamanym kijem

Nowością jest to, że gracze na lodzie mogą w dowolny sposób podawać lub przekazywać współpartnerom upuszczone kije tak długo, jak przekazywany kij nie zakłóca gry

Innymi słowy, upuszczone kije nie muszą być przekazywane z ręki do ręki.


• Nadal obowiązuje przepis, że gracz musi natychmiast upuścić złamany kij.


• Rzucanie kijów jest niedozwolone. Intencją tego przepisu jest zastosowanie zdrowego rozsądku i eliminacja niebezpiecznej lub destrukcyjnej gry.

Przeczytaj dodatkowo
Liczba komentarzy: 0

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się do swojego konta!
Wypowiedz się!
Shoutbox
 • jastrzebie: Niby po co Jastrzębie by miało ściemniać?
 • PEL52: gbr22\\/,a co grali w maseczkach?czy nie bylo kontaktu ze jedni maja drudzy nie.
 • Jersan1: emerycie prowadziles kiedyś własny biznes ?
 • emeryt: nie Sanie ale każdy kto takowy prowadzi twierdzi ze sie nie opłaca,takie hasło na dzień dobry
 • Hasek64: Emeryt jeszcze dwie kolejki I czas będzie zjeść z fotela lidera :)
 • statys: A co to za ludzka namiętność każe pani Joli z piekarni podnosić ceny? A Frankowi z młyna? A Zbyszkowi z gazowni? Obniżone będą, czy już są vaty i akcyzy, a reszta to sprawa przedsiębiorców i ich świadomości, że na rynku jest pieniądz, który można wziąć.
 • Unikatowy99: Z godnie z nowymi przepisami jeżeli któraś z drużyn nie przystąpi o 5 rundy do meczu to walkower. Więc wiemy na czy stoimy chodzi mi o mecz 21.01.2021 z Katowicami
 • Simonn23: i tak mamy farta ze we wtorek pauzujemy
 • Luque: Statysku jak widać wielu ludziom przydałoby się poprowadzić jakiś biznes żeby zrozumieli jak to działa i dlaczego rosną ceny, bo obietnice dla gawiedzi za pieniądze tej gawiedzi to się fajnie składa, jednak prędzej czy później przychodzi za to rachunek ekonomiczny..
 • hubal: jaki problem , załóż jeden z drugim działalność i powodzenia , takie bzdety wygadują ludzie typu statysa
 • jastrzebie: PELE5 nie wymyślaj farmazonów. Właśnie JKH woli być na bieżąco z meczami. Chyba każda drużyna. Unia 6 stycznia zagrała z JKH, a 9 już nie doszło do spotkania Cracovia- Unia. Nagle po paru dniach kilka przypadków zakażenia u Nas. Ale nit nie wymyśla teorii spiskowych. Będzie protokół to się zrobi ciekawie.
 • Unikatowy99: moim zdaniem już wszyscy na całym świecie uczą się żyć w dobie wirusa stąd zmiany regulaminowe między innymi w PlH. Zmiana przepisów od 5 rundy to dobry krok do którego będą się musieli wszyscy dostosować w dobie pandemi. Z tego co mi wiadomo Tychy to jedna z nielicznych drużyn której covid 19 nie dotknął i niech tak zostanie bo w innym przypadku można domniemywać że będą najbardziej poszkodowani w dobie nowych przepisów.
 • Yzerman #19: Chcecie pogadac o działalnosci gospodarczej...Ja jeszcze próbuje...Ale na to wygląda ze moze dociągne do końca miesiąca.Tak to jest opłacalne
 • Jersan1: Dlatego piszę wszyscy którzy wypowiadają się na temat działalności a nigdy tego nie lizneli niech zamilkna .Nowy Ład wy kończy połowę drobnego biznesu . Teraz bardziej opłaca się nic nie robić i żyć Z różnej masy zasiłków
 • Ksiądz Robak: Prowadzę działalność prawie 20 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to mnie pot oblewa.....taka rad jak się nie ma pojęcia to lepiej mądrze milczeć niż głupio pie.dić
 • Andrzejek111: Celem tej władzy od początku "rządzenia" jest wykończenie drobnych i średnich przedsiębiorców. I jeszcze żeby ich jakiś "orlen" przejął.
 • Yzerman #19: Robaku stwek nie zmieniłem od kilku lat..paliwo wiadomo..a gdzie reszta. A do tego kodzty....rzygać mi sie chcę.Na szczęście mam inny dochód..ale to na przetrwanie
 • Yzerman #19: A do tego nic a nic nie dostałem..tak jak restauratorzy czy hotelarze..którzy za dotacje jezdzą.BMW 8
 • Yzerman #19: ceny podniesli..a im jeszcze mało
 • Luque: Panowie takich gości co myślą jak statys to jest cała masa w kraju, najlepiej jakby rząd jeszcze powołał nowoczesnych ORMOwc... tzn. Sygnalistów do sprawdzania cen w sklepach czy przypadkiem nie są inne niż te które narzuci nie bacząc na rzeczywiste koszty rynkowe
 • Yzerman #19: Luq a to nie ma tak. Mandaty za info z kamerek.Do tego doszło...To nie nowoczesne ORMO
 • szyba666: Rado może jakiś krótki wywiad z Maxem?
 • Luque: Ajzer o ile jeszcze rażące łamanie przepisów drogowych to jestem w stanie zrozumieć, że ktoś gliniarzom podsyła to ogólnie społeczeństwo się zaczyna robić takie roszczeniowe i do tego "uprzejmie donoszę" ;p
 • Hasek64: Luk no tacy nowocześni szmalcownicy. Ludzkie śmiecie nie mające własnego życia i próbujące udawać ormo
 • Simonn23: Bramka Pawła Zygmunta przeciwko Ostrawie
 • Hasek64: Szyba a co on ci może ciekawego powiedzieć? :D że podoba mu się Polska zima, Oświęcim to wspaniałe miasto z masą zabytków i droga Benzyna na stacji? :D aha no i trener robi fajne treningi ponoć ale mamy kwarantannę drużynową i słyszałem tylko od kolegów z drużyny
 • Yzerman #19: Lu ..Nie wiem jak u Was..ale to cu u nas się dzieje...Dla mnie to juz jest koniec świata...A to niby policja robi to juz jest najnormalniej wstyd
 • Unikatowy99: Yzerman #19 podziel się co się dzieje
 • Simonn23: Zygmunt druga bramka
 • QbaSTS: Sędziowanie dramat
 • PEL52: Dzisiaj Sanok to nie ten sam co w piatek,Cracovia caly czas w tercji Sanoka
 • Andrzejek111: Sanok Sanok. Jeszcze dwie, jeszcze dwie.
 • emeryt: manie19 no nie mów że mandaty wystawiajo?
 • Polaczek1: Cracovia dogoni trójkę?
 • Yzerman #19: Eme..no nie bądż zdziwiony..Bo to co robią???
 • calan: Mam nadzieję że nowy trener Sidorienko ściganie dobrych zawodników do drużyny, bo narazie GKS Tychy słabiutko
 • emeryt: wie ktoś czy nowy kocur zagra w piątek z Kato?
 • szyba666: Wszyscy pewno zagrajo. Oby
 • emeryt: strasznie szybki ten pepik taki skoczny
 • PEL52: Eme znowu rozkreca SB,a gdzie go widziales?Poczekajmy na oficjalne
 • emeryt: Pelu embargo na info,dr.Rudi czyta
 • PEL52: Rudi w tym sezonie chyba zmienil zasady,moze jeszcze cos dokupi ale takich zmian jak w poprzednich sezonach to napewno nie bedzie
 • Arma: Dzisiaj przechwyciłem gołębia z wiadomością, było tam pewne nazwisko. Trzeba czekać
 • emeryt: Armo czy doszło do próby przechwycenia ? Czy gołąb był ranny?
 • PEL52: Jutro wtorek wybiore sie na targ moze babsko bedzie to sie cos dowiem
 • Arma: Gołąb miał wyraźne ślady lakieru do włosów na piórach i był delikatny osad węglowy na szyi. Większych obrażeń nie stwierdzono.
 • emeryt: Gps wyraźnie pokazuje że doszło do gwałtownego obniżenia lotu nad Kostuchno
 • gbr22\\/: No i jak obiecali tak zrobili, pisiont groszy wincyj za chleb, a do tego trzeba wykonać gest wyrażający uznanie dla prezesa za obniżenie vatu, pod groźbą karceru.
  Jedzmy ciastka.
  Jutro w końcu pełna kolejka, ciekawe w jakich składach.
 • emeryt: musztarda strasznie poszła w góre
 • Unikatowy99: rząd wprowadza możliwość kupienia musztardy na raty mają pokryć wszystkie odsetki z tego tytułu
 • Yzerman #19: Poczekaj jak wprowadza większy vat na gorczyce :D
 • emeryt: https://www.youtube.com/watch?v=Z4oWDpBHilU
 • emeryt: 14:24 :):)
 • Jamer: eme dzisiaj ogłoszą nowego kocura? :)
 • Jamer: Prawie 3 piątki trenują aż miło!
 • swojak: Dzisiaj spacerując z psem znalazłem taką kartkę. U dołu był dopisek BRAĆ! I nieczytelny podpis. Nie wiem czy to nasze czy może zza Wisły przywiało? https://www.eliteprospects.com/player/47536/daniil-apalkov
 • rober03: Wszystko fajnie tylko jak długo by było trzeba czekać na takiego grajka. Kierunek Rosja równa się czekanie a czasu kluby mają coraz mniej.
 • emeryt: a Jano wciąz czeka na telefon...
 • rober03: Unia już chyba dogra tym co mamy.
 • uniaosw: Oj swojak puknij sie w głowę...
 • hubal: podpis czytelny - "pani brożka" ale swojak na feriach mózg wyłączył
 • Hasek64: Nigdy nie byłem w Ameryce, ale znam kogoś kto był I opowiadał, że niedawno spacerując z kotem na wieczornej kupci spotkał przez przypadek w parku A. Owieczkina i N. Kuczerowa. Poprosił o autograf a gdy podziękował i odszedł kilka kroków znalazł dwa bilety które wypadły Aleksandrowi z kieszeni. Były to dwa bilety do Oświęcimia. Oj co to będą za play offy
 • Hasek64: Kolusz dwie bramki :) widać dobrze mu się gra z Wronesem
 • gieksa76: Jestem spokojny forma wraca
 • Unikatowy99: Gratulacje dla Tych oby tak dalej a będzie bardzo ciekawy play off
 • Hasek64: JTKJ !!!
 • rober03: Ciekawe ile jeszcze meczy będzie nam dane zobaczyć na żywo i czy dograja w tym sezonie do końca Play off
 • Unikatowy99: Uważam jeżeli mają wprowadzić zakazy to tylko dla nie zaszczepionych
 • hokej_fan: Dzisiaj rozmawiałem z moim znajomym taksówkarzem. Opowiadał, że wiózł dzisiaj dwa knedle z dworca na Chemików. Może w piątek zadebiutują.
 • uniaosw: To zmień taksówkarza :)
 • Jamer: uniaosw, będzie dobrze ze wzmocnieniami? :)
 • PEL52: Kto zamawia 2 knedle,przeciez tym nikt nie poje
 • Paskal79: Myślę że będą dwa wzmocnienia do końca stycznia jeszcze jest trochę czasu 👍😁
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Taka mała odpowiedź na JTKJ upośledzonego Haska 64
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Relacja z wyjazdu giełdy do Jastrzębia
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: https://youtu.be/pU8DYKSfrZo
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: 😂😂😂
 • uniaosw: Paskal pozdro
 • uniaosw: Jak mawiał klasyk nie uprzedzajmy faktów
 • uniaosw: I dajmy czasowi czas
 • Yzerman #19: Ejjjj...ale to moje :D
 • emeryt: jako dyżurny cieć tego gremium potwierdzam,powiedzenie "dajmy czasowi czas" to dziecko mana19
 • Hasek64: Tyski dzbanie słabe kopiowanie żałosnych filmików od rywala z gorolowa. Jeszcze jakbyście to wymyślili, ale wy tam u siebie macie problem z myśleniem więc nie dziwne, że nawet takiego czegoś nikt nie zmontował i was :D jedyne co z zmontować to potraficie ustawić się z psami w parku A potem udawać prawilną ekipę hahaha:d
 • Paskal79: Pozdro uniaosw👍
 • Paskal79: Coś na pewno się wzmocniony priorytet obrońca tak jak pisze bo w bo artykule a może będzie bonus 🤔😁
 • Jamer: Pascal79 Trzymamy kciuki za dobre wzmocnienia! Teraz weekend i dwa arcyważne spotkania...
 • Paskal79: No na pewno jak będzie obrońca to już jest dobrze bo w ataku mamy wybór a i jest może z dwóch młodych co mogą dać coś nieprzewidywalnego jak to młodzi więc jest dobrze
 • Paskal79: A co do meczy to b ważne i bardzo ciężkie
 • hokej_fan: Dwa głodne renifery widziane na dworcu PKP w Oświęcimiu. Pytały o drogę na Chemików. Pewne info
 • Paskal79: Hokej fan lepiej by były to pitbulle 😁
 • hokej_fan: Syber.yjski niedźwiedź był w drodze, ale Dr. Rudi go przechwycił
 • Paskal79: No.nie można nic pisać po polsku ani czesku bo rudi.przechwyci i przebiję ofertę choć nie tylko on tak może zrobić.... Bo już byli tacy ...😁
 • hokej_fan: Др. Руди, отпусти это
 • Unikatowy99: ***** ***
 • Luque: Unikatowy czyżbyś poczuł #NowyWał w swojej kieszeni? ;p
 • Unikatowy99: tak zabrać ludziom przedsiębiorczym dać nieudacznikom pisowskiej ciemnocie, która na nich głosuje
 • PEL52: Unikatowy99,nic dodac,nic ujac.Trafione w samo sedno
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Hasek jakie kopiowanie?? Przecież cała Polska wie, że jesteście cyganami, a Persja to wasza ojczyzna. Sam przygłupie się szarpiesz, a później masz pretensje.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Cisniesz tu [****] po wszystkich, a później płaczesz.
 • Hokej_Fan_GKS_TYCHY: Weź swój dywan i leć spać.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą korzystać z Shoutboxa Zaloguj się!
© Copyright 2003 - 2022 Hokej.Net | Realizacja portalu Strony internetowe